Bật mí kinh nghiệm chữa rụng tóc từng mảng hiệu quả

Rate this post

Alopecia areata është një gjendje në të cilën një ose më shumë njolla të kokës tuaj nuk janë në gjendje të rilindin flokët. Kjo është një nga sëmundjet më të zakonshme sot dhe është një shqetësim i shumë njerëzve. Pra, çfarë është alopecia areata, simptomat, shkaqet dhe trajtimi, mos e injoroni informacionin e dobishëm pikërisht poshtë artikullit të mëposhtëm.

1. Çfarë është alopecia areata?

Alopecia areata është një formë e veçantë e rënies së flokëve, flokët bien në copa të vogla, zakonisht duke prekur lëkurën e kokës dhe gjithashtu mund të ndodhë në çdo zonë të lëkurës si në vetullat, qerpikët dhe fytyrën ose grupe të caktuara flokësh. pjesë e trupit tuaj. Alopecia areata prodhon një ose më shumë njolla tullace të lëkurës dhe pa ndonjë ndryshim të dukshëm në strukturën e lëkurës së prekur, kjo është një lloj rënie e flokëve që nuk lë shenja.

shake-toc-tung-mang-gay-hoi
Alopecia areata prodhon një ose më shumë njolla të lëkurës tullac dhe nuk lë shenja

Alopecia areata mund të prekë si meshkujt ashtu edhe femrat. Ky është një çrregullim autoimun në të cilin folikulat e flokëve dëmtohen nga sistemi imunitar, gjëndrat e flokëve do të tkurren dhe do të ndalojnë prodhimin e flokëve duke çuar në rënien e flokëve.

Alopecia areata mund të çojë në humbje totale të flokëve ose të parandalojë rritjen e flokëve. Edhe nëse flokët tuaj rriten përsëri, ato përsëri mund të bien shpejt. Edhe pse nuk ndikon shumë në shëndetin tuaj, kjo gjendje mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në psikologjinë, estetikën dhe cilësinë e jetës.

Sëmundja mund të njihet nga simptomat e mëposhtme tipike:

 • Shfaqja e njollave të vogla tullac në kokë, rënia e flokëve me njolla me forma të ndryshme, mund të jetë e rrumbullakët, ovale ose në formë monedhe. Pas disa muajsh, flokët e humbur do të rriten përsëri, por ngjyra juaj e re e flokëve do të jetë pak më e thinjur dhe më e dobët se flokët e vjetër.
 • Njollat ​​tullace rriten të shpërndara ose përhapen, mund të bashkohen në një vend të madh tullac, madje duke bërë që e gjithë koka të humbasë të gjithë flokët.
 • Flokët tuaj po ju bien papritur dhe shumë në një kohë të shkurtër, ditë ose javë dhe bien në sasi të mëdha sa herë që moti bëhet i ftohtë.
 • Sipërfaqja e kokës në vendin tullac është zakonisht e lëmuar, pa skuqje dhe pa dhëmbëza. Megjithatë, mund të ndjeni një ndjesi shpimi gjilpërash ose djegieje në këtë zonë.

2. Shkaqet e rënies së flokëve me copëza

Sipas ekspertëve, shkaku kryesor i rënies së flokëve në copa është një anomali e sistemit imunitar të trupit (i njohur edhe si një sëmundje autoimune).

Normalisht, sistemi imunitar do të prodhojë antitrupa për të luftuar agjentët e dëmshëm nga mjedisi. Megjithatë, në këtë rast, është ndryshe, sistemi juaj imunitar është më keq dhe tenton të sulmojë vetë qelizat e folikulit të flokëve dhe të prishë pamjen dhe rritjen normale të flokëve. Gjatë biopsisë së këtyre zonave të lëkurës, mjekët thanë se ka limfocite që infiltrojnë folikulat e flokëve, duke shkaktuar më shumë rënie të flokëve dhe duke shkaktuar rënie të flokëve.

Tham Khảo Thêm:  Sai lầm khi sử dụng dẫn đến tác hại của máy lọc không khí
shake-toc-mang-do-he-mien-dich
Shkaku kryesor i rënies së flokëve është se sistemi juaj imunitar po sillet keq dhe tenton të sulmojë vetë qelizat e gjëndrës së flokëve.

[tds_info]Kjo alopecia areata ndonjëherë shoqërohet me sëmundje të tjera autoimune si vitiligo, sëmundje tiroide, lupus eritematoz, artrit reumatoid etj. [/tds_info]

3. Përvojë në trajtimin efektiv të rënies së flokëve

Sa më e gjatë të jetë periudha e rënies së flokëve dhe sa më e madhe të jetë zona e përfshirë, aq më pak ka gjasa që të rriten flokët dhe gjendja juaj do të jetë më e keqe.

Deri më sot, nuk ka kurë për alopecia areata. Megjithatë, ka edhe trajtime që mund të merrni për të ngadalësuar rënien e flokëve ose për ta ndihmuar atë të rritet më shpejt. Këtu janë disa masa tipike të cilave duhet t’i referoheni:

Përdorimi aktual i Minoxidil

Kjo është një formë vaji për humbjen e flokëve që punon për të zgjeruar enët e gjakut në lëkurën e kokës, duke ndihmuar në përmirësimin e funksionit të folikulave të flokëve dhe stimulimin e flokëve tuaj për t’u rikuperuar më shpejt.

Megjithatë, në lidhje me këtë medikament, ju gjithashtu duhet ta përdorni atë rregullisht dhe vazhdimisht për të parandaluar rënien e parakohshme të flokëve. Zakonisht, do t’ju duhen rreth 12 javë për të parë që flokët tuaj të rriten përsëri.

Injeksione kortikosteroide

Injeksionet steroide janë një opsion mjaft i zakonshëm me alopecia areata. Kjo terapi zakonisht indikohet kur zona totale e dëmtimit të shkaktuar nga alopecia areata shkakton më pak se 50% të skalpit.

Në mënyrë të veçantë, mjekët do të injektojnë triamcinolone acetonid 2,5 – 10 mg/ml në zonën e kokës tuaj të rënies së flokëve për të shtypur sistemin imunitar dhe për të reduktuar inflamacionin, për të stimuluar rritjen e flokëve të rinj.

tiem-kortikoid-ndalim-dridhje-toc-mang
Injeksionet kortikosteroide mund të ndihmojnë në përmirësimin e humbjes së flokëve në grupe optimale

Deri më tani, kjo konsiderohet një masë mjaft e sigurt pasi ka shumë pak efekte anësore të raportuara që lidhen me këtë lloj trajtimi. Megjithatë, injeksioni mund të lërë shumë dhëmbëzime të përkohshme në lëkurë. Ju gjithashtu mund të përjetoni siklet të lehtë në vendin e injektimit dhe ndjesi shpimi gjilpërash në vendin e injektimit nga mjekimi.

Përdorimi i kortikosteroideve nga goja

Mjeku juaj gjithashtu mund të përshkruajë barna glukokortikoide orale si Metotreksati, Ciklosporina në rast të humbjes së flokëve të përhapur. Kortikosteroidet do të ndihmojnë në shtypjen e sistemit imunitar dhe inflamacionin në trup, duke stimuluar kështu rritjen e shpejtë të flokëve.

Zakonisht, mjekët do të diagnostikojnë dhe përcaktojnë shtrirjen e gjendjes tuaj mjekësore në mënyrë që të përshkruajnë ilaçe, si dhe të japin një dozë të përshtatshme. Megjithatë, kjo nuk është një terapi që mund ta përdorni rregullisht sepse marrja e kortikosteroideve për një kohë të gjatë do të shkaktojë efekte anësore si rritje të presionit të gjakut, rritje të sheqerit në gjak, atrofi të muskujve, shërim të ngadaltë të plagëve dhe sindromë. Sindroma Cushing…

[tds_council]Pra, kur zgjidhni këtë metodë për trajtim, duhet të flisni me mjekun tuaj për qëllimet tuaja të trajtimit dhe të mësoni për rreziqet me të cilat mund të përballeni me trajtimin afatgjatë.[/tds_council]

Terapia me dritë (PUVA)

Kjo është një fototerapi, duke përdorur dritën ultravjollcë me gjatësi vale A nga rreth 320 nm deri në 400 nm e kombinuar me një agjent fotodinamik të grupit psoralen me mekanizmin e frenimit të sintezës së ADN-së, e cila ka efekt në reduktimin e proliferimit qelizor. qelizat, zvogëlojnë limfocitet T zvogëloni numrin dhe funksionin e qelizave Langerhans… duke trajtuar dhe reduktuar në mënyrë efektive simptomat e alopecia areata.

Tham Khảo Thêm:  Tóc Mohican là gì, 20 kiểu tóc Mohican đẹp nhất dành cho bạn

PUVA është një metodë që kryhet në spital, ju duhet të shihni një mjek për të marrë një diagnozë të saktë të gjendjes tuaj dhe për të kuptuar më mirë procedurën për respektimin më të mirë të trajtimit. Në spital, do të vishni pajisje optike për të mbrojtur trupin tuaj kundër agjentëve të trajtimit. Numri i trajtimeve PUVA është rreth 20-40 herë në një kurs trajtimi, por pas përfundimit të trajtimit, mund të keni përsëri një rikthim.

Gjatë trajtimit mund të keni disa efekte anësore si skuqje, kruajtje, skuqje, dermatit kontakti, etj., duhet të kontaktoni menjëherë mjekun tuaj nëse shfaqen këto efekte anësore.

Aplikoni imunoterapi kontakti

Me alopecia areata, mjekët gjithashtu mund të përshkruajnë këtë terapi për t’ju ndihmuar të përmirësoni sëmundjen dhe të stimuloni rritjen më të mirë të flokëve në zonat tullace. Mekanizmi i kësaj metode është përdorimi i sensibilizuesve si Diphencyprone, Dinitrochlorobenzene dhe dibutil ester i acidit squarik për të nxitur një reaksion dermatiti kontakti në zonën e trajtuar, duke ndryshuar përgjigjen imune. Me këtë imunoterapi kontakti, duhet të jeni këmbëngulës për rreth 6 muaj, një herë në javë për të parë rezultate.

Transplantimi autolog i flokëve

Transplantimi autolog i flokëve është një metodë moderne e mbjelljes së flokëve, ju do të merrni folikulat tuaja të flokëve në pjesën e pasme të qafës për t’i vendosur ato në zonat ku lëkura ka humbur në copa, në mënyrë që folikulat e flokëve në vendet e reja të transplantohen. Flokët normalë gradualisht do të rriten përsëri. Procesi i mbjelljes së flokëve është pa dhimbje, nuk shkakton gjakderdhje dhe nuk lë shenja.

pikante-toc-dietë-tri-dridhje-toc-mang
Transplantimi autolog i flokëve është një nga metodat më të përdorura për trajtimin e alopecisë areata

Folikulat e flokëve, pasi të transplantohen në vendin e ri, do të përshtaten shpejt, do të rriten të shëndetshëm, flokët do të rriten, do të mbulojnë zonën tullac dhe do të zvogëlojnë rënien e flokëve në copa.

Metodat popullore

Nëse nuk dëshironi të kërkoni ende trajtim mjekësor, mund të provoni disa mjete juridike popullore për të kursyer para. Këto metoda mund të jenë gjithashtu shumë efektive dhe të mos lënë asnjë efekt anësor. Disa terapi natyrale përdoren nga populli, përkatësisht:

Vaji i susamit të zi

Në susamin e zi përmban shumë komponentë si proteina, lipide, fosfor, hekur dhe disa vitamina B si B1, B5,… Këto substanca ofrojnë lëndë ushqyese thelbësore për rritjen e gjëndrave të flokëve. Prandaj, përdorimi i susamit të zi për të trajtuar rënien e flokëve me arna është një metodë e thjeshtë por efektive.

Ju mund të përmirësoni rënien e flokëve në copa me vaj susami të zi përmes hapave të mëposhtëm:

 • Hapi 1: Lani lëkurën e kokës dhe thajeni, duke i lënë flokët mjaftueshëm lagështi.
 • Hapi 2: Përdorni vajin e susamit të zi për ta aplikuar në rrënjët e flokëve, duke u fokusuar në njollat ​​e kokës me shumë rënie të flokëve.
 • Hapi 3: Lëreni të veprojë për rreth 30 minuta dhe më pas shpëlajeni.

Përsëriteni 2-3 herë në javë pas çdo shampo, do të shihni se flokët tuaj përmirësohen në një kohë të shkurtër.

Tham Khảo Thêm:  Nhật thực toàn phần? Những thông tin thú vị về nhật thực và nguyệt thực

Përmirësoni rënien e flokëve në copa me fruta yje

Starfruit përmban një sasi të madhe të acidit oksalik, vitamina A, C, B1 dhe shumë minerale si kalciumi, hekuri, etj. Këta përbërës janë të gjithë lëndë ushqyese thelbësore për të ndihmuar në ushqyerjen e rrënjëve të forta të flokëve dhe stimulimin e rrënjëve të flokëve. folikulat e flokëve rriten më shumë.

i thartë-dridhës-toc-mang-bang-khe-chua
Starfruit ndihmon në stimulimin e rritjes së fortë të flokëve dhe në mënyrë efektive kufizojnë humbjen e flokëve

Pra, nëse po përballeni me problemin e rënies së flokëve me arna, mos e injoroni metodën e larjes së flokëve me fruta yje. Metoda është e thjeshtë, e lirë, përbërësit janë të lehtë për t’u gjetur, por efektive për flokët që ju habit.

Për të trajtuar rënien e flokëve në copa me fruta yje, mund t’i referoheni hapave të mëposhtëm:

Përbërës

 • Dy fruta yje të thartë
 • Një tufë me gjethe frutash yjesh
 • Pak vaj kokosi

Si të vazhdojmë:

 • Hapi 1: Hidhni lëngun e frutave yje në një tenxhere së bashku me gjethet e frutave yje, 2 lugë gjelle vaj kokosi dhe gjysmë litër ujë.
 • Hapi 2: Lëreni të vlojë dhe mbajeni nxehtësinë e ulët që përzierja të kullojë.
 • Hapi 3: Lani lëkurën e kokës dhe thajeni, duke i lënë flokët mjaftueshëm lagështi.
 • Hapi 4: Masazhojeni përzierjen në lëkurën e kokës, inkuboni për 30 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë.

Bërja 1-2 herë në javë do të ndihmojë në kujdesin për flokë të shëndetshëm, duke parandaluar në mënyrë efektive thyerjen.

Bar kallamar (tenxhere me kallamar)

Kjo është një bimë e egër, që rritet buzë rrugës dhe përdoret në shumë kura popullore për të trajtuar shumë sëmundje. Në përbërjen e tenxheres Neem ka substanca të jashtëzakonshme si tanina, karotina, vajra esenciale, alkaloide.

Këta përbërës kanë edhe veti antiseptike, zvogëlojnë inflamacionin në gjëndrat e flokëve dhe sigurojnë disa lëndë ushqyese thelbësore për rritjen e folikulave të flokëve.

rrushi
Larja e flokëve me tenxhere (bar kallamar) mund t’ju ndihmojë të përmirësoni shumë mirë rënien e flokëve

Për të përmirësuar rënien e flokëve me ilaçe, mund ta bëni atë përmes hapave të mëposhtëm:

Përbërës

 • Një grusht gjethe tenxhere
 • Disa gjethe grejpfruti
 • Disa gjethe limoni

Si të vazhdojmë?

 • Hapi 1: Merrni një grusht gjethe tenxhere, gjethe grejpfrut dhe gjethe limoni, lajini ato.
 • Hapi 2: Vendosni të 3 llojet e gjetheve të mësipërme në një tenxhere të madhe me ujë, lërini të ziejnë.
 • Hapi 3: Përzieni me ujë për të larë flokët

Lani 2-3 herë në javë, gjendja e rënies së flokëve në copa do të përmirësohet. Pas 1-2 muajsh nga aplikimi i shampos me gjethe manaferre, do të ndjeni se flokët tuaj do të përmirësohen.

Me pak fjalë, shumica e mjeteve juridike popullore janë mjaft beninje dhe të sigurta për lëkurën e kokës, zbatimi është gjithashtu i thjeshtë, kështu që mund ta aplikoni për të përmirësuar flokët tuaj.

Përdorni shampo të shëndetshme nga barishtet

Përveç metodave të mësipërme, për rikuperimin më të mirë të flokëve, duhet të kombinoni edhe përdorimin e shampove bimore të sigurta dhe beninje si shampo Nguyen Xuan.

Përbërja e këtij shampo është kombinimi perfekt i shumë bimëve të rralla, të cilat ndihmojnë në ushqimin e rrënjëve të flokëve që nga rrënja si Bodhi, Manit, Xhinko, vaj esencial i limonit, … duke ndihmuar në kufizimin e mirë të rënies së flokëve.

Jo vetëm kaq, përdorimi i shampove natyrale mund të ndihmojë gjithashtu në forcimin e flokëve, rivendosjen e folikulave të flokëve nga brenda dhe kufizimin e humbjes optimale të flokëve.

Epilogu

Alopecia areata është një sëmundje që të gjithë nuk duan ta kenë, një mënyrë jetese shkencore për të përmirësuar sa më mirë sëmundjen tuaj.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bật mí kinh nghiệm chữa rụng tóc từng mảng hiệu quả . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *