Cách trị rụng tóc bằng bồ kết và bia cực kì hiệu quả tại nhà

Rate this post

Trajtoni rënien e flokëve me karkaleca dhe birrë për të ndihmuar flokët të rriten dhe të luftoni rënien e flokëve. Ju mund të bëni plotësisht DIY për t’u përdorur dhe për të hequr qafe shqetësimin për kimikatet që përmbahen në shampo. Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar të “xhepi” mënyra efektive për të trajtuar rënien e flokëve me karkaleca dhe birrë.

Parimet e zgjedhjes së shamponit të duhur

Para se të mësoni për Për të trajtuar rënien e flokëve me karkaleca dhe birrë, duhet të dini se si të zgjidhni një shampo për veten tuaj. Rregulli i parë ishte që shampo duhet të sigurojë funksionin e pastrimit të kokës, duke mos shkaktuar kruajtje. Ndihmon në balancimin e lagështisë së nevojshme për t’i bërë flokët të lëmuar dhe të butë.

Shampo e mirë për flokë nuk do të përmbajë shumë kimikate të ashpra që çojnë në dëmtim të rëndë të flokëve.

Duhet të zgjidhni shampo të nxjerra nga barishte natyrale ose organike si: Bodhi, limoni, borziloku, limoni, …. Ata do të ndihmojnë në pastrimin e kokës, trajtimin e zbokthit. Në të njëjtën kohë, ajo ende sjell një aromë të këndshme dhe butësi në flokë. Këto shampo bimore janë veçanërisht të përshtatshme për ata me skalp të ndjeshëm sepse nuk do të shkaktojnë acarim.

Zgjidhni shampon e duhur të përshtatshëm për lëkurën tuaj të yndyrshme dhe llojin e flokëve si: Flokë të thatë. flokë të yndyrshëm ose flokë me shumë zbokth, etj. Shumë njerëz e kanë anashkaluar këtë hap dhe kanë zgjedhur rastësisht një shampo për t’u përdorur. Më pas futeni në telashe për shkak të kruajtjes së bezdisshme që shkakton shampoja e gabuar.

Nëse zgjidhni shampo për rritjen e flokëve duhet të ketë efektin e stimulimit të flokëve që të rriten shpejt dhe të trashë. Përveç kësaj, është e nevojshme të keni përbërës për të parandaluar rënien e flokëve për të ndihmuar flokët e fortë, të trashë dhe të bukur. Për ta bërë këtë, duhet të lexoni me kujdes udhëzimet për përdorim dhe përbërësit e detajuar të shtypur në paketim ose në shishen e shampos për të garantuar sigurinë e flokëve tuaj.

Si të trajtoni rënien e flokëve me karkaleca dhe birrë ndihmoni flokët të rriten të trashë

Trajtimi i rënies së flokëve me karkaleca dhe birrë është një nga trajtimet efektive dhe të thjeshta të rënies së flokëve që zgjedhin shumë njerëz. Për të ditur për përdorimet dhe metodat e trajtimit të rënies së flokëve me karkaleca dhe birrë, mësoni më poshtë:

karkaleca

Fruti i karkalecit është sigurisht një frut shumë i njohur si për njerëzit e lashtë ashtu edhe për ata modernë. Ky frut shpesh zihet për t’u larë për të ndihmuar në kujdesin efektiv të flokëve dhe kokës.

Sipas disa dokumenteve, saponina në frutin e karkalecit përmban një sasi të konsiderueshme. Ky përbërës konsiderohet nga mjekësia moderne si një agjent natyral anti-inflamator. Ndihmon në reduktimin e inflamacionit, eliminimin dhe frenimin e disa baktereve të dëmshme. Përveç kësaj, saponinat ndihmojnë në balancimin e gjëndrave të yndyrës, duke kufizuar sekretimin e vajit që shkakton dermatitin seborrheik.

Tham Khảo Thêm:  Những mẫu tóc cho cô dâu được yêu thích nhất

Nga ana tjetër, fruti i karkalecit përmban edhe shumë flavonoide aktive si: orientin, luteolin, izoviteksinë, viteksin, izoorientin, … janë antioksidantë dhe ndihmojnë në rikthimin e dëmtimeve apo kimikateve që shkaktojnë plakjen e flokëve. Përveç kësaj, flavonoidet aktive gjithashtu ndihmojnë në frenimin e radikaleve të lira dhe parandalojnë procesin e plakjes së gjëndrave të flokëve. Ky është një shkak i mundshëm i tullacisë.

Njerëzit me rënie të flokëve ose flokë të pashëndetshëm nuk duhet ta injorojnë rrugën trajtimi i rënies së flokëve me karkaleca dhe birrë. Arsyeja është Sepse është shumë i mirë për shëndetin e kokës.

Përdorimet e karkalecave

Pema Bodhi krahasohet me një ilaç mrekullibërës për flokë të gjatë, të lëmuar dhe një skalp të pastër. Ato përmbajnë shumë lëndë ushqyese që janë të mira për flokët. Prandaj, karkalecat janë zgjedhur nga gratë e lashta vietnameze që nga kohërat e lashta për të larë dhe mbrojtur flokët e tyre.

Udhëzime për gatimin e shampos trajtimi i rënies së flokëve me karkaleca dhe birrë

Metoda 1: Gatuani lëngun e karkalecit

Në thelb, karkaleci përmban shumë përbërës që janë të mirë për lëkurën e kokës dhe flokët. Kështu që ju mund ta përdorni plotësisht këtë bar vetëm për të trajtuar rënien e flokëve. Hapat për t’u larë në ujin e gjetheve të kikirikut janë shumë të thjeshtë, mund të ndiqni këto hapa:

 • Përgatitni rreth 10 karkaleca të thata të pjekura;
 • Përdorni duart tuaja për të thyer të gjitha karkalecat e përgatitura në copa të vogla, vendosini në një qese filtri dhe lidheni mirë gojën. Kjo e bën më të lehtë kapjen e karkalecave dhe shmangien e shkallëzimit.
 • Vendoseni qesen prej pëlhure që përmban karkalecat e rruara në një tenxhere me rreth 3-5 litra ujë dhe lëreni të vlojë;

 • Kur uji në tenxhere të vlojë, fikeni zjarrin dhe lëreni qesen edhe 10 minuta të tjera në mënyrë që lëndët ushqyese të treten plotësisht në ujë. Rezultatet e marra janë të verdhë të errët ose të verdhë të hapur (në varësi të numrit të karkalecave të shtuara);
 • Nxirreni qesen e filtrit, shtypeni disa herë që esenca në karkalec të rrjedhë jashtë;
 • Përdorni ujin e karkalecit të përzier me vaj esencial të karkalecit dhe lëreni të ftohet përpara se ta lani me shampo.
Metoda 2: Gatuani ujin e karkalecit + borzilokun

Kombinimi i karkalecit dhe borzilokut është kombinimi perfekt për të përmirësuar rënien e flokëve. Plus, kjo përzierje ndihmon në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm dhe me shkëlqim natyral. Zakonisht, njerëzit përdorin vetëm borzilok të bardhë për të gatuar shampo, sepse kjo barishte përmban shumë vajra esencialë me një aromë të këndshme.

Udhëzues zbatimi:

 • Përgatitni 4-6 karkaleca të thata me gjethe borziloku të freskët ose të thatë, të pjekur nga të dyja anët,;
 • Shpëlajeni borzilokun e përgatitur për të hequr papastërtitë;
 • Thye karkalecin me dorë;
 • Frutat e përgatitura të karkalecit hidhen në një tenxhere me rreth 4-5 litra ujë dhe ziejnë për rreth 10 minuta. Më pas shtoni borzilokun, gatuajeni edhe 5 minuta dhe më pas fikni zjarrin. Qëllimi i kësaj është të parandalojë avullimin e vajit esencial të borzilokut;
 • Hidhni ujë në një legen të madh, shtoni ujë të ftohtë, mjaftueshëm të ngrohtë për të larë flokët.
Metoda 3: Bodhi + lëvozhga grejpfruti për trajtimin e rënies së flokëve

Nëse grejpfruti ofron shumë lëndë ushqyese thelbësore nga kujdesi i thellë i lëkurës, humbja e peshës dhe bukuria, lëvozhga e grejpfrutit është një material natyral që mund të ndihmojë në forcimin dhe shkëlqimin e flokëve. Gjithashtu përmirëson flokët e thatë dhe të ngatërruar.

Përbërësit kryesorë të vajit esencial të grejpfrutit janë limoneni dhe mirceni. Këto janë komponime që kanë efekte baktericid, kundër zbokthit dhe ushqyes të kokës. Falë kësaj, flokët janë gjithmonë me shkëlqim. Përveç kësaj, ajo gjithashtu ka efektin e parandalimit të rënies së flokëve, duke ndihmuar në parandalimin e rënies së flokëve, rritjen e shpejtë të flokëve.

Udhëzues zbatimi:

 • Përgatitni 5-7 karkaleca të thata, aromatik nga të dyja anët dhe 1 copë lëvozhgë grejpfruti të thatë ose lëvozhgë të freskët të grejpfrutit;
 • Lëkura e grejpfrutit duhet të lahet me ujë disa herë për të hequr papastërtitë dhe papastërtitë, pastaj pritet në copa të vogla;
 • Bëjmë pure karkalecat dhe më pas vendosim në një tenxhere me 3-4 litra ujë. Vazhdoni gatimin në zjarr mesatar për rreth 10 minuta;
 • Pasi uji në tenxhere të vlojë, shtoni të gjithë lëvozhgën e pomelos të përgatitur paraprakisht, vazhdoni të zieni për rreth 5-7 minuta dhe më pas fikni sobën;
 • Mbyllni kapakun fort për të shmangur avullimin e lëndëve ushqyese nga tuli dhe lëvozhga e grejpfrutit;
 • Prisni që uji të ftohet ose shtoni pak ujë të ftohtë për të larë flokët.
Tham Khảo Thêm:  Sự khác biệt giữa gàu và da đầu khô
Metoda 4: Bodhi + bar limoni ndihmon në zbutjen e flokëve

Lemongrass është një erëz e njohur që përdoret gjerësisht në shumë pjata. Përveç përdorimit si erëz, limoni përdoret edhe nga njerëzit për të gatuar me karkaleca për të trajtuar rënien e flokëve.

Vaji esencial i limonit përmban komponimet citral dhe geraniol. Ato ndihmojnë në mbrojtjen e flokëve nga substancat e dëmshme, duke parandaluar në mënyrë efektive rënien e flokëve.

Përveç kësaj, disa përbërës aktivë në barin e limonit kanë aftësinë të vrasin bakteret, të luftojnë radikalet e lira të dëmshme dhe të ushqejnë lëkurën e kokës. Flokët do të jenë gjithmonë të fortë, të butë dhe të lëmuar. Përveç kësaj, për shkak të lëndëve ushqyese në vajin esencial të limonit kanë efektin e eliminimit të toksinave nga trupi.

Udhëzues zbatimi:

 • Përgatitni 2-3 karkaleca dhe 3 limoni të freskët;
 • Lani të gjithë përbërësit e përgatitur me ujë të pastër për të hequr papastërtitë;
 • Karkalecat duhet të thahen në diell dhe të piqen në skarë nga të dyja anët. Për barin e limonit, duhet të copëtoni dhe të bëni pure;
 • Hidhni të gjithë përbërësit e përgatitur në një tenxhere, shtoni 3-4 litra ujë të filtruar;
 • Vazhdoni të gatuani me nxehtësi të ulët derisa esenca e bimëve medicinale të tretet plotësisht në ujë;
 • Mbushni një legen të madh me ujë dhe lani flokët me ujë pasi të ftohet.
Metoda 5: Bodhi + vaj kokosi

Vaji i kokosit përmban një sërë lëndësh ushqyese, vitamina dhe elementë gjurmë. Ky përbërës ndihmon për të mbajtur rrënjët e flokëve të forta dhe të lëmuara. Sidomos vitamina C dhe vitamina E.

Për të rritur përdorimin e vajit të kokosit në përmirësimin e shëndetit të flokëve, për rastet e rënies së flokëve, mund të përzieni vajin e kokosit me ujin e karkalecit për të riparuar dëmtimet dhe për të stimuluar rritjen e flokëve.

Udhëzues zbatimi:

 • Përgatitni 4-6 karkaleca dhe pak vaj kokosi;
 • Thajini të gjitha karkalecat e përpunuara paraprakisht, pastaj skuqini në kafe të artë nga të dyja anët;
 • Përdorni duart për të shtypur karkalecat, më pas vendoseni në një tenxhere me ujë dhe vazhdoni të zieni derisa të zhduken lëndët ushqyese;
 • Mbushni një legen të madh me ujë dhe shtoni pak ujë të ftohtë për të larë flokët;
 • Përpara se ta lani me shampo, shtoni disa pika vaj kokosi në ujin e karkalecit për të rritur përdorimin e tij.

Shënim: Mos e vendosni vajin e kokosit në ujë të vluar ose të nxehtë. Sepse vaji i kokosit është shumë i paqëndrueshëm dhe ka tendencë të dalë me avull.

Birra është një shampo natyrale që ndihmon flokët të rriten dhe parandalojnë rënien e flokëve

Nëse dëshironi të kujdeseni për flokët tuaj, mos e injoroni trajtimin e rënies së flokëve me karkaleca dhe birrë. Këtu janë efektet e birrës:

Efekti i trajtimi i rënies së flokëve me karkaleca dhe birrë

Birra ka përbërësit kryesorë të tërshërës dhe hopsit. Këta përbërës, kur fermentohen, do të sjellin një burim të bollshëm mineralesh, proteinash dhe vitaminash. Prandaj, birra ka efektin e ushqyerjes së folikulave të flokëve dhe rikthimit të forcës së flokëve, duke reduktuar kështu sasinë e rënies së flokëve. Gjithashtu ndihmon për t’i bërë flokët të lëmuar dhe me shkëlqim.

Përbërësit e birrës kanë efektin e ushqyerjes së folikulave të flokëve dhe reduktimit të ndjeshëm të sasisë së rënies së flokëve.

Përveç kësaj, birra përmban edhe saharozë dhe mantozo, të cilat ndihmojnë në reduktimin e majave të çara dhe shtrëngimin e kutikulave të flokëve. Aplikimi i rregullt i trajtimit të rënies së flokëve me birrën jo vetëm që ndihmon në uljen e rënies së flokëve. Të dyja ndihmojnë në përmirësimin e pengesës së lëkurës së kokës dhe zvogëlojnë rrezikun e kërpudhave të kokës, dermatitit seborrheik dhe sëmundjeve të tjera të lëkurës.

Tham Khảo Thêm:  Tương tư là gì? Dấu hiệu nhận biết bệnh tương tư và cách chữa

Mënyra trajtimi i rënies së flokëve me karkaleca dhe birrë -sidomos birrë E thjeshtë që të gjithë duhet ta dinë

Metoda 1: Inkuboni flokët me birrë

Ju mund t’i zini flokët drejtpërdrejt me birrë për të eksfoluar skalpin e kokës, për të rivendosur rrënjët e flokëve, për të rigjeneruar majat e dëmtuara të flokëve. Përveç kësaj, pirja e flokëve me birrë mund të ndihmojë në uljen e simptomave të ekzemës së kokës dhe dermatitit seborrheik.

Duke bërë:

 • Flokët e lagura me ujë
 • Më pas aplikojeni birrën në lëkurën e kokës, boshtin e flokëve dhe rrënjët e flokëve për 15 minuta
 • Shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lani flokët si zakonisht

Me këtë trajtim për rënien e flokëve, duhet të përdorni 1-2 herë në javë për të forcuar flokët, për të kufizuar rënien e flokëve.

Metoda 2: Bëni një maskë flokësh me birrë + lëng limoni

Për humbjen e flokëve të shkaktuar nga skalpi i yndyrshëm, mund të përdorni një maskë të bërë me birrë dhe lëng limoni.

 • Acidi citrik në limon largon qelizat e vdekura, zbokthin dhe rregullon yndyrën e tepërt në zonën e kokës.
 • Përveç kësaj, lëngu i limonit gjithashtu pengon kërpudhat dhe disa baktere parazitare në rrënjët e flokëve. Kombinimi i birrës dhe limonit jo vetëm që ndihmon në uljen e sasisë së rënies së flokëve, por gjithashtu ndihmon në trajtimin e zbokthit, inflamacionit të kokës, ekzemës dhe sëmundjeve të tjera të zakonshme të kokës.
 • Lëngu i limonit redukton kruajtjen, eksfolon dhe kufizon yndyrën e kokës

Duke bërë:

 • Shtrydhim 1 limon dhe e përziejmë me 1 birrë
 • Lagni flokët me ujë të pastër
 • Aplikoni një përzierje birre dhe lëng limoni në lëkurën e kokës dhe boshtin e flokëve (përveç rrënjëve).
 • Lëreni përzierjen për 10-15 minuta, më pas shpëlajeni me shampo

Nëse lëkura e kokës nuk është shumë e yndyrshme, mund të zvogëloni sasinë e lëngut të limonit. Me birrë dhe lëng limoni këshilla për humbjen e flokëve, duhet të aplikoni vetëm 1-2 herë në javë. Bërja e kësaj rregullisht mund të çojë në tharje dhe acarim të lëkurës së kokës.

Metoda 3: Trajtoni rënien e flokëve me birrë + vaj ulliri

Rënia e flokëve shpesh shoqërohet me tharje, majat e çara dhe thyerje. Në këtë rast, ju mund të reduktoni rënien e flokëve dhe të rivendosni majat e çara me një recetë nga vaji i ullirit dhe birra.

Vaji i ullirit është i pasur me acide yndyrore, vitaminë E dhe antioksidantë që ndihmojnë në zbutjen e flokëve. Përveç kësaj, ai gjithashtu ndihmon flokët të rivendosin folikulat e dëmtuara, të degraduara të flokëve dhe të përmirësojnë majat e çara. Përveç kësaj, ky trajtim gjithashtu redukton thatësinë dhe skuqjen e lëkurës së kokës të shkaktuar nga ekzema.

Duke bërë:

 • Përzieni 200 ml birrë me 2 lugë vaj ulliri
 • Përzierjen e birrës dhe vajit të ullirit e vendosim në mikrovalë për 2 minuta, e përziejmë mirë
 • Lagni flokët dhe inkuboni përzierjen për 10-20 minuta (në varësi të thatësisë së flokëve).

Trajtimin e rënies së flokëve me birrë dhe vaj ulliri duhet ta bëni 2-3 herë në javë. Nëse rrënjët tuaja janë shumë të thata dhe majat e çara, duhet të aplikoni pak vaj ulliri në flokët tuaj para se të shkoni në shtrat. Vazhdoni të praktikoni për disa ditë dhe do të shihni një përmirësim të dukshëm në gjendjen e majave të çara.

Rënia e flokëve bën që shumë njerëz të bien në një gjendje lodhjeje dhe stresi. Shpresojmë që trajtimet e rënies së flokëve me karkaleca dhe birrë që ne ndajmë më lart do t’ju ndihmojnë të përmirësoni rënien e flokëve dhe të keni një flokë të fortë.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cách trị rụng tóc bằng bồ kết và bia cực kì hiệu quả tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *