Chất đạm là gì? Bật mí những thực phẩm giàu chất đạm

Rate this post

Proteina – një nga lëndët ushqyese thelbësore për trupin dhe nëse sasia e proteinave është e mangët, do të shkaktojë shumë sëmundje të rrezikshme. Pra, çfarë është proteina? Cilat janë përfitimet e proteinave? Apo në cilin ushqim ka proteina të bollshme? Le të mësojmë për këtë lëndë ushqyese “të artë” me ne!

Çfarë është proteina?

Proteina njihet edhe si proteina. Ky është një nga lëndët ushqyese që është shumë i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, mbështet në forcimin e rezistencës, ju ndihmon të keni një trup të shëndetshëm.

chat-dam-la-gi

Proteina – Proteina

Blloqet ndërtuese të muskujve, kockave, lëkurës, si dhe organeve të brendshme përbëhen kryesisht nga proteina. Përveç kësaj, proteina gjithashtu prodhon shumë hormone dhe enzima që ndihmojnë në rregullimin e proceseve dhe reaksioneve kimike në trup.

Proteina nuk është një substancë e vetme, është një kombinim i shumë substancave organike. Përbërja e tij bazë është një zinxhir aminoacidesh me 22 lloje të ndryshme. Çdo lloj proteine ​​do të ketë një aminoacid specifik dhe ato do të lidhen së bashku në një mënyrë të veçantë. Këto aminoacide shpërbëhen ose ripërdoren gjithmonë në trup. Ky proces fillon kur fëmija lind dhe do të zgjasë për pjesën tjetër të jetës së një personi.

Sipas hulumtimeve, përqindja e proteinave në trupin e njeriut përmban rreth 10% deri në 20% të peshës, në varësi të peshës midis njerëzve të shëndoshë ose të dobët dhe të moshuarve ose të rinjve.

Cili është roli i proteinave?

  • Përmirësoni shëndetin e muskujve
chat-dam

Proteina – përmirëson muskujt

Ky është roli më i njohur që proteinat i referohen gjithmonë. Jo pa arsye trajnerët ju inkurajojnë të shtoni më shumë proteina në trupin tuaj nëse dëshironi të keni një fizik muskuloz.

Kur mësojnë për proteinat, shkencëtarët vlerësojnë se proteina luan një rol të rëndësishëm në ndërtimin e masës muskulore në trup. Ato janë të pranishme në indet e muskujve dhe po aq mikronutrientë. Dhe më konkretisht, rritja e muskujve varet nga plotësia e proteinave në trup.

  • Përmirësoni sistemin imunitar

Antitrupat njihen gjithashtu si proteina të veçanta që janë në gjendje të mbrojnë trupin tonë. Dhe këto antitrupa kanë aftësinë për të zbuluar “patogjenët” në trupin e njeriut.

Kur zbulon një armik që shkakton sëmundje, trupi do të reagojë ndaj këtyre faktorëve për të ditur se cilit grup bakteresh ose virusesh i përkasin dhe më pas do të prodhojë antitrupa specifikë për të neutralizuar bakteret që shkaktojnë sëmundje, që dëmtojnë.

  • Përmirësoni sistemin nervor
role-playing-chat-dam-la-gi

Proteina – përmirëson sistemin nervor

Proteina gjithashtu mbart në vetvete një përgjegjësi tjetër të rëndësishme për krijimin e funksionimit të qetë të sistemit nervor. Këto proteina receptore ndihmojnë në sinjalizimin e qelizave si dhe në rregullimin e sistemit nervor qendror.

  • Rigjenerimi i indeve dhe qelizave

Proteina është gjithashtu komponenti kryesor i ndërtimit të qelizave dhe indeve të reja për trupin si thonjtë, lëkura ose flokët… Për të qenë në gjendje të mbajmë një trup të shëndetshëm, rigjenerimi dhe riparimi i qelizave dhe indeve është jashtëzakonisht i rëndësishëm për ne.

Enzimat janë proteina që katalizojnë një rol të rëndësishëm në të gjitha proceset biokimike si dhe në reaksionet në trup. Përveç kësaj, ka edhe hormone të tjera si insulina, hormoni i rritjes ose glukagoni që është gjithashtu një formë proteine ​​që luan një rol shumë të rëndësishëm në funksionimin e trupit.

  • Siguroni energji për trupin
supe-hi-gaforre-proteinë

Proteina siguron energji për trupin

Proteinat janë lëndë ushqyese që përbëjnë enzimat, këto enzima veprojnë si një katalizator biologjik me detyrën fisnike të shndërrimit të ushqimit në energji për funksionimin e trupit.

  • Transporti – ruan substanca në trup
Tham Khảo Thêm:  Khái niệm, ý nghĩa và giải pháp nâng cao văn hóa giao thông

Proteinat kanë funksionin e transportit si dhe të ruajtjes së substancave të ndryshme në membranën qelizore. Gjëja e rëndësishme që sjell proteina është qarkullimi i qetë i gjakut dhe qelizat ushqyese.

Teprica – mungesa e proteinave është në rregull?

Proteina luan një rol shumë të rëndësishëm në ndërtimin e muskujve, qelizave të gjakut si dhe në forcimin e sistemit imunitar për trupin. Megjithatë, shkencëtarët amerikanë kanë paralajmëruar gjithashtu se: Nëse konsumoni shumë proteina gjatë ditës, kjo do të ketë efekte të pafavorshme shëndetësore si:

Shtimi në peshë: Proteinat janë të shkëlqyera për humbje peshe. Megjithatë, nëse i konsumoni me tepricë pa ushtrime të rregullta, ato do të grumbullohen si yndyrë në trup. Kjo ju bën të shtoni peshë shpejt.

Sëmundjet e veshkave dhe të mëlçisë: Kur trupi juaj ka një tepricë të proteinave, do t’i detyrojë veshkat dhe mëlçinë të punojnë më shumë për të eliminuar tepricën. Prandaj, nëse shumë proteina për një kohë të gjatë do të ulë funksionin e mëlçisë dhe veshkave. Nga aty do të formohen edhe sëmundje në këto dy organe.

– Kapsllëk: Për ju që përdorni proteina që vjen nga kafshët, nuk përjashtohet mundësia e kapsllëkut nëse përdorni shumë. Kjo për shkak se ju mungojnë fibrat nga niseshteja si dhe nga perimet.

– Dehidratimi: Shumë njerëz e kanë të vështirë të besojnë se nëse ka një tepricë të proteinave, do të dehidratohen? Por kjo është e vërteta, proteinat kanë nevojë për ujë për të funksionuar, kështu që kur ka shumë proteina në trup, ne gjithashtu do të kemi nevojë për më shumë ujë. Në veçanti, në rastin kur hani shumë proteina, por pini pak ujë, mundësia e dehidrimit është e sigurt dhe në këtë kohë lëkura juaj do të shfaqet me njolla aknesh të urryera.

Nëse në dietën tuaj shpesh mungon proteina, mund të shkaktojë shumë pasoja për shëndetin tuaj si më poshtë:

dashuri-chat-dam-se-bi-benh-gi

Mungesa e proteinave shkakton edemë

Absorbimi i dobët i lëndëve ushqyese: Kur dietës i mungojnë proteinat, kjo mund të çojë në përthithjen dhe transportin e disa lëndëve ushqyese në trup, edhe pse nuk ka mungesë të lëndëve ushqyese në dietën e trupit.

– Edema: Kur sasia e proteinave në gjak është e ulët, presioni osmotik në enët e gjakut është i ulët, duke çuar në fenomenin e daljes së ujit nga lumeni në hapësirën ndërqelizore dhe duke çuar në edemë.

Dobësi në trup: Trupit i mungojnë proteinat, kjo do të çojë në dobësi, dobësim, rënie të flokëve ose humbje të elasticitetit të lëkurës, muskuj dhe kocka të pazhvilluara, çrregullime menstruale dhe hormonale, lëkurë të zbehtë…

Kjo është arsyeja pse ne duhet të plotësojmë proteinat çdo ditë me dozën e duhur për të ruajtur një shëndet të mirë. Absolutisht mos e eliminoni proteinën nga dieta juaj e përditshme.

Cila është mënyra e duhur për të plotësuar proteinat?

Në trupin e njeriut, 80% e aminoacideve prodhohen nga mëlçia dhe pjesa e mbetur 20% merret nga ushqimi duke ngrënë ose pirë. Në varësi të moshës dhe gjendjes së trupit, kërkesat për proteina do të jenë të ndryshme:

bo-sung-chat-dam-cho-co-the

Suplement i arsyeshëm i proteinave çdo ditë

Për të rriturit, çdo ditë duhet të sigurohet rreth 1 – 1,5 g proteina për 1 kg peshë trupore.

Tham Khảo Thêm:  Review các kiểu tóc trẻ trung “cứ cắt là đẹp” dành cho bạn gái

Fëmijët kanë nevojë për rreth 2 gram proteina për kilogram të peshës trupore në ditë.

– Për personat me sëmundje të mëlçisë dhe veshkave, është e nevojshme të kufizohet konsumimi i mishit. Arsyeja është se nëse hani shumë mish dhe pak perime, kjo do të bëjë që veshkat të punojnë më shumë, sepse duhet të nxjerrin mbetjet e proteinave përmes urinës. Përveç kësaj, në mishin e kafshëve, veçanërisht në mishin e kuq me shumë gjak, ka edhe shumë kolesterol dhe yndyrë që mund të shkaktojnë sëmundje kardiovaskulare dhe obezitet.

Prandaj duhet të hamë një ekuilibër mes mishit dhe perimeve, edhe nëse hani shumë perime, sepse përmban jo vetëm proteina, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese të mira për trupin.

Disa shënime gjatë gatimit: Nëse mishi duhet të gatuhet ndërsa është ende i butë, do të jetë i lehtë për t’u tretur sepse nxehtësia ndan lidhjen midis aminoacideve. Nuk duhet të gatuani shumë gjatë sepse aminoacidet do të jenë të vështira për t’u ndarë dhe do të humbasin 25% të sasisë.

Cilat janë ushqimet e pasura me proteina?

thuc-pham-giau-chat-dam

Proteina është e bollshme në viçin

Ky është një ushqim me shumë proteina që ndihmon në ruajtjen dhe zhvillimin e muskujve. Për ata që merren me sport, mishi është i domosdoshëm në dietë. Përmbajtja e proteinave në mish viçi mund të ndihmojë trupin tonë të shtojë një sasi shumë të pasur të proteinave.

Përveç kësaj, mishi i viçit është gjithashtu i pasur me vitaminë B6, acid amoniak, kalium dhe shumë substanca që forcojnë sistemin imunitar, metabolizojnë dhe sintetizojnë ushqimin në mënyrë më efikase.

Skumbri përmban gjithashtu shumë komponime thelbësore që janë të dobishme për shëndetin. Ndihmon trupin në parandalimin e kancerit si dhe rrit imunitetin si p.sh.: Komponimi antioksidant koenzima Q10 ndihmon në eliminimin e faktorëve që shkaktojnë kancer ose acidet yndyrore omega-3 ndihmojnë trupin të parandalojë kancerin.

Përveç kësaj, vaji i peshkut gjithashtu ndihmon në rritjen e shëndetit të zemrës, përmirësimin e sjelljes njohëse dhe përmirësimin e kujtesës, parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit.

Nëse ju pëlqen të hani ushqim deti, por nuk doni të shtoni peshë, karkaleca do të jetë zgjidhja e duhur. Karkalecat, ashtu si viçi, janë shumë të pasura me proteina, por përveç kësaj, janë jashtëzakonisht të ulëta në yndyrë, me deri në 21 g proteina / 100 g karkaleca.

Jo vetëm proteina, por karkalecat përmbajnë edhe shumë lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme si vitamina B12, omega-3, selen… i japin trupit energji të bollshme dhe e mbajnë trupin të shëndetshëm.

chat-chat-dam

Proteina në brokoli

Brokoli është një ushqim shumë i mirë mbrojtës për shëndetin tonë sepse përmban shumë lëndë ushqyese si: proteina, antioksidantë, vitamina E, K, grupi B, minerale dhe fibra…

Megjithëse janë bimë, ato ofrojnë të njëjtën sasi proteinash si kafshët. Përfitimet e brokolit për shëndetin e njeriut si ngadalësimi i procesit të plakjes, rritja e imunitetit, reduktimi i sëmundjeve kardiovaskulare, humbja e peshës etj.

Mollët përmbajnë nivele të larta të lëndëve ushqyese si vitamina C, fibra, proteina, etj., të cilat ndihmojnë në plotësimin e proteinave për trupin dhe shtojnë shumë minerale të tjera.

Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn lựa chọn lược phù hợp cho từng loại tóc

Përveç kësaj, mollët gjithashtu ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar, përmirësojnë frymëmarrjen si dhe ngadalësojnë procesin e plakjes. Mollët janë një nga ushqimet që rekomandohet të përdoren në meny për të mbështetur humbjen në peshë.

Ju mund të hani një mollë për mëngjes jo vetëm për të ndihmuar trupin tuaj të plotësojë shumë lëndë ushqyese, por edhe për t’ju ndihmuar të rifitoni një figurë të bukur.

Bananet ofrojnë një përmbajtje mjaft të lartë proteinash dhe ky është gjithashtu një frut për ata që janë duke ushtruar. Jo vetëm që krijon një ndjenjë ngopjeje për një kohë të gjatë, por është gjithashtu jashtëzakonisht e lehtë për t’u tretur, duke ndihmuar në përmirësimin e laksativëve.

Nëse është e mundur, përpiquni të hani një banane çdo ditë sepse është shumë e mirë, do të ketë rreth 4 g proteina për 100 g banane.

Ky është një ushqim që është gjithmonë në meny për ata që humbin peshë sepse përmban fibra, proteina, vitamina dhe karbohidrate komplekse. Megjithatë, për të përfituar sa më shumë nga lëndët ushqyese të patateve të ëmbla, duhet të zieni në avull, të zieni ose të piqni të gjithë zhardhokën në vend që të skuqeni thellë në feta ose të njomur në sheqer.

  • Qumështi dhe produktet e qumështit

Qumështi gjithashtu përmban lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë në rimbushjen e energjisë së trupit dhe riparimin e indeve të dëmtuara. Do të ketë rreth 1 g proteinë për 28,5 g qumësht.

Përveç qumështit, mund të përdorni edhe format e tjera të tij si djathë, akullore, kos… për të ndryshuar shijen tuaj të përditshme. Sipas ekspertëve të ushqyerjes, çdo person duhet të pijë të paktën një filxhan qumësht në ditë.

thuc-pham-giau-chat-dam-nhat

Tërshëra përmban shumë proteina

Aktualisht, tërshëra është mjaft e njohur për shkak të shëndetit dhe ushqimit të lartë. Është i mbushur me fibra të shëndetshme, magnez, mangan dhe vitaminë B1, së bashku me disa lëndë ushqyese të tjera.

Gjysmë filxhani tërshërë të papërpunuar përmban rreth 13 g proteina, rreth 303 kalori. Prandaj, tërshëra është shumë e përshtatshme për ata që janë në dietë.

Për ata që priren të jenë vegjetarianë, thjerrëzat janë gjithashtu një ushqim shumë i përshtatshëm i pasur me proteina. Ai përmban shumë fibra, magnez, kalium, hekur, bakër, mangan… së bashku me lëndë ushqyese të tjera.

Një filxhan me thjerrëza rreth 198 g do të përmbajë 18 g proteina, ekuivalente me 230 kalori. Përveç ushqimeve të përmendura më sipër, ka edhe shumë ushqime të tjera të pasura me proteina. Përpara se të dëshironi të shtoni një sasi të caktuar proteinash në trupin tuaj, duhet të mësoni me kujdes edhe për përmbajtjen, si dhe për pjatat që mund të përpunohen prej tyre për të siguruar një vakt të shijshëm plot me lëndë ushqyese.

Me ndarjen e mësipërme, ne shpresojmë t’ju ndihmojmë të kuptoni se çfarë është proteina, si dhe si të plotësoni proteinat siç duhet. Ndërsa proteina është e rëndësishme, ju gjithashtu duhet të siguroheni që po merrni mjaftueshëm lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Chất đạm là gì? Bật mí những thực phẩm giàu chất đạm . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *