13+ cách triệt lông nách tại nhà đơn giản

Rate this post

Qimet në sqetull janë një shqetësim i madh për çdo femër, duke ju bërë të vetëdijshëm kur vishni rroba seksi. Pra, ka mënyra për të hequr qimet në sqetull apo qimet e fytyrës, qimet e këmbëve… të cilat janë të thjeshta por shumë efektive. Aplikoni menjëherë metodat që ndajmë më poshtë!

Si të hiqni në mënyrë efektive qimet e sqetullave me limon

Një nga mjetet juridike të thjeshta dhe efektive në shtëpi për heqjen e qimeve është përdorimi i limonit. Limoni është një frut shumë i njohur për secilin prej nesh, por pak njerëz e dinë se ai është efektiv edhe në heqjen e qimeve nën sqetull.

triet-long-bang-limon

Hiqni qimet e sqetullave me limon

Limoni përmban shumë acid që mund të bëjë që folikulat e flokëve gradualisht të dobësohen dhe të bien vetë. Përveç kësaj, vitamina C në limon gjithashtu ndihmon në ushqimin e lëkurës nën krahët tuaj për t’u bërë më e ndritshme dhe më e butë pas procesit të heqjes së qimeve.

Përdorimi i limonit për të hequr qimet nën sqetull jo vetëm që heq në mënyrë efektive qelizat e vdekura, por gjithashtu ndihmon në pastrimin e gjëndrave të flokëve thellë brenda. Falë kësaj, bakteret e grumbulluara në lëkurë do të eliminohen, era e djersës gjatë ushtrimeve do të reduktohet ndjeshëm.

Mënyra e thjeshtë është si më poshtë:

– Duhet të përgatisni vetëm 1 limon dhe gjysmë kastraveci.

– Më pas sillni në përzierje kastravec të grirë me lëng limoni për të hequr qimet e sqetullës.

– Në fund, këtë përzierje e aplikoni në lëkurën tuaj dhe e lini për rreth 15 minuta, më pas e shpëlani me ujë të ngrohtë.

Kjo metodë do të sjellë rezultatet më të mira nëse vazhdoni ta përdorni 3 herë në javë. Jo vetëm që aplikohet për heqjen e qimeve në sqetull, kjo është edhe një metodë për heqjen e qimeve në shtëpi që mund ta aplikoni.

Si të hiqni qimet e sqetullave thjesht me miell

bot-mi-dung-de-triet-gjatë

Miell gruri për heqjen e qimeve

Mielli i grurit është një përbërje shumë ngjitëse dhe në miell përmban një sasi të madhe të vitaminave B dhe shumë minerale të tjera. Kur përdorni këtë metodë, mund të hiqni shpejt qimet e dendura nën sqetull, duke e bërë lëkurën nën sqetulla të bëhet më e bardhë dhe më e shndritshme, veçanërisht poret do të jenë më të ngushta.

Mielli i grurit është një përbërës i lehtë për t’u gjetur, veçanërisht kur përdoret kjo metodë, nuk shkakton acarim apo sensibilizimin e lëkurës, kështu që shumica e njerëzve mund ta përdorin atë.

Si të hiqni qimet e krahut dhe sqetullës si më poshtë:

– Merrni 2 lugë miell të përzier me 2 lugë mjaltë, limon dhe të bardhën e vezës dhe i përzieni derisa kjo përzierje të trashet së bashku.

– Aplikojeni përzierjen direkt në lëkurën nën krahë ose në flokë në krahë, këmbë … dhe lëreni për rreth 20 minuta që përbërja të thahet dhe të ngjitet në lëkurë.

Pasi përzierja të jetë aplikuar në lëkurë, ajo është plotësisht e thatë, përdorni duart për të hequr butësisht këtë përzierje nga lëkura dhe më pas pastroni tërësisht.

Si të hiqni qimet nga sqetulla me gjalpë

triet-gjatë-tai-nha-elefant-bo

Heqja e qimeve në sqetull në shtëpi me avokado

Avokado nuk është vetëm një frut ushqyes për trupin, por gjithashtu ndihmon në heqjen e sigurt dhe efektive të qimeve.

Si të hiqni qimet e fytyrës, qimet e sqetullave … me gjalpë bëhet si më poshtë:

– Fillimisht aplikoni një shtresë gjalpi në lëkurë, më pas merrni një copë letre të butë dhe fërkojeni butësisht.

– Më pas, shtyni fuqishëm në drejtim të kundërt të rritjes së flokëve për t’i hequr ato shpejt.

– Në fund, lani lëkurën me ujë të ngrohtë dhe aplikoni kujdesin e lëkurës.

Tham Khảo Thêm:  FYI là gì? Sử dụng FYI khi nào trong công việc SieuSach

Si të hiqni qimet në sqetull – qimet e këmbëve me gjethe betel

Gjethja e betelit përmban një vaj shumë të fortë oksidues që jo vetëm ndihmon në eliminimin e mykut, vrasjen e baktereve, por gjithashtu mund të pastrojë në mënyrë efektive qimet nën sqetull.

Kur përdorni gjethet e betelit, esenca do të depërtojë drejtpërdrejt nëpër poret për të hequr burimin e lëndëve ushqyese që ushqejnë flokët, duke bërë që qimet të humbasin lidhjet e tyre dhe të thyhen ngadalë në mënyrë natyrale.

Veproni si më poshtë:

– Gjethet e betelit i lani dhe më pas i zieni, i bëni pure gjethet dhe e nxirrni lëngun për t’i përdorur gradualisht.

Më pas, pastroni zonën e nënsqetullës me ujë të ngrohtë. Përdorni një top pambuku për të thithur lëngun e mësipërm dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në lëkurë.

Pas 10 minutash, aplikoni edhe 1 herë dhe kështu me radhë 5 herë, më pas përdorni një peshqir për të rrahur butësisht, thajeni zonën e sqetullës dhe lani qimet.

Shënim: duhet ta bëni këtë rregullisht 3 herë në javë për të kufizuar rritjen e qimeve nën sqetull.

Si të hiqni qimet nga sqetulla me domate

triet-long-at-home-bang-ca-chua

Përfitoni nga domatet për të hequr qimet

Domatja jo vetëm që ndihmon në shtimin e vitaminave të dobishme për shëndetin, por është gjithashtu një përbërës që përdoret për heqjen e qimeve nën sqetull me efikasitet jashtëzakonisht të lartë. Përbërësit aktivë në domate do të ndihmojnë në pengimin e rritjes së qimeve të reja dhe zbutjen e qimeve në rritje, flokët gradualisht do të bien butësisht.

Përveç kësaj, lëndët ushqyese në domate ndihmojnë gjithashtu që lëkura e ndjeshme nën krahë të bëhet më e bardhë dhe më e shndritshme, duke kufizuar njollat ​​e errëta, duke u varur …

Veproni si më poshtë:

Mjafton të përdorni gjysmë domate, ta lani dhe ta prisni në feta të holla.

– Pastroni tërësisht lëkurën nën krahë dhe më pas aplikojeni domatjen në lëkurë për rreth 15 minuta.

– Pasi të vini re se qimet kanë një efekt zbutës, mund t’i fshini butësisht me një peshqir dhe t’i shpëlani me ujë të ngrohtë.

Kjo është gjithashtu një mënyrë për të hequr qimet e fytyrës në shtëpi që shumë femra e duan. Shënim: kjo metodë e heqjes së qimeve duhet të përdoret çdo ditë për rezultate më të mira.

Si të hiqni flokët me limon dhe vezë

Limoni dhe vezët e pulës janë dy përbërës të lehtë për t’u gjetur që pothuajse çdo familje i ka. Limoni dhe veza do të krijojnë një përzierje depilimi me ngjitje natyrale. Ai jo vetëm që ndihmon në heqjen e qimeve nën sqetull, por gjithashtu ka efektin e zbardhjes dhe reduktimit të njollave të errëta.

Veproni si më poshtë:

– Hidhni 2 ose 3 pika lëng limoni në të bardhën e vezës për të formuar një përzierje depilimi dhe përgatitni një letër dylli.

– Më pas aplikoni përzierjen në zonën e sqetullës dhe më pas ngjitni letrën e dyllit. Prisni që letra të thahet, më pas qëroni shpejt në drejtim të rritjes së flokëve.

– Në fund pastroni lëkurën dhe hidratoni lëkurën nëse dëshironi.

Si të hiqni qimet nga sqetulla me shafran të Indisë dhe kos

triet-gjatë-bang-dëgjoj-vasua-vjeç

Përzierje e pluhur shafran i Indisë + kos

Në pluhurin e shafranit të Indisë, ka esencë të përqendruar kurkumine, e cila ka një efekt të fortë antioksidues, anti-inflamator dhe kapërcen në mënyrë efektive pigmentimin që shkakton njolla të errëta në lëkurë. Mund ta përdorni në kombinim me kos për të krijuar një film për të hequr qimet në sqetull si dhe për të rritur shkëlqimin e kësaj zone të lëkurës.

Veproni si më poshtë:

– Fillimisht duhet të pastroni lëkurën nën krahë me ujë të ngrohtë ose mund të përdorni edhe një limon për të fërkuar përreth për të hequr papastërtitë e tepërta.

Tham Khảo Thêm:  Top 7 kiểu tóc Layer được yêu thích nhất hiện nay

Më pas, përzieni shafranin e Indisë dhe jogurtin për të krijuar një pastë të trashë, më pas fshini një shtresë të hollë në sqetull dhe aplikoni letër dylli sipër.

– Kur letra të jetë ngjitur në lëkurë, e hiqni shpejt dhe e shpëlani me ujë të ftohtë. Nëse dëshironi, mund të përdoret një locion qetësues dhe restaurues.

Si të hiqni përgjithmonë flokët me sodë buke

Pluhuri i sodës së bukës njihet gjithmonë si lëndë e parë në bukuri me metoda natyrale dhe heqja e qimeve nën sqetull, qimet e këmbëve… nuk bën përjashtim.

Përbërësi kryesor i kësaj kripe pluhur është NaHCO3 i cili ka efekte baktericid, zbardhues dhe depilues.

Përdorimi i pluhurit të sodës së bukës jo vetëm që ndihmon në heqjen e qimeve nën sqetull, por gjithashtu ndihmon në trajtimin e njollave të errëta në mënyrë mjaft të sigurt për lëkurën. Në veçanti, ky material nuk është vetëm i lehtë për t’u blerë, por edhe i lirë.

Si të hiqni përgjithmonë qimet e këmbëve në shtëpi si më poshtë:

– Përzieni 1 lugë çaji sodë buke me 4 lugë mjaltë të papërpunuar në një tas të pastër dhe përzieni mirë. Nëse mielli nuk tretet plotësisht, shtoni pak ujë dhe përzieni mirë që të keni një masë të butë.

Më pas, duhet të pastroni sqetullat dhe më pas ta aplikoni përzierjen në lëkurë, të prisni rreth 20 minuta dhe më pas ta shpëlani.

Në këtë kohë, qimet e sqetullave do të lahen me sodë buke dhe mjaltë, duke e kthyer lëkurën e nënsqetullave në një ngjyrë të lëmuar dhe të njëtrajtshme. Shënim: duhet ta bëni këtë metodë rregullisht për të eksfoluar, pastruar thellë folikulat e flokëve dhe për të parandaluar inflamacionin e akneve.

Hiqni qimet e sqetullave, qimet e këmbëve me pastë dhëmbësh

triet-gjatë-bang-kem-danh-rang

Përdorni pastë dhëmbësh për heqjen e qimeve

Pasta e dhëmbëve nuk ndihmon në pastrimin e zgavrës me gojë, por gjithashtu funksionon për të hequr shpejt qimet në këmbë dhe sqetull.

Përbërësit e pastës së dhëmbëve që përmbajnë kripëra fluor mund të depërtojnë në rrënjët e flokëve dhe të shkaktojnë dobësimin e tyre. Në këtë pikë, qimet nuk janë më fort në bazën e flokëve dhe do të fillojnë të bien vetë nga sipërfaqja e lëkurës.

Megjithatë, kjo metodë kërkon që ju të keni durim dhe ta bëni atë siç duhet që të mund të promovoni efektin më të mirë si dhe të mos prekni lëkurën.

Si të hiqni qimet e këmbëve me pastë dhëmbësh si më poshtë:

Pas larjes, aplikoni një shtresë pastë dhëmbësh të përzier me kripë në flokët që do të hiqni.

– Prisni rreth 15 minuta që substancat në pastën e dhëmbëve të veprojnë, më pas përdorni një peshqir pambuku për ta fërkuar fuqishëm për të hequr qimet.

– Në fund pastroni lëkurën me ujë të ngrohtë dhe më pas me ujë të ftohtë për të mbyllur poret.

Si të hiqni përgjithmonë qimet e sqetullave në shtëpi me yndyrë pitoni

Yndyra piton është një përbërës i zakonshëm që përdoret për heqjen e qimeve. Ndihmon në hidratimin, zbutjen e lëkurës dhe dobësimin e gjëndrave të flokëve. Në këtë pikë, flokët hiqen lehtësisht.

Si të hiqni flokët me yndyrë pitoni në shtëpi si më poshtë:

Së pari, duhet të eksfoloni dhe pastroni plotësisht lëkurën.

– Më pas, aplikoni një shtresë të moderuar yndyre pitoni në lëkurën që do të depiloheni.

Prisni rreth 20 minuta, më pas lajeni lëkurën tërësisht me ujë të ngrohtë.

Si të hiqni qimet nga sqetulla me piskatore

tip-bo-gjatë-bang-nhip

Përdorni piskatore për të shkulur qimet në sqetull

Shkëputja e qimeve në sqetull me piskatore është një metodë shumë e njohur dhe e përdorur gjerësisht. Kjo metodë kushton më pak dhe ndihmon në heqjen e rrënjës së flokëve, duke ndihmuar që flokët të rriten më gjatë.

Tham Khảo Thêm:  Gợi ý 7 dòng dầu gội lý tưởng cho cô nàng tóc ép

Veproni si më poshtë:

– Së pari, përdorni ujë të ngrohtë, rreth 40 gradë për të depërtuar në zonën e sqetullës për të ndihmuar në hapjen e poreve dhe zbutjen e qimeve.

Më pas, merrni piskatore të pastër dhe shkulni qimet në drejtim të rritjes së flokëve për të shmangur dhimbjen e djegies.

– Në fund, pastroni përsëri dhe më pas aplikoni krem ​​hidratues për të qetësuar lëkurën si dhe për të shmangur nënsqetullat e errëta dhe të zeza.

Edhe pse kjo metodë është shumë efektive, ajo gjithashtu ka disa kufizime si:

Pastrimi i rregullt me ​​piskatore do të bëjë që flokët të rriten më fort dhe më të errët.

– Mund të shkaktojë inflamacion të gjëndrave të flokëve ose të shkaktojë plagë të vogla me gropa në lëkurë.

Poret e mëdha në sqetull bëjnë që shumë qime të rriten në të njëjtën kohë, duke shkaktuar kruajtje dhe parehati.

Si të hiqni qimet nga sqetulla me brisk ose rroje

Kjo konsiderohet mënyra më e shpejtë për ta bërë këtë, por më pak efektive. Ju duhen vetëm rreth 2-3 minuta për të përdorur një brisk për të pastruar qimet e sqetullës, por ato do të rriten shpejt pas vetëm 3-5 ditësh, veçanërisht lëkura e nënsqetullës është e prirur për t’u errësuar.

Kështu që ju duhet ta përdorni atë së bashku me krem ​​rroje për të zbutur lëkurën dhe qimet nën sqetull para rruajtjes. Tehu duhet të rrëshqasë kundër drejtimit të rritjes së qimeve dhe duhet pasur kujdes që të mos gërvishtet lëkura. Pas heqjes së qimeve, është e nevojshme të pastroni zonën e sqetullës me ujë të kripur dhe të aplikoni krem ​​hidratues.

Si të hiqni qimet duke përdorur një makinë depilimi

su-pleh-maj-triet-gjatë

Makinë për heqjen e qimeve në sqetull në shtëpi

Makina për heqjen e qimeve nën sqetulla, qimet e fytyrës … në shtëpi ka një dizajn mjaft të thjeshtë, zakonisht përbëhet vetëm nga tehu dhe pjesa motorike për të ndihmuar në heqjen e shpejtë të qimeve pa shkaktuar dhimbje.digjen shumë.

Në veçanti, makina për heqjen e qimeve në shtëpi ka një dizajn mjaft kompakt, i cili e bën më të lehtë për ju heqjen e qimeve në shumë zona të ndryshme të trupit.

Mënyra e përdorimit të makinës për heqjen e qimeve IPL ose Smoothskin Pure është mjaft e thjeshtë si më poshtë:

Së pari, duhet të pastroni zonën që do të trajtohet.

– Më pas, vendosni makinën në një pozicion pingul me sipërfaqen e lëkurës dhe më pas ndizni makinën dhe lëvizni makinën butësisht në drejtim të rritjes së qimeve për të hequr qimet në mënyrë efektive.

Pas heqjes së qimeve, lani përsëri dhe aplikoni një xhel hidratues për të reduktuar ënjtjen.

Këtu janë disa si te hiqni qimet ne sqetull, qime duarsh, qime fytyre… ne shtepi qe mund ti sintetizojme. Shpresojmë se këto metoda do t’ju ndihmojnë të hiqni qafe qimet e padëshiruara në mënyrë efektive. Nëse keni ndonjë metodë tjetër të heqjes së flokëve, lini një koment më poshtë për t’i bërë të ditur të gjithëve!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 13+ cách triệt lông nách tại nhà đơn giản . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *