Chăm sóc tóc từ bạch quả

Rate this post

Kujdesi për flokët nga xhinko zgjidhet nga shumë njerëz për shkak të sigurisë dhe vetive natyrore medicinale. Në Japoni, Kinë, Kore dhe vende me mjekësi tradicionale të zhvilluar, Ginkgo biloba është një përbërës i domosdoshëm në formulat e kujdesit të flokëve për të zgjidhur problemet e flokëve dhe kokës.

Çfarë është Ginkgo?

Xhinko njihet edhe si xhinko. Pemë e madhe, 20-30 m e lartë, trungu i ndarë në shumë degë të gjata e të rrumbullakëta. Degët kanë shumë gjethe të shkurtra. Gjethet e xhinko janë në formë tifoze, buza e sipërme është e lëmuar, mesi është pak konkave, duke e ndarë tehun e gjethes në 2 lobe. Një arrë në madhësinë e një kumbulle. Pulpa ka ngjyrë të verdhë dhe ka një erë shumë të pakëndshme djegieje.

Gjethet e xhinko përmbajnë terpene, flavonoide, katekina, komponime fenolike, vajra esencialë, brom, dyll, etj. Mishi i pemës së xhinko përmban shumë acide fenolike toksike, dhe farat përmbajnë shumë vajra yndyrore. Sipas mjekësisë orientale, farat e pemës së xhinko janë përdorur si ilaç. Ka shije të hidhur, është e ngrohtë dhe ka një efekt të dobishëm në qi. Ka efektin e eliminimit të astmës dhe skizofrenisë, vetëm tullacën. Nëse përdoret i papërpunuar, ka efekte detoksifikuese, dezinfektuese, ekspektorante dhe ekspektorante. përmirësojnë qarkullimin e gjakut, veçanërisht enët e gjakut të trurit dhe ekstremiteteve.

Me mijëra vjet përvojë dhe analiza moderne shkencore, kujdesi për flokët xhinko është vërtetuar. Xhinko biloba është një nga të paktët përbërës natyralë që ka aftësinë të forcojë qarkullimin e kapilarëve nën lëkurën e kokës. Në të njëjtën kohë duke luftuar radikalet e lira, ndihmon në ushqimin dhe mbrojtjen e flokëve dhe skalpit nga rrënja.

Forma e pemës së xhinko
Forma e pemës së xhinko

Ginkgo biloba ka përfitime për shëndetin e njeriut

Në mjekësinë popullore

Sipas dokumenteve të lashta popullore, xhinko është e ngrohtë, e ëmbël dhe pak e hidhur. Ngrënia e frutave të pjekura ndihmon në pastrimin e gëlbazës, ushqimin e mushkërive dhe pastrimin e mushkërive. Përveç astmës, ngrënia e xhinko të papërpunuar gjithashtu ndihmon në pastrimin e gëlbazës, qëndrimin zgjuar, detoksifikimin dhe dezinfektimin. Megjithatë, mos hani shumë sepse xhinko mund të shkaktojë fryrje të pakëndshme. Në mjekësinë popullore, përdorimi i xhinko përdoret si zbutës, bronkit, rinitit kronik, artritit dhe edemës.

Në mjekësinë moderne

 • Ginkgo biloba përmban nivele të larta të flavonoideve dhe terpenoideve, të njohur për aftësitë e tyre të fuqishme antioksiduese. Këto komponime luftojnë ose neutralizojnë radikalet e lira që dëmtojnë indet e shëndetshme. Ai gjithashtu luan një rol në nxitjen e plakjes dhe zhvillimin e sëmundjeve.
 • Ekstrakti i xhinko mund të rrisë rrjedhjen e gjakut duke nxitur vazodilatimin. Kjo ka shumë përfitime në mbrojtjen e shëndetit të zemrës dhe trurit dhe parandalimin e goditjes.
 • Ekstrakti i standardizuar i Ginkgo biloba përgatitet nga gjethet e thara. Ato ndihmojnë në trajtimin e simptomave të pamjaftueshmërisë së qarkullimit cerebral të lehtë dhe të moderuar me simptoma të tilla si dëmtim i kujtesës, vështirësi në përqendrim, marramendje, zhurmë në veshë, dhimbje koke.
 • Provat sugjerojnë se xhinko gjithashtu ndihmon në reduktimin e simptomave të tjera që lidhen me rënien njohëse. Apo është e lidhur me sëmundjen e Alzheimerit dhe plakjen.
 • Ekstrakti i xhinko biloba gjithashtu rrit distancën e ecjes pa dhimbje në pacientët me mbyllje të arteries periferike. Të tilla si embolia, sëmundja e Raynaud, cianoza e ekstremiteteve dhe sindroma e postflebitit.
 • Përveç kësaj, kjo bimë mbështet edhe trajtimin e sëmundjeve të veshit të brendshëm si tringëllimë në veshët, marramendjet e shkaktuara nga enët e gjakut apo degjenerimi.
Tham Khảo Thêm:  Mách nàng các kiểu buộc tóc dài đẹp ấn tượng, đơn giản
Farat e xhinko kanë shumë përdorime mjekësore
Farat e xhinko kanë shumë përdorime mjekësore

Në çfarë forme mund të përdoret xhinko?

Mund ta përdorni në mënyrat e mëposhtme:

 • Lulelakra mund të përdoret si zierje ose e gatuar.
 • Pulpa është helmuese, e papërpunuar e pangrënshme, duhet të shtypet për vaj, të përdoret pasi të jetë lënë më shumë se një vit. Përdorni 3-4 fruta në ditë, përdorni vetëm ose në kombinim me shumë barishte të tjera.
 • Sot, ekstrakti i xhinko shitet si një tub oral ose si një xhel i butë. Kjo formë përdoret shpesh për kujdesin e flokëve dhe maskat e flokëve. Falë esencës së xhinko, flokët janë të gjatë, të lëmuar dhe të fortë.

Përfitimet e xhinko për flokët

 • Ekstrakti i xhinko biloba përdoret në mënyrë topike në formulimet për kujdesin e flokëve xhinko. Ata depërtojnë thellë në epidermë të lëkurës. Përbërësit aktivë në xhinko janë vërtetuar shkencërisht se përmirësojnë qarkullimin e gjakut nën lëkurën e kokës. Si rezultat, jep një ndjenjë komode dhe relaksuese pas larjes.
 • Xhinko ndihmon në rigjenerimin e folikulave të flokëve që janë atrofizuar, dëmtuar nga hormonet, shampo kimike dhe shërbime të tjera parukerie.
 • Me metodën e kujdesit të flokëve nga xhinko për të ndihmuar qarkullimin e gjakut për të ndihmuar në sigurimin e lëndëve ushqyese për të ushqyer flokët e fortë, për të stimuluar rritjen e flokëve. Kjo është shumë e dukshme kur flokët trashen dhe flokët rriten më shumë pas një periudhe përdorimi të produkteve për kujdesin e flokëve që përmbajnë Ginkgo biloba.
 • Në veçanti, ekstrakti i dorëzonjës ndihmon në ushqyerjen e flokëve nga rrënja në majë, duke i bërë flokët me shkëlqim dhe të fortë. Ju mund të përdorni nxehtësinë për të krijuar modele të ndryshme flokësh pa u shqetësuar për tharjen ose dëmtimin e flokëve tuaj.
 • Xhinko gjithashtu lufton radikalet e lira në mjedise të dëmshme kimike. Nga atje, ky kujdes i flokëve nga xhinko ndihmon në mbrojtjen e flokëve dhe kokës në një mënyrë gjithëpërfshirëse. Në të njëjtën kohë, duke reduktuar gjendjen e flokëve të thatë dhe të dredhur, duke ndihmuar skalpin e kokës të qëndrojë i pastër dhe i shëndetshëm, duke parandaluar në mënyrë efektive zbokthin.
Cilat janë përfitimet e kujdesit të flokëve me xhinko?
Cilat janë përfitimet e kujdesit të flokëve me xhinko?

Kini parasysh kur përdorni xhinko për kujdesin e flokëve

 • Shtatzënia dhe ushqyerja me gji: Dihet pak për sigurinë e përdorimit të ekstraktit të xhinko gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji. Prandaj, mos e përdorni këtë bar nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji.
 • Foshnjat dhe fëmijët e vegjël: Foshnjat nën 12 vjeç nuk duhet të marrin xhinko dhe produkte që përmbajnë xhinko.
 • Çrregullime të gjakderdhjes: Xhinko mund t’i përkeqësojë çrregullimet e gjakderdhjes. Nëse keni një çrregullim të gjakderdhjes, duhet të shmangni marrjen e xhinko.
 • Diabeti: Ginkgo biloba mund të ndërhyjë në kontrollin dhe trajtimin e diabetit. Nëse keni diabet, duhet të monitoroni nga afër dhe rregullisht sheqerin në gjak..
 • Steriliteti: Përdorimi i xhinko mund të ndërhyjë në shtatzëni. Diskutoni përdorimin e kësaj barishte me mjekun tuaj nëse po përpiqeni të mbeteni shtatzënë.
 • Kirurgjia: Ginkgo biloba mund të ngadalësojë koagulimin e gjakut. Kjo mund të shkaktojë gjakderdhje shtesë gjatë dhe pas operacionit. Ju duhet të ndaloni përdorimin e tij të paktën 2 javë përpara operacionit të planifikuar. Konsultohuni me një specialist përpara se të përdorni shampo që përmbajnë xhinko nëse ato nuk janë të favorshme për kirurgji.
Tham Khảo Thêm:  Các kiểu tóc màu nâu giúp nàng tỏa sáng mọi nơi

Nguyen Xuan – Shampo bimore që përmban xhinko për flokë të shëndetshëm

Shampo bimore Nguyen Xuan Ekstraktuar nga 13 barishte tradicionale, të përmirësuara me përbërës modernë për kujdesin e flokëve për të ndihmuar në ushqyerjen e flokëve nga rrënja, për flokë të shëndetshëm, të butë dhe të gjallë.

Përbërësit e shampos bimore Nguyen Xuan

 • Xhinko: Ndihmon në përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në tru për të ndihmuar në stimulimin e rikuperimit të gjëndrave të flokëve. Ai gjithashtu rrit rrjedhjen e gjakut nën lëkurën e kokës për të ndihmuar në sigurimin e ushqimit të flokëve.
 • karkaleca: Përmban Saponina që veprojnë si detergjentë për të pastruar flokët dhe lëkurën e kokës. Gjithashtu ka veti antibakteriale dhe antifungale. Karkaleca e pjekur i jep ekstraktit një ngjyrë të zezë me shkëlqim dhe gjithashtu ndihmon për të mbajtur flokët me shkëlqim dhe të shëndetshëm. Saponinat kanë aftësinë të stabilizojnë enët e gjakut sipërfaqësor dhe të shtrëngojnë indet lidhëse përreth për të ndihmuar në shtrëngimin e rrënjëve të flokëve dhe ushqyerjen e flokëve.
 • Manit: Ofron lëndë ushqyese thelbësore për të ushqyer flokët për të ndihmuar flokët të shkëlqejnë, të reduktojnë thyerjen dhe thinjat e parakohshme.
 • Bari me pesë ngjyra: Komponentët e vajit esencial kanë aktivitete të mira antibakteriale dhe anti-mykotike që ndihmojnë në pastrimin e zbokthit, zvogëlimin e kruajtjes.
 • Petë: Përmban tanina, alkaloide dhe disa flavonoide në formë të lirë që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit dhe reduktimin e thinjjes së parakohshme të flokëve.
 • Vaj esencial Patchouli: Ka veti anti-mykotike për të ndihmuar në luftimin e zbokthit, stimulimin e gjëndrave të flokëve, parandalimin e rënies së parakohshme të flokëve.
 • Vaji esencial i limonit: Citral mund të ndihmojë në vrasjen ose ndalimin e rritjes së baktereve dhe kërpudhave. Në këtë mënyrë ndihmon në pastrimin e flokëve nga zbokthi, ndalimin e kruajtjes, reduktimin e thyerjes.
 • Vaj esencial grejpfrut: Lufton radikalet e lira për të reduktuar thyerjen, hidraton skalpin e kokës dhe redukton irritimin dhe zbokthin.
 • Vaj esencial i temjanit: Përbërësi kryesor është eugenoli, i cili ndihmon në zbutjen e flokëve dhe stimulimin e rritjes së flokëve.
 • Vaj ulliri, vitaminë E: Ndihmon në ushqimin e flokëve dhe kokës.
Tham Khảo Thêm:  Bật mí 10 cách làm mắt hết sưng hiệu quả tại nhà chỉ 5 phút
Xhinko është në përbërjen e shamponit bimor Nguyen Xuan
Xhinko është në përbërjen e shamponit bimor Nguyen Xuan

Përdorimet e shamponit bimor Nguyen Xuan

Aktualisht, produktet e shampove bimore Nguyen Xuan kanë 4 lloje: shampo bimore. Çdo lloj do të ketë përdorime të ndryshme dhe është i përshtatshëm për çdo lloj skalpi. Për të rritur efektin, mund ta kombinoni me Kondicioner për flokë të lëmuar dhe me shkëlqim.

Kujdesi për flokët Nguyen Xuan (jeshile)

 • Pastroni flokët dhe lëkurën e kokës
 • Pastron zbokthin, ndihmon në parandalimin e zbokthit
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë, …) dhe mjedisin.
 • Aroma natyrale bimore sjell një ndjenjë të freskët, freskuese, relaksuese kur lani flokët.
 • Ndihmon për të ushqyer flokët dhe lëkurën e kokës, duke i bërë flokët të shëndetshëm, jo ​​të thatë, me skaje të çara, për flokë të butë dhe të lëmuar, duke reduktuar thyerjen, duke kontribuar në mbështetjen e rritjes së flokëve të rinj

Nguyen Xuan Nau

 • Pastron flokët, zbokthin dhe lëkurën e kokës.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë, …) dhe mjedisin.
 • Aroma natyrale bimore sjell një ndjenjë të freskët dhe freskuese kur lani flokët.
 • Ndihmon për të ushqyer flokët dhe lëkurën e kokës, duke ndihmuar në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm, jo ​​të thatë dhe të çarë. Si rezultat, flokët janë të butë, të lëmuar, duke reduktuar humbjen e flokëve, duke kontribuar në rritjen e flokëve të rinj.
Shampo bimore Nguyen Xuan ushqen flokët e shëndetshëm
Shampo bimore Nguyen Xuan ushqen flokët e shëndetshëm

Pastroni zbokthin

 • Pastroni flokët dhe lëkurën e kokës, pastroni zbokthin dhe kruajtjen me përbërës natyralë.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë …) dhe mjedisin.
 • Aroma e bimëve dhe bimëve natyrale sjell një ndjenjë freskuese relaksi kur lani flokët.
 • Ndihmon në ushqimin e flokëve dhe kokës.

Nguyen Xuan Bong Benh

 • Pastron flokët, zbokthin dhe skalpin e kokës, ndihmon në balancimin e vajit në flokë dhe skalp.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë …) dhe mjedisin.
 • Aroma e bimëve dhe bimëve natyrale sjell një ndjenjë freskuese relaksi kur lani flokët.
 • Ndihmon në ushqimin e flokëve dhe skalpit për t’i bërë flokët të shëndetshëm, jo ​​të thatë dhe të çarë. Flokët bëhen të butë, të lëmuar, të gjallë, jo ngjitës. Në të njëjtën kohë, flokët e fortë reduktojnë derdhjen dhe mbështesin rritjen e flokëve të rinj.

Xhinko krahasohet me një përbërës të çmuar medicinal në kujdesin e flokëve. Shpresojmë që informacioni që ofrojmë më sipër do t’ju ndihmojë të kuptoni më mirë se si Kujdesi për flokët xhinko. Ju uroj të keni gjithmonë flokë të shëndetshëm, me shkëlqim.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Chăm sóc tóc từ bạch quả . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *