Cách trị gàu bằng sữa chua không phải ai cũng biết

Rate this post

Zbokthi është një gjendje shumë e zakonshme dhe e zakonshme e lëkurës së kokës tek secili prej nesh. Pra, a e dini se si ta hiqni zbokthin shpejt dhe në mënyrë efektive për të rifituar bukurinë e flokëve tuaj? Nëse jo, ju lutemi ndiqni këtë artikull për të ditur se si ta trajtoni zbokthin me përbërës jashtëzakonisht efektivë: trajtoni zbokthin me kos.

Si e largon kosi zbokthin?

Shkaku kryesor i zbokthit është një infeksion mykotik i kokës. Kosi përmban probiotikë, të cilët trajtojnë në mënyrë efektive çdo infeksion mykotik, përfshirë zbokthin.

Vetitë anti-inflamatore të kosit e bëjnë atë shumë të butë me skalpin tonë. Ndihmon për të qetësuar irritimin dhe inflamacionin e lëkurës së kokës të shkaktuar nga zbokthi. Ai gjithashtu lehtëson kruajtjen e kokës të shkaktuar nga zbokthi.

Kosi është një burim shumë i mirë ushqimor për sistemin tretës, duke siguruar shumë lëndë ushqyese për trupin si kalium, kalcium, fosfor, zink. Proteina në kos ndihmon në ushqimin e rrënjëve të flokëve, i bën flokët më të fortë, stimulon rritjen e flokëve dhe veçanërisht ndihmon në parandalimin e zbokthit në mënyrë shumë efektive.

Kosi është i njohur për vetitë e tij të shkëlqyera hidratuese. Ndihmon në shërimin e thatësisë së kokës dhe parandalon zbokthin në një masë të madhe.

Kosi është një eksfolues i shkëlqyeshëm për skalpin tonë. Kur trajtoni zbokthin, është e rëndësishme që të pastroni lëkurën e kokës dhe të hiqni thekonet së bashku me sebumin e tepërt dhe papastërtitë e tjera. Acidi laktik në kos ndihmon në eksfolimin dhe pastrimin e thellë të kokës. Në këtë mënyrë, do të largojë thekon e zbokthit dhe do ta mbajë lëkurën e kokës të pastër.

Vetitë antioksidante të kosit ndihmojnë gjithashtu në mbrojtjen e flokëve dhe kokës nga efektet e dëmshme të radikalëve të lirë.

Përveç kësaj, jogurti përmban shumë vitamina, minerale dhe proteina. Ato sigurojnë ushqim superior ndaj skalpit tonë dhe ndihmojnë në shmangien e një sërë gjendjesh të kokës duke përfshirë zbokthin.

Avantazhet dhe disavantazhet e përdorimit të kosit për të trajtuar zbokthin?

Avantazhi:

I sigurt, beninj, mund të përdoret edhe për njerëzit me skalp të ndjeshëm, të thatë apo edhe duke frenuar gjëndrat dhjamore në lëkurën e kokës. Ky është avantazhi i parë kur zgjidhni të përdorni kos për të trajtuar zbokthin tuaj.

Tjetra është e thjeshtë, e përshtatshme, e lehtë për t’u përgatitur, nuk kërkon shumë përpjekje dhe kohë si mënyrat e tjera popullore për të trajtuar zbokthin për veten tuaj. Përdorimi i kosit kërkon vetëm 1-3 minuta për t’u përgatitur çdo herë, ndërsa mënyrat e tjera popullore ndonjëherë kërkojnë 30-50 minuta për t’u përgatitur.

Së fundi, është trajtimi i zbokthit me kos, i cili është veçanërisht i efektshëm për ata që kanë zbokth, zbokth me thekon, kruajtje dhe shenja të rënies së flokëve.

Defekt:

Por në këmbim, efekti i kosit është mjaft i ngadalshëm, duke trajtuar vetëm zbokthin e butë, i cili sapo ka filluar të përhapet. Kombinimi i kosit me uthullën e mollës, edhe pse frenon gjëndrat dhjamore, e mbështet më mirë trajtimin e zbokthit të këtij grupi njerëzish, por gjithashtu nuk mund të krijojë antitrupa apo të frenojë përgjithmonë sebumin e tepërt, ndaj rreziku i rishfaqjes së zbokthit është jashtëzakonisht i lartë.

Mënyrat për të trajtuar zbokthin me kos

1. Maskë e thjeshtë për flokët me kos

Merrni një filxhan kos të freskët pa aromë dhe përdorni atë si maskë flokësh. Aplikojeni përzierjen në lëkurën e kokës dhe flokët dhe masazhoni lëkurën e kokës butësisht për disa minuta. Vendosni një kapak dushi për të mbuluar flokët dhe prisni një orë. Përdorni një shampo të butë për ta larë atë. Përsëriteni këtë ilaç të thjeshtë me kos për të hequr qafe zbokthin një ose dy herë në javë.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn cách sử dụng máy đánh giày chi tiết từ A-Z

2. Mjaltë, lëng limoni dhe kos për të hequr zbokthin

Mjalti ka shumë përfitime për flokët. Ai jo vetëm që ushqen bukur flokët, por gjithashtu ndihmon në luftimin e zbokthit. Lëkura e thatë e kokës është më e prirur ndaj zbokthit. Dhe mjalti është i njohur për vetitë e tij të mahnitshme hidratuese, prandaj është një ide e mirë të përdorni mjaltë për zbokthin. Mjalti është një hidratant natyral. Thith lagështinë nga ajri dhe e mbyll atë në lëkurë (në këtë rast, në lëkurën e kokës). Prandaj hidraton skalpin e kokës dhe gjithashtu parandalon humbjen e lagështisë.

Kur përdoret në lëkurën e kokës, mjalti do të shtojë një sasi të madhe hidratimi në një skalp të thatë dhe do të shërojë lëkurën e thatë. Ndihmon në trajtimin e zbokthit. Plus, vetitë anti-bakteriale të mjaltit luajnë gjithashtu një rol të rëndësishëm në reduktimin e zbokthit.

Mjalti ka veti të shkëlqyera pastruese, falë pranisë së enzimave të ndryshme natyrore si dhe AHA-ve, të njohura si acidi glukonik. Së bashku ato ofrojnë përfitime natyrale eksfolimi për skalpin tonë. Mjalti eksfolon lëkurën e kokës dhe largon papastërtitë dhe thekon zbokthin, duke pastruar kështu thellë lëkurën e kokës dhe duke kontrolluar në masë të madhe formimin e zbokthit.

Mjalti është i pasuruar me shumë antioksidantë si krizina, pinobanksina, katalaza, pinocembrina dhe vitamina duke përfshirë vitaminat B1, B2, B3 B5, B6. Përmban gjithashtu minerale si kalcium, bakër, hekur, magnez, mangan, fosfor, kalium, natrium, zink, etj. Të gjitha këto lëndë ushqyese ushqejnë lëkurën e kokës, rikthen shëndetin dhe ndihmojnë lëkurën e kokës të luftojë zbokthin.

Lëngu i limonit është një nga mjetet më të mira natyrale për të hequr qafe zbokthin. Ai përmban një sasi të lartë të acidit citrik, i cili ka veti të shkëlqyera pastrimi. Kur aplikohet në lëkurën e kokës, acidi citrik në lëng limoni ndihmon në eksfolimin dhe largimin e thekoneve të zbokthit së bashku me sebumin e tepërt dhe papastërtitë e tjera.

Kjo do të rivendosë shëndetin e kokës dhe do të kontrollojë më tej formimin e zbokthit. Përveç kësaj, vetitë natyrore antifungale të lëngut të limonit do të vrasin kërpudhat që shkaktojnë zbokthin dhe do të ndihmojnë në heqjen e zbokthit.

Nëse dëshironi të mbani një skalp të shëndetshëm dhe pa zbokth, është e rëndësishme të ruani ekuilibrin natyral të pH të kokës. Natyra acidike e lëngut të limonit do të rivendosë ekuilibrin e pH të kokës, duke parandaluar kështu zbokthin. Për më tepër, lëngu i limonit përmban antioksidantë si dhe vitamina të ndryshme, të cilat ushqejnë lëkurën e kokës dhe ndihmojnë në ruajtjen e një skalpi të shëndetshëm. Sasia e lartë e vitaminës C në lëngun e limonit është gjithashtu shumë efektive në trajtimin e zbokthit.

Jo vetëm që lëkura e kokës është e thatë, por edhe vaji i tepërt që grumbullohet në lëkurën e kokës çon në formimin e zbokthit. Vitamina C ka veti natyrale astringent që ndihmojnë në rregullimin e sasisë së vajit të sekretuar nga gjëndrat dhjamore në lëkurën e kokës. Në këtë mënyrë, parandalon grumbullimin e vajit në lëkurën e kokës dhe kontrollon zbokthin. Përveç kësaj, lëngu i limonit ka veti të mrekullueshme shëruese. Kur aplikohet në lëkurën e kokës, ndihmon për të qetësuar irritimin dhe kruajtjen e kokës të shkaktuar nga zbokthi, falë vetive të tij anti-inflamatore.

Duke bërë: Hidhni 4 lugë kos të freskët në një enë. Për ta bërë këtë, shtoni një lugë çaji mjaltë dhe 2-3 lugë çaji lëng limoni të freskët. Përzieni mirë përzierjen dhe aplikojeni në të gjithë lëkurën e kokës dhe flokët. Lëreni të veprojë për 20-30 minuta dhe më pas shpëlajeni me një shampo të butë. Përsëriteni këtë metodë me kos për të hequr zbokthin një ose dy herë në javë.

Tham Khảo Thêm:  Gội đầu bằng vỏ chanh có thật sự hiệu quả hay không?

3. Aloe vera dhe kos për të hequr qafe zbokthin

Aloe vera është e shkëlqyer në luftimin e zbokthit. Ajo vjen me veti të pakrahasueshme qetësuese dhe hidratuese, duke e bërë atë një nga përbërësit më të mirë natyralë për t’u kujdesur për flokët tanë. I shton lagështi një skalpi të thatë dhe ndihmon në shërimin e lëkurës së thatë. Lëkura e thatë është një nga shkaqet kryesore të zbokthit, me vetitë e saj hidratuese, aloe vera ndihmon në kontrollin efektiv të zbokthit.

Aloe vera përmban pektina dhe polisakaride, të cilat nxisin rritjen e shëndetshme të qelizave. Këto qeliza të shëndetshme do të zëvendësojnë ato të dëmtuara në lëkurën e kokës dhe do të rivendosin shëndetin e tij dhe do ta ndihmojnë atë të luftojë zbokthin dhe gjendjet e tjera të kokës.

Kur aplikohet në mënyrë topike, xhel aloe vera mund të ndihmojë në lehtësimin e kruajtjes së kokës të shkaktuar nga zbokthi, falë përfitimeve të tij kundër kruajtjes. Për më tepër, vetitë anti-inflamatore të aloes ndihmojnë në zbutjen e një skalpi të irrituar dhe gjithashtu përshpejtojnë procesin e shërimit.

Duke përdorur: Merrni dy lugë kos të freskët dhe përzieni me 3-4 lugë xhel aloe vera. Aplikojeni përzierjen e maskës në flokët dhe lëkurën e kokës duke e masazhuar butësisht me majat e gishtave. Pasi të keni përfunduar, vendosni një kapak dushi për të mbuluar flokët dhe prisni rreth 40-60 minuta përpara se t’i lani me një shampo të butë. Përsëriteni këtë maskë flokësh me kos për të hequr zbokthin një ose dy herë në javë.

4. Vaj kokosi dhe kos për të hequr zbokthin

Vaji i kokosit është përbërësi natyror më popullor dhe shumë efektiv për kujdesin e flokëve. Ka përfitime të mëdha për flokët tanë. Ai jo vetëm që i bën flokët të butë, të lëmuar dhe me shkëlqim, por gjithashtu ndihmon në ruajtjen e një skalpi të shëndetshëm duke trajtuar një sërë problemesh të kokës duke përfshirë zbokthin.

Ne e dimë se skalpi i thatë është shkaku kryesor i zbokthit. Vaji i kokosit ka veti të shkëlqyera hidratuese. Ai shëron lëkurën e thatë të kokës dhe parandalon zbokthin e mëtejshëm. Përveç kësaj, ndihmon në zbutjen e thekoneve ekzistuese të zbokthit dhe i bën ato të lehta për t’u hequr.

Acidet yndyrore ofrojnë lëndë ushqyese të shkëlqyera për flokët dhe skalpin tonë dhe ndihmojnë në ruajtjen e një skalpi të shëndetshëm. Ato parandalojnë që skalpi të jetë shumë i thatë ose shumë i yndyrshëm dhe të dy këta faktorë kontribuojnë në zbokthin.

Kur masazhohet në lëkurën e kokës, vaji i kokosit do të depërtojë thellë në gjëndrat e flokëve dhe do të ushqejë kokën dhe gjëndrat e flokëve. Në këtë mënyrë parandalon zbokthin dhe gjithashtu zgjidh problemet që lidhen me rritjen e flokëve.

Për më tepër, vaji i kokosit është i pasuruar me komponime antioksidante si dhe me disa lëndë ushqyese miqësore për flokët, duke përfshirë vitaminën E, vitaminën K, hekurin, acidin laurik, acidin kaprik, etj. zbokthin dhe mbajnë lëkurën e kokës të shëndetshme duke siguruar një sasi të madhe ushqimi.

Kur vaji i kokosit masazhohet rregullisht në lëkurën e kokës, ai ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut në lëkurën e kokës. Kjo përmirëson më tej furnizimin me oksigjen në lëkurën e kokës dhe gjëndrat e flokëve, duke i ushqyer ato dhe duke i bërë ato rezistente ndaj zbokthit dhe problemeve të tjera të flokëve dhe kokës.

Duke bërë: Shtoni 2-3 lugë vaj kokosi të virgjër organik në gjysmë filxhani me kos të freskët pa aromë. Përziejini të dyja bashkë dhe përgatisni një maskë flokësh. Aplikojeni përzierjen në të gjithë flokët dhe lëkurën e kokës dhe masazhojeni butësisht me majat e gishtave. Lëreni për një orë dhe para se ta lani me një shampo të butë. Përdoreni 2-3 herë në javë për rezultate efektive.

5. Vaj ulliri dhe kos për të hequr zbokthin

Vaji i ullirit është një përbërës natyral i shkëlqyer për kujdesin e flokëve. Ka shumë përfitime për flokët tanë dhe heqja e zbokthit është padyshim një prej tyre. Ne e dimë se një kokë e thatë është një faktor kryesor pas formimit të zbokthit. Dhe vaji i ullirit vjen me veti të shkëlqyera hidratuese.

Tham Khảo Thêm:  520 là gì? Ý nghĩa 520 là gì? Nên làm gì trong ngày lễ 520

Përdorimi i rregullt i vajit të ullirit ndihmon në hidratimin e lëkurës së kokës dhe shërimin e thatësisë, duke parandaluar kështu shfaqjen e zbokthit. Përveç kësaj, ndihmon në heqjen e lehtë të thekoneve ekzistuese të zbokthit. Përdorimi i rregullt i produkteve styling krijon një grumbullim në sipërfaqen e kokës që duket si thekon zbokthi. Vaji i ullirit, me përdorim të rregullt, do të zbusë grumbullimet dhe do t’i bëjë ato të lehta për t’u hequr.

Në të njëjtën kohë, ndihmon në largimin e papastërtive, sebumit të fortë dhe papastërtive të tjera nga skalpi i kokës që mund të bllokojnë gjëndrat e flokëve dhe të pengojnë rritjen e flokëve, duke e bërë skalpin e ndotur dhe të pashëndetshëm.

Radikalet e lira, të cilat janë nënprodukt i metabolizmit, gjithashtu mund të shkaktojnë zbokth, dhe duke qenë i pasur me antioksidantë, vaji i ullirit ndihmon në luftimin e radikaleve të lira dhe mbron lëkurën e kokës dhe flokët nga dëmtimet e ndryshme.

Vaji i ullirit është i pasur me lëndë ushqyese dhe për këtë arsye, masazhi i rregullt i kokës me vaj ulliri ndihmon në nxitjen e qarkullimit të gjakut atje. Kjo rezulton në shpërndarje më të mirë të oksigjenit në folikulat e flokëve dhe kokës, dhe ushqim më të mirë për të promovuar shëndetin e kokës.

Çelësi për flokë të shëndetshëm dhe një skalp të shëndetshëm është ruajtja e ekuilibrit ideal të pH të kokës, dhe aplikimi i rregullt i vajit të ullirit do të ndihmojë në rivendosjen e ekuilibrit ideal të pH të lëkurës, kokës dhe parandalimin e zbokthit.

Duke bërë: Merrni 2 lugë kos të freskët dhe vaj ulliri në një tas dhe përzieni të dyja bashkë. Pasi të jenë përzier mirë, aplikojeni me kujdes këtë maskë flokësh në të gjithë skalpin si dhe në gjatësinë e flokëve. Masazhoni butësisht lëkurën e kokës me majat e gishtave për disa minuta. Lëreni të qëndrojë për 45-60 minuta. Përdorni një shampo të butë për të hequr gjithçka. Përsëriteni këtë ilaç me kos për të hequr zbokthin dy herë në javë.

Vini re pas trajtimit të zbokthit me kos

Për shkak se efektiviteti i metodës së trajtimit të zbokthit me kos është mjaft i ngadaltë, kështu që për të shmangur rishfaqjen e zbokthit pas heqjes së të gjitha njollave të zbokthit, duhet t’i kushtoni vëmendje që të ndryshoni pak zakonet tuaja të jetesës si më poshtë:

  • Shmangni ndryshimin e shamponit tuaj çdo ditë sa më shumë që të jetë e mundur.
  • Shmangni bërjen, zbardhjen ose lyerjen e flokëve për 4 javë pas trajtimit të zbokthit.
  • Shmangni gjumin me flokë të lagur.
  • Shmangni tharjen e flokëve me fuqinë maksimale menjëherë pas larjes së flokëve.
  • Nëse keni flluska, të nxehta, duhet të përmbaheni nga orizi ngjitës, misri dhe orizi ngjitës.
  • Nëse keni kruarje të kokës, duhet të përmbaheni nga pula, viçi dhe ushqimet e detit.
  • Nëse keni shumë rënie të flokëve, duhet të shmangni tharjen e flokëve me kapacitet maksimal.
  • Nëse keni zbokth, duhet të shmangni gjumin me flokë të lagur.

Për sa kohë që i mbani parasysh këto gjëra, trajtimi juaj i zbokthit me bazë kosi do të jetë më efektiv në planin afatgjatë, duke minimizuar rrezikun e një shpërthimi përsëri për ju për një kohë të gjatë.

Pra, shampoja bimore Nguyen Xuan ka ndarë gjithçka rreth mënyrës së trajtimit të zbokthit me kos, shpresojmë që kjo njohuri t’ju ndihmojë të zgjidhni metodën e duhur për zbokthin dhe gjendjen e kokës.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách trị gàu bằng sữa chua không phải ai cũng biết . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *