Cách nhuộm tóc đen tại nhà

Rate this post

Flokët elegantë të zinj konsiderohen si një bukuri tradicionale e grave aziatike. Megjithatë, jo të gjithë mund ta zotërojnë lehtësisht këtë ngjyrë flokësh më tërheqëse. Artikulli më poshtë do t’u përgjigjet të gjitha pyetjeve tuaja kur lyeni flokët me ngjyrë të zezë në shtëpile ta zbulojmë tani!

Gjërat që duhet të keni parasysh përpara se të lyeni flokët në të zezë

Lyerja e flokëve është një metodë e thjeshtë dhe e shpejtë për t’ju ndihmuar të keni flokët që dëshironi. Megjithatë, për të arritur efektivitetin maksimal dhe për të garantuar sigurinë shëndetësore, duhet të keni parasysh disa shënime më poshtë:

1. Përdorni një maskë flokësh për t’u kujdesur për skalpin tuaj

Një skalp i shëndetshëm ju bën më të sigurt kur lyeni flokët në shtëpi

Ngjyrat në treg përmbajnë gjithmonë kimikate të caktuara, të cilat mund të ndikojnë drejtpërdrejt në lëkurën e kokës. Pra, përdorimi i një maskë flokësh me përbërës ushqyes do t’ju ndihmojë të keni flokë të shëndetshëm, të kufizoni gjendjen e flokëve të dobët, majat e ndara kur përdorni bojë.

Përveç kësaj, një flokë e fortë është gjithashtu një kusht i shkëlqyeshëm për të përmbushur më mirë bojën, për t’u dukur sa më tërheqëse dhe natyrale. Të gjithë do të mahniten kur të shohin flokët tuaj të zinj me shkëlqim dhe të lëmuar!

2. Zgjidhni bojën e zezë sipas nevojave tuaja

Aktualisht, ju mund të blini një shumëllojshmëri ngjyrash nga prodhues të ndryshëm, nga vende të ndryshme. Në thelb, ngjyrat ndahen në dy kategori kryesore: ngjyrat e kutisë dhe ngjyrat e sallonit.

Një gjë interesante është se boja e kutisë nuk do ta mbajë ngjyrën për një kohë të gjatë, e lehtë për t’u zbehur në një kohë të shkurtër. Nga ana tjetër, një flokë që është lyer shumë herë do të ketë një zgjedhje të ndryshme medikamenti sesa flokët që janë lyer me të zezë për herë të parë.

Nëse keni kaluar në procesin e lyerjes së flokëve më parë, kjo do të thotë që flokët tuaj oksidohen lehtësisht dhe do të ngjyrosen më mirë me shumicën e bojrave. Nëse kjo është hera e parë që lyeni flokët me ngjyrë të zezë për shkak të thinjjes, jepni përparësi produkteve me origjinë natyrale, mbulim të lartë, madje edhe ngjyrë.

3. Përgatitni instrumentin dhe provoni bojën

Disa mjete të domosdoshme në procesin e lyerjes së flokëve

Pasi të keni zgjedhur bojën e duhur, duhet të kontrolloni nëse skalpi është i irrituar duke aplikuar pak ilaç në lëkurën e re ose vijën e flokëve. Pasi të keni përcaktuar se produkti është i sigurt për ju, përziejeni atë sipas raportit në fletën e udhëzimeve për të marrë ngjyrën më të mirë të flokëve.

Tham Khảo Thêm:  Cách gội đầu bằng bồ kết không bị bết tóc

Jo vetëm kaq, para se të lyeni duhet të përgatisni edhe disa mjete të nevojshme si:

  • Një bluzë e vjetër për të shmangur njollat
  • Peshqir banje me version të gjerë
  • Krehëra dhe kapëse flokësh
  • Tasat dhe furçat e përzierjes: Sot, një sërë produktesh janë të pajisura plotësisht me mjete jashtëzakonisht të përshtatshme për përzierjen e ngjyrave, të përshtatshme për nevojat e konsumatorëve.
  • Dorezat do t’ju mbrojnë nga dëmtimet e padëshiruara nga ngjyrat
  • Në veçanti, përgatituni të shtoni çdo kozmetikë me vaj mineral për të shmangur njollosjen e lëkurës në ballë kur lyeni flokët. Vazelina është ‘thesari’ që çdo vajzë duket se ka në xhep.

Shihni detajet: Top 8 bojërat më efektive dhe të sigurta të flokëve të zeza sot

Procesi i lyerjes së flokëve të zinj është shumë i lehtë në shtëpi

Ju mund t’i lyeni plotësisht flokët në të zezë në shtëpi

Pasi të keni përgatitur të gjitha mjetet e nevojshme, le të fillojmë me hapat lyeni flokët me ngjyrë të zezë në shtëpi Për të pasur flokët që dëshironi!

Hapi 1: Aplikoni vaj mineral në lëkurën afër flokëve

Zëvendësoni bluzën tuaj të vjetër dhe vendosni një peshqir të lirshëm mbi supet tuaja për të shmangur njollat ​​me bojë. Më pas, përdorni vazelinë ose ndonjë produkt tjetër me vaj mineral për ta aplikuar në lëkurën afër flokëve, si në ballë dhe në qafë.

Marrja e bojës në lëkurën tuaj mund të jetë zhgënjyese kur duhet ta fërkoni atë dhe të dëmtoni zonën. Përdorimi i vajit mineral krijon një shtresë të shkëlqyer mbrojtëse, thjesht duhet të fshini dyllin pas ngjyrosjes dhe keni mbaruar.

Hapi 2: Aplikojeni bojën në të gjithë flokët

Aplikimi i bojës në të gjithë flokët ndihmon që ngjyra të ngjitet në mënyrë të barabartë dhe më mirë

Para se të përdorni bojën, sigurohuni që flokët tuaj të jenë të krehur plotësisht, të lëmuar në çdo pozicion fiks. Ju mund ta aplikoni bojën në të gjithë kokën menjëherë, por për të qenë më të mirë, ndajini flokët në pjesë dhe bëni manipulimet me radhë.

Përdorni dorën tuaj me doreza për të aplikuar ilaçin në flokë, duke siguruar mbulim dhe ngopje të njëtrajtshme. Mos u nxitoni por kini kujdes flokë të zeza Nga rrënja në majë, nga jashtë në brendësi.

Hapi 3: Prisni që boja të zhytet në flokët tuaj

Normalisht, ngjyrave në treg u duhen rreth 30-45 minuta për të depërtuar në flokë. Prandaj, nëse keni mbuluar në mënyrë të barabartë çdo pjesë të flokëve, duhet t’i mbani ato në vend duke i tërhequr lart me një peshqir. Ky është gjithashtu një truk i vogël për t’i mbajtur artikujt tuaj që të mos nxihen nga boja ndërkohë.

Hapi 4: Lani bojën tërësisht

Bojë mund të lahet plotësisht vetëm me ujë të pastër

Pas kohës së pritjes siç tregohet në paketimin e prodhuesit, gjëja tjetër që duhet të bëni është të lani bojën nga flokët tuaj. Kjo është saktësisht e njëjtë me atë kur lani flokët, masazhoni shumë butësisht dhe tërësisht për t’u siguruar që të hiqet çdo ilaç i tepërt.

Procesi i shpëlarjes së flokëve përfundon kur uji është i pastër, nuk ka më ngjyrën e bojës. Nëse dëshironi, mund të aplikoni edhe pak balsam ose balsam për të hidratuar skalpin tuaj. Megjithatë, shampo do të lajë disa nga bojërat e nevojshme, kështu që merreni parasysh përpara se ta përdorni.

Së fundi, lërini flokët tuaj të thahen natyrshëm ose përdorni një tharëse me nxehtësi të ulët për të hequr ujin e tepërt nga brenda jashtë. Vini re se tharësja duhet të mbahet larg dhe të goditet mbrapsht gjatë procesit për të krijuar një volum mbresëlënës për flokët tuaj.

Disa shënime në procesin e ngjyrosjes së flokëve të zeza në shtëpi

Njohja e shënimit të rëndësishëm do të sjellë përfitime të mahnitshme për flokët

Lyerja e flokëve të zeza në shtëpi Procesi nuk është shumë i komplikuar, por duhet të dini edhe disa shënime për të pasur flokët e bukur të dëshiruar, duke përfshirë:

Tham Khảo Thêm:  Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Shmangni larjen e flokëve përpara se t’i lyeni për 24 orë

Përdorimi i shampos dhe kondicionerit brenda 24 orëve do të heqë vajrat natyralë që prodhon skalpi i kokës. Në këtë kohë, trupi juaj nuk ka prodhuar ende një film mbrojtës për të bllokuar toksinat nga boja.

Përveç kësaj, papastërtia gjithashtu luan një rol të madh në krijimin e një pengese të fortë për lëkurën e kokës. Flokët e pastër dhe me shkëlqim ndikojnë shumë në ngjitjen e bojës, duke e bërë procesin e lyerjes jo shumë efektiv.

Prandaj, koha e ‘artë’ që ju të lyeni flokët është 24 orë pas larjes së flokëve, duke përmirësuar efektin e bojës dhe të sigurt për shëndetin e përdoruesit.

Përdorni bojën sipas recetës së prodhuesit

Shumë njerëz, për shkak se janë shumë të fiksuar pas flokëve të thinjur, i kanë përzier qëllimisht me bojë më të koncentruar, me shpresën se boja do të funksionojë shpejt dhe do të depërtojë thellë në flokë. Megjithatë, kjo është një deklaratë jashtëzakonisht e gabuar, veçanërisht për ata që lyej flokët me të zeza hera e parë.

Për shkak të ngjyrës së zezë shumë të errët, plus sasia e drogës së koncentruar çon në depozitimin e një sasie të madhe të pigmentit nga flokët. Kjo është edhe arsyeja që flokët tuaj zbehen shpejt, jo sipas dëshirës. Edhe skalpi i kokës mund të dëmtohet dhe mund të ndodhë një acarim i bojës.

Flokët e të gjithëve janë unikë

Ashtu si organet e tjera, flokët ndikojnë shumë në shëndetin tonë, duke përfshirë dietën, jetesën, sistemin endokrin, jetën shpirtërore, etj. Pra, mbani mend gjithmonë se ngjyrat që reagojnë mirë ndaj të tjerëve mund të mos ju japin domosdoshmërisht rezultatet që dëshironi.

Flokët e të gjithëve janë krejtësisht unikë, ju duhet të provoni disa produkte të ndryshme për të gjetur atë të duhurin për ju. Nga bojë e zezë për flokë gri jo vetëm një herë, kur në rrugën e duhur do të jeni më të sigurt për të mbajtur lëkurën e kokës të shëndetshme për ngjyrat e ardhshme.

Si të kujdesemi për flokët pas lyerjes së zezë siç duhet?

Flokët e zinj të mëndafshtë tregojnë temperamentin dhe karakterin e një gruaje

Një flokë kur lyhet do të thotë se do të ketë një natyrë të ndryshme nga origjinali, që do të thotë se edhe kujdesi bëhet i plotë dhe i kujdesshëm. Flokët e lyer do të kenë një teksturë më poroze, më pak elasticitet, të prirur ndaj majave të çara, venitje, etj. Ky ndryshim është për shkak se bojërat priren të prekin komponentë të ndryshëm të flokëve.

Pra, për të mbajtur flokët tuaj të lyer të shëndetshëm, ndiqni këto rregulla!

1. Kufizoni krehjen kur flokët janë të lagur

Flokët e lyer kur janë të lagur do të bëhen më të dobët se normalja, krehja e flokëve në këtë kohë rrit rrezikun e thyerjes së flokëve dhe rënies së flokëve. Zgjidhja juaj është të përdorni një peshqir pambuku me një butësi të caktuar për të tharë flokët tuaj. Nga ana tjetër, përdorni peshqirin me shumë butësi, mos e fërkoni fort në lëkurën e kokës.

2. Shpëlajini flokët me ujë të ftohtë dhe lërini të thahen natyrshëm

Një temperaturë shumë e lartë do të bëjë që kutikula e flokëve – ku ruhen kokrrat e pigmentit – të zgjerohet, duke lëshuar bojën nga jashtë, duke e bërë më të lehtë zbehjen e flokëve. Pra, kur lani flokët, është më mirë të përdorni ujë të ftohtë dhe të aplikoni një metodë natyrale të tharjes së flokëve për të mbrojtur në mënyrë efektive flokët tuaj.

Tham Khảo Thêm:  Eat Clean là gì? Tất tật mọi thứ bạn nên biết về Eat Clean hiện nay

Megjithatë, kjo mund të jetë e pamundur në dimrin e ftohtë dhe për ata prej jush me flokë të trashë. Nëse është e nevojshme, duhet të përdorni serum silikoni – një produkt mbrojtës ndaj nxehtësisë që vepron si barrierë lagështie dhe parandalon efektet e drejtpërdrejta të nxehtësisë.

3. Qëndroni larg mjeteve të stilimit

Siç u analizua më lart, temperatura e lartë është një tabu për flokët e lyer, jo vetëm që e bën ngjyrën e flokëve të zbehet shpejt, por edhe e bën skalpin më të dobët, të dredhur dhe të thyer. Sigurohuni që të përdorni vetëm mjete stilimi pasi ta keni aplikuar serumin në flokët tuaj dhe ta vendosni në temperaturën më të ulët.

Përveç kësaj, përpiquni të reduktoni shpeshtësinë e përdorimit në maksimum 2-3 herë në javë për të mbajtur flokët tuaj në gjendjen më të mirë. Në veçanti, kur stiloni, duhet të siguroheni që flokët të jenë të thatë, sepse flokët e lagur do të jenë shumë më të dobët, duke çuar në thyerje të padëshiruar dhe çarje të majave.

4. Kujdesuni për flokët tuaj me produkte të specializuara

Produkte të specializuara për kujdesin e flokëve për t’ju ndihmuar të keni flokë të butë dhe të gjallë

Karakteristikë e flokëve pas jush ngjyrosni të zezë në shtëpi Natyrë e thatë, e vështirë për tu stiluar. Kujdesi për flokët tuaj me produkte të specializuara do t’ju ndihmojë të mbani qelizat më të shëndetshme dhe të ruani lagështinë e nevojshme çdo ditë. Për më tepër, këto metoda janë efektive edhe për flokët e dëmtuar, duke ndihmuar që flokët të kthehen në gjendjen e tyre origjinale.

Një nga metodat që është shumë e njohur sot është përdorimi i proteinave për t’u kujdesur për flokët. Kur kërkoni produkte, zgjidhni me guxim një markë sallonesh cilësore, sepse kjo është një formulë e fuqishme që rikthen flokët tuaj.

Kujdesi për flokët e lyer me proteina kryhet rregullisht pas larjes me shampo dhe para kondicionimit, duke u reduktuar gradualisht sipas gjendjes dhe natyrës së skalpit. Sigurimi i këtij lëndë ushqyese do t’i bëjë flokët tuaj më të gjallë, duke rritur integritetin strukturor të çdo floku.

5. Rilyeni flokët kur ngjyra fillon të zbehet

E vërteta është se bojërat e flokëve në treg funksionojnë vetëm për një kohë të shkurtër, do të zbehen për disa javë. Kjo është e pashmangshme, kështu që kur të vini re se flokët tuaj fillojnë të thinjat dhe rrënjët rriten, përsëritni procesin e lyerjes.

Ndërsa kujdesi dhe kujdesi i rregullt i flokëve të zinj është i nevojshëm, ai nuk mund të zëvendësojë plotësisht ngjyrën tuaj origjinale. Nga ana tjetër, përdorimi shumë herë i ngjyrave kimike e përkeqëson skalpin e kokës, flokët bëhen të thatë dhe të brishtë.

Kjo është edhe arsyeja që duhet të kujdeseni për flokët nga brenda, duke jetuar shkencën, duke ngrënë siç duhet, duke u ushtruar rregullisht. Jo vetëm kaq, ju gjithashtu mund të zgjidhni metoda natyrale të nxirjes së flokëve për të stimuluar rritjen e re të flokëve të fortë dhe të errët sipas dëshirës.

Epilogu

Këtu është gjithçka që duhet të dini më parë lyeni flokët me ngjyrë të zezë në shtëpi. Shpresojmë, këto këshilla të thjeshta dhe të dobishme do t’ju ndihmojnë të mbani një flokë të fortë dhe të zi, si në një sallon të klasit të lartë!

[ads_custom_box title=”Thông tin hữu ích:” color_border=”#e87e04″]

Shampo bimore e zezë

Si të lani flokët me karkaleca

Si të lani flokët siç duhet

[/ads_custom_box]

Shihni më shumë në:

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách nhuộm tóc đen tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *