Bật mí các cách làm đèn ông sao đơn giản tại nhà

Rate this post

Festivali i Mesit të Vjeshtës nuk mund të jetë i plotë pa fenerë yjesh, drita krapi, drita fluturash… A i keni përgatitur fenerët që fëmija juaj t’i dojë? Nëse jo, mund të përfitoni nga sendet e thjeshta në shtëpi si letra, bambu, kashtë… për ta bërë këtë. Këtu janë disa mënyra për të bërë dritat e yjeve, të cilave mund t’i referoheni.

Origjina – kuptimi i llambës së yllit

Historia e llambës së yllit

Ka shumë legjenda për llambën e yllit, por një nga më të spikaturat është:

su-tich-den-ong-sao-co-tu-xana

Legjenda e llambës së yllit daton në kohët e lashta

Njëherë e një kohë, pranë një pylli të caktuar, jetonte një fshat shumë i varfër. Fëmijët në fshat shpesh mbajnë degë të vogla – e vetmja gjë që është e lehtë të gjendet në pyll për të kërcyer dhe për të bërë shenjë në qiell.

Në atë kohë, në qiell, sepse hëna ishte e ndritshme, yjet u zbehën. Duke parë fëmijët duke luajtur të lumtur, Sao kërkoi leje nga Ngoc Hoang që të zbriste në tokë për të luajtur me fëmijët një herë. Çdo yll që fluturonte u ul në majë të secilës degë në duart e fëmijëve. Fëmijët si dhe Sao janë shumë të lumtur dhe të lumtur. Dhe kjo është gjithashtu koha e vetme argëtuese mes Saos dhe fëmijëve.

Që atëherë, në natën e Festivalit të Mesvjeshtës, duke kujtuar yjet, fëmijët morën degë bambuje dhe pemësh për të bërë formën e yjeve dhe i nxorrën jashtë për të luajtur. Kjo ishte lindja e dritave të para të thjeshta të yjeve. Me kalimin e kohës, ato ekzistojnë edhe sot e kësaj dite.

Kuptimi i llambës së yllit

Llamba e yllit është një lloj llambë që përdoret nga shumë fëmijë në natën vjetore të Festivalit të Mesit të Vjeshtës. Për shkak të formës së tij të bukur dhe mënyrës së thjeshtë të prodhimit, veçanërisht ka shumë kuptime të tjera:

– Llamba e yllit është një simbol i dritës së sinqertë, që ndriçon shpirtrat e fëmijëve, i ndihmon ata të rriten të lumtur dhe të shëndetshëm.

– Përveç kësaj, llamba e thjeshtë e yllit me pesë pika është gjithashtu një simbol i Pesë Elementeve që lindin dhe kontrastohen në feng shui. Këto janë 5 administratat: Kim – Dru – Ujë – Zjarr – Tokë, si dëshira për të dërguar një mesazh ekuilibri dhe harmonie në marrëdhëniet e jetës. Shumë njerëz besojnë se drita nga pajisja Llamba e yllit do të ndihmojë në largimin e shpirtrave të këqij, të sjellë paç fat…

Si të bëni një fanar të yllit të mesit të vjeshtës

Si të bëni një llambë ylli nga letra

Hapi 1: Përgatitja e instrumenteve

 • Karton me ngjyrë
 • Stilolaps, sundimtar, sundimtar
 • Shirit me dy anë, tel

Hapi 2: Vizatoni një figurë në letër për të bërë një llambë ylli

ve-hinh-de-lam-den-bang-giay

Vizatoni një figurë për të bërë një llambë nga letra

Së pari ju duhet të vizatoni një trekëndësh të mpirë 120 gradë. Vazhdoni të vizatoni një trekëndësh të dytë simetrik me të përmes hipotenuzës. Nga ana tjetër, vizatoni një trekëndësh të tretë që është simetrik me trekëndëshin e dytë mbi skajin e sipërm; Trekëndëshi i katërt është simetrik me trekëndëshin e 3-të përmes hipotenuzës. Kështu, pas vizatimit, do të shihni 4 trekëndësha të barabartë.

Shënim: kur bëni dritat e yjeve prej letre, duhet të vizatoni më shumë vija paralele me kufirin e letrës, në mënyrë që t’i ngjitni më vonë.

Tham Khảo Thêm:  Sổ hồng là gì? Cách phân biệt sổ đỏ và sổ hồng

Hapi 3: Vizatoni modele dekorative

Trang-tri-hoa-van-bat-mat

Dekoroni me modele që bien në sy

Për ta bërë fenerin tuaj të yllit prej letre të bëhet më i gjallë, mund të vizatoni në trekëndësh format që ju pëlqejnë. Shënim: Sekreti për të bërë drita të bukura të yjeve prej letre është se duhet të vizatoni modele dekorative në një trekëndësh të caktuar. Kur të përfundojë, këto modele do të shfaqen në pjesën e përparme të llambës së yllit.

Pas përfundimit të vizatimit, njerëzit mund të përdorin një thikë përgjatë letrës për të zbrazur modelet e vizatuara. Nëse nuk jeni të mirë në vizatimin e modeleve, mund të vizatoni trekëndësha të mëdhenj dhe të vegjël pranë njëri-tjetrit. Më pas përdorni buzën e thikës për të lëmuar vijat pranë rrudhës për të mprehur yjet.

Hapi 4: Ngjitni skajet e palosura për të krijuar një formë ylli me 5 cepa

Chiec-den-bee-star-bang-jay

Llamba e yllit prej letre

Përdorni shirit të dyanshëm në skajet e palosura të vizatuara në hapin 2, më pas mbivendosni skajet. Pasi të keni ngjitur 5 krahët, keni përfunduar një llambë ylli.

Shënim: në mënyrë që krahu i fundit i yllit të mos mbyllet si yjet e tjerë, por të ngjiten dy skajet e vogla të vargut pranë buzës së letrës për ta shtrënguar. Në këtë mënyrë njerëzit mund të varin dritat brenda yllit.

Si të bëni një fanar ylli nga bambu

Si të bëni një fanar ylli prej bambuje është shumë e thjeshtë, ju duhen vetëm disa shkopinj bambuje, ndiqni udhëzimet siç duhet, duhen vetëm rreth 5-10 minuta për të përfunduar një lodër të punuar me dorë për bebin tuaj me rastin e festës së mesit të vjeshtës. .

Hapi 1: Përgatitni materialet

 • Shkopinj bambuje
 • Mbërthyes
 • Ngjitës
 • Letër me ngjyra me shkëlqim
 • Stilolaps, sundimtar

Hapi 2: Ju krijoni 2 yje të barabartë nga shkopinj bambuje të lëmuara më parë. Pastaj ju fiksoni në formën e yllit më poshtë:

si-lam-den-ong-sao-bang-giay

Si të bëni fenerë tradicionale bambuje për festivalin e mesit të vjeshtës

Hapi 3: Përdorni një shkop tjetër të shkurtër bambuje dhe më pas vendosini midis pikave të kryqëzimit të 2 yjeve për të krijuar një kornizë ylli 3D.

Dung-jay-mau-de-lam-den-trung-thu

Përdorni letër me ngjyrë për të bërë një llambë ylli

Hapi 4: Më pas, aplikoni ngjitës në sipërfaqen e shkopinjve të bambusë. Shënim: lini 1 deri në 2 kuti për të ndezur qirinj dhe për të lënë ajrin të hyjë.

Hapi 5: Përdorni letër me ngjyrë sipas dëshirës tuaj dhe e ngjitni në sipërfaqen e shkopit të bambusë – vendet që sapo janë ngjitur më parë. Pra, ju e keni përfunduar tashmë këtë fanar ylli.

Hapi 6: Produkt i perfunduar

den-bee-yll-bang-tre

Llambë ylli bambu

Pra, ju keni përfunduar llambën e yllit të bambusë. Nëse jeni krijues, mund t’i ngjisni krahët e çdo ylli një ngjyrë të ndryshme për ta bërë atë më tërheqës. Përveç kësaj, nëse keni kohë, mund të mprehni një shkop bambuje në formën e një rrethi dhe të rrethoni yllin, duke përdorur xhingël për t’i dekoruar.

Nëse e lini fëmijën tuaj të luajë, mund të bëni më shumë doreza, nëse jo, thjesht duhet t’i varni dhe ato janë shumë të bukura. Në mbrëmje, ju ndezni qiriun brenda në mënyrë që llamba të bëhet më e ndezur se kurrë.

Si të bëni një llambë ylli me një kashtë

 • Si të bëni dritat cilindrike të Festivalit të Mesvjeshtës me kashtë

Mjafton të përgatisni disa materiale të thjeshta dhe pak zgjuarsi, mund të bëni vetë një fanar unik dhe kuptimplotë pa shpenzuar shumë kohë dhe para.

Hapi 1: Përgatitni materialet

 • Kashte ne shume ngjyra
 • 1 shishe plastike e rrumbullakët, tip 2-3 litra
 • Ngjitës plastik, pistoletë ngjitëse, gërshërë, shirit ngjitës i pastër, shirit me dy anë, fije, qirinj çaji…
Tham Khảo Thêm:  Gàu là gì? 9 bí mật về gàu nếu muốn trị gàu tận gốc

Hapi 2: Bërja e fenerëve

 Lam-fan-gjatë-den

Bërja e trupit të fenerit

– Fillimisht preni shishen plastike për të marrë shtyllën e rrumbullakët si trupin e fenerit. Shënim: gjatësia e cilindrit është rreth 5-6 cm më e shkurtër se gjatësia e kashtës.

– Më pas, aplikoni shirit të dyanshëm rreth skajeve të sipërme dhe të poshtme të cilindrit plastik. Më pas hiqni shiritin dhe ngjitni kashtën me radhë për të mbuluar pjesën e jashtme të cilindrit plastik. Shënim: Fiksoni mirë kashtën në shtyllën e llambës me 2 unaza shiriti të pastër.

Lam-de-den-bang-ong-si

Bëni bazën e llambës nga tuba plastikë

– Më pas, prisni me skajet e kashtës në mënyrë të barabartë. Ndani rrethin në 4 pjesë, çdo cep ¼ prerë 2 skajet e kashtës në mënyrë që gjatësia e tubit të jetë e barabartë me gjatësinë e cilindrit. Ky pozicion do të përdoret për të ngjitur shufrat horizontale për të vendosur qirinjtë dhe për të lidhur kordonin për fenerin.

– Përdorni ngjitësin dhe një pistoletë ngjitëse për të ngjitur 2 kashtë, ngjitini ato në pozicionin ¼ të mbetur në trupin e fenerit. Bëni të njëjtën gjë me këndin e mbetur ¼ për të krijuar një formë plus në skajet e sipërme dhe të poshtme të shtyllës së fenerit.

– Në fund dekorojeni me lule, yje dhe xhufka për ta bërë fenerin më të gjallë dhe më tërheqës. Lidheni kordonin dhe përdorni ngjitësin e qiririt për të ngjitur qirinjën në qendër të shenjës plus në skajin e poshtëm të shtyllës së fenerit.

Hapi 3: Produkt i perfunduar

Shiko

Llambë cilindrike e bërë nga tub plastik

Kështu kompletohet fanar me teksturë të re, kombinim harmonik ngjyrash dhe peshë të lehtë. Kur ndezni një qiri, drita e butë është shumë e bukur. Kjo do t’i bëjë fëmijët të dashurohen, veçanërisht kur marrin pjesë në procesin e prodhimit të fenerëve.

 • Si të bëni një fener të Festivalit të Mesit të Vjeshtës me një kashtë

Në vend që të përdorni fole bambuje dhe celofan, mund të bëni edhe një llambë të plotë ylli me kashtë me ngjyra të ndryshme, aq e thjeshtë sa kjo:

Hapi 1: Përgatitni materialet

 • Kashte plastike ne 2 ngjyra te ndryshme
 • Vizitor, gërshërë, tel i vogël, ngjitës, pistoletë ngjitëse…

Hapi 2: Bëni një llambë ylli

mace-në-kasolle-tao-hinh

Pritini kashtën për të bërë një trekëndësh

– Përdorni gërshërë për të prerë kashtët në gjatësi 10 cm dhe vendosni 3 kashtë me ngjyra të ndryshme në një trekëndësh. Përdorni një armë ngjitëse për të rregulluar qoshet së bashku.

Më pas, prisni copa të vogla plastike për t’u ngjitur në mes të trekëndëshit të sipërm. Bëni të njëjtën gjë për të qenë në gjendje të formoni 10 krahë.

– Vendosni 5 trekëndëshat e përfunduar sipër në formë ylli dhe më pas përdorni një copë teli çeliku për të lidhur kashtët së bashku. Bëni të njëjtën gjë për anët e mbetura. Pas përfundimit, përdorni një copë teli çeliku për të lidhur kulmet e yllit për t’u siguruar.

Më vjen keq-bang-ong-hut

Bëni një formë ylli me kashtë

– Prisni 5 copa të vogla tubi me gjatësi rreth 6 cm dhe ngjitini në 5 fuga në formë ylli për të formuar një kornizë. Përdorni një pistoletë ngjitëse për të bashkuar majat e yllit së bashku.

– Ngjitni kashtët në qendër të yllit dhe më pas lidhni kashtë të tjera të madhësive të përshtatshme. Përsëriteni këtë veprim në anën tjetër.

– Në fund, përdorni një fije për të lidhur pjesën e sipërme të llambës mbrapa dhe për ta dekoruar sipas preferencave tuaja.

Hapi 3: Produkt i perfunduar

den-ong-yll-bang-ong-kasolle

Një llambë në formë ylli me një kashtë

Tham Khảo Thêm:  Mách nàng các kiểu buộc tóc dài đẹp ấn tượng, đơn giản

Pra, ju e keni plotësuar llambën e yllit me një kashtë. Feneri është i kornizuar fort, nyjet janë ngjitur së bashku me ngjyrat dhe dizajnet e jashtëzakonshme që do ta bëjnë fëmijën ta dojë atë. Nëse keni një elektrik dore të vogël, mund ta lidhni në pjesën e brendshme të fenerit, në mënyrë që natën, drita të jetë më e bukur dhe fëmija të luajë më i sigurt.

 • Si të bëni një fanar që tërheq trupat me një kashtë

Në festat e veçanta për foshnjat si Festivali i Mesit të Vjeshtës, nuk ka asgjë më interesante dhe më kuptimplote sesa nëse i bëni fëmijës tuaj një fener unik ushtrie me materialet e mëposhtme të thjeshta:

Hapi 1: Përgatitni materialet

 • Kashte plastike me 4 ngjyra te ndryshme
 • Gërshërë, ngjitës plastik, pistoletë ngjitëse, shirit të pastër, qirinj çaji…

Hapi 2: Bëni dritat tërheqëse

 nuk mund të jesh fqinj-gong-mau

Lidhni së bashku kashtë plastike të së njëjtës ngjyrë

– Fillimisht duhet të lidhni së bashku 10 kashtë plastike të së njëjtës ngjyrë dhe më pas të përdorni një pistoletë ngjitëse për t’i rregulluar ato. Përdorni shirit të pastër për ta ngjitur mirë.

– Merrni një pistoletë ngjitëse për të ngjitur kashtë me ngjyra të ndryshme në 3 skajet e enigmës për të krijuar një kufi kornizë. Bëni të njëjtën gjë me kashtët e tjerë për të bërë 6 copa të fenerëve tërheqës.

– Prisni tubin e tepërt në mënyrë të pjerrët dhe më pas lidhni pjesët së bashku për të formuar një drejtkëndësh. Shënim: ngjyrat duhet të ndërthuren për ta bërë fenerin më tërheqës.

 Lam-fan-gjatë-den

Bëni pjesën e fenerit

– Përdorni tela çeliku për të lidhur kashtët dhe më pas lidhini ato së bashku. Barazoni të dy skajet dhe më pas përdorni një pistoletë ngjitëse për të ngjitur nyjet midis pjesëve dhe keni përfunduar kornizën gjashtëkëndore për llambën tërheqëse.

– Përdorni një pistoletë ngjitëse për të bashkuar 3 kashtë së bashku për të bërë një bazë qiri dhe më pas ngjitini ato në fund të dritës tërheqëse: Prisni 3 kashtë të ngjitura në 3 skajet e lëkundura të pjesës së sipërme të kornizës së dritës dhe më pas lidhini ato së bashku. Përdorni një pistoletë ngjitëse për të siguruar pjesën e sipërme.

– Më pas ngjitni qirinjën e çajit në fund të llambës dhe më pas përdorni kordonin e parashutës për të lidhur pjesën e sipërme të fenerit. Dekoroni pjesën e jashtme të fenerit për ta bërë llambën më tërheqëse.

Hapi 3: Produkt i perfunduar

ndaloni

Llamba tërheqëse me kashtë plastike

Kështu, vetëm me kashtë të vegjël dhe me pak zgjuarsi dhe përpikëri, mund t’i krijoni fëmijës tuaj një kafaz të bukur ushtarak. Përveç kësaj, ky fanar mund të përdoret edhe si dekor në Festivalin e Mesit të Vjeshtës për të shtuar më shumë shkëlqim.

Më sipër janë disa mënyra për të bërë dritat e yjeve me materiale të thjeshta dhe të lehta për t’u gjetur që duam t’i ndajmë me lexuesit tanë. Shpresoj që të sjellë gëzim për fëmijët, si dhe për familjen tuaj në Festivalin e Mesit të Vjeshtës.

Mos harroni të ndiqni sieusach.info çdo ditë për më shumë njohuri të dobishme!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bật mí các cách làm đèn ông sao đơn giản tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *