7 mẹo dưỡng tóc khô xơ tại nhà cực đơn giản và hiệu quả

Rate this post

Flokët e fortë dhe të butë janë ajo që çdo vajzë dëshiron të ketë. Megjithatë, ka shumë arsye pse flokët tuaj janë të thatë dhe të dredhur, duke ju bërë të mos keni vetëbesim sa herë që dilni në rrugë ose takoni miqtë. Mos u shqetësoni shumë, le të eksplorojmë me Nguyen Xuan sekretin për t’i bërë flokët e thatë dhe të dredhur më të butë me këshillat e mëposhtme.

Çfarë i bën flokët të thahen dhe të skuqen?

Flokët e thatë shkaktohen nga mospërthithja e lëndëve ushqyese të nevojshme ose skalpi juaj nuk prodhon mjaftueshëm lagështi natyrale. Këtu janë disa nga arsyet kryesore pse flokët tuaj janë të dredhur dhe jo aq të bukur sa pritej. Ekspozimi i shpeshtë ndaj kimikateve dhe mjeteve të nxehtësisë. Abuzimi me kimikatet e bukurisë së flokëve dhe përdorimi i makinerive stiluese i bëjnë flokët të dëmtuara, të thata dhe të skuqura në një mënyrë serioze.

Zgjedhja e shamponit të gabuar: Zgjedhja e shamponit të gabuar për llojin e flokëve tuaj, si për shembull mungesa e lëndëve ushqyese ose zgjedhja e shamponit të gabuar për flokë të yndyrshëm, mund t’i bëjë flokët tuaj të thatë dhe të dredhur. Larja e flokëve shumë herë: Ju mendoni se larja e flokëve tuaj shumë herë i bën flokët tuaj të pastër, të shëndetshëm dhe më të butë. Megjithatë, larja shumë herë bën që vajrat natyralë në flokë të lahen, duke i bërë flokët shumë të dredhur.

Mos i lani flokët tuaj shumë herë pasi kjo mund t’i bëjë flokët edhe më të thatë.

Për shkak të vendndodhjes: Disa prej jush kanë gjëndra dhjamore në kokë që nuk funksionojnë siç duhet, duke shkaktuar flokë të thatë, flokë të dredhur dhe këputje më të lehtë të majave.

Qëndrimi i tepërt në kondicioner ose në diell: Kur flokët janë të ekspozuar ndaj shumë rrezeve të diellit, mjedisit të ndotur, pluhurit ose qëndrimit në kondicioner për një kohë të gjatë, kjo ndikon seriozisht në flokë. Kjo bën që flokët të humbasin ekuilibrin e lëndëve ushqyese dhe lagështisë që i nevojiten, duke i bërë më të dredhur.

Ushqimi jo i duhur: Flokët e shëndetshëm ushqehen nga lëndët ushqyese në gjak. Kur dieta nuk është e arsyeshme, flokët nuk pajisen me lëndët ushqyese të nevojshme, flokët e thatë janë të pashmangshëm.

Shih detajet: Çfarë i bën flokët tuaj të thahen dhe të dëmtohen?

7 këshilla për t’u kujdesur për flokët e thatë në shtëpi

Vajzat që përballen me flokë të thatë, ju lutemi vendosni këshillat për kujdesin e flokëve nga brenda poshtë. Përdorni një maskë flokësh të bërë nga përbërës natyralë për të ndihmuar në rikthimin më të shpejtë të flokëve. Ju mund të ndiqni një nga trajtimet e mëposhtme të flokëve të thatë.

Ushqeni flokët e thatë me vaj kokosi

Vaji i kokosit nuk njihet vetëm si një ilaç për lëkurën, por gjithashtu ndihmon në ushqyerjen e flokëve të thatë dhe të dredhur në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Vaji i kokosit është i pasur me proteina, të cilat ndihmojnë në stimulimin e rritjes së flokëve, luftojnë rënien e flokëve dhe hidratojnë shumë mirë. Si rezultat, flokët do të rikthehen për t’u bërë më të butë dhe më të lëmuar. Le të zbatojmë hapat e mëposhtëm:

 • Përgatitni një sasi të mjaftueshme vaji të virgjër kokosi.
 • Aplikoni vaj kokosi direkt në rrënjë dhe në të gjithë flokët nga rrënja në majë.
 • Inkuboni flokët për 30 minuta dhe më pas lajini me ujë të ftohtë.
Tham Khảo Thêm:  Tóc bị bết dính sau khi gội đầu

Nëse keni shumë kohë të lirë, lërini flokët gjatë natës dhe lajini të nesërmen në mëngjes. Kjo do të sjellë rezultate vërtet të papritura në përpjekjen për të rifituar bukurinë me shkëlqim të atyre flokëve.

Shih detajet:

Udhëzime për kujdesin e flokëve me vaj kokosi

Si të trajtoni zbokthin me vaj kokosi

Ushqeni flokët e thatë me birrë

Birra nuk është vetëm një pije popullore e përdorur nga shumë njerëz, por edhe një përbërës mrekullibërës për të kapërcyer flokët e thatë dhe të dredhur për t’u bërë më të butë dhe më të fortë. Birra përmban një mori lëndësh ushqyese për flokët, veçanërisht proteina që ndihmojnë në rikthimin e flokëve të thatë dhe të dredhur, stimulojnë folikulat e flokëve, duke ndihmuar kështu flokët të bëhen më të gjallë. Ju mund t’i rregulloni flokët e thatë me birrë në mënyrat e mëposhtme:

Metoda 1:

 • Përgatitni 1/2 tas birrë për një natë.
 • Aplikojeni birrën në mënyrë të barabartë në flokë dhe masazhoni butësisht lëkurën e kokës për 5-10 minuta.
 • Shpëlajeni me ujë të ftohtë pa përdorur shampo.

Jini të sigurt që kur flokët të jenë tharë, nuk do të ketë erë të pakëndshme.

Metoda 2: Birrë dhe qumësht i freskët

Përmbajtja e bollshme e proteinave, vitaminave dhe mineraleve në birrën dhe qumështin e freskët ndihmojnë në rikthimin e flokëve, flokët do të rriten të gjatë dhe me shkëlqim. Ju lutemi ndiqni këto hapa:

 • Përzieni 50 ml birrë me 20 ml qumësht të freskët pa sheqer.
 • Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në të gjithë lëkurën e kokës dhe flokët.
 • Masazhoni butësisht në mënyrë që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në rrënjët dhe majat e flokëve.
 • Inkuboni flokët për rreth 30 minuta dhe lani me ujë të ftohtë.

Bëjeni 1-2 herë në javë dhe do të vini re një ndryshim në flokët tuaj.

☛ Lexo më shumë: Shampo me birrë për trajtimin e zbokthit

Ushqeni flokët e thatë me vaj ulliri

Për të ushqyer flokët e thatë dhe të dredhur, nuk duhet të injoroni përbërësin e shkëlqyer që është vaji i ullirit. Vaji i ullirit përmban shumë lëndë ushqyese të mira për flokët si vitamina E, antioksidantë që ndihmojnë në shërimin e kutikulave dhe balancimin e lagështirës në flokë. Kjo është zgjidhja perfekte për t’i kthyer flokët e thatë dhe të dredhur në flokë magjikisht të butë dhe të lëmuar.

Ju mund t’i rregulloni flokët e thatë me vaj ulliri në mënyrat e mëposhtme:

 • Përgatitni mjaftueshëm vaj ulliri.
 • Ngrohni vajin dhe më pas aplikojeni në mënyrë të barabartë në flokë dhe masazhojeni.
 • Mbulojeni me një peshqir për 30 minuta.
 • Shpëlajeni me shampo.

Kryeni 2-3 herë në javë, nuk duhet të bëhet çdo ditë sepse sigurimi i tepërt i ushqimit për flokët nuk është i mirë.

Shih detajet: Si ta trajtojmë zbokthin me vaj ulliri?

Ushqeni flokët e thatë me vezë pule

Vezët janë një përbërës efektiv në rikthimin e flokëve të thatë dhe të dëmtuar. Falë përbërësve të pasur me proteina dhe lecithin, vezët ndihmojnë në rikthimin e lagështirës, ​​duke i bërë flokët më të shndritshëm. Veproni si më poshtë:

 • Përzieni 2 të bardha veze me 2 lugë ujë të ngrohtë.
 • Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në flokë dhe masazhoni butësisht për rreth 15 minuta.
 • Shpëlajini flokët me ujë të ngrohtë.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të kombinoni vezët me vaj ulliri dhe mjaltë për të bërë një maskë flokësh për të rritur efektivitetin e flokëve të dëmtuar.

Tham Khảo Thêm:  Sơ suất hay sơ xuất?  Ý nghĩa và cách viết chuẩn đúng từ ngữ 

Ushqeni flokët e thatë me gjalpë

Avokado është një nga frutat që ofron shumë yndyra të ngopura, vitamina E, A, proteina dhe minerale që janë të dobishme për flokët e thatë dhe të dobët. Përdorimi i avokados për të rregulluar flokët tuaj ndihmon në balancimin e lagështirës në flokët tuaj dhe e bën atë më të fortë. Për t’u kujdesur për flokët e thatë dhe të dredhur, ndiqni hapat e mëposhtëm.

 • Përgatitni 1 avokado, merrni mishin e avokados dhe grijeni.
 • Përzieni gjalpin me 2 lugë vaj ulliri ose vaj tjetër esencial.
 • Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në flokë dhe inkuboni flokët për rreth 20-30 minuta.
 • Shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Ushqeni flokët e thatë me mjaltë

Që nga kohërat e lashta, mjalti konsiderohet ende një ilaç me shumë përfitime për shëndetin, lëkurën dhe flokët. Mjalti i mban flokët të butë, të lëmuar dhe të fortë. Për të rivendosur flokët e thatë dhe të dredhur, mund të përdorni mjaltë me përbërës të tjerë për të rritur efikasitetin. Ju lutemi ndiqni hapat e mëposhtëm.

 • Përzieni mjaltin e pastër dhe vajin e kokosit në një raport 1:1.
 • Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurën e kokës dhe flokët.
 • Masazhoni butësisht në mënyrë që lëndët ushqyese në mjaltin dhe vajin e kokosit të depërtojnë thellë në boshtin e flokëve.
 • Mbuloni kokën me një peshqir të pastër, inkuboni flokët për rreth 3 orë dhe më pas lajini me ujë të pastër.

Përveç kësaj, ju mund të përzieni mjaltin për të shpëlarë flokët tuaj për të ndihmuar flokët tuaj të përthithin më mirë lëndët ushqyese.

Ushqeni flokët e thatë me një banane

Një nga mënyrat e thjeshta dhe efektive që mund të bëni në shtëpi për të trajtuar flokët e thatë është të inkuboni flokët me banane. Bananet përmbajnë nivele të larta të kaliumit dhe lagështisë që ju ndihmojnë të përmirësoni në mënyrë efektive flokët e dredhur duke rritur butësinë dhe elasticitetin e lëkurës. Ndiqni këto hapa për t’i bërë flokët tuaj të thatë dhe të dredhur aq të lëmuar sa dëshironi.

 • Grini një banane të pjekur me 1 lugë gjelle vaj bajame dhe 2 lugë mjaltë.
 • Aplikojeni në mënyrë të barabartë në flokë dhe inkuboni për rreth 20-30 minuta.
 • Lani flokët me ujë të ngrohtë.

Duhet ta bëni një herë në javë për të mbajtur flokët tuaj të butë, me shkëlqim dhe të fortë.

Referojuni artikullit

Çfarë shampo përdorni për flokë të thatë?

Kujdesi për flokët e thatë dhe të dredhur me metoda natyrale

Shampo më e mirë për flokët e dëmtuar

Këshilla për t’u kujdesur për flokët e thatë

Mjedisi i ndotur, kimikatet për stilimin e flokëve, mjetet e ngrohjes … i bëjnë flokët tuaj gjithnjë e më të dredhur. Kjo është arsyeja pse kujdesi i flokëve është kaq i rëndësishëm. Le të vëmë re disa nga pikat e mëposhtme kur kujdeseni që rryma e flokëve tuaj të jetë gjithmonë aq e bukur si një ëndërr.

 • Jepini flokëve tuaj një shans për të pushuar për të paktën 4 javë pas përdorimit të kimikateve. Kjo ndihmon flokët të ribalancojnë lëndët ushqyese dhe lagështinë që i nevojiten për riparim dhe rritje.
 • Zgjidhni me kujdes llojin e shamponit që përdorni sepse çdo person do të ketë një skalp dhe trup të ndryshëm. Për ju që keni flokë të thatë, duhet të zgjidhni një shampo që përmban shumë lëndë ushqyese, më pak shkumë dhe përbërës natyralë. Pas larjes, përdorni një sasi të përshtatshme kondicioneri për të rregulluar flokët tuaj. Mos i lani flokët shumë shpesh, mjafton vetëm 2-3 herë në javë.
 • Larja e duhur është shumë e rëndësishme, kështu që lani flokët një herë në mbrëmje para se të shkoni në shtrat dhe krihni flokët para se të lani me shampo. Mos i lani flokët derisa janë ende të lagur. Kur flokët tuaj janë shumë të ngatërruar, duhet t’i krehni flokët nga majat e flokëve deri te rrënjët për të shmangur rënien dhe kërcitjen e flokëve.
 • Prisni rregullisht majat e flokëve të dëmtuar në mënyrë që lëndët ushqyese të përqendrohen në flokët e nevojshëm pa humbur para për majat e dëmtuara.
 • Shtimi i mjaftueshëm i ujit dhe masazhimi i rregullt i kokës është sekreti për rritjen e rrjedhjes së gjakut dhe lëndëve ushqyese në gjëndrat e flokëve për t’i ndihmuar flokët tuaj të duken aq të bukur sa pritej.
Tham Khảo Thêm:  Tóc bị cháy khi ép thẳng có khắc phục được không?

Ushqeni flokët e thatë me shampon bimor Nguyen Xuan

Jeta e ngarkuar nuk ju lë kohë për t’u kujdesur për flokët tuaj. Ndërkohë, përdorimi i përbërësve natyralë kërkon shumë kohë, duke ju bërë ndonjëherë të paaftë për ta bërë atë. Ekspertët rekomandojnë përdorimin e shampove bimore me përbërës natyralë të sigurt dhe të mirë për të ndihmuar në rikthimin efektiv të flokëve të thatë dhe të dredhur. Për shembull, shampoja bimore Nguyen Xuan – shampoja kryesore bimore është e njohur sot.

Në vend që të përgatisni vetë përbërës natyralë për kujdesin e flokëve, tani mund t’i shkurtoni të gjitha hapat vetëm duke përdorur Shampo bimore Nguyen Xuan duke siguruar që flokët të marrin lëndë ushqyese nga produktet natyrale.

Shampo bimore Nguyen Xuan është tërësisht e nxjerrë nga përbërës natyralë. Mund t’i referoheni shampos bimore Nguyen Xuan. Një vaj nxirret nga 13 barëra natyrale si: karkaleca, ha thu o, xhinko, borziloku, arra e betelit, lëvozhga e grejpfrutit, bari i limonit, nektarina, manit, bari pesëngjyrësh…

Shampo bimore Nguyen Xuan Ndihmon në ushqimin e skalpit dhe flokëve nga rrënja, rivendosjen e flokëve të dëmtuar, redukton humbjen e flokëve, nxit rritjen e flokëve zëvendësues. Që andej, ndihmon në parandalimin dhe trajtimin e problemeve të flokëve: rënien e flokëve, flokë të thatë dhe të dredhur, lëkurë të kokës me kruarje dhe shumë zbokth. Shampo bimore Nguyen Xuan shtohet gjithashtu me përbërës: Vitaminë E, vaj ulliri, …. i bën flokët të butë dhe të lëmuar. Nguyen Xuan është i përshtatshëm për njerëzit me flokë të thatë, flokë të çarë, flokë të dëmtuar nga kimikatet, kaçurrela, shtypje, lyerje…

Objekti i përdoruesit:

Që të gjithë të kenë flokë të trashë, të butë dhe të lëmuar. Sidomos:

 • Personat në rrezik ose që shfaqin shenja të rënies së flokëve: njerëz që sapo janë sëmurë, gra shtatzëna dhe pas lindjes; njerëzit që përdorin kimikate për të dredhur, drejtuar dhe lyer flokët e tyre.
 • Njerëzit shpesh kanë kruarje të kokës, shumë zbokth

Duke përdorur: Flokë dhe skalp të lagur. Merrni rreth 3-5 ml shampo, aplikojeni në mënyrë të barabartë dhe lani butësisht, më pas shpëlajeni tërësisht me ujë të pastër. Mund të lahet për herë të dytë për t’i bërë flokët më të butë. Shumë e thjeshtë dhe e përshtatshme për t’u përdorur, nuk do të shpenzoni shumë kohë duke bërë shampo me karkaleca.

Shampo bimore Nguyen Xuan prodhohet nga kompania farmaceutike Hoa Linh dhe shitet gjerësisht. Produkti mund të blihet në çdo farmaci në mbarë vendin.

Ju blini SHAMPON MJEKËSORE SPRING: KETU

Për të rritur efektin, mund të shtoni: Kondicioner bimor Nguyen Xuan

Dhëmbët dhe flokët janë këndi i njeriut, ndaj duhet t’i doni dhe t’i vlerësoni gjithmonë flokët tuaj. Shpresojmë, trajtimi i mësipërm për majat e thata dhe të çara do t’ju ndihmojë të gjeni flokë të lëmuar dhe të shëndetshëm së shpejti.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 7 mẹo dưỡng tóc khô xơ tại nhà cực đơn giản và hiệu quả . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

12 cách làm tóc dày và phồng tự nhiên ngay tại nhà

Có nhiều cách để làm cho mái tóc của bạn trông dày và đầy đặn hơn. Trong bài viết này, chúng tôi sẽ bật mí cho bạn…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *