Bệnh gì gây rụng tóc nhiều? Hướng điều trị tình trạng rụng tóc đúng cách

Rate this post

Rënia e tepruar e flokëve, rënia jonormale e flokëve jo vetëm që ndikon në estetikë, por është edhe një shenjë paralajmëruese se vuani nga disa sëmundje themelore. Prandaj, është e pamundur të jesh subjektiv kur hasim në situata të tilla. Pra, çfarë e shkakton rënien e flokëve dhe si ta trajtojmë atë? Le t’i hedhim një vështrim më të afërt informacionit në artikullin më poshtë!

Çfarë është rënia e flokëve?

Për t’iu përgjigjur pyetjes se cilat sëmundje çojnë në rënien e flokëve, ne ndjekim problemet fiziologjike dhe patologjike të rënies së flokëve më poshtë!

Rënia fiziologjike e flokëve

Normalisht, çdo fije floku mund të jetojë nga rreth 8 muaj deri në 5 vjet. Prandaj, në ciklin jetësor, flokët gradualisht do të plaken, do të dobësohen dhe do të bien është normale. Për një person të shëndetshëm, flokët mund të bien nga 50 në 100 qime në ditë. Pas rënies së flokëve, një sasi e re e flokëve do të rritet për të zëvendësuar flokët e humbur dhe për të siguruar që trashësia e flokëve të jetë e qëndrueshme.

Rënia patologjike e flokëve

Kur sasia e rënies së flokëve kalon 100 qime në ditë, quhet alopecia areata. Humbja e flokëve njihet nga simptomat e mëposhtme:

 • Humbja e shumë flokëve (më shumë se 100 qime në ditë), veçanërisht kur lani, zgjoheni, krehni, ledhatoni flokët, ka më shumë qime të ngjitura se zakonisht.
 • Flokët që dalin janë shumë të dobët, të hollë, kaçurrelë apo edhe pa flokë
 • Flokët janë të hollë dhe të rrallë, dhe lëkura e kokës mund të shihet qartë te femrat.
 • Flokët bien në copa, duke çuar në tullaci të lehtë mashkullore.
Çfarë sëmundje shkakton rënien e flokëve?
Çfarë sëmundje shkakton rënien e flokëve?

Çfarë sëmundje shkakton rënien e flokëve? – Përgjigjet eksperti

Çfarë sëmundje shkakton rënien e flokëve? Rënia e flokëve shpesh shkaktohet nga çekuilibri i hormoneve mashkullore ose femërore, stresi, stresi, faktorët gjenetikë, abuzimi me kimikatet e bukurisë, mungesa e të ushqyerit,…

Megjithatë, një humbje e madhe e flokëve mund të shkaktohet nga arsyet e mëposhtme:

Sëmundja e tiroides

Sëmundja e tiroides shkakton një çekuilibër të hormoneve tiroide në trup. Hipotiroidizmi mund të ulë nivelet e hormoneve, duke shkaktuar një tiroide joaktive. Nga ana tjetër, mund të shkaktojë hipertiroidizëm, një mbiprodhim të hormoneve dhe një gjëndër tiroide tepër aktive.

Humbja e tepërt e flokëve është një nga shenjat tipike treguese të sëmundjes së tiroides. Kur sasia e hormonit të tiroides është jashtë ekuilibrit, do të pengojë edhe metabolizmin. Kjo i lë shumë folikulat e flokëve joaktive, duke rezultuar në më pak rritje dhe rrallim të flokëve.

Inflamacion i skalpit

Kërpudhat e flokëve parazitojnë në qelizat e vdekura të flokëve dhe mund të përhapen lehtësisht në të gjithë lëkurën e kokës. Ato shkaktojnë lloje të ndryshme inflamacioni të kokës, infeksione etj. i bën flokët të hollë, të dobët dhe të lehtë për t’u rënë. Nëse nuk trajtohet, sëmundja mund të çojë në pika të mëdha të rënies së flokëve dhe ndoshta në tullaci.

Tham Khảo Thêm:  Kích thích mọc tóc bằng tỏi

Sëmundje autoimune

Kur sistemi imunitar është i shqetësuar, trupi mund të ngatërrojë gjëndrat e flokëve me pushtues të dobët. Në këtë kohë, trupi formon antitrupa për të eliminuar qelizat e gjëndrës së flokëve. Në veçanti, qelizat germinale të flokëve shkatërrohen, duke bërë që procesi i rënies së flokëve të zhvillohet më shpejt dhe më herët se zakonisht.

Vezorja Polikistike

Tek gratë, sindroma e vezores policistike (i quajtur PCOS) mund të shkaktojë një çekuilibër hormonal. Trupi prodhon shumë hormon mashkullor në vend të hormonit femëror. Kjo gjendje shpesh çon në humbje të tepërt të flokëve dhe rritje të tepërt të flokëve në fytyrë dhe pjesë të tjera të trupit.

Sëmundja e vezores policistike shkakton rënie të flokëve
Sëmundja e vezores policistike shkakton rënie të flokëve

Anemia, mungesa e substancës

Procesi i ushqyerjes së flokëve kërkon shumë lëndë ushqyese për të pasur një flokë të fortë. Për më tepër, gratë janë shumë të ndjeshme ndaj anemisë dhe lëndëve ushqyese të rëndësishme si zinku, proteinat, hekuri, etj. Për shkak të ciklit menstrual, shtatzënisë, lindjes ose për shkak të dietës joadekuate.

Kur sasia e lëndëve ushqyese nuk është e mjaftueshme, qelizat germinale të flokëve janë të privuara nga lëndët ushqyese, mungesë vitaliteti, rritje e dobët e flokëve dhe bien më lehtë se zakonisht.

Stresi, stresi

Kur trupi është në një gjendje stresi dhe stresi të lartë, flokët përshpejtohen në fazën e pushimit, kështu që ato thyhen lehtë. Për më tepër, stresi afatgjatë mund të çojë në depresion, i cili nga ana tjetër ndikon në sistemin nervor dhe imunitar. Në këtë kohë, sistemi imunitar i trupit bëhet i dobët dhe sulmon folikulat e flokëve. Në atë kohë, gjëndrat e flokëve do të fillojnë të dobësohen dhe aftësia për të ushqyer flokët gradualisht do të bjerë, kështu që flokët thyhen dhe bien lehtë.

Çekuilibër hormonal

Mosbalancimi hormonal është i zakonshëm tek gratë. Sidomos gratë që janë shtatzënë, në periudhën e menopauzës, pas lindjes ose kanë sindromën e vezores policistike. Në atë kohë, hormonet tek gratë priren të shkojnë lart e poshtë në mënyrë jonormale, duke ndikuar në ciklin e rritjes së flokëve. Në këtë kohë, faza e rritjes së flokëve do të shkurtohet, kështu që flokët janë të prirur ndaj dobësisë dhe humbjes.

Sëmundja e lupusit

Humbja e flokëve mund të jetë një nga shenjat e dukshme të lupusit. Humbja e flokëve të lupusit zakonisht ndodh në zonën e ballit, dhe te disa njerëz humbja e tepërt e flokëve mund të çojë në tullaci. Zakonisht, rënia e flokëve ndodh vetëm kur pacienti lan ose kreh flokët. Kjo për shkak se flokët janë të thatë dhe të brishtë.

Shiko me shume: Shkaqet e rënies së flokëve

Rënia e flokëve mund të jetë një nga shenjat më të njohura të lupusit
Rënia e flokëve mund të jetë një nga shenjat më të njohura të lupusit

Si të trajtoni rënien e flokëve për shkak të sëmundjes?

Në varësi të sëmundjes që shkakton rënie të ndryshme të flokëve, do të ketë një trajtim të përshtatshëm për rënien e flokëve. Konkretisht:

Trajtimi i rënies së flokëve të shkaktuar nga sëmundjet e tiroides

Pacientët me hipotiroidizëm që kanë më shumë rënie të flokëve mund t’i referohen terapisë me hormone tiroide. Përdoreni derisa hormoni T4, T3 në gjak të arrijë nivelet normale për të përmirësuar rënien e flokëve. Pacientët me hipertiroidizëm mund të marrin ilaçe antitiroide për të zvogëluar aftësinë e tiroides për të prodhuar hormone. Kjo mund të ndihmojë në uljen e rënies së flokëve dhe simptomave të hipertiroidizmit. Ekzistojnë dy lloje të nyjeve të tiroides: nyjet beninje të tiroides dhe nyjet malinje të tiroides.

 • Për nyjet beninje të tiroides (kjo është një gjendje jo kanceroze), mund të përdoren medikamente orale për të zvogëluar madhësinë e nyjës.
 • Për kancerin e tiroides (nyjet malinje), ekzistojnë opsione kirurgjikale për të hequr gjëndrën tiroide në një fazë të butë, ose kimioterapi ose terapi rrezatimi për kancerin.
Tham Khảo Thêm:  Thiếu chất gì gây rụng tóc? Làm gì để cải thiện?

Në varësi të rastit të nyjeve të tiroides, specialisti do të shqyrtojë dhe rekomandojë trajtimin e duhur.

Trajtimi i rënies së flokëve të shkaktuar nga sëmundje autoimune

Për të trajtuar rënien e tepërt të flokëve të shkaktuar nga një sëmundje autoimune, mjeku juaj mund të përshkruajë medikamente lokale ose trajtime PUVA. Medikamentet për rritjen e flokëve ndihmojnë në trajtimin e rënies së tepërt të flokëve të shkaktuar nga sëmundjet autoimune, të cilat mund të përfshijnë:

 • Injeksione steroide si Triamcinolone acetonide.
 • Pomadë Fluocinolone Acetonide 0.2%.
 • Krem Betamethasone Dipropionate 0.05%.

Në raste më të rënda, imunoterapia e kontaktit ose terapia PUVA mund të konsiderohet për të trajtuar humbjen e tepërt të flokëve. Kjo metodë përdor një katalizator për të kufizuar sasinë e rënies së flokëve dhe për të stimuluar rritjen e flokëve.

Trajtimi i rënies së flokëve për shkak të vezores policistike

Sindroma e vezores policistike ndodh për shkak të një çekuilibri hormonal në trupin e femrës. Për të trajtuar sëmundjen e vezores policistike si dhe për të reduktuar rënien e flokëve, mund t’i referoheni barnave që ndihmojnë në balancimin e niveleve të hormoneve në trup, të tilla si Duphaston ose ato të përshkruara nga një specialist. Përveç kësaj, rekomandohet të kombinoni një dietë të ekuilibruar me një sasi të moderuar të perimeve jeshile, fibrave dhe proteinave çdo ditë. Ndërtimi i zakoneve të mira të përditshme mund të ndihmojë në forcimin e flokëve, përmirësimin e sëmundjes më shpejt.

Përmirësoni rënien e flokëve të shkaktuar nga inflamacioni i kokës

Kur bëhet fjalë për inflamacionin e kokës, disa medikamente të zakonshme për humbjen e flokëve përfshijnë:

 • Medikamente lokale si: Acidi Salicilik, Acidi Laktik, ure, propilen glikol, …
 • Steroidet vijnë në formën e xhelit apo solucioneve topikale për të lehtësuar kruajtjen, për të reduktuar inflamacionin e lëkurës së kokës dhe për të përmirësuar rënien e flokëve.

Profesionistët gjithashtu mund të përshkruajnë medikamente aktuale që vrasin kërpudhat dhe bakteret e dëmshme që janë të dëmshme për flokët. Për shembull, kremi Ketokonazol ose Ciclopirox, kremi me zink pirithione, Sulfiti i Selenit, Katrani i qymyrit, Acidi Salicilik, etj.

 Përmirësoni rënien e flokëve të shkaktuar nga inflamacioni i kokës
Përmirësoni rënien e flokëve të shkaktuar nga inflamacioni i kokës

Mbështetje për trajtimin dhe parandalimin e rënies së flokëve në shtëpi

Ju gjithashtu duhet të kombinoni në mënyrë aktive, të ndryshoni stilin e jetesës dhe zakonet e mira të mëposhtme për të promovuar shëndetin dhe për të përmirësuar në mënyrë më efektive humbjen e flokëve.

Krijoni zakonin e biologjisë shkencore

Faktorët mendorë si dhe sistemi nervor ndikojnë shumë në shëndetin e flokëve. Prandaj, për të trajtuar rënien e flokëve të shkaktuar nga faktorë mendorë si stresi, pagjumësia, etj. Ju duhet të rregulloni dhe ribalanconi jetën tuaj aktuale. Kjo është për të drejtuar mendjen time drejt gjërave pozitive, optimiste për të përmirësuar rënien e flokëve si:

 • Shkoni në shtrat herët para orës 23:00.
 • Merrni më shumë kohë për të pushuar dhe relaksuar.
 • Përdorni vajra esencialë aromatikë për gjumë më të mirë dhe më të qetë.
 • Jetoni në një hapësirë ​​të hapur, me shumë pemë dhe pranë një burimi uji.
 • Praktikoni joga me ushtrime për të ndihmuar në relaksimin e mendjes, përmirësimin e mençurisë dhe qetësimin e mendjes.
 • Lërini shqetësimet, stresin dhe mendimet negative.
Tham Khảo Thêm:  Tại sao phụ nữ sau sinh bị rụng tóc và cách khắc phục

Shtoni më shumë ushqime kundër rënies së flokëve

Folikulat e flokëve kanë nevojë për gjak dhe lëndë ushqyese për të ushqyer boshtin e flokëve dhe për të ruajtur dhe mbrojtur rrënjët. Prandaj, për të përmirësuar rënien e flokëve për shkak të mungesës së substancave, dobësisë së trupit, gratë duhet të kenë një dietë të arsyeshme. Hani rregullisht ushqime që janë të mira për flokët, ndihmojnë në luftimin e rënies së flokëve si:

 • Ushqim deti: goca deti, salmon, molusqe, midhje…
 • Ushqime të pasura me Biotinë (vitaminë H, vitaminë B7): organet e kafshëve (veçanërisht mëlçia), gjoksi i pulës, e verdha e vezës etj.
 • Drithërat: soja, fasulet e zeza, farat e susamit të zi, bajamet, farat e lirit, arra…
 • Fruta të freskëta si avokado, mango, banane
 • Perimet: lulelakër, kërpudha, spinaq…
Rritja e konsumit të ushqimeve kundër rënies së flokëve
Rritja e konsumit të ushqimeve kundër rënies së flokëve

Kujdesi dhe mirëmbajtja e duhur e flokëve

Kujdesi dhe ushqimi i duhur i flokëve është një nga mënyrat për të përmirësuar rënien e flokëve në shtëpi. Ju mund t’i referoheni për më shumë informacion. Disa zakone ndihmojnë në kujdesin e flokëve dhe nxisin rritjen e flokëve, si p.sh.

 • Mos i lyeni, mos i lyeni, mos i thani ose stiloni flokët kur flokët janë të dobët ose të thyer shumë.
 • Mos i lidhni flokët shumë ngushtë.
 • Shihni më shumë mënyra për të trajtuar rënien e flokëve, për t’i bërë flokët të fortë me përbërës natyralë
 • Zëvendësoni shamponat industriale të silikonit me shampo natyrale medicinale.
 • Lani flokët me përbërës natyralë si lëvozhga e grejpfrutit, ha thu o, aloe vera etj. për të ndihmuar në rikthimin e flokëve.
 • Pas larjes së flokëve, mos i thani flokët për të shmangur humbjen e lagështirës në flokë.
 • Pritini majat e majave të thata dhe të ndara për të zvogëluar sasinë e rënies së flokëve.

Përdorni shampo bimore

Përveç kujdesit të duhur të flokëve dhe plotësimit me ushqime natyrale kundër rënies së flokëve, mund t’i referoheni edhe kombinimit të shamponit bimor Nguyen Xuan për të mbështetur rritjen e flokëve dhe për të parandaluar rënien e flokëve. Ky shampo është një kombinim i 13 bimëve medicinale të çmuara. Prodhuar me teknologji moderne të nxjerrjes dhe linjë prodhimi standarde GMP. Krijoni produkte shampo bimore të klasit të lartë, efektiv dhe të sigurt Nguyen Xuan.

Përveç bimëve të zakonshme popullore si Huong Nhu, Bo Ket, Lemongrass… Nguyen Xuan plotësohet me barëra të çmuara si Ha Thu O, Ginkgo dhe Patchouli. Të gjitha ndihmojnë në ushqimin dhe rikthimin e flokëve nga rrënja, duke parandaluar rënien e flokëve. I lë flokët të butë, me shkëlqim, të kërcyeshëm dhe pa zbokth.

Këtu janë të gjitha informacionet për t’iu përgjigjur problemit se çfarë e shkakton shumë rënien e flokëve. Shpresoj se ky artikull do t’ju japë disa njohuri të dobishme. Nëse ndjeni humbje anormale të flokëve, mund të jetë një gjendje themelore mjekësore. Ju duhet të shihni një specialist për një kontroll!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Bệnh gì gây rụng tóc nhiều? Hướng điều trị tình trạng rụng tóc đúng cách . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

12 cách làm tóc dày và phồng tự nhiên ngay tại nhà

Có nhiều cách để làm cho mái tóc của bạn trông dày và đầy đặn hơn. Trong bài viết này, chúng tôi sẽ bật mí cho bạn…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *