5 cách dưỡng tóc bằng dầu dừa giúp ngăn rụng tóc hiệu quả

Rate this post

Vaji i kokosit ka qenë prej kohësh i njohur për shumë përdorime të mira si: ndihmon në zbukurimin e lëkurës, ndihmon në mbajtjen e formës dhe ushqyerjen e flokëve të butë, kundër thyerjes në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Le të zbulojmë më në detaje për përfitimet e bukurisë së vajit të kokosit për flokët në artikullin më poshtë.

Çfarë është vaji i kokosit? Si të bëni vaj kokosi

Kokosi, me siguri të gjithë ne e dimë tashmë. Por duke dëgjuar konceptin e “vajit të kokosit”, shumë njerëz mund të ngatërrohen lehtësisht me ujin e kokosit.

Vaji i kokosit është një vaj i nxjerrë nga copra (i njohur edhe si copra). Vaji i kokosit është i verdhë i lehtë ose i qartë si uji, ka një konsistencë të lehtë dhe fërkohet, kështu që duart tuaja do të ndihen paksa me shkëlqim.

Ka dy mënyra për të përpunuar vajin e kokosit: gatim i pastër dhe vaj kokosi me presion të ftohtë.

Përfitimet e vajit të kokosit për flokët

Sepse në përbërjen e vajit të kokosit esenca përmban nivele të larta të vitaminës E, acid laurik, acid kaprik dhe disa substanca me efekte të larta antioksiduese. Pra, kur përdorni vaj kokosi për kujdesin e flokëve do të sjellë disa përfitime të mira si:

 • Ndihmon në sigurimin e lagështirës së flokëve për ta mbajtur atë të butë dhe me shkëlqim
 • Ndihmon në mënyrë efektive skalpin antibakterial dhe antifungal. Në këtë mënyrë parandalon lindjen e qelizave të vdekura që shkaktojnë zbokth, zbokth dhe pllakëza të kokës
 • Redukton sasinë e rënies së flokëve, flokët e thyer dhe rikthen flokët e rinj që të rriten shpejt
 • Përveç kësaj, përdorimi i rregullt i vajit të kokosit ndihmon gjithashtu flokët e shëndetshëm, eliminon agjentët e dëmshëm dhe grumbullohet në sipërfaqen e lëkurës së yndyrshme.

Shiko të plotë: Si të rregulloni flokët me vaj kokosi

Metodat e kujdesit të flokëve me vaj kokosi parandalojnë në mënyrë efektive rënien e flokëve

Përdorni vaj kokosi direkt për kujdesin e flokëve

Me këtë metodë, vaji i kokosit funksionon si zbutës, përdoret për të inkubuar dhe shpëlarë flokët pas larjes. I lë flokët të butë dhe të hidratuar për më gjatë.

Duke bërë:

Së pari, përdorni një shampo të specializuar për kujdesin e flokëve për të larë flokët si zakonisht. Më pas, shpëlajeni ujin me shampo 1-2 herë. Më pas, përdorni vaj kokosi për të rregulluar flokët tuaj në vend të kondicionerit.

Merrni një sasi të mjaftueshme të vajit të kokosit në pëllëmbën e dorës. Më pas aplikojeni në mënyrë të barabartë në flokë, nga lart poshtë. Në procesin e aplikimit të vajit të kokosit, ju kombinoni me masazh të butë në mënyrë që fijet e flokëve të thithin lëndët ushqyese më të mira.

Më pas, mbuloni flokët me një peshqir pambuku ose qese plastike për të inkubuar flokët me vaj kokosi për rreth 15-20 minuta.

Pas inkubimit, shpëlani flokët me ujë të pastër dhe më pas thani flokët në mënyrë natyrale.

Me këtë metodë të kujdesit të flokëve, ju duhet ta mbani atë rreth 2-3 herë në javë për të ndihmuar në rikthimin efektiv të majave të çara dhe thyerjes.

Kombinoni shampon me vaj kokosi për të trajtuar rënien e flokëve

Për metodën e mësipërme, vaji i kokosit vepron si kondicioner, duke zëvendësuar kondicionerin. Por në këtë metodë, vaji i kokosit kombinohet drejtpërdrejt me shampo të tjera (të disponueshme në shishe) që përdoren për të larë dhe pastruar flokët.

Tham Khảo Thêm:  Danh từ là gì? Phân loại danh từ chính xác, chuẩn cấu trúc 2023

Avantazhi i kësaj metode është se procesi i larjes me shampo është më i shpejtë sepse kombinimi i shampos dhe balsamit është gjithmonë në 1 herë. Megjithatë, efikasiteti nuk do të jetë aq i lartë sa metoda e mësipërme. Sepse në procesin e larjes, ne nuk kemi kohë për të inkubuar flokët, kështu që funksionon vetëm për të lëmuar flokët.

Duke bërë:

 • Merrni një sasi të vogël shampo dhe vaj kokosi (10:1) në një tas të vogël.
 • Më pas, përbërësit në masën e mësipërme i përziejmë së bashku.
 • Lagni flokët, më pas merrni shampon dhe përzierjen e vajit të kokosit dhe aplikojeni direkt në flokë.
 • Gjatë procesit të larjes, përdorni duart tuaja për të gërvishtur butësisht papastërtitë dhe qelizat e vdekura në lëkurën e kokës për të hequr dhe pastruar lëkurën e kokës.
 • Në varësi se sa të trashë apo të hollë janë flokët tuaj, mund të jepni sasinë e duhur të shampos. Dhe lani dhe lani përsëri rreth 2 herë për t’u pastruar.
 • Në fund thajini flokët në mënyrë natyrale.

Në këtë mënyrë, nuk keni nevojë të shtoni balsam, sepse shampoja përmban vaj kokosi për t’i zbutur dhe rregulluar flokët tuaj më gjatë.

Lani flokët me karkaleca me vaj kokosi

Bo-ket-choi-hop-dau-dua

Pema Bodhi dhe vaji i kokosit janë një nga përbërësit mjaft të njohur për shumë njerëz, veçanërisht për nënat dhe gjyshet në kujdesin për flokët me shkëlqim dhe të zi.

Kombinimi i dy përbërësve të vajit të karkalecit dhe kokosit ndihmon në ushqimin e flokëve shumë herë më shumë sesa përdorimi i secilit përbërës individual. Bodhi ndihmon për të ushqyer flokët me shkëlqim, të zinj. Dhe vaji i kokosit ndihmon në sigurimin e lagështirës, ​​parandalimin e tharjes, majave të çara, duke zmbrapsur në mënyrë efektive problemet që lidhen me dëmtimin dhe rënien e flokëve.

Duke bërë:

 • Gjethet e karkalecit thahen (ose të nxehta me një tigan) dhe më pas grihen në copa të vogla.
 • Merrni një sasi të vogël karkaleci pasi ta keni futur në një qese të pastër pëlhure për ta mbështjellë në një tenxhere të vogël me ujë për të gatuar shampo. Ziejeni tenxheren me ujin e karkalecit për rreth 5-6 minuta, derisa uji të marrë ngjyrë të verdhë të errët dhe të dalë aroma e esencës së karkalecit, më pas fikim zjarrin.
 • Në procesin e gatimit të shamponit nga karkalecat mund të shtoni edhe disa gjethe si: gjethet e borzilokut, gjethet e karafilit, gjethet e pandanit, lulet e pomelos… që tenxherja me ujë të ketë një aromë shumë të këndshme.
 • Ndani tenxheren me shampon me karkaleca në 2-3 pjesë për t’i larë flokët disa herë për t’i pastruar.
 • Pasi të jenë larë flokët me ujë karkaleci. Vazhdojmë të aplikojmë vaj kokosi në mënyrë të barabartë në flokë, nga lart poshtë. Gjatë aplikimit, përdorni duart tuaja për të masazhuar butësisht në mënyrë që fijet e flokëve të përthithen më mirë nga lëndët ushqyese në vajin e kokosit.
 • Përdorni një peshqir të butë pambuku ose një tufë flokësh të specializuar për të inkubuar flokët me vaj kokosi për rreth 10-15 minuta.
 • Së fundi, mund të zgjidhni t’i lani përsëri flokët ose t’i lini ashtu siç janë për t’u tharë në mënyrë natyrale.
 • Me këtë metodë të kujdesit të flokëve nuk keni nevojë ta bëni shumë, mjaftojnë rreth 1-2 herë në javë.

☛Lexo më shumë artikuj: Si të lani flokët me karkaleca

Ushqeni flokët me vaj kokosi me disa përbërës të tjerë

Përveç kombinimit të vajit të kokosit me shampo dhe karkaleca, mund ta përzieni me disa përbërës të tjerë si qepë, limon etj për t’u kujdesur për flokët tuaj mjaft thjesht dhe në mënyrë efektive. Veçanërisht efektive kundër rënies së flokëve, anti-inflamatore dhe vajit mykotik të lëkurës.

Duke bërë:

Për vajin e kokosit dhe qepët: Përgatitni 1 qepë mesatare, lajeni me ujë dhe hiqni lëkurën e jashtme. Më pas, grijeni qepën ose vendoseni në një blender për të filtruar ujin. Përdorni lëngun e qepës të kombinuar me rreth 100-200 ml vaj kokosi për të formuar një kondicioner për flokët.

Tham Khảo Thêm:  Cách ngăn rụng tóc và làm dày tóc tại nhà

Vazhdoni të merrni një shtupë të vogël pambuku për të njomur këtë përzierje dhe më pas aplikojeni direkt në rrënjët e flokëve, masazhoni butësisht për rreth 15-20 minuta. Në fund shpëlajeni me ujë dhe lërini flokët të thahen natyrshëm.

Për vajin e kokosit dhe limonin: Përgatitni rreth 1-2 limonë, prijini në gjysmë dhe shtrydhni lëngun. Shtoni 100-200 ml vaj kokosi dhe përzieni mirë me lëng limoni për të formuar një kondicioner për flokët.

[ads_custom_box title=”Bài viết bạn có thể quan tâm” color_border=”#e87e04″]

[/ads_custom_box]

Bëni një maskë për kujdesin e flokëve nga vaji i kokosit

Vaji i kokosit mund të kombinohet me disa përbërës të tjerë të disponueshëm si mjaltë, vezë, avokado, banane ose vaj ulliri… për të formuar përzierje të thjeshta dhe efektive të maskave natyrale të kujdesit.

Këtu janë disa receta për kujdesin e flokëve me maska ​​flokësh nga vaji i kokosit, të cilave mund t’i referoheni:

Maska e flokëve me vaj kokosi dhe mjaltë

Përgatitja: 3 lugë vaj kokosi + 3 lugë mjaltë. Përveç kësaj, ju mund të shtrydhni rreth ½ lëng limoni në të për t’u kujdesur që flokët tuaj të jenë më të lëmuar dhe më të shndritshëm.

Si të bëni: Lani flokët, më pas aplikoni një maskë flokësh me vaj kokosi dhe mjaltë në flokët tuaj nga lart poshtë. Vazhdoni të inkuboni flokët për rreth 15-20 minuta në mënyrë që lëndët ushqyese të përthithen më mirë në flokë.

Në fund, lani flokët me ujë të pastër për t’i bërë flokët tuaj të shkëlqejnë dhe të shëndetshëm në mënyrë natyrale.

Maska e flokëve me vaj kokosi dhe avokado

Përzierja e vajit të kokosit dhe gjalpit jo vetëm që funksionon për kujdesin e flokëve, por është përdorur prej kohësh nga gratë për kujdesin e lëkurës, pastrimin e fytyrës dhe kujdesin e trupit… Për shkak të përbërjes së tyre ka shumë lëndë ushqyese, që ndihmojnë në Hidratim, zbutje, zbutje. lëkurën dhe flokët.

Mënyra: Përgatitni rreth 1 avokado të vogël, më pas bëni pure dhe shtoni rreth 100-200 ml vaj kokosi dhe përzieni mirë. Merrni përzierjen e mësipërme dhe aplikojeni në mënyrë të barabartë në flokë dhe inkuboni për rreth 15-20 minuta në mënyrë që flokët të thithin më mirë lëndët ushqyese.

Në fund shpëlajeni me ujë dhe lërini flokët të thahen në mënyrë natyrale.

Maska e flokëve nga vaji i kokosit dhe B1

Përdorimi i kësaj maske për flokët ndihmon në shtimin e esencave nga vitamina B1 dhe vaji i kokosit për të ndihmuar në stimulimin e rritjes së flokëve të rinj më shpejt dhe më të trashë.

Si të bëni: Merrni rreth 10-15 tableta b1 dhe grijini ato në një pluhur të imët. Më pas shtoni rreth 100-200 ml vaj kokosi dhe përzieni së bashku për të formuar një pastë. Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në flokë dhe më pas masazhoni butësisht fijet e flokëve për të thithur thelbin më të mirë. Në fund, inkuboni flokët për rreth 20 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Maska e flokëve me vaj kokosi me vitaminë E

Vitamina E ndihmon në parandalimin dhe përmirësimin e anti-plakjes në fijet e ngadalta të flokëve. Kombinimi i një maske flokësh nga vaji i kokosit me vitaminën E ndihmon për t’i bërë flokët të lëmuar, të fortë dhe kufizojnë tharjen dhe ndarjen më të shpejtë të majave.

Si të bëni: Ndani lëvozhgat e tabletave të vitaminës E dhe përzieni ato me vaj kokosi. Më pas përdorni këtë përzierje për ta aplikuar direkt në flokë. Inkuboni flokët me përzierjen e maskës së mësipërme për rreth 10-15 minuta, më pas shpëlajeni me ujë për flokë të thatë dhe të lëmuar.

Maska e flokëve me vaj kokosi dhe kafe

Një nga shkaqet e rënies së flokëve është mungesa e lëndëve ushqyese dhe tharja. Me kombinimin e maskës së flokëve nga vaji i kokosit dhe kafeja është zgjidhja për të ndihmuar flokët tuaj të ofrojnë më shumë lëndë ushqyese nga vaji i kokosit dhe vaji esencial i kafesë. Në këtë mënyrë parandalon që flokët të bëhen të thatë dhe të brishtë.

Tham Khảo Thêm:  Một số điểm mới trong Thông tư 08/2023 của Bộ Giáo dục và Đào tạo

Si të bëni: Merrni një sasi të vogël llumi kafeje të përzier me rreth 100 -200 ml vaj kokosi. Më pas, aplikojeni këtë përzierje në mënyrë të barabartë në flokë dhe inkuboni për rreth 15-20 minuta në mënyrë që fijet e flokëve të përthithen plotësisht. Në fund, shpëlani flokët me ujë të bardhë.

Me metodat e kujdesit të flokëve nga kjo maskë natyrale, duhet ta përdorni vetëm rreth 1-2 herë në javë. Shmangni përdorimin e shumë të tillë që nuk sjell përdorim shumë të mirë për flokët.

[tds_warning]Më sipër janë metodat e kujdesit të flokëve që kombinohen me vaj kokosi dhe disa përbërës të tjerë. Edhe pse vaji i kokosit ka shumë përdorime të mira për flokët, ai është ende një lëndë e parë fibroze nga natyra. Pra, efekti mund të mos jetë i shpejtë dhe përdoruesit kanë nevojë për durim gjatë procesit të aplikimit për të pasur flokë më të fortë, më të trashë dhe më të butë. Fat i mirë me aplikimin tuaj!

Lexo më shumë artikuj: Përmbledhje e mënyrave për të trajtuar rënien e flokëve me vaj kokosi

[/tds_warning]

Shampo bimore Nguyen Xuan – Ushqen flokët nga rrënjët, flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim

Shampo bimore Nguyen Xuan është sinteza dhe kristalizimi i bimëve më të rëndësishme natyrore, më pas përmes teknologjisë së rafinuar të përpunimit për të ofruar një zgjidhje gjithëpërfshirëse për kujdesin e flokëve. Produkti ndihmon në ringjalljen dhe ushqyerjen e flokëve të një gruaje moderne.

Me përbërës nga 13 barishte natyrale si:

 • Xhinko: Stimulon riparimin e gjëndrave të flokëve, përshpejton rritjen e flokëve të rinj dhe ndihmon flokët të shkëlqejnë.
 • He Shou Wu: Stimulon qarkullimin në lëkurën e yndyrshme, eliminon toksinat, ndihmon në rritjen e flokëve të zeza, përmirëson thinjjen e parakohshme të flokëve.
 • Arra betel: Përmban β-Sitosterol për të ndihmuar në luftimin e rënies së flokëve dhe stimulimin e rritjes së flokëve, anti-inflamator dhe efektiv kundër mykut të kokës.
 • Locust: Punon si pastrues për të pastruar flokët dhe lëkurën e kokës dhe ka veti efektive antibakteriale dhe antifungale. Përveç kësaj, kjo esencë gjithashtu ndihmon në ushqyerjen e flokëve të zinj të butë, të fortë dhe me shkëlqim për më gjatë.
 • Bari me pesë ngjyra: I mirë kundër mykut për të ndihmuar në pastrimin e zbokthit, zvogëlimin e kruajtjes, për t’i bërë flokët të butë dhe të pastër.
 • Mbjellja: Ndihmon në luftimin e inflamacionit, luftimin e radikaleve të lira, redukton thinjjen e parakohshme të flokëve.
 • Së bashku me disa vajra të tjerë esencialë: vaji esencial i paçulit, vaji esencial i limonit, vaji esencial i grejpfrutit, vaji esencial i borzilokut, vaji i ullirit dhe Vitamina E sjellin një aromë të freskët, lehtësojnë stresin dhe lodhjen për përdoruesin.

Ekzistojnë 3 lloje të produkteve të shampove bimore Nguyen Xuan: Shampo bimore Nguyen Xuan (shishe kafe) e përshtatshme për flokë normalë. Shampo bimore Kondicioner për flokë (shishe jeshile) është i përshtatshëm për flokë të thatë dhe të dëmtuar. Shampo medicinale floating Nguyen Xuan (shishe e verdhë) ka një aromë lulesh, e përshtatshme për flokë të yndyrshëm dhe të yndyrshëm. Përveç kësaj, për të rritur efektin, mund të përdorni kondicionerin bimor Nguyen Xuan për flokë me shkëlqim dhe të gjatë.

Për më shumë informacion, ju lutemi telefononi Linja telefonike: 1900 5712 55 për këshilla dhe mbështetje të drejtpërdrejtë!

[tds_note]Shihni më shumë: Sa kushton çmimi i shitjes së shamponit bimor pranveror?[/tds_note]

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 5 cách dưỡng tóc bằng dầu dừa giúp ngăn rụng tóc hiệu quả . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

12 cách làm tóc dày và phồng tự nhiên ngay tại nhà

Có nhiều cách để làm cho mái tóc của bạn trông dày và đầy đặn hơn. Trong bài viết này, chúng tôi sẽ bật mí cho bạn…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *