Các cách nhuộm tóc bằng cà phê tại nhà có ngay màu nâu tự nhiên

Rate this post

Flokët e lyer me ngjyra në trend si gështenjë, gri e nxirë, ombre etj janë të njohura në të gjitha moshat dhe gradualisht po zëvendësojnë flokët tradicionale të zeza. Flokët e lyer janë të bukur por ju bën të hezitoni sepse jeni të shqetësuar se flokët tuaj do të thyhen dhe do të dëmtohen nga efektet e kimikateve?

Pastaj lyej flokët kafe me kafe në shtëpi Kjo është një metodë e shkëlqyer për ju, veçanërisht me flokë të dobët, flokë të përpunuar dhe stiluar shumë herë. Kjo metodë vetëm e thjeshte, ekonomike ndihmë përsëri Flokët tuaj janë më të fortë pas çdo aplikimi.

Avantazhi i lyerjes së flokëve me kafe ju bën ta aplikoni menjëherë

so-san-caphe-hoa-chat
Lyerja e flokëve me kafe ka përparësi të jashtëzakonshme në krahasim me bojërat konvencionale

Bojë kimike për flokët përmban substanca që jo vetëm shkaktojnë dëmtim të flokëve dhe acarim të lëkurës, por edhe rritje të rrezikut të kanceritveçanërisht kanceri i fshikëzës dhe kanceri i gjakut (sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit).

Pra alternativa për ju është të lyeni flokët me kafe për të mbrojtur flokët dhe shëndetin tuaj.

Kafeja ka shumë përdorime jo vetëm për lëkurën por edhe për flokët ngjyrosja e flokëve me kafe Do të merrni përfitime të mahnitshme që nuk mund të merren me ngjyra kimike:

 • [ads_custom_box title=”Giảm gãy rụng” color_border=”#e87e04″]Kafeja ndihmon stimulojnë rritjen e flokëve, zvogëloni thyerjen si te burrat ashtu edhe te gratë duke përmirësuar qarkullimin e gjakut, duke zhbllokuar gjëndrat e flokëve dhe duke penguar komponentët që shkatërrojnë gjëndrat e flokëve. Një gjë që bojërat kimike të flokëve nuk mund ta bëjnë për flokët tuaj.[/ads_custom_box]
 • [ads_custom_box title=”Tóc bóng mượt” color_border=”#05e82e”]Jo vetëm kaq, ndihmon edhe kafeja flokë të butë dhe me shkëlqim duke shtuar hidratues thelbësorë dhe shkëlqim natyral në flokë. Gjithashtu, kafeja ndihmon Ruan ekuilibrin e pH të flokëve Ndërsa produktet që supozohet të ndihmojnë në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm kanë një pH të lartë që e bën pH-në e flokëve të çekuilibruar dhe duken më pak të lëmuar. Ky është një lajm i mirë për flokët e thatë, të ngatërruar, të brishtë dhe kimikisht të shurdhër.[/ads_custom_box]
 • [ads_custom_box title=”Lên màu hoàn hảo” color_border=”#d46c94″]Me ngjyrën e saj të natyrshme kafe, kafeja është ende një substancë ngjyra perfekte për të krijuar nuanca të ndryshme flokësh nga sepia në kafe të errët. Pra, kafeja është një bojë flokësh natyrale dhe e sigurt për ju.[/ads_custom_box]
toc-chac-show off-sau-nhuom
Flokët bëhen të fortë dhe me shkëlqim pas çdo ngjyrosjeje me kafe

Recetat më të lehta për të lyer flokët me kafe

Lyeni flokët vetëm me kafe

Duhet të përgatisni:

 • 0,5-1 L kafe të pjekur, të ftohur
 • Shishe me spërkatje (ose zëvendësojeni me filxhan/enë nëse spërkatësi nuk është i disponueshëm)
 • Kapuç plastik/najloni (nëse është e mundur) (mund ta zëvendësoni me film ngjitës, po aq efektiv, por mund të keni më shumë probleme për ta veshur)
Tham Khảo Thêm:  Nốt ruồi son là gì? Ý nghĩa các vị trí của nốt ruồi son trên cơ thể
cong-thuc-chi-caphe
Receta për ngjyrosjen e flokëve duke përdorur vetëm kafe është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe e lirë që mund të aplikohet në shtëpi

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përgatitni kafe: Krijoni 0,5-1L kafe në varësi të gjatësisë së flokëve tuaj, flokët e gjatë kanë nevojë për më shumë kafe se flokët e shkurtër. Lëreni kafenë të ftohet plotësisht dhe më pas hidheni në një shishe (ose filxhan) me sprej.
 • Hapi 2: Spërkatni flokët: Lani dhe shpëlani flokët si zakonisht, ky hap ndihmon në largimin e yndyrës dhe papastërtive nga skalpi dhe flokët. Kur flokët janë ende të lagur, spërkatni kafe në flokë duke u kujdesur që të depërtojë në zonat në mënyrë të barabartë. Nëse nuk keni një shishe llak, shpëlani flokët rreth 15 herë dhe zhytni flokët e poshtëm në filxhan dhe shtrydhini.
 • Hapi 3: Inkuboni flokët: Masazhoni flokët dhe lëkurën e kokës për disa minuta, më pas vendosni një kapak, mbajeni për 20 minuta (ose më gjatë, por jo më shumë se 1 orë)
 • Hapi 4: Shpëlajini flokët: Pas 20 minutash, shpëlani flokët me ujë të ftohtë ose të vakët dhe thajini

Receta për kafe dhe balsam

Duhet të përgatisni:

 • 100 ml kafe të zier
 • Kondicioner i thatë 200 ml
 • 30 g pluhur kafeje
 • Kapuç plastik/najloni (nëse është e mundur)

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përgatitni kafe: Bëni 100 ml kafe dhe lëreni të ftohet plotësisht ose pak të ngrohtë
 • Hapi 2: Përzieni përbërësit: Përzieni kafenë e zier me kondicioner dhe pluhur kafeje për të formuar një pastë
 • Hapi 3: Aplikojeni në flokë: Pas larjes me shampo si zakonisht, aplikojeni këtë përzierje në mënyrë të barabartë në të gjitha zonat, mund të përdorni një krehër të gjerë për t’u përhapur në mënyrë të barabartë, vendosni një kapak dhe mbajeni për 1 orë.
 • Hapi 4: Kondicioner për flokët: Mos përdorni shampo, përdorni vetëm ujë për t’u shpëlarë. Ju mund të përdorni uthull molle gjatë shpëlarjes për të mbajtur ngjyrën e flokëve tuaj më gjatë.

Recetë kafeje me limon

Duhet të përgatisni:

 • 15 g pluhur kafeje
 • 10 ml limon
 • Mund të shtoni një majë të vogël pluhur kanelle (nëse është e mundur).
 • Kapuç plastik/najloni (nëse është e mundur)

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përzieni përbërësit: Përzieni pluhurin e kafesë me të verdhën e vezës dhe kanellën (nëse ka) në një pastë
 • Hapi 2: Aplikojeni në flokë: Aplikojeni në flokë të lagur
 • Hapi 3: Inkuboni flokët: Masazhoni flokët dhe lëkurën e kokës për disa minuta, më pas vendosni një kapak, mbajeni 40 minuta deri në 1 orë.
 • Hapi 4: Shpëlani flokët: Shpëlajini flokët me ujë të ftohtë ose pak të ngrohtë

[tds_warning]Referojuni artikullit: Si të trajtoni zbokthin me limon[/tds_warning]

Recetë kafeje me vezë

caphe-trung-ga-mat-ong
Kafeja e kombinuar me mjaltë ose vezë pule ndihmon në ngjyrosjen dhe sigurimin e lëndëve ushqyese për flokët

Vezët veprojnë si një kondicioner natyral për flokët, Riparoni flokët e dëmtuar falë përmbajtjes së lektinës, shumë vitaminave, hekurit dhe natriumit. Megjithatë, ju mund të mërziteni kur ndjeni erën e peshkut të vezëve, prandaj mendoni para se ta bëni këtë!

Duhet të përgatisni:

 • 15 g pluhur kafeje
 • 1 e verdhe veze
 • Kapuç plastik/najloni (nëse është e mundur)

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përzieni përbërësit: Përzieni pluhurin e kafesë me të verdhën e vezës në një pastë
 • Hapi 2: Aplikojeni në flokë: Aplikojeni në flokë të thatë
 • Hapi 3: Inkuboni flokët: Masazhoni flokët dhe lëkurën e kokës për të paktën 5 minuta, më pas vendosni një kapuç, mbajeni për 1 orë.
 • Hapi 4: Kondicioner për flokët: Shpëlajini flokët me ujë të ftohtë ose të vakët ose me një shampo të butë nëse nuk ndjeheni rehat me erën e peshkut të vezëve.
Tham Khảo Thêm:  5 loại serum dưỡng tóc bán chạy nhất trên thị trường hiện nay

Recetë kafeje me mjaltë dhe vaj ulliri

Në këtë recetë, mjalti dhe vaji i ullirit përmirësojnë efektet e kafesë dhe Hidraton dhe qetëson skalpin e kokës juaj.

Duhet të përgatisni:

 • 15 ml mjaltë
 • 15 ml vaj ulliri
 • 30 g pluhur kafeje
 • Kapuç plastik/najloni (nëse është e mundur)

Hapat e zbatimit:

 • Hapi 1: Përziejini në një pastë: Përzieni përbërësit e mësipërm në një enë për të bërë një pastë
 • Hapi 2: Aplikojeni në flokë: Lani flokët dhe aplikojeni përzierjen në zonat e flokëve tuaj
 • Hapi 3: Masazhoni flokët dhe kokën: Masazhoni butësisht dhe lëreni të thahet, mund të përdorni një kapuç nëse ka, mbajeni për 15-20 minuta ose më shumë, por jo më shumë se 1 orë.
 • Hapi 4: Shpëlajini flokët: Shpëlajini me ujë të ftohtë ose të vakët, mos përdorni shampo

A mund të zgjasë gjatë lyerja e flokëve me kafe?

Normalisht, lyerja e flokëve me kafe mund të mbajë ngjyrën 5 ditë deri në 1 javë varësisht nga sa shpesh i lani flokët si dhe sa shpesh e aplikoni këtë metodë.

Megjithatë, të këqijat bëhen avantazh sepse ngjyra e flokëve nuk zgjat shumë, gjë që do t’ju ndihmojë të reduktoni stresin nëse ngjyra nuk është sipas dëshirës, ​​ndërsa me bojërat kimike duhet të duroni shumë muaj ose duhet t’i lyeni përsëri flokët. të dëmtuara.

Si të ruani ngjyrën pas lyerjes së flokëve me kafe?

mjau
Flokët e lyer në mënyrë natyrale me kafe zbehen lehtë kur përdorni nxehtësinë

Për të mbajtur ngjyrën e flokëve në mënyrë perfekte, duhet të aplikoni këshilla për të ndihmuar në zbehjen e ngjyrës, veçanërisht:

[tds_warning]Ju duhet të kufizoni përdorimin e nxehtësisë për flokët, si p.sh. përdorimi i tharëses së flokëve, ndreqës / hekurit për kaçurrela[/tds_warning]

 • Nëse duhet të përdoren këta gjeneratorë të nxehtësisë, aplikoni/spërkatni mbrojtjen e nxehtësisë në flokët tuaj
 • Kufizoni përdorimin e shampos nëse është e mundur, zakonisht ngjyra e kafesë zbehet pas 2 deri në 3 larje
 • Shmangni larjen me ujë të nxehtë, uji i nxehtë bën që ngjyra të zbehet më shpejt
 • Përdorni filtrimin e ujit për të hequr kimikatet e zbardhura si klori dhe metalet e rënda
 • Vishni një kapelë, mbuloni një ombrellë për të shmangur rrezet e diellit kur jeni në diell. Drita e diellit do t’i bëjë flokët të thahen, majat e ndara dhe të zbehen shpejt.

[ads_custom_box title=”Thông tin hữu ích” color_border=”#e87e04″]

Çfarë janë flokët e parakohshme gri?

Trajtoni flokët gri me fasule të zeza

Si të përdorni Ha Thu Um për t’i bërë flokët të zinj?

[/ads_custom_box]

Shënime kur lyeni flokët me kafe duhet të dini

Këshillat e mëposhtme do t’i japin flokëve tuaj një ngjyrë të bukur dhe do ta bëjnë procesin e lyerjes shumë më të lehtë:

  • Nëse përdorni kafe të pastër për efektin më të mirë, kafeja e menjëhershme do të jetë më pak efektive
  • Sa më shumë kafe, aq më e errët është ngjyra e flokëve, por edhe efekti i ngjyrosjes rritet
  • Ju mund të duhet të kaloni disa herë këtë proces të lyerjes së flokëve të zeza me kafe për të marrë ngjyrën që dëshironi
  • Ju duhet t’i lani flokët përpara se të aplikoni metodën e ngjyrosjes së flokëve me kafe të zezë sepse boja do të jetë më efektive në flokë të pastër.
  • Mos e lini kafenë në flokë gjatë natës ose për më shumë se 1 orë, ajo mund t’ju thajë flokët

[tds_note]Ju mund të aplikoni kondicioner në veshët, ballin dhe zverkun tuaj në mënyrë që kur kafeja të futet, ju mund ta lani përsëri[/tds_note]

Tham Khảo Thêm:  Top 8 dầu gội dành cho tóc dầu nhờn bết dính tốt nhất
Vini re se pas lyerjes, nuk duhet t’i lani flokët, por vetëm t’i shpëlani flokët me ujë për të kufizuar zbehjen e ngjyrës.

Trajtim kur flokët nuk ngjyrosen pas lyerjes me kafe

Flokët tuaj mund të mos kenë ngjyrën e dëshiruar edhe pasi të keni ndjekur saktë procedurën e mësipërme. Për t’ju ndihmuar të kapërceni këtë situatë, le të shqyrtojmë disa shënime!

Para së gjithash, duhet të ndiqni udhëzimet në seksionin e shënimeve kur lyeni flokët me kafe, si p.sh.

 • Lani flokët para se ta bëni
 • Mos lani me shampo pasi ta bëni, thjesht shpëlajeni me ujë të ftohtë, mund të shtoni uthull molle ose birrë
 • Ju mund të keni nevojë për më shumë kafe për një ngjyrë më të thellë, ose mund t’ju duhet të përsërisni procesin disa herë për një ngjyrë më të bukur dhe më të qartë.
 • Duhet të jeni të durueshëm kur inkuboni flokët, në mënyrë që përbërësit të kenë kohë për të punuar, por mos i inkuboni për një kohë të gjatë (më shumë se 1 orë) pasi do t’ju thajë flokët.
 • Përbërësit cilësorë janë shumë të rëndësishëm, ju lutemi siguroni kafe të pastër, mjaltë nga një burim me reputacion për të sjellë efektin më të mirë

[tds_council]Me flokë shumë të zinj, mund të jetë e vështirë të ngjyrosni kafenë. Mund t’ju duhet të shtoni lëng limoni në përzierje dhe të lyeni si zakonisht. Limoni përmban acid që do të ndihmojë në zbardhjen e ngjyrës së flokëve tuaj.[/tds_council]

Rasti më i keq është se edhe pse i keni aplikuar shënimet e mësipërme dhe ende nuk ngjyrosni, ju ende zotëroni një flokë të shëndetshëm dhe të gjallë falë përfitimeve të mëdha që sjell kafeja, apo jo! Ndaj mos hezitoni të përdorni në shtëpi metodën e lyerjes së flokëve me kafe!

Receta për maska ​​për flokë me kafe në shtëpi

mat-na-duong-toc
Maska për flokët që mund t’i bëni lehtësisht në shtëpi

Aktualisht, ka shumë receta për kujdesin e flokëve me kafe si:

 • Maskë kafeje me kos: zbutjen e flokëve
 • Maskë kafeje me vaj ulliri: hidraton flokët për t’i bërë flokët të butë dhe me shkëlqim
 • Maskë kafeje me vaj kokosi: hidratues dhe stimulues i rritjes së flokëve
 • Maskë kafeje me sheqer: pastroni lëkurën e kokës, stimuloni rritjen e flokëve
 • Maskë kafeje me majonezë: i bën flokët të shkëlqejnë dhe parandalojnë majat e çara
 • Maskë kafeje me hudhër: Hudhra përmban antioksidantë që ndihmojnë në forcimin e flokëve

[ads_custom_box title=”Lời kết” color_border=”#45e805″]

Me përfitime të mëdha që janë të thjeshta për t’u aplikuar, me siguri ngjyrosja e flokëve me kafe Do të jetë një nga trajtimet më të njohura të bukurisë në shtëpi jo vetëm nga femrat por edhe nga të moshuarit duke fshehur shenjën e kohës në flokët e tyre.

Kjo metodë e sigurt, por efektive e ngjyrosjes është një sekret xhepi për ata me flokë të dëmtuar kimikisht që duan të gjejnë kura natyrale për të Mbroni flokët dhe shëndetin tuaj në planin afatgjatë.

[/ads_custom_box]

Referencat:
1.https://www.healthline.com/health/coffee-in-hair
2. https://www.healthline.com/health/natural-hair-dye
3. https://www.mapleholistics.com/blog/coffee-for-hair/
4.https://www.bebeautiful.in/all-things-hair/everyday/coffee-hair-masks-for-healthy-hair#-coffee-and-egg-yolk-mask
5. https://www.wikihow.com/Dye-Your-Hair-With-Coffee
6.https://www.mybeautynaturally.com/natural-hair-care/benefits-of-coffee-for-hair#mjaltë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Các cách nhuộm tóc bằng cà phê tại nhà có ngay màu nâu tự nhiên . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *