Bật mí cách nấu nước gội đầu trị rụng tóc đơn giản và hiệu quả

Rate this post

Rënia e flokëve po bëhet një shqetësim i shumë njerëzve sot. Shkaku kryesor është për shkak të ndotjes së pluhurit, presionit të punës ose përdorimit të shampove që përmbajnë shumë përbërës kimikë me veti të forta detergjente… duke bërë që flokët tuaj të thyhen, thahen dhe çahen majat. Për të kapërcyer situatën e mësipërme, provoni të përdorni shampo me përbërës natyralë për të ushqyer flokët tuaj të fortë dhe të trashë përsëri.

Referojuni artikullit: Çfarë suplementesh për të parandaluar rënien e flokëve?

Çfarë e shkakton rënien e flokëve tuaj?

Humbja e flokëve tuaj mund të shkaktohet nga shumë gjëra. Ne duhet të zbulojmë se cilat janë ato shkaqe në mënyrë që të reduktojmë sasinë e rënies së flokëve.

Rënia e flokëve për shkak të çekuilibrit hormonal

Çekuilibri hormonal është një nga shkaqet kryesore të rënies së flokëve. Hormoni estrogjen është shpesh i bollshëm tek gratë dhe testosteroni është kryesisht tek burrat kur një çrregullim ose mangësi do të ndikojë seriozisht në flokët tuaj. Mosbalancimi i këtyre hormoneve i bën flokët të prirur për t’u thyer, ndarë dhe ngatërruar. Këto shenja janë të shprehura fort tek femrat pas lindjes, në menopauzë apo tek meshkujt e moshës së mesme

shake-toc
Çrregullimet hormonale ju bëjnë të prirur ndaj rënies së flokëve

Mosngrënia e mjaftueshëm e lëndëve ushqyese i bën flokët tuaj të prirur për t’u thyer

A keni vënë re se njerëzit që janë të dobët ose janë në proces të humbjes së peshës, ata prej jush që sapo kanë përjetuar një sëmundje të rëndë janë më të prirur ndaj rënies së flokëve se të tjerët. Arsyeja kryesore është se ata nuk hanin mjaftueshëm lëndë ushqyese për të ushqyer flokët e tyre, veçanërisht vitaminë H (Biotinë) dhe vitaminë B5 (acidi pantotenik).

Këto janë dy vitamina që luajnë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e flokëve tuaj, të cilat shpesh gjenden te kërpudhat, viçi, vezët, peshku, bajamet…. Pra, edhe nëse keni një dietë, duhet të siguroni mjaftueshëm lëndë ushqyese që trupi juaj të ketë flokë të shëndetshëm.

[tds_info]Shiko me shume: Çfarë duhet të hani për të parandaluar rënien e flokëve? [/tds_info]

Flokët tuaj i nënshtrohen një presioni të madh nga nxehtësia dhe kimikatet

Shumë njerëz sot priren t’i stilojnë flokët si lyerje, rregullim ose kaçurrela e flokëve. Kjo na ndihmon të jemi më të sigurt me personalitetin dhe pamjen tonë rinore. Megjithatë, ajo pa dashje ndikon në shtresat lipidike dhe luspat e keratinës në epidermën e flokëve, duke i bërë ato të mos lidhen fort. Si rezultat, flokët tuaj thahen lehtësisht, skuqen dhe qimet gjithashtu largohen gradualisht nga ju.

toc-dai-xan
Përdorimi i nxehtësisë për të dredhur flokët mund të shkaktojë thyerjen e flokëve

Për shkak të stresit, shqetësohuni shumë

Presioni nga puna dhe jeta do të lërë një përshtypje të guximshme në flokët tuaj. Stresi mund të ndikojë seriozisht në ciklin e rritjes së flokëve, duke shkaktuar alopeci telogjen effluvium.

Tham Khảo Thêm:  Giải pháp và cách điều trị rụng tóc ở nữ giới

Normalisht, flokët tanë rriten në tre cikle: faza e rritjes (anagen), faza e ndërprerjes së rritjes (catagen) dhe faza e degjenerimit (telogjen). Nëse keni një skalp të shëndetshëm, atëherë 80-90% e folikulave të flokëve tuaj do të jenë në fazën e rritjes dhe vetëm 10-20% do të jenë në fazën degjeneruese.

Megjithatë, me alopecinë telogen effluvium, një numër i konsiderueshëm i folikulave të flokëve shtyhen me shpejtësi nga faza e rritjes në fazën degjenerative. Kjo bën që qimet tuaja të “përmbyten” në mënyrë të pakontrolluar. Në këtë pikë, flokët tuaj do të jenë gjithnjë e më të hollë.

stresi
Stresi rrit rënien e flokëve

Kini kujdes me shampon që përdorni

Shumë shampo sot përmbajnë kimikate sapunifikuese dhe agjentë shkumëzues, të tillë si Sodium Lauryl Sulfate, një detergjent i fuqishëm. Është gjithashtu për shkak të aftësisë së fortë të larjes dhe pH-së së papërshtatshme (shumë i ulët ose shumë i lartë) që këto shampo mund të dëmtojnë flokët tuaj, duke bërë që ato të thyhen dhe të hollohen gjithnjë e më shumë.

Rënia e flokëve për shkak të ndotjes së mjedisit

Tymi i ndotur nga ajri, uji i ndotur ose higjiena e papërshtatshme e flokëve mund të shkaktojë krimba, infeksione të kokës dhe dëmtim të gjëndrave të flokëve. Sigurisht, flokët tuaj gradualisht do të hollohen shumë

o-nhem-jo-kur
Ndotja e ajrit dëmton flokët tuaj

Përveç shkaqeve të mësipërme, ka edhe shumë faktorë të tjerë që bëjnë që flokët tuaj të bien si medikamente për trajtimin e rënies së flokëve, çrregullime gjenetike, qarkullim të dobët të gjakut etj. Përpiquni të kapërceni shkakun për të pasur një flokë të shëndetshëm.

[tds_warning]Pamje e plotë: Përmbledhje e shkaqeve të rënies së flokëve[/tds_warning]

Mënyra të thjeshta dhe efektive për të gatuar shampo për të trajtuar rënien e flokëve

Karkaleca e ujit ndihmon në reduktimin e rënies së flokëve

Sipas përvojës popullore, karkaleci ka një efekt shumë të mirë në stimulimin e rritjes së flokëve dhe reduktimin e rënies së flokëve. Studimet e fundit shkencore tregojnë gjithashtu se karkaleci përmban një përzierje flavonoidësh, në të cilat saponaretina ndihmon në parandalimin e zbokthit dhe redukton ndjeshëm rënien e flokëve. Falë kësaj, flokët tuaj do të jenë shumë më të trashë.

Këtu janë hapat bazë për të gatuar ujin e karkalecave

Hapi 1. Duhet të zgjidhni llojin e duhur të karkalecit për ta përdorur si shampo

Për të pasur shampon më të mirë, sigurisht që edhe përbërësit duhet të jenë të cilësisë më të lartë. Lloji i karkalecit që është i përshtatshëm për të gatuar shampo është karkaleci i pjekur dhe i vjetër, me ngjyrë kafe të errët. Karkalecat e reja shpesh kanë një shtresë të hollë shkumës jashtë, kur janë të vjetra, ato janë të forta, të zeza, të brishta dhe lehtësisht të thyera.

Mundohuni ta mbani mend këtë veçori për të zgjedhur llojin e karkalecit të vjetër si shampo. Gjithashtu, sigurohuni që të kontrolloni fasulet e karkalecave që blini për myk ose termitet.

Bo-ket
Ju duhet të zgjidhni llojin e karkalecit të vjetër

Hapi 2. Thani karkalecat për efekt maksimal

Kur blini karkalec, mos e përdorni menjëherë, por lëreni të thahet më parë në diell. Arsyeja është se ekspozimi në diell do të ndihmojë që komponenti i saponinës të grumbullohet më shumë. Por ju gjithashtu e dini se sa të rëndësishëm luajnë saponinat në antibakterial dhe antiinflamator.Përveç kësaj, tharja e karkalecave në diell ndihmon edhe në ruajtjen e aromës karakteristike të karkalecave.

Hapi 3. Piqni karkalecat për të hequr helmin

Në varësi të trashësisë dhe gjatësisë së flokëve, përdorni një sasi të arsyeshme karkalecash. Zakonisht në një larje flokësh, njerëzit përdorin 2-4 karkaleca.

Karkaleci përmban helm, kështu që duhet ta piqni karkalecat përpara se ta përdorni për t’i hequr qafe. Nëse dëshironi ta mbani aromën sa më gjatë të jetë e mundur, pjekja në skarë në sobë me qymyr është zgjedhja numër një. E piqni karkalecat deri sa të zverdhen të dyja anët dhe aroma karakteristike të rrezatojë ëmbël. Vini re se karkaleci duhet të piqet derisa të sekretojë një rrëshirë për t’ju ndihmuar të kujdeseni për flokët tuaj.

Tham Khảo Thêm:  23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Duhet të piqni në mënyrë të barabartë nga të dyja anët dhe duhet të jeni të kujdesshëm për të shmangur djegien e karkalecave. Nëse karkaleci digjet, efekti i kujdesit të flokëve nuk është më i disponueshëm. Pra, ju lutemi uluni me durim dhe shikoni karkalecat gjatë pjekjes.

hot-bo-ket
Piqni karkalecat për të hequr helmin

Hapi 4. Gatuani ujin e karkalecit

Pas pjekjes thyeni çdo frutë karkaleci ose vendosni të gjithë frutat në një tenxhere me ujë nëse nuk doni të humbni kohë. Me karkalecat e thyera, duhet të përgatisni një qese pëlhure të pastër shtesë për t’i mbuluar kur gatuani. Kjo do të ndihmojë në pastrimin e ujit dhe parandalimin e ngjitjes së mbeturinave në flokët tuaj duke shkaktuar ngjitje. Është mirë të keni një çantë me fije tërheqëse për më shumë lehtësi.

E ngrohni tenxheren me ujë derisa të vlojë, uji merr ngjyrë kafe të errët dhe ka pak shkumë të verdhë. Zakonisht mjaftojnë rreth 10 minuta ujë të vluar.

Lëreni ujin të ftohet dhe më pas shtrydhni butësisht karkalecat me duar që të largohen lëndët ushqyese dhe të treten në ujë.

nau-noc-bo-ket
Gatuani ujin derisa të marrë ngjyrë kafe të artë

Hapi 5: Lani flokët me ujë të karkalecit

Lani flokët me ujë të ngrohtë mjaftueshëm. Mund të prisni që uji i karkalecit të ftohet ose të shtoni më shumë ujë të ftohtë.

Ju i lani flokët si zakonisht. Fillimisht, lagni flokët dhe më pas përdorni ujë të zier të karkalecit për të larë flokët. Spërkatni ujë të karkalecit në flokë dhe masazhoni butësisht kokën dhe flokët për 3 deri në 5 minuta për t’u çlodhur dhe për të hequr papastërtitë. Përsëriteni derisa të gjithë ujin e karkalecit të keni zier.

Në fund, lani flokët me ujë të ftohtë dhe më pas thajini flokët me një peshqir.

[tds_warning]Referenca: Sekreti për të bërë shampo nga karkaleca është i thjeshtë dhe i përshtatshëm [/tds_warning]

Uji i karkalecit dhe vaji i kokosit ndihmojnë në stimulimin e rritjes së flokëve

Nëse keni kushte, kombinoni karkalecat me vaj kokosi për të reduktuar rënien e flokëve. Vaji i kokosit përmban një sasi të madhe proteinash për të ndihmuar në sigurimin e lëndëve ushqyese për të stimuluar në mënyrë efektive flokët e gjatë dhe të trashë. Studimet shkencore tregojnë gjithashtu se përbërësi aktiv acid laurik në vajin e kokosit është shumë efektiv në stimulimin e rritjes së flokëve.

Si ta bëni këtë si më poshtë: Thjesht duhet të shtoni dy ose tre pika vaj kokosi në ujin e karkalecit përpara se të lani flokët. Mos e pikoni ujin përpara se të gatuani, sepse temperatura e vlimit mund të bëjë që vaji i kokosit të denatyrohet dhe të humbasë efektivitetin e tij.

dua
Pema Bodhi dhe vaji i kokosit ndihmojnë në reduktimin e rënies së flokëve

Pema Bodhi dhe bari i limonit trajtojnë rënien e flokëve pas lindjes

Nëse keni një çrregullim hormonal pas lindjes që shkakton rënie të flokëve, provoni këtë shampo. Duhet të përgatisni 3 bimë limoni të freskëta dhe t’i prisni në copa të vogla. E vendosim në tenxhere të ziejë me karkalecin për 15 minuta. Për të shmangur thërrimet, duhet të vendosni barin e limonit në një qese lecke kur zieni ujin. Pra, kur lani flokët, thjesht ngrini çantën prej lecke dhe keni mbaruar.

Shiko të plotë: Si të trajtoni rënien e flokëve pas lindjes

Pema Bodhi me bar arrë betel, borzilok – kuintesenca e rënies së flokëve

Ky është sekreti tradicional i nënave të vjetra, i përdorur shpesh për të trajtuar rënien e flokëve në një mënyrë shumë efektive. Thjesht duhet të përgatisni më shumë bar arrë betel (të freskët ose të tharë) me një grusht të vogël temjan dhe karkaleca. Lajeni mirë dhe më pas zieni barin e arrës së betelit me ujë të pastër për 10 minuta. Shtoni borzilokun dhe karkalecat që të gatuhen edhe për 10 minuta të tjera. Në fund, derdhni ujin për ta përdorur për të larë flokët.

Tham Khảo Thêm:  Lì xì Tết - Nguồn gốc và phong tục trong ngày Tết Việt Nam
parfum
Temjan parandalon rënien e flokëve

Shampo bimore Nguyen Xuan – Sekreti për të mbajtur një flokë të fortë dhe të butë

Gatimi i shampos tuaj me këta përbërës natyralë mund t’ju harxhojë shumë kohë. Në vend të kësaj, pse nuk e provoni? Shampo bimore Nguyen Xuan, Nuk është vetëm efektiv, i sigurt, por edhe shumë i përshtatshëm për t’u përdorur.

Shampo bimore Nguyen Xuan Është nxjerrë nga 13 barëra medicinale tradicionale dhe është studiuar me kujdes nga farmacistët përpara se të lëshohet. Aty:

  • Xhinko, Ha Thu O: Ndihmon në përmirësimin dhe forcimin e qarkullimit kapilar të gjakut nën lëkurën e kokës për të ndihmuar në sigurimin e ushqimit, ushqyerjen e flokëve të shëndetshëm, stimulimin e rritjes së flokëve. Përveç kësaj, ato përmbajnë pastrues të radikalëve të lirë që ndihmojnë në mbrojtjen e flokëve dhe kokës nga rrënja, zvogëlojnë kërcitjen dhe mbajnë lëkurën e kokës të pastër dhe të shëndetshëm.
  • Bo Bo, Man betel, Five Colors, Nuc Nac dhe Patçuli Ndihmon në pastrimin e papastërtive, kontrollon vajin, parandalon rënien e flokëve dhe thinjat e parakohshme.
  • Lëvorja e grejpfrutit, borziloku, vajrat esencialë të limonit Ndihmon në deodorimin, antibakterial, stimulon prodhimin e kolagjenit, i cili ndihmon në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës, ndihmon skalpin të bëhet më i fortë, flokët janë më pak të prirur për t’u thyer.
  • Manit, vitaminës E dhe vaj ulliri Ndihmon në eksfolimin, parandalimin e thinjjes së parakohshme të flokëve dhe siguron lëndë ushqyese për një flokë të butë dhe të fortë.
Start-up-call-lieu-Nguyen-Xuan
Shampo bimore Nguyen Xuan

Shampo bimore Nguyen Xuan Me barëra natyrale që ndihmojnë në ushqimin e flokëve dhe skalpit nga rrënja, reduktojnë plotësisht humbjen e flokëve, majat e çara, thinjjen e parakohshme të flokëve, zbokthin që kruhet, mbajnë një flokë të fortë dhe me shkëlqim. Në të njëjtën kohë, me përbërës natyralë, shampoja është e sigurt për gratë shtatzëna, gratë pas lindjes dhe fëmijët.

Aktualisht, produktet e shamponave bimore Nguyen Xuan kanë tre lloje: Shampo bimore Nguyen Xuan (shishe kafe) e përshtatshme për flokë normalë. Shampo bimore për flokë Nguyen Xuan (shishe jeshile) është e përshtatshme për flokë të thatë dhe të dëmtuar. Shampo bimore Nguyen Xuan floating (shishe e verdhë) ka një aromë lulesh, e përshtatshme për flokë të yndyrshëm dhe të yndyrshëm. Përveç kësaj, për të rritur efektin, mund të përdorni kondicionerin bimor Nguyen Xuan për flokë me shkëlqim dhe të gjatë.

Reagime nga klientët pas përdorimit të shamponit bimor Nguyen Xuan

Produktet e shamponit bimor Nguyen Xuan të kompanisë farmaceutike Hoa Linh shiten tani në farmaci, dyqane ushqimore dhe supermarkete në mbarë vendin. Për më shumë detaje, ju lutemi kontaktoni në numrin Linja telefonike: 1900 5712 55 për këshilla dhe mbështetje!

[tds_note]Ju mund të jeni të interesuar në: Rishikimi i shampos bimor të papërpunuar pranveror është i mirë? [/tds_note]

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bật mí cách nấu nước gội đầu trị rụng tóc đơn giản và hiệu quả . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *