6 mẹo khắc phục tình trạng “sợi tóc mảnh và yếu” hiệu quả

Rate this post

Një flokë e fortë, e trashë dhe e gjallë që shton bukurinë e fytyrës është dëshira e shumë njerëzve. Megjithatë, për shkak të presioneve të jetës dhe një diete joshkencore, flokët tuaj bëhen më të hollë dhe më të dobët. Pra, si të kapërcejmë situatën e “flokut të hollë dhe të dobët”, le ta gjejmë përgjigjen pikërisht poshtë artikullit të mëposhtëm.

1. Cilat flokë konsiderohen të hollë dhe të dobët?

Flokët e hollë dhe të dobët janë një gjendje ku flokët janë të hollë dhe të sheshtë, flokët janë shumë të dobët, të vështirë për t’u stiluar dhe shumë lehtë për t’u thyer. Normalisht, secili prej nesh do të ketë rreth 100,000 qime, çdo ditë, rreth 100 qime ose më pak rënie e flokëve është normale. Kjo humbje konsiderohet e papërfillshme, pasi qimet e reja do të rriten më pas nga gjëndrat e vjetra të flokëve.

toc-mong-de-gay-dridhje
Flokët e hollë dhe të dobët janë një gjendje në të cilën flokët janë të hollë dhe të sheshtë, flokët janë shumë të dobët, të vështirë për t’u stiluar dhe shumë lehtë për t’u thyer.

Megjithatë, me kalimin e kohës dhe moshës, ky proces mund të ngadalësohet ose të ndalojë plotësisht, gjëndrat e flokëve mund të mbyllen për të parandaluar rritjen e qimeve të reja ose të ndalojnë ofrimin e lëndëve ushqyese për flokët, duke i bërë flokët të dobët dhe të lehtë për t’u rritur.

Flokët e dobët janë një gjendje në të cilën qimet në skalpin tuaj thyhen nga këmbët ose shpesh shfaqen shenja flokët me majat e ndara. Rënia e flokëve është normale, por nëse sasia e rënies së flokëve tejkalon kufirin e lejuar (mbi 100 fije në ditë), duhet të jeni shumë të kujdesshëm, është mirë të vizitoni një institucion mjekësor për të zbuluar shkakun dhe si ta rregulloni atë së shpejti .

2. Cila është arsyeja e flokëve të hollë, të dobët dhe të derdhur?

Ka shumë arsye që flokët tuaj bëhen më të hollë, më të dobët dhe më të brishtë, këtu janë disa arsye të zakonshme:

Mungesa e lëndëve ushqyese për të ushqyer flokët

Ky është shkaku më i zakonshëm i flokëve tuaj të hollë, të dobët dhe të rënies. Siç e dini edhe ju, Biotina është një vitaminë që ka një ndikim të madh në formimin dhe rritjen e fibrave të flokëve. Përveç kësaj, vitaminat C, E, omega-3, zinku, hekuri, bakri etj janë gjithashtu lëndë ushqyese të domosdoshme për flokët.

Prandaj, kur trupit tuaj i mungojnë këto lëndë ushqyese, rrënjët e flokëve do të jenë shumë të dobëta dhe të lehta për t’u thyer. Pjesa më e madhe e ushqimit të flokëve do të furnizohet nga gjaku. Nëse qarkullimi i gjakut nuk është i qëndrueshëm, do të çojë në mungesë të lëndëve ushqyese për flokët, duke i bërë flokët të mos ushqehen mirë, të thyhen shumë lehtë.

Çrregullime hormonale në trup

Çdo qime ka një cikël formimi dhe rritjeje, ky proces ndikohet shumë nga një numër hormonesh në trup, zakonisht Dihidrotestosteroni (DHT), një hormon seksual tek meshkujt.

[tds_info]DHT është e pranishme në gjëndrat mbiveshkore, testikujt, prostatën dhe veçanërisht folikulat e flokëve. Mosbalancimi midis DHT dhe testosteronit është shkaku më themelor i flokëve të hollë dhe të dobët, së bashku me shumë derdhje. [/tds_info]

Tham Khảo Thêm:  Góp ý chọn sách Khoa học tự nhiên 8

Në folikulat e flokëve, DHT do të lidhet me receptorët e veçantë të qelizave të gjëndrës së flokëve, duke bërë që folikulat e flokëve të tkurren dhe zhduken dhe të bëjnë qimet e reja të rriten më pak.

Jo vetëm kaq, një hormon shumë i lartë DHT do të stimulojë gjëndrat dhjamore të sekretojnë më shumë sebum, duke i bërë rrënjët e flokëve të buta dhe të dobëta duke çuar në thyerje, veçanërisht:

  • Tek gratë, periudha pas lindjes dhe fillimi i perimenopauzës, nivelet e estrogjenit do të ulen duke çuar në një rritje të DHT dhe rënie të flokëve.
  • Sa për meshkujt, kur arrijnë moshën e mesme, ulja e prodhimit të testosteronit do të çojë gjithashtu në një çekuilibër midis DHT dhe testosteronit, DHT rritet shumë, duke shkaktuar më shumë rënie të flokëve dhe duke shkaktuar tullaci.

Lani flokët tuaj shumë herë

Nëse jeni një person që shpesh duhet të punoni në një mjedis me pluhur dhe pluhur, djersa e madhe do të çojë në zakonin e larjes së shpeshtë të flokëve, ndonjëherë larja e tyre çdo ditë, në planin afatgjatë, kjo gjithashtu do të ketë një ndikim të madh. për shëndetin tuaj.folikulat e flokëve si dhe përkeqësimin e rënies së flokëve.

telefononi
Larja e flokëve shumë herë do të dobësojë folikulat e flokëve, duke i bërë flokët më të dobët dhe më të lehtë për t’u rënë

Përveç kësaj, shumë njerëz gjithashtu mendojnë se larja e flokëve të tyre çdo ditë do të ndihmojë në pastrimin e flokëve dhe kokës, dhe flokët e ushqyer do të jenë më të shëndetshëm. Megjithatë, kjo nuk është absolutisht e vërtetë, larja e shpeshtë me shampo do të bëjë që lëndët ushqyese në lëkurën e kokës të humbasin dhe t’i dobësojnë rrënjët e flokëve, flokët e rinj që rriten janë gjithashtu më të hollë, më të dobët dhe më të prirur për t’u thyer. Prandaj, duhet të lani flokët vetëm rreth 2-3 herë në javë për të pasur flokë më të shëndetshëm.

Abuzimi me produktet e kujdesit të flokëve

Ndryshimi i rregullt i ngjyrës së flokëve duke lyer flokët, duke përdorur zbardhues të fortë dhe ngjyra toksike do të ndryshojë strukturën e flokëve. Përbërësit kimikë në bojëra si amoniaku, N-nitrosamina do të dëmtojnë rëndë flokët.

Përveç kësaj, nxehtësia e tepërt për të krijuar modele flokësh elegant ndikon negativisht edhe në flokët tuaj, duke shkaktuar ndryshimin e përbërësve në flokë, duke i bërë flokët të dëmtuara, rrënjë të dobëta, qime të reja, gjithashtu zbehen dhe bien lehtësisht.

Për shkak të stresit, stresi i zgjatur

Kur jeni të stresuar, trupi do të sekretojë një substancë të quajtur telogen effluvium, kjo substancë prish procesin e krijimit të brirëve, duke i bërë flokët të mos jenë më të shëndetshëm, duke bërë që qimet e reja të bëhen më të holla, të dobëta dhe të fillojnë të bien. më shumë.

Përveç kësaj, kjo substancë gjithashtu dobëson sistemin imunitar në trupin tuaj, duke bërë që qelizat e bardha të gjakut të sulmojnë folikulat e flokëve, duke e përkeqësuar humbjen e flokëve.

Me pak fjalë, siç shihet, ka shumë arsye pse flokët tuaj bëhen më të hollë dhe më të dobët. Prandaj, gjëja më e rëndësishme në këtë kohë është gjetja e shkakut të duhur të asaj gjendje në mënyrë që të kapërcehet tërësisht, të ndihmohen qimet e reja të rriten të shëndetshme dhe të sjellin një flokë më të trashë.

Lexoni më shumë artikuj:

3. Këshilla për të kapërcyer në mënyrë efektive flokët e hollë, të dobët dhe të brishtë

Shumë prej jush ndihen të hutuar kur flokët dëmtohen shumë, flokët janë të hollë dhe të dobët, do të thyhen më shumë.

Për këtë, nuk keni nevojë të shqetësoheni shumë, sepse nëse dini se si të kujdeseni siç duhet për të, si dhe të dini se si të rregulloni dhe eliminoni shkaqet e rënies së flokëve, flokët e lëmuar dhe të gjallë si më parë do të kthehen shpejt. ti nje dite jo shume larg. Cilat janë ato këshilla për zgjidhjen e problemeve, le t’i zbulojmë.

Tham Khảo Thêm:  Thuế môn bài là gì? Những điều cần biết về thuế môn bài

Zgjedhja e shampos dhe kondicionerit të duhur

Flokët e hollë dhe të dobët shpesh shkaktohen nga mungesa e lëndëve ushqyese të nevojshme për rritjen e flokëve.

Prandaj, është e nevojshme të gjeni shampo që përmbajnë nivele të larta të lëndëve ushqyese për të plotësuar flokët.

Aktualisht ka shumë shampo të specializuar për flokë të dobët dhe të hollë, ju mund të zgjidhni lirisht shampon e duhur për skalpin tuaj, për të shmangur kruajtjen, zbokthin dhe për të mbështetur flokët e fortë. Përveç kësaj, kondicionerët gjithashtu luajnë një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm, ata ofrojnë lëndët ushqyese të nevojshme si dhe hidratojnë flokët për të kufizuar thyerjen dhe humbjen e flokëve.

[tds_note]Flokët afatgjatë pa ujë, lagështia do të bëhet e thatë, e dëmtuar dhe e brishtë, e lehtë për t’u thyer. Pra, duhet të kërkoni produkte që përmbajnë B5 – një kondicioner shumë i mirë për flokët dhe glicerinë – që ndihmon në ruajtjen e lagështirës dhe zbutjen e flokëve. [/tds_note]

Përveç kësaj, ju mund të zgjidhni për vete produkte me përbërës medicinalë, si produkte të nxjerra nga vaji i avokados, aloe vera, karkaleca, grejpfrut etj. më të shëndetshme dhe më të buta, si shampoja bimore Nguyen Xuan.

Ky është një shampo bimor që hulumtohet intensivisht dhe lëshohet nga farmacistët, falë kombinimit thelbësor të 13 bimëve të rralla mjekësore si Bo Bot, Ha Thu O, Co man betel, vaj esencial grejpfrut, ujë Nuc, vaj esencial borziloku etj. , ndihmojnë në rivendosjen e gjëndrave të flokëve nga thellësitë e brendshme, duke kapërcyer shpejt gjendjen e flokëve të hollë dhe të dobët, duke ju dhënë flokë të gjallë dhe të shëndetshëm siç dëshironi.

kohë e plotë
Shampo bimore Nguyen Xuan – këshilla për t’ju ndihmuar të zgjidhni problemin e “flokut të hollë, të dobët dhe të brishtë” në mënyrë efektive

Lani flokët siç duhet

Temperatura ideale e ujit për të larë flokët është zakonisht nën 30 gradë Celsius.Duhet të shmangni larjen e ujit që është shumë i nxehtë ose shumë i ftohtë, i cili lehtë mund të shkaktojë rënie dhe thyerje të flokëve.

Jo vetëm kaq, kur përdorni ujë në një temperaturë shumë të lartë ose shumë të ulët, ai do t’i bëjë flokët ngjitës dhe të pakëndshëm. Prandaj, duhet të zgjidhni temperaturën e duhur të ujit për të larë flokët. Në të njëjtën kohë, duhet të masazhoni lëkurën e kokës butësisht gjatë larjes për të stimuluar rritjen e gjëndrave të flokëve, thithjen e lëndëve ushqyese, mos e gërvishtni ose gërvishtni lëkurën e kokës për të krijuar dhimbje djegëse, duke i bërë flokët më të prirur ndaj thyerjes.

Përdorni një krehër me dhëmbë të gjerë për të krehur flokët

Flokët e hollë dhe të dobët karakterizohen nga qime shumë të vogla dhe struktura e flokëve është gjithashtu më e dobët se normalja. Nëse përdorni një krehër me dhëmbë të trashë me flokët tuaj, do të rrisë lehtësisht numrin e qimeve që bien nga dita juaj. Pra, përdorni menjëherë një krehër dhëmbësh të gjerë, aq sa për të vendosur flokët në vend pa shkaktuar shumë thyerje.

Përveç kësaj, kur flokët janë ende të lagur, rrënjët e flokëve tuaj do të jenë shumë të dobëta, nëse i nënshtrohen një ndikimi të fortë nga krehja, flokët do të tërhiqen lehtësisht dhe do të shkaktojnë më shumë rënie të flokëve. Prandaj, kur sapo keni mbaruar larjen e flokëve, duhet të kufizoni menjëherë larjen e flokëve. Nëse ende dëshironi ta mbani këtë zakon, atëherë është e nevojshme t’i krehni flokët kur flokët janë të lagur siç duhet si p.sh. përdorimi i një krehjeje të gjerë dhëmbi, mbajtja e majës së flokëve, krehja e flokëve në drejtim përpara, duke ndihmuar në parandalimin e ngatërrimit dhe prirjes së flokëve. në thyerje.

Ndërtoni një dietë shkencore dhe të shëndetshme

Kur ndërtoni një dietë të shëndetshme, trupi pajiset me lëndë ushqyese adekuate, flokët tuaj janë gjithashtu më të fortë dhe më të butë. Prandaj, në dietë duhet të shtoni edhe më shumë proteina, omega-3, vitamina të grupit B (B1, B6, B9, B12, …) dhe minerale të rëndësishme si kalcium, bakër, hekur, zink, …

Tham Khảo Thêm:  Quà Handmade tặng bạn trai độc đáo và ý nghĩa
bo-sung-duong-chat-can-thiet
Plotësimi i lëndëve ushqyese thelbësore do t’i bëjë flokët më të fortë

Përveç kësaj, ju duhet të pini mjaftueshëm 2 litra ujë në ditë që metabolizmi i trupit të zhvillohet në mënyrë efektive. Një trup i shëndetshëm do të ketë flokë të shëndetshëm. Sepse nëse trupi është i dehidratuar, flokët tuaj do të jenë të dobët, të thatë dhe më të prirur për t’u thyer.

Mësoni të doni më shumë flokët tuaj

Mësoni se si t’i ruani dhe të kujdeseni për flokët tuaj më me kujdes për t’i bërë më të shëndetshëm dhe për të ndaluar rënien me masat e mëposhtme:

Kufizoni përdorimin e tharëseve të flokëve

Tharësit e flokëve janë “fajtorët” e lagështisë në flokët tuaj, duke i bërë flokët tuaj më të dredhur dhe të prirur për t’u thyer. Prandaj, kur i thani flokët, nuk duhet ta drejtoni tharësen direkt drejt flokëve, por përdorni dorën për të kapur një tufë flokësh dhe për ta fërkuar butësisht, duke i tharë, por duke ruajtur stilin ekzistues të flokëve. Nëse nuk është e nevojshme, lërini flokët të thahen natyrshëm.

Mos abuzoni me perman, ngjyrosni shumë

Kur kaçurrela, flokët tuaj do të ndryshojnë strukturalisht për shkak të temperaturës së ndikimit, nëse vazhdoni t’i lyeni menjëherë, ky proces transformimi zhvillohet më shpejt për shkak të ndikimit të kimikateve. Prandaj, nëse dëshironi një flokë të dredhur me një ngjyrë të re, në mënyrë ideale duhet t’i bëni ato me 1 javë diferencë për të kufizuar dëmtimin e panevojshëm të flokëve.

Shmangni ekspozimin e flokëve në rrezet e diellit

Është e nevojshme të kufizoni ekspozimin e drejtpërdrejtë të flokëve tuaj në rrezet e diellit, sepse nëse ekspozohen për një kohë të gjatë, ato do të “digjen” lëndët ushqyese natyrale në flokët tuaj, do t’i bëjnë flokët tuaj të thahen, madje do të ndryshojnë ngjyrën, do të bëhen bionde, flokët janë të thatë dhe të brishtë. jo më i butë.

Kufizoni lidhjet e flokëve, gërshetat

Flokët me gërsheta janë mënyra më e shpejtë dhe më e thjeshtë për të krijuar stilin tuaj pa pasur nevojë të shkoni te parukierja. Megjithatë, kur i gërshetoni flokët, pa dashje po ushtroni shumë presion mbi ngjitjen midis boshtit të flokëve dhe rrënjës së flokëve, një proces që, nëse bëhet rregullisht dhe në afat të gjatë, do ta bëjë më të lehtë nxjerrjen e flokëve. vija e flokëve.

Në mënyrë të ngjashme, lidhja e flokëve në një bisht ose bisht do të krijojë gjithashtu tension në rrënjën e flokëve, duke çuar në folikulat e flokëve të dobëta dhe më të lehtë për të rënë. Përveç kësaj, nëse i lidhni flokët shumë lart, kjo do t’ju bëjë të keni shpesh dhimbje koke. Pra, nëse nuk është e nevojshme, nuk duhet t’i lidhni ose t’i gërshetoni flokët shumë shpesh.

han-che-tet-toc
Kufizoni gërshetën, bishtin dhe bishtin sepse do të krijojë tension në rrënjën e flokëve, duke çuar në folikulat e dobëta të flokëve dhe derdhje më të lehtë.

Masazhoni rregullisht skalpin për t’i bërë flokët më të fortë dhe për të zvogëluar thyerjen

Për të ndihmuar flokët e rinj të rriten të fortë, pa gjendjen e “flokëve të hollë dhe të dobët”, gjithashtu mund të bëni një masazh të kokës çdo natë me hapat e mëposhtëm:

  • Hapi 1: Shtrihuni në krevat, vendosni qafën në buzë të krevatit dhe relaksoni trupin tuaj për qarkullim më të mirë të gjakut.
  • Hapi 2: Përdorni vajra esencialë të përshtatshëm si vaj ulliri, vaj esencial grejpfrut, etj. për të masazhuar në mënyrë të barabartë në vijën e flokëve, përdorni 10 majat e gishtave për të masazhuar butësisht në të gjithë kokën, zverkun dhe të dy tempujt.
  • Hapi 3: Masazhojeni për 15 minuta dhe më pas lajeni tërësisht me shampo bimore për të shmangur yndyrën e flokëve.

Vazhdoni ta bëni këtë rregullisht çdo ditë, do ta ndjeni efektin pas vetëm 2 deri në 3 muajsh.

Epilogu

Shpresojmë, me “sekretet” e kujdesit për flokët e hollë dhe të dobët që po ndajmë më lart, do të maksimizoni situatën tuaj të “flokut të dobët”. Siç shihet, flokët janë shumë të rëndësishëm për secilin prej nesh. Prandaj, di si të kujdesesh mirë për të që të jesh gjithmonë rrezatues dhe i sigurt duke pasur flokë të shëndetshëm e të gjallë!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 6 mẹo khắc phục tình trạng “sợi tóc mảnh và yếu” hiệu quả . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *