Cần phải làm gì khi bị nấm da đầu

Rate this post

Kruarja, shqetësimi, nervozizmi, zbokthi, rënia e flokëve etj janë simptoma kur duhet të përballeni me sëmundje mykotike të kokës. Nëse nuk ka trajtim në kohë, kërpudhat gjithashtu bëjnë që lëkura e kokës të zhvishet shumë njolla me luspa, duke çuar në rënien e flokëve që çon në tullac, duke shkaktuar humbje kozmetike dhe duke ndikuar në cilësinë e jetës së pacientit. Megjithatë, sëmundja kërpudhore e kokës ka shumë shkaqe, duhet të zbuloni saktësisht se çfarë e shkakton sëmundjen që të keni një trajtim të plotë të kërpudhave. Ju lutemi ndiqni artikullin e mëposhtëm për të njohur shkaqet e mykut të kokës dhe trajtimin më efektiv për infeksionet kërpudhore sot.

1. Çfarë është myku i kokës?

Tinea capitis është një infeksion i kokës i shkaktuar nga kërpudhat filamentoze kur ato hyjnë në boshtet tona të flokëve. Kjo është një sëmundje që mund të shfaqet në çdo moshë dhe ngatërrohet lehtësisht me sëmundje të tjera të lëkurës së kokës si: dermatiti seborrheik, psoriasis. Kur skalpi i kokës është i infektuar me kërpudhat, pacienti do të ndjejë kruarje, të pakëndshme dhe nervoz. Pa trajtim në kohë, sëmundja përparon me shpejtësi, duke shkaktuar inflamacion ose infeksion të rëndë të lëkurës së kokës.Kjo shkakton rënie të madhe të flokëve, duke lënë shenja të përhershme, të cilat janë shumë të shëmtuara.

2. Çfarë e shkakton sëmundjen mykotike të kokës?

Përpara se të mësoni për trajtimet e kërpudhave të kokës, duhet të zbuloni se cili është shkaku i kërpudhave, për të pasur trajtimin e duhur.Sipas dermatologëve, kërpudhat e kokës zakonisht shkaktohen nga dy llojet e mëposhtme të kërpudhave filamentoze që depërtojnë në boshtin e flokëve.

2.1. Kërpudhat e kokës të shkaktuara nga Trichophyton

Sëmundja kërpudhore e kokës e shkaktuar nga Trichophyton, sëmundja fillimisht do të fillojë me nyje të vogla, të shpërndara në lëkurën e kokës. Njollat ​​e dëmtuara të kokës kanë njolla të holla me luspa, ndërsa flokët e infektuar me kërpudhat ngurtësohen dhe thyhen shumë. Ndërsa lëkura e dëmtuar shërohet, zgjebet do të bien, duke formuar njolla tullace të përkohshme në lëkurën e kokës.

2.2. Kërpudhat e kokës të shkaktuara nga Trichosporon dhe Pierdraiahortai

Kërpudhat e kokës së shkaktuar nga këto dy kërpudha njihen edhe si trakoma. Simptoma karakteristike e kësaj sëmundjeje është se në boshtin e flokëve shfaqen granula të rrumbullakëta të buta (nga 3 deri në 4 cm nga vija e flokëve), kafe ose të zeza dhe mund të nxirren si vezët e morrave.

Ndryshe nga myku i kokës i shkaktuar nga Trichophyton, kërpudhat Trichosporon dhe Pierdraiahortai nuk shkaktojnë rënie të flokëve, sepse kërpudhat rriten vetëm në boshtin e flokëve dhe kruarja e kokës nuk shfaqet shumë.

Përveç kësaj, kërpudhat Trichosporon dhe Pierdraiahortai nuk janë të pranishme vetëm tek njerëzit, por edhe tek kafshët shtëpiake si qentë dhe macet. Trachoma shpesh shfaqet tek njerëzit me higjienë personale të dobët ose kontakt të shpeshtë me kafshët shtëpiake të infektuara.

3. Si të trajtoni në mënyrë efektive mykun e kokës

Tinea capitis nuk është një sëmundje kërcënuese për jetën, por shkakton parehati, kruajtje dhe nervozizëm. Megjithatë, nëse sëmundja zbulohet herët dhe trajtohet siç duhet, kërpudhat mund të kurohen relativisht lehtë. Nëse trajtohet në mënyrë të gabuar, sëmundja është e lehtë të ndryshojë seriozisht dhe të lërë dëmtime të përhershme si: rënie e tepërt e flokëve duke shkaktuar tullaci, dhëmbëza, etj. Pra, kur e gjeni veten me kërpudhat e kokës, ju duhet të bëni disa gjëra:

Tham Khảo Thêm:  Lượng từ là gì? Phân loại và cách nhận biết lượng từ chuẩn nhất

3.1. Rreth stilit të jetesës

Lëkura e pastër e kokës:

Lëkura e pastër e kokës ndihmon në largimin e papastërtive, sebumit të ngjitur në flokë dhe skalp. Kjo pengon rritjen e kërpudhave. Në procesin e larjes me shampo, nuk duhet t’i përdorni thonjtë tuaj për të gërvishtur ose për të fërkuar fuqishëm për të shkaktuar gërvishtje në lëkurën e kokës. Gjithashtu, nuk duhet të shkoni në shtrat me flokë të lagur.

Përdorni shampo për njerëzit me kërpudhat e kokës:

Aktualisht në treg ka shumë lloje shamposh për kërpudhat e kokës që përgatiten nga përbërës që ndihmojnë në kontrollin dhe kufizojnë rritjen e kërpudhave. Nga atje, ai ndihmon në përmirësimin e simptomave të kruajtjes, shqetësimit dhe ënjtjes të shkaktuar nga kërpudhat. Përveç kësaj, shampot antifungale kanë gjithashtu efektin e plotësimit të lëndëve ushqyese të nevojshme për flokët, duke ndihmuar në forcimin e flokëve dhe rikthimin e zonave të dëmtuara të lëkurës të shkaktuara nga kërpudhat.

Sipas dermatologëve, personat me kërpudhat e kokës duhet të përdorin shampo bimore sepse ky është një produkt i nxjerrë tërësisht nga përbërës natyralë bimor, pra është i sigurt, beninj dhe nuk dëmton lëkurën, lëkurën e kokës. Në veçanti, shampo përmban shumë përbërës që pengojnë në mënyrë efektive rritjen e yndyrës së gjëndrave dhjamore.

Është për arsyen e mësipërme që shampoja bimore Nguyen Xuan është zgjedhja e parë e njerëzve me kërpudhat e kokës. Me përbërësin kryesor shampoja është nxjerrë nga 13 lloje të bimëve medicinale natyrale që punojnë për të qetësuar kruajtjen e kokës, irritimin dhe i bëjnë flokët më të fortë dhe më të butë. Përveç kësaj, saponinat në frutin e karkalecit kanë efekte fungicidale, pengojnë kërpudhat dhe bakteret të rriten dhe të riinfektohen.

Mos e gërvishtni dhe gërvishtni kokën fuqishëm: Karakteristika e kërpudhave të kokës është se i bën pacientit kruarje dhe siklet, kështu që ju bën gjithmonë të ndiheni të gërvishtur. Megjithatë, bërja e kësaj nuk e zvogëlon kruajtjen, por gjithashtu bën që zbokthi të shfaqet më shumë dhe kërpudhat në thonjtë të përhapen në zona të tjera të lëkurës. Përveç kësaj, kruarja e fortë shkakton edhe dëmtimin e lëkurës së kokës duke çuar në inflamacion, infeksion të rëndë që shkakton dhimbje, shumë e vështirë për të trajtuar tërësisht sëmundjen më vonë.

Mos mbani një kapelë shumë të ngushtë: Në mot të nxehtë dhe me diell, mbajtja e një kapeleje të ngushtë për një kohë të gjatë ju bën të djersiteni shumë dhe flokët gjithmonë ngjiten. Një mjedis me lagështi është një kusht i favorshëm për rritjen e kërpudhave. Është për këtë arsye që njerëzit me kërpudhat e kokës duhet ta lënë këtë zakon sa më shpejt të jetë e mundur.

Shihni më shumë: Kruarja e kokës gjatë djersitjes – çfarë të bëni?

Kufizoni kontaktin me kafshët shtëpiake të infektuara: Kafshët shtëpiake si qentë dhe macet mund të jenë burim i infeksioneve kërpudhore të lëkurës së kokës. Nëse shihni në lëkurë, leshin e kafshës shtëpiake duken shenja qërimi, pezmatim të kuq, rënie flokësh, etj., duhet t’i çoni kafshët shtëpiake për ekzaminim tek një veteriner. Kafshët shtëpiake të sëmura duhet të trajtohen dhe nuk duhet të ekspozoheni ndaj tyre për të shmangur përhapjen e sëmundjes tek ju dhe të tjerët në familjen tuaj.

Tham Khảo Thêm:  Top 8 dầu gội dành cho tóc dầu nhờn bết dính tốt nhất

Ndërtoni një dietë ushqyese:

Gjatë trajtimit të mykut të kokës, duhet të keni një dietë plot me lëndë ushqyese për të përmirësuar rezistencën dhe për të forcuar sistemin imunitar të trupit. Përveç kësaj, duhet të kufizoni pirjen e alkoolit dhe stimuluesve që janë të dëmshëm për shëndetin.

Këshillë pro: 9 ushqime që janë të mira për flokët duhet të hahen rregullisht.

Ushtrohu rregullisht: Për të hequr qafe kërpudhat e kokës shpejt dhe për të parandaluar ri-infektimin e kërpudhave të kokës, duhet të kryeni një regjim të rregullt dhe të rregullt ushtrimesh.

3.2. Prerja e shkurtër e flokëve gjatë kërpudhave të kokës

Gjatë një infeksioni mykotik, skalpi i kokës shpesh infektohet, duke i bërë rrënjët e flokëve të dobëta, duke shkaktuar rënie të flokëve. Për ju që keni flokë të gjatë dhe të trashë, forca tërheqëse në rrënjët e flokëve do të jetë më e madhe, duke shkaktuar më shumë rënie të flokëve. Përveç kësaj, flokët e gjatë gjithashtu rrisin sasinë e djersës në lëkurën e kokës, e cila është një vend për të jetuar dhe një kusht ideal për rritjen e kërpudhave dhe baktereve. Është për arsyet e mësipërme që njerëzit me kërpudhat e kokës duhet të shkurtojnë flokët gjatë trajtimit. Një flokë i shkurtër jo vetëm që e bën higjienën më të lehtë për t’u pastruar, por gjithashtu ndihmon që procesi i përdorimit të produkteve antimykotike të funksionojë më mirë.

3.3. Aplikimi i metodave popullore për të përmirësuar kërpudhat e kokës

Në rast se keni një kërpudhat të lehta të kokës, mund të aplikoni këshilla popullore për të përmirësuar gjendjen e kërpudhave të kokës si:

Përmirësoni kërpudhat e kokës me fruta të karkalecit:

Ky duhet të jetë një përbërës i njohur për gratë, në folklor uji përdoret për të larë flokët për të ndihmuar në zbutjen dhe nxirjen e flokëve. Përveç përdorimeve të mësipërme, karkalecat janë shumë efektive edhe në përmirësimin e mykut të kokës. Sipas studiuesve, frutat e karkalecit përmbajnë përbërësin aktiv Saponin, i cili është një substancë shumë e mirë antibakteriale dhe anti-inflamatore. Përveç kësaj, lëndët ushqyese dhe vitaminat në karkaleca gjithashtu punojnë për të balancuar pH-në e lëkurës së kokës, duke ndihmuar në pengimin e rritjes së kërpudhave dhe baktereve ose ri-infeksionit.

Duke bërë:

 • Përgatisni 7-10 karkaleca të thata, pastaj piqni në sobë derisa të marrin aromë, pastaj fikni sobën.
 • Fusim karkalecat në një tenxhere të ziejnë me 2-3 litra ujë, kur uji të vlojë, ulni zjarrin derisa uji të marrë ngjyrë të verdhë të errët, pastaj fikni sobën.
 • Hidheni ujin në enë që të ftohet, përdorni ujin e karkalecit për të larë flokët, në procesin e larjes së flokëve duhet të masazhoni butësisht në mënyrë që lëndët ushqyese në ujin e karkalecit të depërtojnë thellë në lëkurën e kokës dhe flokët.
 • Kryeni 2-3 herë në javë për 1 muaj, do të ndjeni simptomat e sëmundjes mykotike të kokës të reduktuara ndjeshëm.

Përmirësoni kërpudhat e kokës me papaja të pjekur:

Një nga mënyrat për të ndihmuar në përmirësimin efektiv të gjendjes së kërpudhave të kokës që nuk duhet ta injoroni është larja e flokëve me papaja të pjekur. Papaja e ka këtë përdorim sepse në këtë frut përmban nivele të larta të vitaminave A, B, C dhe proteina, ndaj ka aftësinë të rivendosë zonat e dëmtuara të kokës. Përveç kësaj, vetitë anti-inflamatore dhe antibakteriale në papaja mund të vrasin kërpudhat dhe parazitët në lëkurën e kokës në mënyrë jashtëzakonisht efektive.

Tham Khảo Thêm:  Khám phá nồi nước gội đầu và bí quyết sở hữu mái tóc đẹp

Duke bërë:

 • Përgatitni 500 gr papaja të pjekur, qëroni lëkurën, e prisni në copa të vogla dhe e vendosni në një blender.
 • Aplikojeni papajen e sapo bluar direkt në vijën e flokëve të kërpudhave, inkuboni flokët për rreth 15-20 minuta, më pas lani flokët me shampo si zakonisht.

3.4. Çfarë ilaçi duhet të përdorni kur keni kërpudhat e kokës?

Në rast se keni kërpudha të rënda të kokës. Ju duhet të përdorni barna antifungale për trajtim efektiv dhe përfundimtar. Megjithatë, përpara se të merrni ndonjë ilaç, duhet të vizitoni një institucion mjekësor që do t’ju përshkruhet nga një mjek për të ndihmuar në kontrollin e sëmundjes dhe për të parandaluar përhapjen e sëmundjes në zona të tjera të lëkurës. Aktualisht në treg ka shumë ilaçe antifungale në lëkurën e kokës, por ato ndahen në dy grupe kryesore:

Trajtimi i mykut të kokës me ilaçe lokale: Sot në treg ka disa kremra antifungale të zakonshme aktuale si:

 • Nizoral
 • Ketokonazoli
 • Flukonazoli
 • Krem Lamisil
 • Naftifine

Mjekësia lokale për trajtimin e kërpudhave të kokës është shpesh efektive në vrasjen e kërpudhave dhe baktereve në lëkurë, duke reduktuar kruajtjen dhe parehatinë, duke sjellë efekte të menjëhershme te pacienti. Që ilaçi të jetë shumë efektiv përpara aplikimit të ilaçit, pacienti duhet të pastrojë zonën e infektuar të lëkurës përpara se të aplikojë ilaçin dhe absolutisht të mos e aplikojë atë në zona të tjera të shëndetshme të lëkurës.

Trajtoni kërpudhat e kokës me ilaçe nga goja: Medikamentet antimykotike orale shpesh përshkruhen nga mjeku juaj në rast se keni një inflamacion ose infeksion të lëkurës së kokës ku antimykotikët topikë nuk janë efektivë sepse nuk depërtojnë në zonat kërpudhore. Këtu janë disa ilaçe antifungale orale të cilave mund t’u referoheni:

 • Ketokonazoli
 • Terbinafina
 • Itraxcop
 • Griseofulvin

Ilaçet antifungale orale shpesh kanë efekte antifungale dhe antifungale nga thellësia. Megjithatë, në procesin e marrjes së barit mund të shfaqen disa efekte anësore të padëshiruara si: çrregullime të tretjes, dhimbje barku, lodhje trupore, dhimbje koke, të përziera, skuqje të trupit, etj.

Shënim: Trajtimi i mykut të kokës me mjekësinë perëndimore sjell efekte të shpejta dhe efektive. Sidoqoftë, gjatë marrjes së ilaçit, duhet të ndiqni me përpikëri udhëzimet e mjekut tuaj. Gjatë përdorimit të ilaçit, nëse shihni ndonjë shenjë përmirësimi, duhet të përdorni të gjithë recetën e përshkruar nga mjeku juaj. Sepse myku i kokës është i lehtë për t’u riinfektuar dhe për ta bërë sëmundjen më keq se më parë.

Tinea capitis nuk është një sëmundje kërcënuese për jetën e pacientit, por është shumë e lehtë të përhapet në zona të tjera të lëkurës dhe të riinfektohet. Pra, kur ka shenja të sëmundjes mykotike të kokës, në varësi të ashpërsisë së sëmundjes, mund të aplikoni masat që Shampo bimore Nguyen Xuan ndau në këtë artikull. Suksese në aplikimin e metodave të mësipërme!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Cần phải làm gì khi bị nấm da đầu . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *