Bật mí 6 cách chưng yến ngon

Rate this post

Foleja e shpendëve ose foleja e zogjve posedon një burim të bollshëm lëndësh ushqyese, të mira për shëndetin dhe renditet në listën e “tasave të mira të thesarit”. Foleja e shpendëve është një metodë e përpunimit të folesë së shpendëve që vlerësohet shumë nga nutricionistët. Pra, si të gatuaj folenë e shpendëve? Shikoni disa mënyra për të gatuar siç duhet folenë e shpendëve më poshtë!

Si të gatuani siç duhet tërshërën e sheqerit me shap

Foleja e shpendëve me sheqer shap është një pjatë ushqyese dhe mund të bëhet në shtëpi. Si të bëni folenë e zogjve me sheqer shap thjesht me hapat e mëposhtëm:

Hapi 1: Përgatitni përbërësit (2 persona)

chun-bi-nguyen-lieu-chung-yen

Përbërësit kryesorë të gjellës

 • Foleja e shpendëve: 10g
 • Xhenxhefil: 5 g
 • Gjethet e pandanit: 20 g
 • Sheqer guri: 20 g
 • Ujë i filtruar: 500 ml

Hapi 2: Zhyt në folenë e zogut

Merrni 1 fole zogu rreth 10 g në një filxhan me ujë dhe zhyteni për rreth 40 minuta.

Pas njomjes, përdorni duart tuaja për të grisur tërshërën në copa të vogla dhe më pas përdorni një sitë për të filtruar tërshërën nga uji i njomur.

Hapi 3: Gatuani lëngun e gjetheve të pandanit

Fillimisht lani 20 gr gjethe pandan dhe i lidhni në tufa.

Më pas, shtoni rreth 600 ml ujë dhe pjesën e sipërme të gjetheve të pandanit në një tenxhere, gatuajeni në nxehtësi mesatare për rreth 30 minuta.

Në fund fikni sobën dhe e lini lëngun e pandanit të ftohet para se t’i distiloni me folenë e shpendëve.

Hapi 4: Fole zogjsh

makinë-kovë-gjeneral-jen

Kryerja e gatimit të tërshërës

Vendoseni tenxheren në sobë, më pas vendosni një shtresë peshqiri në fund të tenxheres dhe më pas vendosni një tas me folenë e shpendëve duke përfshirë: xhenxhefilin e prerë në feta, folenë e copëtuar të shpendëve dhe rreth 500 ml lëng ananasi që është ftohur, më pas mbulojeni. foleja e zogut.

Më pas, shtoni ujë në tenxhere dhe mbyllni kapakun. Tërshërën e ziejmë në zjarr të ulët për 30 minuta, më pas hapim kapakun dhe i hedhim 20 gr sheqer guri, më pas mbulojmë tenxheren dhe tenxheren me radhë. Ziejini edhe për 5 minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin.

Hapi 5: Produkt i perfunduar

mon-to-yen-chung-duong-phen

Fole zogjsh me sheqer guri

Foleja e shpendëve me sheqer shap do të ketë shijen e ëmbël të sheqerit të shapisë së bashku me tërshërën e butë dhe aromën e dobët të gjetheve të pandanit dhe xhenxhefilit.

Shënim: Ju duhet ta hani këtë fole zogu me sheqer guri në mëngjes për të qenë më të shëndetshëm sesa ta hani atë në mbrëmje. Kjo është një pjatë ushqyese me shumë përfitime shëndetësore, veçanërisht për të moshuarit, fëmijët e vegjël dhe gratë shtatzëna.

Si të gatuajmë tërshërë me mollë të kuqe

Kjo është një nga mënyrat tradicionale për të bërë shalë, e thjeshtë dhe e lehtë për t’u bërë. Kjo pjatë ka shumë përdorime të mira për trupin si: përmirësimi i shëndetit, ushqimi i mbeturinave, ushqimi i bukurisë … Si të bëni tërshërën e mollës së kuqe me sheqer shap si më poshtë:

to-yen-chung-duong-phen

Foleja e shpendëve me sheqer mollë të kuqe

Hapi 1: Përgatitni materialet

 • Foleja e shpendëve: 1 copë
 • Mollë e kuqe: 40 g
 • Sheqer guri: 2 lugë çaji
 • Vanilje: 1 lugë çaji

Hapi 2: Përpunimi paraprak i tërshërës dhe mollës së kuqe

Futeni folenë e zogut në një filxhan dhe më pas shtoni ujë të vluar që të ftohet dhe e lini të pushojë për 1 orë. Pas 1 ore, përdorni një pirun për të grisur folenë.

Tham Khảo Thêm:  Dầu gội Nguyên Xuân Nâu - sản phẩm dành cho tóc thường, da đầu dầu

Lani mirë mollët e kuqe me ujë dhe lërini në ujë për rreth 1 orë. Pas 1 ore nxirrni mollën e kuqe. Hidhni mollët e kuqe dhe 500 ml ujë në një tenxhere dhe ziejini për rreth 10 minuta me zjarr të ulët, më pas fikeni zjarrin.

Hapi 3: Fole zogjsh

përbashkët-yen-don-gian-tai-nha

Gatim i thjeshtë në shtëpi

E vendosim tenxheren në sobë dhe e vendosim tasin me folenë e shpendëve brenda tenxheres, shtojmë ngadalë mollën e kuqe të sapo ngrënë. Shtoni ujë në rreth ⅓ filxhan.

Mbyllni kapakun dhe gatuajeni tërshërën për rreth 10 minuta. Më pas hapni kapakun dhe shtoni 2 lugë çaji sheqer guri dhe 1 lugë çaji vanilje. Mbulojeni dhe gatuajeni për rreth 5 minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin.

Hapi 4: Produkt i perfunduar

Pjata e folesë së shpendëve me mollë të kuqe është një pjatë e shijshme dhe ushqyese. Foleja e shpendëve përmban shumë lëndë ushqyese të mira për trupin së bashku me mollën e kuqe për të ndihmuar në plotësimin e kalciumit. Përdoreni këtë pjatë për të ushqyer trupin, për të forcuar rezistencën për të gjithë familjen.

Si të gatuajmë tërshërën e farës së zambakut

Kjo pjatë ka shumë efekte shëndetësore si: përmirësimin e gjumit, reduktimin e simptomave të dhimbjes së kokës, ju ndihmon të jeni të rehatshëm mendërisht. Përveç kësaj, ndihmon edhe në ushqimin e lëkurës, rritjen e elasticitetit të lëkurës, rritjen e prodhimit të qumështit dhe parandalimin e lindjes së parakohshme… Prandaj, kjo pjatë është shumë e përshtatshme për të moshuarit, gratë shtatzëna dhe pas lindjes… Si të gatuajmë tërshërën Lotus me mollë të kuqe farat janë si më poshtë:

Hapi 1: Përgatitni përbërësit (3 persona)

 • Foleja e shpendëve: 20g
 • Xinxife e kuqe: 30 g
 • Emri i markës: 30 g
 • Xhinko: 30 g
 • Farat e lotusit: 100 g
 • Xhenxhefil: 10 g
 • Sheqer guri: 30 g

nguyen-lieu-chung-yen

GRATËPërbërësit kryesorë për t’u përgatitur

Hapi 2: Zhyt në folenë e zogut

Hidhni 20 g tërshërë të përgatitur në një filxhan që përmban 500 ml ujë burimi ose ujë të valuar, ftoheni dhe zhyteni për rreth 60 minuta.

Pas njomjes, hiqni fijet e vogla dhe filtroni përmes një sitë për të hequr ujin e njomur.

Hapi 3: Zieni farat e lotusit, mollët e kuqe dhe xhinko

Farat e lotusit mund t’i hiqni zemrën nëse nuk dëshironi të hani fara të hidhura zambak uji, më pas shpëlajeni me ujë dhe kullojini. Xhinko e hiqni lëkurën dhe më pas e lani me ujë së bashku me mollët e kuqe. Për sa i përket longan-it, e zhytni në ujë të ngrohtë për rreth 5-10 minuta dhe më pas e hiqni.

Më pas, vendosni tenxheren me ujë në sobë dhe vendoseni të vlojë në zjarr të fortë. Prisni që uji të vlojë, më pas shtoni farat e zambakut dhe lërini të ziejnë për rreth 30 minuta. Më pas, shtoni të gjithë mollën e kuqe dhe xhinko dhe zieni për rreth 10 minuta. Në fund nxirrni farat e zambakut, mollët e kuqe dhe xhinko.

Hapi 4: Fole zogjsh

Tien-han-chung-yen

Hapat për të bërë folenë e shpendëve

Vendosni një tenxhere mesatare në sobë dhe vendosni një peshqir të trashë (të palosur në 4) në fund të tenxheres dhe më pas vendosni një tas me tërshërë të përzier duke përfshirë: xhenxhefil të prerë në feta, fara lotusi, xhinko biloba, mollë të kuqe, tërshërë të grirë. dhe longan .

Tham Khảo Thêm:  Rụng tóc di truyền có chữa được không? Cách kiểm soát hiệu quả

Më pas, mbushni tenxheren me ujë, më pas mbuloni tasin dhe më pas derdhni ujin në tenxhere për të vazhduar me tërshërën.

Tërshërën e gatuani për rreth 30 minuta, më pas hapni kapakun dhe shtoni sheqer guri. Mbulojeni dhe gatuajeni për rreth 5-10 minuta, më pas fikeni zjarrin.

Hapi 5: Produkt i perfunduar

mon-chung-yen-duong-phen-hat-sen

Foleja e shpendëve me sheqer shap, fara zambak uji

Foleja e shpendëve me farë zambak uji sheqeri alum tani ka shijen e ëmbël të sheqerit alum të përzier me ëmbëlsinë e longanit, shijen mishi të farave të zambakut dhe pak shije të butë të xhinko, veçanërisht tërshërës së butë, shumë e lehtë për t’u ngrënë. .

Si të gatuajmë farat chia

Mënyra e gatimit të tërshërës me mollë të kuqe dhe fara chia aplikohet nga shumë persona sepse kjo pjatë përmban veti freskuese, ka një efekt ftohës shumë të lartë, ndaj është e përshtatshme edhe për të moshuarit. Në veçanti, kjo pjatë ndihmon edhe në përmirësimin e sistemit kardiovaskular, duke parandaluar sëmundje të rrezikshme si infarkti i miokardit, goditjet në tru ose ateroskleroza. Mënyra e thjeshtë është si më poshtë:

Hapi 1: Përgatitni materialet

 • Foleja e shpendëve: 10g
 • Mollë e kuqe: 40 g
 • Farat Chia: 6 g
 • Gjethet e pandanit: 10 g
 • Sheqer guri: 20 g

Hapi 2: Materialet e procesit

përbashkët-yen-hat-chia

Materialet e procesit

Thithni folenë e shpendëve në ujë të valuar që të ftohet për rreth 1 orë. Mollët e kuqe zhyten në ujë për rreth 30 minuta. Farat Chia i njomni për rreth 15-20 minuta që të zbuten. Gjethet e pandanit lahen dhe më pas rrotullohen në tufa.

Hapi 3: Zieni mollët e kuqe

Hidhni 550 ml ujë në tenxhere dhe më pas shtoni gjethet e pandanit dhe ziejini për rreth 30 minuta në zjarr të ulët. Më pas shtoni 100 ml ujë dhe mollën e kuqe dhe ziejini për rreth 10 minuta të tjera, më pas transferojeni në një enë.

Hapi 4: Fole zogu me mollë të kuqe

të përbashkët-të-yen-tao-do-hat-chia

Gatuani folenë e shpendëve me mollë të kuqe

Pas njomjes, grisni në copa të vogla, kaloni në një sitë për të filtruar ujin e njomur. Më pas hidhni tërshërën në enën me mollët e kuqe të gatuara sipër, mbuloni me kapak, shtoni ujë me ⅓ tenxhere.

Gatuani në zjarr të ulët për rreth 20 minuta, më pas shtoni sheqer guri. Më pas mbulojeni dhe ziejini për 5-7 minuta të tjera, më pas fikeni zjarrin. Në fund shtoni farat chia të njomura dhe mbaroni.

Foleja e Salaganes me sheqer dardhe alum

Kjo pjatë është e pëlqyer nga shumë njerëz për shkak të freskisë së saj, shumë e mirë për trupin. Përpunimi është si më poshtë:

mon-yen-chung-duong-phen-le

Fole zogu me sheqer guri + dardhe

Hapi 1: Përgatitni përbërësit (2 persona)

 • Foleja e shpendëve: 1 copë
 • Dardha: 1 frut
 • Mollë e thatë: 1 frut
 • Manaferrat Goji: 2 fruta
 • Sheqer guri: 1 lugë çaji

Hapi 2: Përgatitni tërshërë

Merr 1 fole zogu në një filxhan ujë dhe e njom për rreth 40 minuta. Më pas përdorni duart tuaja për të grisur tërshërën në copa të vogla, më pas përdorni një sitë për të filtruar tërshërën nga uji i njomur.

Hapi 3: Përgatitja paraprake e dardhave

Dardhën e lani, qëroni dhe më pas përdorni një lugë për të prerë zorrët e dardhës. Shënim: duhet të prerë me kujdes për të formuar një filxhan me një mur prej rreth 1cm, sidomos mos shpuar pjesën e poshtme. Në pjesën e dardhës prisni kokrrat e shegës për t’i distiluar me folenë e shpendëve.

Tham Khảo Thêm:  Bằng TOEIC là gì? Có giá trị bao lâu, lệ phí chuẩn nhất hiện nay

Hapi 4: Fole zogjsh

cho-yen-vao-chen-le-de-chung

Tërshërën e vendosni në një filxhan me dardha që të gatuhen

E vendos folenë e zogut në filxhanin me dardhë të prerë. Më pas shtoni 1 lugë çaji sheqer guri dhe 2 kokrra goji, 1 mollë të thatë dhe më pas mbulojeni me kapak dardhe.

Më pas vendosni dardhat në një pjatë të vogël. Hidhni ujin e tenxheres dhe më pas vendoseni enën me dardhë në banjë me ujë në zjarr të ulët për rreth 30 minuta derisa tërshëra të jetë e butë, më pas fikeni zjarrin.

Hapi 5: Produkt i perfunduar

Kështu, foleja e shpendëve me sheqer shap plotësohet. Kjo pjatë është e përshtatshme si për fëmijët ashtu edhe për të rriturit, mund të trajtojë kollën dhe mund të përmirësojë shëndetin dhe të forcojë rezistencën e trupit.

Foleja e shpendëve me kokrra goji me mollë të kuqe dhe fara zambak uji

Kjo pjatë ka shumë përdorime të dobishme për shëndetin si: humbje peshe, rritje të aftësisë fiziologjike, zbukurim të lëkurës… Ja udhëzimet e detajuara se si të gatuani tërshërën me goji manaferrat:

mon-to-yen-chung-tao-do-ky-tu-hat-sen

Foleja e shpendëve me mollë të kuqe, kokrra goji, fara zambak uji

Hapi 1: Përgatitni materialet

 • Foleja e shpendëve: 5-10g
 • Mollë të kuqe: 5-10 mollë
 • Manaferrat Goji: 10-20 fruta
 • Veshi i borës: pambuk
 • Sheqernat

Hapi 2: Materialet e procesit

Merr vathin e flokeve të borës, këputni këmbët, e lani dhe më pas e lagni me mollë të kuqe dhe goji manaferra për rreth 15-20 minuta.

GRATËLyejeni folenë e shpendëve në ujë për rreth 30 minuta për të zbutur tërshërën. Nëse është një fole zogjsh e papërpunuar, fillimisht duhet të hiqni papastërtitë dhe koha e njomjes gjithashtu duhet pak më e gjatë.

Hapi 3: Foleja e Salaganes

përbashkët-yen-voi-cac-nguyen-lieu-të tjerët

Bërja e tërshërës dhe përbërësve të tjerë

Sillni folenë e shpendëve, mollën e kuqe dhe goji manaferrat në tenxheren e distilimit për rreth 30-40 minuta në mënyrë që këta përbërës të gatuhen së bashku.

Pasi të jenë gatuar përbërësit e mësipërm, në varësi të shijes së çdo personi, mund të shtoni sa duhet sheqer guri. Më pas shtoni në tenxhere floket e borës në zjarr të ulët për rreth 5 minuta dhe më pas fikni zjarrin.

Hapi 4: Produkt i perfunduar

Mund të thuhet se kjo pjatë me mollë të kuqe dhe fara zambak uji do të kënaqë këdo. Sepse vetëm duke parë këtë tas me folenë e shpendëve, tashmë do të filloni të ndiheni të përzier.

Këtu janë disa si të gatuaj tërshërë pikërisht ashtu siç duam të ndajmë me lexuesit. Për më shumë receta, mos harroni të ndiqni sieusach.info djema!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bật mí 6 cách chưng yến ngon . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *