Các bé bị tóc bạc sớm, nguyên nhân và cách chữa trị là gì?

Rate this post

Thinja e parakohshme e flokëve nuk është problem vetëm tek të moshuarit, por po ndodh edhe tek fëmijët me thinjje të parakohshme të flokëve. Kjo po bën që shumë prindër të jenë konfuz dhe në ankth për të gjetur një kurë për fëmijët e tyre foshnja ka flokë të hershme gri. Artikulli vijues do t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë këtë problem dhe të merrni zgjidhjen më të përshtatshme.

Çfarë është thinja e parakohshme e flokëve tek fëmijët?

Thinja e parakohshme është përcaktuar si një gjendje në të cilën shfaqen qime të bardha në kokë, të alternuara me qime të zeza. Zakonisht shfaqet para moshës 20 vjeçare te kaukazianët, para moshës 25 vjeçare te aziatikët dhe para moshës 30 vjeçare te afrikanët.

Shkaqet e thinjjes së parakohshme të flokëve tek fëmijët

Flokët e thinjura për shkak të faktorëve gjenetikë

Fëmijët e lindur në familje ku njëri prind ka thinjje të parakohshme të flokëve kanë një rrezik më të lartë të thinjjes së parakohshme sesa familjet e tjera. Mutacionet në gjenin autosomik dominant shpesh shkaktojnë vitiligo, fibroide tuberoze që shkaktojnë thinjje të parakohshme të flokëve.

Sëmundje metabolike

Sëmundjet metabolike si diabeti, pamjaftueshmëria e veshkave, enzimat e mëlçisë ose nivelet e larta të kolesterolit, etj., të gjitha do të rrisin rrezikun e thinjjes së parakohshme të flokëve. Konkretisht, hipertiroidizmi shkakton çrregullime të prodhimit të hormoneve. Ato ndikojnë shumë në prodhimin e melaninës në gjëndrat e flokëve, duke shkaktuar thinjjen e parakohshme të flokëve.

Çfarë e shkakton thinjjen e parakohshme të flokëve?
Çfarë e shkakton thinjjen e parakohshme të flokëve?

Jeta shpirtërore

Stresi nga studimi, luajtja e tepërt me videolojëra, qëndrimi deri vonë, trauma psikologjike, pagjumësia, etj. Të gjitha do të rrisin rrezikun e thinjjes së parakohshme të flokëve.

Dieta nuk është e shëndetshme

Dieta është e pasur me yndyrë, duke favorizuar ushqimet e shpejta. Kjo shkakton rritjen e sekretimit të kolesterolit, dobësimin e rrënjëve të flokëve, prishjen e proceseve të rritjes së flokëve, duke shkaktuar thinjjen e parakohshme të flokëve. Mungesa e vitaminave dhe mikronutrientëve si hekuri, bakri dhe zinku mund të rrisë gjithashtu rrezikun e thinjjes së parakohshme të flokëve.

Tymi i cigares

Pirja pasive e duhanit është gjithashtu një shkak i thinjjes së parakohshme të flokëve. Në përbërjen e duhanit ka oksidantë qelizor. Ato zvogëlojnë prodhimin e melaninës, duke shkaktuar thinjje të parakohshme të flokëve.

Shampo dhe sapun

Disa shampo dhe sapunë do të përmbajnë kimikate të dëmshme. Ato mund të dëmtojnë flokët tuaj, duke i bërë të thatë dhe të shurdhër. Prandaj, duhet të zgjidhni për fëmijën tuaj shampo të buta me ekstrakte bimore natyrale. Ndihmon në shtimin e lëndëve ushqyese thelbësore për fëmijët.

A është e rrezikshme që një fëmijë të ketë flokë të thinjur herët?

Në shumë raste, thinjat e hershme nuk janë thjesht një gjendje e thinjur, por një shenjë për të paralajmëruar për sëmundje më të rrezikshme. Konkretisht, thinjat tek fëmijët janë një shenjë e dyshimtë e sklerozës kërcore dhe vitiligos. Shkak ishte humbja e pigmentimit të flokëve.

Tham Khảo Thêm:  Chữ cái tiếng Anh nào mà nhiều người thích nghe nhất? Giải đáp Brain Out

Përveç kësaj, thinjat e hershme tek fëmijët janë gjithashtu një shenjë e krizave, tumoreve, çrregullimeve të tiroides dhe çrregullimeve të tjera endokrine. Prandaj, prindërit duhet t’i çojnë fëmijët e tyre për të bërë teste të hershme depistuese për të shmangur rrezikun e kontraktimit të sëmundjeve të përmendura më sipër.

Mund të jetë gjithashtu një paralajmërim për ndonjë gjendje mjekësore. Konkretisht, plakja e parakohshme, albinizmi, vitiligo, çrregullimet e imunitetit, apo sëmundjet e hipofizës… Sepse shumica e këtyre sëmundjeve shkaktojnë edhe thinja të parakohshme të flokëve.

Ndonëse nuk vlerësohet si sëmundje, ajo reflekton pjesërisht gjendjen shëndetësore dhe psiko-fiziologjike të fëmijëve. Sipas mjekësisë perëndimore, thinja e hershme e flokëve mund të shkaktohet nga zjarri dhe fenomenet me gjak të nxehtë. Sipas Oriental Medicine, fëmijët me thinjje të parakohshme të flokëve mund të jenë për shkak të dëmtimit të veshkave dhe qelizave të gjakut.

  Kushtojini më shumë vëmendje kur fëmijët tuaj po shfaqin shenja të sëmundjes
Kushtojini më shumë vëmendje kur fëmijët tuaj po shfaqin shenja të sëmundjes

Çfarë ilaçi duhet t’i jepet një fëmije me thinjje të parakohshme të flokëve?

Përveç fëmijëve me thinjje të parakohshme të flokëve, prindërit duan të dinë edhe si t’i kurojnë fëmijët e tyre me ilaçe. Megjithatë, nuk ka asnjë ilaç magjik që prindërit mund të marrin për të rikthyer flokët gri. Në këto raste, flokët e thinjura janë për shkaqe fiziologjike.

Pra, foshnja 5-vjeçare ka flokë të thinjur para kohe për shkak të cilës sëmundje? Prindërit do të duhet të punojnë me mjekun e tyre për të ndihmuar në promovimin e rritjes më të shëndetshme të flokëve. Në varësi të sëmundjes, mjeku do të përshkruajë barna specifike. Për shembull, nëse fëmijët kanë thinjje të parakohshme të flokëve për shkak të sëmundjes së tiroides; Kontrolli i shëndetit të tiroides mund të parandalojë gjithashtu rritjen e flokëve gri.

Prindërit gjithashtu mund t’u kërkojnë mjekëve të fëmijës së tyre të ndihmojnë me disa ilaçe shtëpiake. Përndryshe, ju mund të shtoni ushqime të caktuara në dietën e fëmijës suaj. Konkretisht, kompleksi i vitaminës B, i cili mund të nxisë ngjyrën e shëndetshme të flokëve.

Si të përmirësoni flokët e hershme gri tek fëmijët sipas mjekësisë moderne

Trajtimi i plotë i flokëve gri të parakohshëm do të jetë shumë i vështirë. Në vend të kësaj, mjekët do të rekomandojnë sigurimin e lëndëve ushqyese shtesë për të zvogëluar sasinë e flokëve gri në kokë. Disa lëndë ushqyese duhet të plotësohen, duke përfshirë:

Vitamina A

Vitamina A ndihmon për të mbajtur lëkurën e kokës të shëndetshme dhe flokët me shkëlqim. Kjo vitaminë është e bollshme në perimet jeshile dhe frutat e verdha.

Vitamina B

Vitamina B ndihmon në rregullimin e sekretimit të vajit, duke ndihmuar në bërjen e flokëve më të fortë dhe më të butë. Vitaminat B janë të bollshme në kos, perime jeshile, domate, lulelakër dhe drithëra, banane dhe mëlçi.

Minerale

Disa minerale si hekuri, zinku dhe bakri do të ndihmojnë në mbajtjen e flokëve të fortë. Thjesht ndalon procesin e plakjes. Zinku është i bollshëm në mish pule, mish të kuq dhe perime jeshile. Hekuri gjendet tek vezët, mishi i kuq, kajsitë e thata, gruri, majdanozi, viçi dhe farat e lulediellit. Bakri është i bollshëm në drithërat, ushqimet e detit dhe të verdhat e vezëve.

Mjetet juridike për thinjjen e parakohshme të flokëve
Mjetet juridike për thinjjen e parakohshme të flokëve

Proteina

Proteina punon për të rritur shkëlqimin e flokëve dhe për të përmirësuar strukturën e flokëve. Rritni proteinat duke shtuar më shumë drithëra, sojë dhe mish në dietën e fëmijës suaj. Nëse fëmija është në rrezik të sëmundjeve metabolike, prindërit duhet ta çojnë fëmijën në një ekzaminim fizik, të kontrollojnë gjëndrën endokrine, hipofizën dhe gjëndrën tiroide. Kontrolloni për të gjitha shenjat e vitiligos, fibroideve tuberoze. Ndërtoni një dietë shkencore, të pasur me perime jeshile, fruta, veçanërisht perime jeshile të errët, lakër, dardha, kajsi ose mjedër. Mos u krijoni presion fëmijëve në studimin dhe dhënien e provimeve.

Tham Khảo Thêm:  Viêm chân tóc có biểu hiện như thế nào? Điều trị ra sao?

Këshilla popullore për trajtimin e flokëve të hershme gri për fëmijët

Vaj kokosi + gjethe kerri

 • Përbërësit: Duhet të përgatisni një grusht gjethe kerri dhe 100 ml vaj kokosi.
 • Procedura: Hidhni vajin e kokosit në një tenxhere, lëreni të vlojë. Vendosni gjethet e kerit në tenxheren e nxehur me vaj kokosi. Prisni që përzierja të ftohet dhe më pas hidheni në shishe. Aplikoni vaj në flokët e foshnjës çdo ditë dhe masazhoni butësisht për 10 deri në 15 minuta, më pas inkuboni flokët. Bëjeni për 3 muaj për rezultate më të mira.

Vaj kokosi + pjepër i tharë

 • Përbërësit: Përgatitni gjysmë filxhani pjepër të thatë, një filxhan vaj kokosi
 • Procesi: Prisni pjeprin në copa të vogla, thajeni në hije derisa të thahet plotësisht. Më pas, zhyteni në vaj kokosi për 3 deri në 4 ditë. Këtë masë e vendosim në një tenxhere, e ziejmë derisa vaji të marrë ngjyrë të zezë.

Filtrojeni loofën, vendoseni përzierjen e vajit në një shishe qelqi për ta ruajtur për përdorim të mëvonshëm. Përdoreni këtë përzierje për të masazhuar butësisht kokën e fëmijës suaj dy herë në javë.

 Përdorimi i përbërësve natyralë për flokët
Përdorimi i përbërësve natyralë për flokët

Vaj susami + karrota

 • Përbërësit: Përgatitni 1 lugë fara fenugreek, 1 filxhan vaj susami dhe 1 filxhan lëng karrote.
 • Procesi: Përzieni së bashku farat e fenugrekut, vajin e susamit dhe lëngun e karotës, vendoseni në një kavanoz, thajeni në diell për 21 deri në 25 ditë. Më pas, aplikojeni këtë përzierje në lëkurën e kokës së foshnjës tuaj. Masazhojeni butësisht për 3 muaj për rezultate më të mira.

Lëng limoni + vaj bajame

 • Përbërësit: 1 filxhan vaj bajame, 1⁄4 filxhani lëng limoni të freskët
 • Procedura: Përzieni vajin e bajames me lëngun e limonit. Më pas masazhoni butësisht në lëkurën e kokës së fëmijës suaj. Lëreni gjatë natës, më pas lani flokët me shampo dhe ujë të pastër.

Çaj i zi

 • Përbërësit: Përgatitni 1 lugë çaji gjethe çaji të zi dhe 1 filxhan ujë.
 • Procesi: Gatuani gjethet e çajit në ujë të nxehtë dhe filtroni gjethet. Aplikoni lëngun e çajit të zi në lëkurën e yndyrshme dhe inkuboni flokët për 1 orë. Më pas lajeni fëmijën me ujë të ftohtë pa përdorur shampo.

Gjalpë qumështi i lopës

Gjalpi i qumështit të lopës ndihmon në forcimin e flokëve, rigjenerimin e flokëve të zinj
Gjalpi i qumështit të lopës ndihmon në forcimin e flokëve, rigjenerimin e flokëve të zinj

Ky gjalpë ka shumë enzima që ndihmojnë në ruajtjen e shkëlqimit të flokëve dhe e bëjnë atë më të fortë. Gjalpi i qumështit të lopës duhet të përdoret dy herë në javë, i inkubuar për rreth një orë për rezultate më të mira. Përveç kësaj, kjo metodë është efektive edhe për problemin e thinjjes së parakohshme të flokëve tek fëmijët e vegjël, veçanërisht tek fëmijët me thinjje të parakohshme të flokëve.

Kos dhe maja

Ushqyerja e foshnjave me një tas kos me një lugë maja mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e thinjjes së parakohshme të flokëve. Megjithatë, nuk duhet të lini fëmijët nën 2 vjeç të përdorin më shumë maja. Gjithashtu, nëse jeni ende i shqetësuar, konsultohuni me pediatrin tuaj përpara se të bëni këtë zgjedhje të mjeteve juridike shtëpiake për të kuruar thinjjen e parakohshme të flokëve tek fëmija juaj.

Tham Khảo Thêm:  Bảng Quy đổi điểm TOEIC sang IELTS, TOEFL và CEFR mới nhất

Gjethet e grimcuara të guava

 • Përbërësit: Duhet të përgatisim 1 grusht gjethe guava.
 • Procesi: Bëjini pure gjethet e guava. Më pas aplikoni gjethet e grimcuara në lëkurën e kokës së foshnjës. Inkuboni flokët për rreth gjysmë ore dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë. Këtë metodë duhet ta përdorni 2 herë në javë.

Përdorni xhenxhefil dhe mjaltë

Ngrënia e xhenxhefilit me mjaltë dihet gjithashtu se ndihmon në kthimin e procesit të thinjave. Ky është një ilaç jashtëzakonisht efektiv i mjekësisë tradicionale kineze për thinjjen e parakohshme të flokëve. Përzieni një lugë gjelle xhenxhefil të freskët dhe mjaltë dhe jepini fëmijës tuaj për të pirë. Mund të bëhet çdo ditë për rezultate më të mira.

 • Pirja e ujit të fasules së zezë mund të trajtojë flokët e hershme të thinjura: Fasulet e zeza gjithashtu kanë efektin e pastrimit të trupit. Thjesht shtoni lëndë ushqyese dhe nxisni flokët gri nëse dini si ta përdorni.
 • Pini lëng fasule të zezë të pjekur çdo ditë ose hani zierje fasule të zezë me kockat e derrit. Kjo ndikon në përmirësimin e shëndetit. Në të njëjtën kohë, restaurimi i flokëve është jashtëzakonisht efektiv.
Lëngu i fasules së zezë ndihmon që flokët të rriten më shpejt dhe më të trashë
Lëngu i fasules së zezë ndihmon që flokët të rriten më shpejt dhe më të trashë
 • Pini lëng frutash të thartë me mjaltë të kombinuar me ujë të freskët kokosi çdo ditë. Efekti i zbukurimit të lëkurës dhe parandalimit të plakjes, dhe gjithashtu shumë efektiv në trajtimin e flokëve të hershme të thinjura tek fëmijët.
 • Ngrënia e susamit të zi çdo ditë do të ndihmojë në rimbushjen e gjakut, laksativ, shtimin e më shumë pigmenteve për të përmirësuar gjendjen e foshnjave me flokë gri të parakohshme. Mënyra e përdorimit është shumë e thjeshtë, mjafton që fëmija të hajë susam të zi të pjekur me pak kripë ose sheqer. 3 herë në ditë, rreth 2 lugë çaji çdo herë. Pasi të keni ngrënë vazhdimisht për një kohë, flokët do të kthehen sërish të zeza.

Këshilla kur fëmija juaj ka flokë të thinjur para kohe

Kur fëmijët kanë shenja të hershme të flokëve gri, prindërit duhet të:

 • Shtoni suplementin e vitaminave dhe mineraleve për trupin e fëmijës. Sidomos vitaminat A, C, E, vitamina B5 dhe acidi folik. Jo vetëm që ndihmon në kufizimin e thinjjes së parakohshme të flokëve, por gjithashtu ndihmon që flokët të rriten më shpejt. Ushqimi optimal i ndihmon flokët të rriten më shpejt dhe të bëhen më të trashë.
 • Fëmijët nuk lejohen të pinë kafe apo alkool.
 • Krijoni një psikologji të rehatshme për fëmijët, mos u bëni presion fëmijëve gjatë studimit apo dhënies së provimeve.
 • Mos i lani flokët e fëmijës tuaj me ujë të nxehtë. Sepse temperatura e lartë e ujit do të jetë në gjendje të shkatërrojë melanocitet, melanocitet për të mbështetur prodhimin e melaninës.
 • Një tjetër shkak i thinjjes së parakohshme të flokëve është ekspozimi i tepërt ndaj rrezeve ultravjollcë të diellit.
Këshilla për të ndihmuar prindërit të kenë ilaçin më të mirë për fëmijët e tyre
Këshilla për të ndihmuar prindërit të kenë ilaçin më të mirë për fëmijët e tyre
 • Nëse vëreni qime gri ose të bardha në kokën e foshnjës tuaj, mos i nxirrni jashtë. Tërheqja e flokëve do të dëmtojë folikulat e flokëve dhe nervat që janë të lidhur me gjëndrat e flokëve. Për më tepër, edhe flokët e foshnjës do të hollohen nëse i shkulni shumë herë.
 • Sigurohuni që fëmija juaj të ketë jod të mjaftueshëm, jo ​​shumë pak dhe jo shumë. Sepse mungesa e jodit mund të ndikojë në gjëndrën tiroide dhe të përshpejtojë procesin e thinjjes së parakohshme të flokëve.

përmbledhje

Shpresojmë që me informacionin e mësipërm, të keni një kuptim të qartë të statusit të foshnja ka flokë të hershme gri dhe trajtimi për fëmijën tuaj. Ju gjithashtu duhet ta çoni fëmijën tuaj te një mjek specialist për të gjetur trajtimin më efektiv.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Các bé bị tóc bạc sớm, nguyên nhân và cách chữa trị là gì? . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *