3 cách trị gàu vảy hiệu quả ngay tại nhà cực đơn giản

Rate this post

Thekonet e “shëmtuara” të zbokthit që shfaqen në flokët tuaj ose bien poshtë këmishës, ju bëjnë të ndiheni jashtëzakonisht të vetëdijshëm dhe të turpshëm. Moti i nxehtë, thekonet e zbokthit të kombinuara me djersën ju bëjnë thjesht të dëshironi të “plasni” në çdo moment për shkak të kruajtjes. Nëse zbokthi shfaqet për një kohë të gjatë, çfarë duhet bërë me zbokthin gjithnjë e më shumë në lëkurën e kokës? Artikulli vijues ju ndihmon të mësoni shkaqet e zbokthit dhe si ta përmirësoni shpejt atë.

Shkaqet e zbokthit të kokës

Zbokthi është një fenomen mjaft i zakonshëm që pothuajse të gjithë e kanë përjetuar. Zbokthi është thekon e bardhë në lëkurën e kokës të shkaktuar nga derdhja e tepërt e epidermës. Shfaqja e zbokthit jo vetëm që ju bën të pakëndshëm, por gjithashtu vuan nga kruarja e çmendur. Jo vetëm kaq, thekonet e zbokthit shpesh zhvishen dhe bien, duke ndikuar në psikologjinë tuaj, duke humbur besimin kur komunikoni me të tjerët. Ka shumë shkaqe të zbokthit, këtu janë disa shkaqe të zakonshme:

Shkaqet fiziologjike

Trashëgimia: Në familje, nëse njëri prej prindërve ka një nga sëmundjet që shkaktojnë zbokthin, ju keni një shans 15% për të zhvilluar zbokthin. Nëse të dy prindërit e kanë këtë gjendje, rreziku juaj rritet në 75%.

Zakoni për të fjetur me flokë të lagur: Jeta e ngarkuar bën që shumë vajza të lajnë flokët shpesh në mbrëmje dhe të mos i lënë flokët të thahen plotësisht para se të shkojnë në shtrat. Ky është një zakon i keq që nuk duhet ta përsërisni sepse kur skalpi është i lagur krijon kushte që agjentët e dëmshëm (kërpudhat, bakteret etj.) të sulmojnë dhe të shkaktojnë sëmundje të lëkurës së kokës.

Ekspozimi i lëkurës së kokës ndaj kimikateve: Kimikatet në produktet e kujdesit të flokëve si shampo, xhel stilues, bojëra (pastrues flokësh, kaçurrela, etj.). Kur skalpi i kokës irritohet me përbërësit e këtyre produkteve, shkakton kruajtje dhe rrëshqitje të lëkurës së kokës, duke çuar në zbokth.

Higjiena e dobët e kokës: Kur nuk i lani flokët rregullisht, qelizat e vdekura në lëkurën e kokës nuk hiqen por grumbullohen gjithnjë e më shumë. I kombinuar me papastërtitë, kërpudhat dhe bakteret, shkakton sëmundje të lëkurës së kokës si psoriasis, dermatit seborrheik, duke çuar në zbokth me luspa. Përveç kësaj, larja e flokëve nuk është e pastër, lënia e mbetjeve të shampos në lëkurën e kokës dhe flokët është gjithashtu një shkak i zakonshëm i zbokthit.

Higjiena e dobët e kokës ju vë në rrezik të lartë për zbokth.

Uji i ndotur: Përdorimi i ujit të ndotur për të larë flokët bën që skalpi i kokës të mos jetë i pastër. Bakteret, majat dhe faktorët e dëmshëm sulmojnë lëkurën e kokës duke shkaktuar sëmundje të kokës që çojnë në zbokth.

Ekspozimi i kokës ndaj pluhurit, toksik, rrezet e diellit: Këta janë faktorë mjaft të zakonshëm që shkaktojnë dëme të konsiderueshme në lëkurën e kokës, duke dobësuar sistemin imunitar, duke shkaktuar sëmundje të kokës.

Moti i thatë: Në sezonin e thatë, lagështia e ulët e ajrit e bën skalpin tuaj të dehidratuar. Pa masa hidratuese në kohë për trupin, skalpi i kokës do të zgjehet vetë. Dhe shfaqja e thekoneve të zbokthit është një gjë e natyrshme që mund të ndodhë.

Dietë e dobët: Së bashku me pjesët e tjera të trupit, skalpi dhe flokët gjithashtu kanë nevojë për lëndë ushqyese për t’u rritur. Kur ushqimi i përditshëm nuk siguron mjaftueshëm vitamina A, B, C, E, zink … duke shkaktuar tharjen e lëkurës së kokës, qelizat po zhvishen duke shkaktuar zbokth. Përveç kësaj, përdorimi i ushqimeve që përmbajnë yndyrna shtazore, ushqimet e shpejta… bëjnë që gjëndrat dhjamore të rrisin sebumin, duke shkaktuar kruajtje dhe zbokth.

Tham Khảo Thêm:  5 mẹo dưỡng tóc bằng sữa tươi không đường hiệu quả tại nhà

Stresi i tepërt: Stresi i vazhdueshëm, stresi i zgjatur, puna e tepërt pa pushimin e duhur e bëjnë trupin gjithmonë në gjendje të lodhur. Rezistenca e lëkurës së kokës dobësohet duke shkaktuar probleme të tilla si zbokth.

Në mënyrë të papritur, zbokthi mund të shfaqet edhe nëse jeni shumë të stresuar, të stresuar.

Përveç kësaj, marrja e medikamenteve të gabuara ose përdorimi i tepërt i tyre mund ta përkeqësojë zbokthin.

Shkaku i sëmundjes

Zbokthi i kokës që shfaqet në lëkurën e kokës mund të shkaktohet nga një gjendje mjekësore në lëkurën e kokës. Kur shfaqet zbokthi, duhet të kontrolloni edhe nëse keni sëmundje të kokës.

Psoriasis: Kjo është një sëmundje e zakonshme e kokës me simptoma të lëkurës së kokës me luspa të bardhë të shoqëruar nga njolla të kuqe pak të ngritura. Njerëzit me psoriasis kur kruhen do të shohin që thekonet e bardha u shkëputen shumë lehtë si zbokthi ose dylli i qiririt.

Skalpi i kërpudhave: Pacientët kanë simptoma të tilla si skalpi i kokës shfaqet plagë në njolla të rrumbullakëta, të gjera ose skalpi është me luspa. Sëmundja më e rëndë do të shfaqen skuqje të kuqe dhe flluska në lëkurën e kokës. Kur shtypet është pak e dhimbshme, luspat e bardha kanë erë të keqe, flokët bien shumë. Nëse nuk ka trajtim të hershëm, kërpudhat e kokës përhapen gjithnjë e më shumë.

Kërpudhat e kokës janë një sëmundje mjaft e zakonshme që shkakton zbokthin, duke ju bërë jashtëzakonisht të lodhur.

Dermatiti seborrheik: Lëkura e kokës shfaqen luspa të verdha ose të bardha që janë të lidhura së bashku në copa. Ato mund të ngjiten në flokë duke ju bërë të ndjeni kruarje, dhimbje dhe parehati. Lëkura me dermatit seborrheik është paksa e kuqe, madje shfaqet edhe rënia e flokëve.

Sëmundja e parakeratozës: Thekonet e bardha shfaqen në lëkurën e kokës, por nuk e kruhen, nuk e qërojnë apo e thajnë lëkurën. Disa luspa shpesh lidhen së bashku në copa të vogla dhe të parregullta.

Çrregullime të ciklit të rinovimit të qelizave të lëkurës: Normalisht, lëkura përbëhet nga 3 shtresa (epidermë, dermis dhe hipodermë). Epiderma ka qeliza që shumohen për të zëvendësuar qelizat e vdekura. Qelizat e reja zëvendësohen çdo 27-30 ditë. Megjithatë, kur trupi është i shqetësuar, ky cikël i qarkullimit të qelizave do të shkurtohet në 15-20 ditë. Qelizat e vdekura prodhohen shumë, ato ekstrudohen duke shkaktuar zbokth në lëkurën e kokës dhe në flokë.

Shihni detajet e artikullit: Përmbledhje e shkaqeve të zbokthit

Çfarë duhet të bëni për të përmirësuar thekon zbokth në lëkurën e kokës?

Zbokthi dhe kruajtja e kokës ju bëjnë jashtëzakonisht të pakëndshëm dhe të lodhur. Sapo shfaqen këto simptoma, duhet të merrni masa në kohë për të reduktuar kruajtjen dhe vetëvlerësimin. Nëse lini shumë zbokth për një kohë të gjatë, sasia e thekoneve të zbokthit po rritet, atëherë trajtimi do të marrë më shumë kohë dhe përpjekje. Me zbokthin e shkaktuar nga një sëmundje, shkoni në një qendër mjekësore për ekzaminim dhe trajtim të duhur. Përveç kësaj, ju mund të zbatoni disa nga sugjerimet e mëposhtme për të arritur efektin e dëshiruar të trajtimit të zbokthit.

1. Trajtoni zbokthin me ndryshime dietike

Duket se zbokthi dhe dieta nuk kanë asnjë lidhje me njëra-tjetrën. Por në fakt, njerëzit me thekon zbokth duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje dietës së tyre të përditshme. Sepse skalpi dhe flokët kanë nevojë për lëndët ushqyese që i nevojiten për të mbijetuar, rritur dhe zhvilluar të shëndetshëm. Ju duhet të shtoni ushqime të pasura me vitamina dhe minerale në menunë tuaj ditore si:

Tham Khảo Thêm:  Lòng vị tha là gì? 5 lợi ích của lòng vị tha đối với cuộc sống

Ushqime të pasura me vitamina A, B, E: Këto vitamina punojnë për të siguruar lagështi thelbësore në lëkurën e kokës, duke ndihmuar në ushqimin e qelizave të epidermës dhe rrënjët më të forta të flokëve. Duhet të hahen disa perime si avokado, shega, patatet e ëmbla, patatet, perimet, arrat (bajame, arra, arra, shqeme…), shalqiri, brokoli…

Ushqime të pasura me vitaminë C: Vitamina C njihet si një antioksidant i mirë që pengon aktivitetin e radikalëve të lirë që shkaktojnë plakjen e kokës për të prodhuar shumë qeliza të vdekura. Përveç kësaj, vitamina C ndihmon në rritjen e rezistencës ndaj baktereve dhe kërpudhave në lëkurën e kokës. Fruta të pasura me vitaminë C si portokall, limon, grejpfrut, gujava, luleshtrydhe, boronica, ananasi…

Ushqime të pasura me zink: Zinku është i rëndësishëm në rritjen e gjëndrave të flokëve, kokës dhe rrënjëve të flokëve. Prandaj, duhet të plotësoni zinkun në trup përmes ushqimeve të tilla si soja, kërpudhat, lulelakra, spinaqi, bizelet…

Ushqime të pasura me proteina: Këto janë lëndë ushqyese për rritjen e flokëve dhe kokës. Ushqime të pasura me proteina si viçi, derri, peshku, kërpudhat, fasulet etj.

Shtoni ujë të mjaftueshëm: Përveç menysë së dietës, duhet të pini ende shumë ujë për të siguruar lagështinë e nevojshme për lëkurën e kokës, lëkurën poshtë kokës për të reduktuar sekretimin e sebumit që shkakton bllokimin e poreve.

Shmangni ushqimet e yndyrshme, të nxehta dhe pikante: Përbërësit jo të shëndetshëm në pjata i bëjnë gjëndrat dhjamore më aktive. Kur sebumi sekretohet shumë, plus qelizat e vdekura ose bakteret, kërpudhat dhe papastërtitë, skalpi i kokës është i ndjeshëm ndaj sëmundjeve të tilla si psoriasis, dermatiti seborrheik, etj.

2. Trajtoni zbokthin duke ndryshuar zakonet e jetesës

Mos harroni të lani flokët butësisht dhe të kujdeseni për flokët tuaj.

Njerëzit me zbokth duhet të ndryshojnë rutinën e tyre të përditshme për të reduktuar zbokthin në disa mënyra:

 • Larje e butë e përditshme: Larja e butë si masazh i kokës ndihmon në transportimin e lëndëve ushqyese për rritje më të mirë të flokëve. Megjithatë, ju lutemi bëni operacionet e krehjes siç duhet. Mos jini shumë të fortë pasi kjo mund të shkaktojë më shumë dëmtime dhe thyerje.
 • Rrit rezistencën Duke fjetur mjaftueshëm, duke ushtruar për të rritur rezistencën e trupit. Aktiviteti fizik ndihmon në largimin e toksinave nga trupi, duke reduktuar furnizimin me energji për rritjen e kërpudhave, baktereve në trup dhe lëkurën e kokës.
 • Humori është gjithmonë i lumtur, i rehatshëm: Kufizoni stresin, shmangni mungesën e gjumit ose qëndroni zgjuar deri vonë për një kohë të gjatë. Mundohuni të mbani një mendje të rehatshme për të kufizuar efektet e këqija në sistemin nervor që shkaktojnë çrregullime endokrine në trup duke çuar në më shumë zbokth.
 • Kufizoni gërvishtjet: Thekonet e zbokthit së bashku me motin e nxehtë ju bëjnë të ndiheni të kruarje dhe të pakëndshme, duke ju bërë të gërvishtni në mënyrë të pashmangshme kokën. Megjithatë, nuk duhet të gërvishtni shumë sepse kruarja e kokës bën që qelizat të kullohen dhe të bien më shumë. Përveç kësaj, kruarja e madhe e kokës e bën lëkurën më të dëmtuar, gjë që ngadalëson procesin e shërimit.

3. Trajtoni zbokthin me përbërës natyralë

Ju mund të përdorni përbërës natyralë për të përmirësuar në mënyrë efektive thekon e zbokthit. Ky është një truk popullor i sigurt dhe efektiv. Megjithatë, e keqja është se efekti është i ngadalshëm dhe kërkon shumë kohë për t’u përgatitur.

Trajtoni zbokthin me limon të freskët:

Lëngu i limonit përmban shumë vitaminë C, acidi citrik ka efektin për të hequr qelizat e vdekura, duke vrarë bakteret dhe kërpudhat, kështu që limoni ka një efekt shumë të mirë në trajtimin e zbokthit në përgjithësi. Për të përmirësuar thekon zbokth, ndiqni këto hapa:

 • Përgatitni 1-2 limonë të freskët, shtrydhni lëngun e limonit dhe hiqni farat.
 • Lani flokët me një shampo të butë.
 • Vazhdoni të merrni lëng limoni për ta pastruar edhe një herë.
 • Shpëlajeni me ujë të ftohtë.
Tham Khảo Thêm:  Lượng từ là gì? Phân loại và cách nhận biết lượng từ chuẩn nhất

[tds_warning]Shih detajet: Trajtoni zbokthin me limon – Sekret i thjeshtë por efektiv[/tds_warning]

Trajtoni zbokthin me aloe vera:

Aloe vera nuk përdoret vetëm për të zbukuruar lëkurën, por ka edhe shumë përdorime të mira për flokët. Përbërësit e xhelit të aloe verës si acidi cinnamic, vitaminat A, B, C, E… kanë efektin e përmirësimit të thekoneve të zbokthit në mënyrë efektive. Ndiqni këto hapa për të hequr qafe zbokthin.

 • Merrni mishin e aloe verës së pure dhe shtoni disa pika lëng limoni.
 • Aplikojeni përzierjen në lëkurën e kokës dhe masazhojeni butësisht.
 • Inkuboni flokët për rreth 20 minuta dhe lani me ujë të ftohtë.
 • Më pas, lani sërish me një shampo të butë.

Jini këmbëngulës 2-3 herë në javë do të shihni ndryshimin.

[tds_warning]Shih detajet: Udhëzime për trajtimin e zbokthit me aloe vera[/tds_warning]

Përdorni shampo bimore Nguyen Xuan

Jeta moderne bën që shumë femra të mos kenë kohë të aplikojnë terapi natyrale për t’u kujdesur për flokët e tyre. Përveç kësaj, efekti që ato sjellin është mjaft i ngadalshëm dhe ndryshon nga personi në person. Një zgjidhje efektive për ju është përdorimi i shampove bimore si p.sh SHAMPON PRANVERE E SHENDETSHME.

Shampo bimore Nguyen Xuan Ekstraktuar nga 13 barishte tradicionale, të përmirësuara me përbërës modernë për kujdesin e flokëve për të ndihmuar në ushqyerjen e flokëve nga rrënja, për flokë të shëndetshëm, të butë dhe të gjallë. Aty:

 • Xhinko, Ha Thu O ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut nën lëkurën e kokës, shtrëngon rrënjët e flokëve, duke ushqyer flokët nga rrënja, duke siguruar ushqim për rritjen e flokëve dhe duke i bërë flokët të fortë.
 • Bodhi, Mantra betel, Five Colors, Nuc Nac dhe Patchouli ndihmojnë në pastrimin e flokëve, kontrollin e yndyrës dhe reduktojnë zbokthin që kruhet.
 • Vajrat esencialë të lëvozhgës së grejpfrutit, borzilokut dhe barit të limonit ndihmojnë në hapjen e gjëndrave të flokëve, stimulojnë rritjen e flokëve dhe reduktojnë në mënyrë efektive sekretimin e vajit.
 • Mana, vitamina E dhe vaji i ullirit hidratojnë dhe sigurojnë ushqim gjithëpërfshirës të flokëve.

Shampo bimore Nguyen Xuan ndihmon:

 • Pastroni zbokthin dhe kruajtjen
 • Rivendosni flokët e dëmtuar, reduktoni flokët e thatë, majat e çara dhe thyerjen për shkak të përdorimit të shumë shërbimeve të ngjyrosjes ose pastrimit kimik.
 • Ushqen skalpin e kokës dhe ushqen flokët nga rrënja për t’i bërë flokët të butë, të lëmuar dhe të gjallë.
 • Parandaloni rënien e flokëve, mbështesni rritjen e flokëve.
 • Ruan ngjyrën dhe stilin e flokëve, parandalon thinjjen e parakohshme të flokëve

[Review có tâm] A është i mirë shampoja Nguyen Xuan, ku të blini?

Shampo bimore Nguyen Xuan prodhohet nga kompania farmaceutike Hoa Linh dhe shitet gjerësisht. Produkti mund të blihet në çdo farmaci në mbarë vendin.

Ju blini SHAMPON MJEKËSORE SPRING: KETU

Për të rritur efektin, mund të shtoni: Kondicioner bimor Nguyen Xuan

[ads_custom_box title=”Thông tin hữu ích:” color_border=”#e87e04″]

[/ads_custom_box]

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 3 cách trị gàu vảy hiệu quả ngay tại nhà cực đơn giản . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *