[Bật mí] 7 loại dầu gội thiên nhiên cho tóc nhuộm tốt nhất

Rate this post

Lyerja e flokëve është një trend bukurie që shumë njerëz e duan. Jo vetëm të rinjtë, por edhe ata të moshës së mesme e përdorin këtë metodë për të ruajtur rininë e tyre. Pra, si t’i mbani flokët me shkëlqim dhe jetëgjatë? Në artikullin e mëposhtëm, ne do të zbulojmë Top 7 shampot natyrale më të kërkuara për flokë të lyer.

Pse duhet të përdorni shampo natyrale për flokë të lyer?

Krahas zhvillimit të jetës ekonomike po rritet edhe kërkesa për bukurinë e njerëzve. Për të ndryshuar stilin e tyre, shumë njerëz vendosin të “transformojnë” ngjyrën e flokëve. Me vetëm një shumë të vogël parash, ju mund t’i zotëroni flokët sipas preferencave tuaja si: Ari, blu, platini, i zi… Falë kësaj ju do të ndryshoni shpejt pamjen tuaj, do të bëheni aktivë dhe rinorë, si dhe më shumë personalitet.

Përveç përfitimeve, flokët e lyer kanë disa disavantazhe që duhen kapërcyer. Krahasuar me flokët natyralë, flokët e lyer kanë një strukturë më të hollë. Ky lloj flokësh është gjithashtu më i ndjeshëm ndaj dëmtimit sesa flokët normalë. Pa kujdesin e duhur, flokët tuaj do të jenë të thatë, të dredhur dhe të thyer.

Për të kapërcyer këtë situatë, ju duhet të siguroni mjaftueshëm lëndë ushqyese thelbësore për të mbështetur rritjen e flokëve. Në veçanti, përdorimi i shampos natyrale për flokë të lyer është zgjidhja e rekomanduar nga ekspertët. Falë përbërësve organikë natyralë, ky shampo ndihmon në mbajtjen e ngjyrës së flokëve për një kohë të gjatë. Në të njëjtën kohë, produkti nuk përmban detergjentë të fortë, kështu që flokët janë gjithmonë të lëmuar, të shëndetshëm dhe të bukur.

Shihni më shumë: Zbulimi i trajtimit efektiv të zbokthit për flokët e lyer – Ndoshta nuk e dini

Si të zgjidhni shampon më të mirë për flokë të lyer

Duke kapur nevojat e përdoruesve, markat e shampove “rrinë si kërpudha” në treg. Prandaj, shumë klientë pyesin se cilin produkt të blejnë origjinale dhe me cilësi të mirë. Këtu është sekreti për të zgjedhur shampon e duhur për flokët e lyer, të cilit mund t’i referoheni.

Përdorni shampo të markave të famshme

Sekreti për të zgjedhur një shampo të mirë për flokë të lyer është të blini produkte të markave të famshme. Me procesin modern të prodhimit, kontrollin e rreptë të cilësisë, klientët mund të jenë të sigurt. Në të njëjtën kohë, shampove të këtyre markave u janë dhënë certifikata sigurie nga organizata prestigjioze. Për të shmangur blerjen e mallrave të rreme, duhet të porosisni në faqen e internetit të Kompanisë ose në farmacitë, supermarketet dhe agjentët kryesorë në mbarë vendin.

Mësoni rreth përbërësve

Pas procesit të ngjyrosjes, flokët janë shumë të ndjeshëm ndaj dëmtimit. Nëse përdorni një shampo që përmban shumë kimikate, aq më shpejt flokët tuaj do të thahen, do të skuqen dhe do të zbehen. Prandaj, para se të vendosni të blini shampo për flokë, duhet t’i kushtoni vëmendje përbërësve. Një sërë bimësh medicinale ndihmojnë në mbajtjen e flokëve të pastër, të butë dhe me shkëlqim, si p.sh.: grejpfrut, karkalec, vaj ulliri, gjethe betel, bar arrë betel, ha tho o, nektarinë…

Tham Khảo Thêm:  Nguyên nhân và biểu hiện khi tóc hư tổn

Shikoni komentet e përdoruesve

Shumica e shampove natyrale që sjellin efekte pozitive vlerësohen shumë nga klientët. Nëse nuk keni njohuri të mjaftueshme për kujdesin e flokëve, duhet t’i referoheni forumeve të bukurisë. Me vite përvojë në këtë profesion, ekspertët do t’ju japin këshillat më të mira. Në varësi të natyrës së çdo lloji të flokëve, zgjidhni produktin më të përshtatshëm.

Veç kësaj, motrat ndanë edhe përvoja nga amvisat e mençura. Në forumet e rrjeteve sociale, gratë shpesh marrin pjesë shumë aktive. Çdo grup prestigjioz ka mijëra anëtarë. Prandaj, duhet të mblidhni mjaft informacione të dobishme për të bërë vlerësimin më objektiv të produktit.

Ndoshta ju intereson: A është e dëmshme lyerja e flokëve të zeza? Sekreti për të mbajtur ngjyrën e zezë të flokëve të qëndrueshme

Sugjerime për shampo natyrale efektive për flokë të lyer

Flokët janë një faktor i rëndësishëm për të krijuar një pamje mbresëlënëse. Pas procesit të prekjes nga kimikatet e bojës, flokët tuaj rrezikohen nga shumë probleme. Gjendjet e dëmtuara të flokëve të tilla si: Të thata, majat e çara, të lehta për t’u thyer… bëhen më të zakonshme. Me sekretin e kujdesit të flokëve nga shampoja natyrale, do të bëheni jashtëzakonisht të bukur dhe do të dalloheni nga turma.

Nguyen Xuan – Shampo natyrale për flokë të lyer

Në listën e produkteve më të shitura sot, Shampo bimore Nguyen Xuan është zgjedhja numër 1 për gratë. Me një formulë të veçantë nga bimët mjekësore tradicionale, produkti ndihmon në mbrojtjen e flokëve të lyer për të qëndruar të bukur. Produkti i nënshtrohet një hulumtimi të hollësishëm dhe të përpiktë nga ekspertë kryesorë në Vietnam. Materialet janë zgjedhur me kujdes për të garantuar sigurinë dhe për të sjellë efekte pozitive.

Më konkretisht, shampoja bimore Nguyen Xuan ka efektin e kufizimit të zbokthit dhe të ushqyerjes gjithëpërfshirëse të flokëve. Si rezultat, dëmtimi i flokëve të lyer minimizohet. Tani, ju mund të jeni të sigurt me flokë të ndezur dhe me shkëlqim nga rrënja në majë.

Aktualisht, grupi i shampove Nguyen Xuan prodhohet posaçërisht për çdo lloj flokësh. Nëse vuani nga djersa e yndyrshme që i bën flokët tuaj të sheshtë dhe ngjitës, duhet të përdorni një shishe shampo të verdhë. Dhe shampo jeshile Nguyen Xuan për flokë të thatë dhe me majat e çara. Për procesin më të mirë të kujdesit të flokëve, duhet të kombinoni shampo intensive restauruese dhe kondicioner. Çmimi i kompletit të produkteve është i përshtatshëm për “xhepin” e shumicës së klientëve. Me përdorim të rregullt dhe të duhur, flokët e lyer do të jenë gjithmonë të lëmuar dhe të pastër.

Referenca: Mësoni rreth përdorimit të shampos jeshile Nguyen Xuan

Shampo natyrale Weilaiya

Weilaiya është një markë shampo për kujdesin e flokëve nga Hong Kongu. Me përbërësit kryesorë nga bari i limonit dhe xhenxhefili i freskët, produkti është i sigurt për shëndetin e përdoruesve. Në të njëjtën kohë, ky shampo ndihmon në parandalimin e rënies së flokëve dhe ushqen nga rrënjët. Si rezultat, flokët e lyer nuk janë vetëm të shëndetshëm dhe të bukur, por gjithashtu rriten shpejt dhe në mënyrë të barabartë.

Efektiviteti i Weilaiya është demonstruar në grupmosha të ndryshme. Edhe fëmijët, gratë shtatzëna dhe ato me gji mund ta përdorin këtë shampo rregullisht. Pas përdorimit të parë, do të shihni një ndryshim të dukshëm me shampon e rregullt. Ndjenja e rifreskimit, relaksimi mendor dhe reduktimi i lodhjes pas orëve stresuese të punës.

Tham Khảo Thêm:  Mách bạn 11 cách trị rụng tóc sau sinh hiệu quả

Shampo për flokë të lyer Malaca

Nëse jeni duke kërkuar produkte për flokë të lyer, nuk duhet të humbisni Malaca. Ky është një shampo origjinale nga Italia. Përbërësit kryesorë në shampon Weilaiya përfshijnë: Kolagjenin, Keratinën e kombinuar me vajin natyral të Arganit. Pas kontaktit me rrënjët e flokëve, lëndët ushqyese të çmuara do të depërtojnë në çdo kutikula. Nga atje, ndihmon në pastrimin e zbokthit dhe rivendosjen e strukturës së dëmtuar të flokëve. Shampo Malaca është hulumtuar në mënyrë efektive për flokët e trajtuar me ngjyra të kombinuara me stilim (perms, presa).

Në Vietnam, shampo Malaca shitet kryesisht si mallra portative. Ose mund të blini produkte në dyqane dhe supermarkete të mëdha. Çdo shishe Malaca kushton rreth 400,000 VND, ekuivalente me 750 ml. Për çdo përdorim, ju vetëm duhet të merrni një sasi të vogël shampo dhe ta masazhoni butësisht në flokët tuaj. Pas rreth 5-7 minutash, lani flokët me ujë të pastër dhe vazhdoni t’i rregulloni me kondicioner. Në fund, shpëlani flokët me ujë të ftohtë dhe thajini me një peshqir të butë.

Bigoo – Shampo efektive për flokë të fortë

Jeni të shqetësuar për flokët e thatë dhe të dredhur? Pyesni veten se si të kujdeseni siç duhet për flokët tuaj? Mos u shqetësoni! Ekspertët e Bigoo do t’ju ndihmojnë të zgjidhni të gjitha problemet shumë thjesht. Esenca e xhenxhefilit të freskët në shampon Bigoo ka efektin e ushqyerjes dhe rikthimit të flokëve të dëmtuar. Në të njëjtën kohë, krijon një ndjenjë freskimi, duke reduktuar stresin dhe ankthin për një kohë të gjatë. Për më tepër, esenca e xhenxhefilit ka një efekt pozitiv tek njerëzit që vuajnë nga ftohjet dhe dhimbjet e kokës.

Që nga kohërat e lashta, xhenxhefili i freskët është përdorur gjerësisht në mjekësinë tradicionale. Është testuar nga ekspertë për sigurinë dhe efektivitetin. Prandaj, përbërësit e shampos Bigoo nuk janë të dëmshëm për shëndetin e përdoruesve. Edhe njerëzit me kërpudhat e kokës ose gratë shtatzëna ende e përdorin produktin rregullisht.

Për të rivendosur në mënyrë efektive flokët e lyer, duhet të kombinoni larjen me masazh të lehtë nga rrënjët. Vini re se mos e gërvishtni shumë fort sepse është e lehtë të dëmtoni lëkurën e kokës. Së bashku me këtë, ju duhet të mbani një humor të rehatshëm, të relaksoheni mendërisht për të qëndruar të rinj, tërheqës dhe për të shpërndarë energji pozitive.

Shampo L’K Collagen Argan për flokë të lyer

Në listën e shampove natyrale më të njohura për flokë të lyer sot, është padyshim L’K Collagen Argan. Shamponët e prodhuar sipas teknologjisë moderne amerikane duhet të plotësojnë standardet e cilësisë. Përbërja e L’K Collagen Argan është një kombinim gjenial i vajit të Arganit dhe xhenxhefilit të freskët. Ka efektin e heqjes së sebumit, duke kufizuar ngjitjen e flokëve.

Së bashku me këtë, esenca e çmuar nga natyra nuk e dëmton lëkurën e kokës. Ndihmon për të stimuluar rritjen, forcën dhe elasticitetin e flokëve. Si rezultat, flokët e lyer nuk janë të thatë, të thyer, të shëndetshëm dhe të tonifikuar. Pas një kursi përdorimi, do të shihni një ndryshim të qartë në flokë në një drejtim pozitiv.

Aktualisht, shampoja L’K Collagen Argan është e mbushur në shishe me një kapacitet prej 750 ml me një grykë spërkatëse të përshtatshme. Dizajni i shishes së bardhë është shumë i thjeshtë por jo më pak modern dhe i sofistikuar. Megjithatë, ka një ndryshim në çmimet e produkteve midis shpërndarësve. Çmimi mesatar luhatet rreth 600,000 VND/shishe. Prandaj, duhet të mendoni dhe të mësoni me kujdes përpara se të blini produktin.

Tham Khảo Thêm:  Rmb là gì? Mệnh giá đồng rmb là đơn vị tiền tệ của quốc gia nào?

Përdorni shampon Love Beauty And Planet

Shampo Love Beauty and Planet për flokët e lyer po pëlqehet nga të rinjtë. Produktet hulumtohen dhe prodhohen direkt në Tajlandë. Falë dizajnit të tij rinor dhe kreativ, Love Beauty and Planet i impresionon shpejt klientët. Aroma e dobët e trëndafilit përzihet me esencën e avokados për të krijuar një aromë të butë, joshëse.

Më konkretisht, esenca e gjalpit Murumuru siguron lagështinë e nevojshme, duke ndihmuar në zbutjen dhe lëmimin e flokëve. Tani, nuk keni pse të shqetësoheni për flokët e thatë, thyerjen dhe zbehjen e ngjyrës. Në vend të kësaj, flokët janë plot jetë, deri në tonin standard të ngjyrës. Aktualisht, shampoja Love Beauty and Planet rekomandohet nga ekspertët për t’u përdorur me balsam. I gjithë grupi i produkteve të shitura në tregun vietnamez kushton rreth 300,000 VND/palë.

Shampo me ngjyra Yves Rocher nga natyra

Përbërësit e shampos Yves Rocher Ngjyra nga natyra duhet të jetë e përshtatshme për flokë të lyer. Ekstrakti i luleve të qershisë ndihmon në zbutjen e flokëve, kufizimin e dëmtimit të shkaktuar nga kimikatet e ngjyrosjes së flokëve. Për më tepër, prodhuesi i kësaj linje shampo shtoi me zgjuarsi thelbin e murrizit. Ka efektin e parandalimit të efekteve të dëmshme të rrezeve UV nga mjedisi i jashtëm në flokë. Me një shishe të vogël 300 ml, mund ta përdorni me siguri pa u shqetësuar për aromën.

Përvoja e kujdesit për flokët e lyer siç duhet

Në mënyrë që flokët e lyer të jenë gjithmonë të shëndetshëm dhe të bukur për të tërhequr të gjithë sytë, ju duhet një regjim i veçantë kujdesi. Së bashku me përdorimin e shamponit natyral, duhet të “fusni në xhep” përvojat e mëposhtme:

Lani flokët në kohën e duhur: Kur ekspozohen ndaj ujit të nxehtë, flokët e lyer janë të lehtë për t’u “degraduar” shpejt. Prandaj, duhet t’i kushtoni vëmendje dhe të rregulloni siç duhet temperaturën e ujit. Në ditët e nxehta të verës, flokët duhet të lahen me ujë të freskët. Kur ajri i jashtëm bëhet i ftohtë, ju mund të rrisni temperaturën e ujit për të shmangur ndikimin e shëndetit tuaj. Lani flokët rregullisht 3 herë në javë.

Përdorni tharësin siç duhet: Sipas ekspertëve kryesorë të flokëve, nuk duhet ta teproni me tharësen. Mënyra më e mirë është që flokët e lyer të thahen natyrshëm. Kur është e nevojshme, mund t’i thani flokët derisa të jenë pak të lagur dhe të rregulloni nxehtësinë në mesatare. Nëse thahen në një temperaturë shumë të lartë, flokët do të zbardhen dhe do të humbasin elasticitetin e tyre.

Shpresojmë që përmes artikullit të mësipërm të keni njohuri më të dobishme për t’u kujdesur për flokët tuaj. Mos harroni të konsultoheni dhe zgjidhni shampon natyrale për flokë të lyer që ju sugjerojmë. Ju uroj gjithmonë të sigurt dhe tërheqës falë flokëve të lëmuar me shkëlqim.

Shihni gjithashtu: UDHËZIMET PËR KUJDESIN TË QËNDRUESHËM DHE TË SHËNDETSHËM TË FLOKËVE TË NDRYSHUARA

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết [Bật mí] 7 loại dầu gội thiên nhiên cho tóc nhuộm tốt nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *