10+ cách chữa đuôi tóc khô xơ không cần cắt

Rate this post

Majat e flokëve tuaj janë të thatë dhe të dredhur, duke ju bërë të dukeni jo tërheqëse dhe të paaftë për të krijuar modelin e dëshiruar të flokëve. Megjithatë, nuk duhet të shqetësoheni shumë. Le të mësojmë me Nguyen Xuan se si të trajtojmë në mënyrë efektive flokët e thatë dhe të dredhur pa pasur nevojë t’i shkurtojmë ato. Le të referohemi.

Shkaqet e majave të thata të flokëve

Për shkak të gjeografisë: Disa njerëz kanë gjëndra dhjamore joaktive që i bëjnë flokët e tyre të thatë dhe të dredhur, veçanërisht në majat.

Shampo jo e duhur: Larja e flokëve është një punë e rregullt që ndihmon në pastrimin efektiv të flokëve. Megjithatë, nëse nuk dini si t’i lani flokët siç duhet, flokët tuaj do të ngatërrohen lehtësisht. Përdorimi i detergjenteve të fortë ose larja e flokëve shumë herë janë gabime që shkaktojnë humbjen e shtresës së korneumit dhe vajrave natyralë në lëkurën e kokës. Flokët dëmtohen lehtësisht, duke shkaktuar tharje, veçanërisht në majat.

Ekspozimi i lartë i nxehtësisë: Zakoni i përdorimit të tharëses së flokëve çdo ditë ose mjeteve të tjera të ngrohjes e bën flokët të humbasë lagështinë, gjë që çon në tharje.

Përdorimi i kimikateve të bukurisë: Flokët shpesh janë të ekspozuar ndaj kimikateve për t’u dredhur, ngjyrosur, shtypur … duke e bërë shtresën e jashtme me brirë të flokëve të prekshme ndaj tharjes dhe majave të çara.

Ushqimi i dobët: Dieta e përditshme nuk siguron mjaftueshëm lëndë ushqyese të nevojshme për të ushqyer flokët e shëndetshëm. Lëndët ushqyese esenciale që na mungojnë lehtësisht si vitaminat A, C, E, veçanërisht vitaminat e grupit B.

Shkuarja shpesh në diell ose ulur në kondicioner: Rrezet e diellit kanë një efekt negativ si në lëkurë ashtu edhe në flokë. Ata janë shkaku i flokëve të thatë dhe majave të çara, edhe nëse janë të rënda, do të jetë e vështirë të rikuperohet shpejt. Përveç kësaj, kur qëndroni ulur në kondicioner për një kohë të gjatë, flokët tuaj humbasin një sasi të konsiderueshme uji dhe majat e flokëve tuaj janë gjithashtu të prirur ndaj tharjes.

Qëndrimi për një kohë të gjatë në kondicioner bën që flokët të humbasin lagështinë, duke çuar në tharje.

Shihni më shumë detaje: Shkaqet e flokëve të thatë dhe si të rikuperoni

Shenjat për të identifikuar majat e thata të flokëve

Majat e flokëve janë të thata dhe të dredhura, majat e flokëve rreth 5-10 cm të gjata janë të ngatërruara dhe nuk kanë vitalitet. Majat e thata të flokëve shfaqen shpesh tek njerëzit me flokë të gjatë ose të lëshuar. Tharja është më e keqe për ata që përdorin rregullisht kimikate dhe temperatura të larta për të stiluar flokët e tyre. Këtu janë disa shenja për të identifikuar majat e thata të flokëve:

Fundet e ndara: Kjo është një shenjë e lehtë për t’u njohur kur flokët janë të dëmtuar. Mund të kontrolloni për majat e ndara duke i mbështjellë flokët në grupe të vogla, majat e ndara do të ndahen si bisht peshku.

Flokë të brishtë dhe të brishtë: Gjaku i flokëve tuaj thyhet lehtë nëse i tërhiqni lehtë, kjo do të thotë se flokët tuaj janë dëmtuar rëndë. Shkaku mund të vijë nga efektet termike të trajtimit tuaj të bukurisë si kimikatet, nxehtësia nga mjetet e stilimit të nxehtësisë.

Flokë të thatë, rrënjë bambuje: Kur përdorni duart tuaja për të goditur butësisht flokët nga lart poshtë dhe për të ndjerë vrazhdësinë, jo butësinë, kjo do të thotë që flokët nuk kanë lagështi, rrënjë të thata bambuje. Për flokët e thatë, është e vështirë të ngjyroset kur lyeni ose i bëni flokët kaçurrela të vështira për t’u valëzuar sipas dëshirës.

Tham Khảo Thêm:  Kích thích mọc tóc bằng tỏi

Flokët nuk janë elastikë: Kur palosni flokët lart, duhet një kohë e gjatë që flokët të kthehen në formën e tyre origjinale, gjë që tregon se flokët nuk janë më elastikë. Flokët që nuk janë më elastikë janë shenjë se flokët janë pak të dëmtuar, të cilët kanë nevojë për riparim të menjëhershëm.

Si të trajtoni flokët e thatë dhe të dredhur pa i prerë

Shmangni përdorimin e nxehtësisë në flokët tuaj

Aktivitetet që duken të padëmshme për flokët si tharja, permimi, drejtimi… stili janë shkaqet që bëjnë që majat e flokëve tuaj të thahen lehtësisht. Përveç kësaj, ndikimi nga tharësja, shtypja ose kaçurrela me temperaturë të lartë gjithashtu shkakton që flokët e brishtë të shkatërrohen nga kimikatet. Kimikatet depërtojnë në folikulat e flokëve, duke ndryshuar strukturën e flokëve nga brenda, duke i bërë flokët të thatë dhe të dredhur. Nëse keni nevojë për të rivendosur skajet e thata, merrni parasysh kufizimin ose eliminimin e këtij zakoni.

Zgjidhni shampon e duhur

Përdorimi i shampos së gabuar e bën skalpin më të yndyrshëm, duke i bërë flokët të thahen dhe thyhen lehtë. Përveç kësaj, zakoni i larjes së tepërt të flokëve gjithashtu i bën flokët të thahen dhe të bien lehtë. Kur majat e flokëve janë të thata dhe të dredhura, flokët janë të dëmtuar, nuk duhet të zgjidhni shampo të zakonshme. Zgjidhni shampo të pasura me vitamina dhe shtoni krem ​​hidratues. Ky vaj do të ndihmojë në rimbushjen e lagështirës, ​​rivendosjen e sipërfaqes së lëmuar të flokëve. Një nga shamponët që ndihmon në përmirësimin e gjendjes së flokëve të thatë dhe të dredhur është shampoja bimore Nguyen Xuan.

Shampo bimore Nguyen Xuan është sinteza dhe kristalizimi i bimëve më të rëndësishme natyrore, më pas përmes teknologjisë së rafinuar të përpunimit për të ofruar një zgjidhje gjithëpërfshirëse për kujdesin e flokëve. Produkti ndihmon në ringjalljen dhe ushqyerjen e flokëve të një gruaje moderne.

start-up-call-lieu-nguyen-xuan

Me përbërës nga 13 barishte natyrale si:

 • Xhinko: Ndihmon në përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në tru për të ndihmuar në stimulimin e rikuperimit të gjëndrave të flokëve. Në të njëjtën kohë, ai rrit rrjedhjen e gjakut nën lëkurën e kokës për të ndihmuar në sigurimin e lëndëve ushqyese për qelizat nga embrioni i flokëve.
 • Bodhi: vepron si pastrues për të pastruar flokët dhe lëkurën e kokës dhe ka veti antibakteriale dhe antifungale.
 • Mana: Ofron lëndë ushqyese thelbësore për të ushqyer flokët për të ndihmuar flokët të shkëlqejnë, të reduktojnë thyerjen dhe thinjat e parakohshme.
 • Bari me pesë ngjyra: Përbërësi i vajit esencial ka aktivitet të mirë antibakterial dhe anti-mykotik për të ndihmuar në pastrimin e zbokthit, zvogëlimin e kruajtjes, i bën flokët të butë dhe të pastër.
 • Shalqiri: Përmban tanina, alkaloide dhe disa flavonoidë në formë të lirë që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit, luftimin e radikaleve të lira dhe reduktojnë thinjjen e parakohshme të flokëve.
 • Vaji esencial i paçulit: ndihmon kundër zbokthit, stimulon folikulat e flokëve, parandalon rënien e parakohshme të flokëve.
 • Vaji esencial i barit të limonit: efekte antibakteriale dhe mund të ndihmojë në vrasjen ose parandalimin e rritjes së baktereve dhe kërpudhave për të ndihmuar në pastrimin e zbokthit, ndalimin e kruajtjes.
 • Vaji esencial i grejpfrutit: Lufton radikalet e lira për të reduktuar thyerjen, hidraton skalpin e kokës, zvogëlon irritimin dhe zbokthin.
 • Vaji esencial i temjanit: zbut flokët dhe stimulon rritjen e flokëve. Përdorimi i një kombinimi të vajit esencial të barit të limonit dhe vajit esencial të grejpfrutit rrit efektin e stimulimit të rritjes së flokëve.
 • Vaj ulliri, Vitamina E: Ushqen flokët dhe lëkurën e kokës.

Përdorimi i shampos bimore Nguyen Xuan sjell përfitimet kryesore:

 • Ndihmon për të mbajtur flokët me shkëlqim dhe të shëndetshëm, duke kufizuar dëmtimet e shkaktuara nga ndërhyrjet nga shërbimet e kaçurrelave, tharjes dhe lyerjes
 • Stimulon rritjen e flokëve të gjatë, të trashë dhe të gjallë
 • Kufizoni rënien e flokëve
 • Ndihmon në pastrimin e zbokthit, lehtësimin e kruajtjes dhe kontrollin e gjëndrave të yndyrës

Për më shumë informacion mbi produktin, ju lutemi telefononi Linja telefonike:1900 5712 55 për këshilla dhe mbështetje të drejtpërdrejtë!

Tham Khảo Thêm:  Card bo góc là gì? Vì sao card bo góc lại khiến fan Kpop yêu thích 

Informacion:

Hidratoni çdo ditë

Përveç kondicionimit të rregullt të flokëve, duhet të merrni parasysh shtimin e disa masave për të hidratuar flokët tuaj çdo ditë duke përdorur vajra esencialë natyralë. Kjo siguron që flokët të jenë mjaftueshëm të hidratuar, jo të brishtë nga brenda. Ky është shkaku i brendshëm që i bën majat e flokëve të prirur ndaj tharjes.

Masazh i kokës

Bëjeni zakon të masazhoni kokën tuaj çdo ditë. Mënyra më e thjeshtë është të përdorni 10 majat e gishtave për të goditur skalpin e kokës nga përpara në mbrapa. Kryeni 30 herë në mëngjes herët për të stimuluar më mirë qarkullimin e gjakut, rrënjët e flokëve do të jenë të ushqyera dhe të forta.

Mbrojtje më e mirë e flokëve

Disa faktorë nga mjedisi i jashtëm dëmtojnë kutikulën e flokëve, duke i bërë flokët më pak tërheqës. Ekspozimi i shpeshtë ndaj dritës së ashpër të diellit, ajri i ndotur, noti janë shkaktarët e dëmtimit të rëndë të flokëve. Prandaj, duhet të kufizoni flokët tuaj në kontakt të drejtpërdrejtë me mjedisin. Ju lutemi mbulojeni me kujdes çdo herë që dilni për të shmangur ekspozimin maksimal të flokëve tuaj në diell. Për vajzën që i pëlqen avulli ose noti, mbrojini flokët me një kapak noti për të shmangur që substancat nga deti ose pishina të ndikojnë në flokët.

Dietë e mirë

Shtoni mjaftueshëm lëndë ushqyese për të ndihmuar në forcimin e flokëve nga brenda. Kur flokët tuaj bëhen të dredhur, rishikoni ushqimin tuaj të përditshëm. Duhet të shtohen ushqime të pasura me lëndë ushqyese si vezë, qumësht, mish pa dhjamë, thjerrëza, djathë… Ushqime të pasura me hekur dhe zink si mish pule, karkaleca derri, rosa, viçi pa dhjamë, gaforrja, bishtaja… Ushqime të pasura me omega 3 acide yndyrore si salmoni, harenga, sardelet, skumbri, farat e kungullit, arra…

Hiqni dorë nga zakonet e këqija që dëmtojnë flokët

Shmangia e larjes së flokëve çdo ditë do të heqë vajrat natyralë në lëkurën e kokës që i bëjnë flokët më të fortë dhe kanë mbërthim më të mirë. Nëse nuk i duroni dot flokët e yndyrshëm dhe duhet t’i lani flokët çdo ditë, përdorni një shampo posaçërisht për flokë të thatë.

Kufizimi i larjes së flokëve me ujë të ngrohtë është një mënyrë për të mbrojtur shëndetin e flokëve tuaj. Sigurisht, në ditët shumë të ftohta, larja e flokëve me ujë të ngrohtë është e pashmangshme. Megjithatë, ne mund ta zvogëlojmë plotësisht sasinë duke përfituar nga larja e flokëve në mesditë, larja në ditët me temperatura më të larta.

Mos përdorni një peshqir të fortë dhe të ashpër për të fshirë flokët pas larjes, kjo do t’i bëjë majat e flokëve edhe më të dredhur. Flokët e lagur janë më të prirur për t’u thyer sesa flokët e thatë, ndaj zgjidhni një peshqir të butë për të tharë flokët tuaj. Në procesin e tharjes së flokëve, mos e fërkoni shumë fort peshqirin, thjesht thithni ujin me kujdes, mos e përdorni peshqirin për të shtrydhur ose përdredhur flokët.

☛Shihni më shumë detaje: Sekreti për t’i kthyer flokët e thatë dhe të thyer në të lëmuar dhe të butë

Trajtoni flokët e thatë të dredhur me vaj kokosi

boi-dau-dua-giup-toc-show off

Përmbajtja e lartë e vitaminës E dhe antioksidantëve që gjenden në vajin e kokosit ndihmon për t’i bërë flokët më të butë. Vaji i kokosit gjithashtu krijon një shtresë mbrojtëse për të mbrojtur në mënyrë efektive flokët nga dëmtimi, veçanërisht me flokë të thatë dhe të dredhur. Vitaminat dhe antioksidantët në vajin e kokosit ndihmojnë në depërtimin e thellë në lëkurën e kokës për të ndihmuar në forcimin e flokëve nga brenda.

Veproni si më poshtë:

 • Aplikoni vaj kokosi direkt në të gjitha rrënjët deri në majat e flokëve.
 • Inkuboni flokët për rreth 30 minuta dhe lani me ujë të ftohtë.
 • Nëse keni kohë, duhet ta lini gjatë natës dhe të lani flokët të nesërmen në mëngjes.

☛Shikoni artikullin e plotë: Si të kujdeseni për flokët me vaj kokosi

Kuroni majat e thata të flokëve me birrë dhe qumësht

Birra dhe qumështi i freskët janë përbërës që përmbajnë shumë proteina, vitaminë B1 dhe minerale thelbësore që janë të mira për flokët. Qumështi i freskët gjithashtu ofron lëndë ushqyese me efekt hidratues efektiv. Kombinimi i këtyre dy përbërësve ndihmon për t’u kujdesur për flokët e thatë dhe të dredhur. Thjesht duhet të ndiqni këto hapa:

 • Përzieni 50 ml birrë me 20 ml qumësht të freskët pa sheqer.
 • Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në të gjithë lëkurën e kokës dhe flokët.
 • Masazhoni butësisht në mënyrë që lëndët ushqyese të përthithen në mënyrë të barabartë nga rrënjët deri në majat e flokëve.
 • Inkuboni flokët për rreth 30 minuta dhe më pas lajini me ujë.
 • Aplikimi i rregullt rreth 2 herë në javë është më i miri.
Tham Khảo Thêm:  Top những mẫu tóc đen thời thượng nhất hiện nay

Trajtoni flokët e thatë dhe të dredhur me vaj ulliri

tri-gau-ngua-bang-sode buke-va-olive

Vaji i ullirit i pasur me lëndë ushqyese, vitamina E dhe antioksidantë forcojnë majat e flokëve, duke siguruar lagështinë e nevojshme për flokët. Përveç kësaj, vaji i ullirit gjithashtu ka aftësinë të drejtojë flokët, duke krijuar forcë për flokët. Thjesht duhet të ndiqni këto hapa për të përmirësuar majat e flokëve të thatë:

 • Merrni një sasi të përshtatshme vaj ulliri.
 • Aplikojeni në lëkurën e kokës dhe flokët në drejtim nga rrënjët në majat e flokëve dhe masazhoni butësisht.
 • Inkuboni flokët për rreth 30 minuta dhe më pas lajini me ujë të pastër.

Shënim: Mos i inkuboni flokët gjatë natës me vaj ulliri, ai do t’i bëjë flokët ngjitës.

Kuroni flokët e thatë të dredhur me gjalpë

Avokadot janë të pasura me antioksidantë që ndihmojnë në ushqyerjen e flokëve, kujdesin për flokë të lëmuar dhe i bëjnë flokët më të fortë. Përveç kësaj, sasia e vitaminave E, A, D ndikon në ngadalësimin e procesit të plakjes së lëkurës, duke ndihmuar që flokët të bëhen më të lëmuar, të zinj dhe me shkëlqim. Veproni si më poshtë:

 • Përgatitni gjysmë avokado, bëjeni pure.
 • Përzieni së bashku disa nga përbërësit e përmendur më sipër sipas preferencave dhe vendndodhjes së secilës vajzë.
 • Përzieni mirë përzierjen dhe aplikojeni në flokët tuaj.
 • Inkuboni flokët për rreth 30 minuta.

Kuroni flokët e thatë të dredhur me aloe vera

duong-toc-bang-ha-dam

Aloe vera është një material që përdoret për të zbukuruar mjaft, jo vetëm për kujdesin e lëkurës, por edhe për zbutjen e flokëve, duke rikthyer në mënyrë efektive dëmtimet. Për të trajtuar flokët e dredhur me aloe vera, duhet të bëni sa më poshtë:

 • Ndani aloe vera për të futur xhelin brenda.
 • Grini mishin e aloe verës për të marrë lëngun, përzieni me të bardhat e vezëve.
 • Aplikojeni në flokë dhe inkuboni për rreth 30 minuta pasi flokët të jenë pastruar.
 • Lëreni të thahet natyrshëm.
 • Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

☛Referojuni artikullit: Si të trajtoni rënien e flokëve me Aloe vera

Kuroni majat e thata të flokëve me banane

Bananet nuk janë vetëm një frut i preferuar i shumë njerëzve, por edhe një përbërës i shkëlqyer për të përmirësuar flokët e thatë dhe të dredhur. Sasia e bollshme e proteinave, yndyrave dhe kaliumit në banane janë shumë të mira për t’u kujdesur për flokët e thatë dhe të dredhur dhe për të parandaluar thyerjen e tyre. Ju lutemi ndiqni hapat e mëposhtëm.

 • Përgatisni 2 banane të pjekura, i shtypni dhe i përzieni me 1 lugë vaj ulliri dhe 1 lugë mjaltë.
 • Përziejini mirë dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në flokë, lëreni për rreth 15 minuta dhe më pas shpëlajeni.

Maska e flokëve me banane ndihmon për t’i bërë flokët më të trashë, me shkëlqim dhe për t’i thënë shpejt lamtumirë majave të thata të flokëve.

Më sipër janë 10+ mënyra për të kuruar flokët e thatë dhe të dredhur pa prerje për vajzat. Çfarë prisni, provojeni tani. Ju uroj suksese dhe thoni shpejt lamtumirë flokëve të thatë të neveritshëm. Le të ndjekim Shampo bimore Nguyen Xuan për të përditësuar mënyrat efektive të kujdesit të flokëve.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 10+ cách chữa đuôi tóc khô xơ không cần cắt . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *