Copper là gì? Công dụng của copper đối với sức khỏe con người

Rate this post

Bakri është një mineral thelbësor për rritjen e trupit. Pra, çfarë është bakri? Cilat ushqime përmbajnë më shumë nga ky mineral? Bashkohuni me ne për të mësuar më shumë rreth këtij minerali!

Çfarë është bakri?

Dollar-chat-gi

Çfarë është bakri?

Bakri Bakri, i njohur gjithashtu si bakër, është një mineral thelbësor gjurmë që është thelbësor për mbijetesën e trupit. Ky mineral gjendet në të gjitha indet e trupit dhe luan një rol në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, ruajtjen e qelizave nervore dhe sistemin imunitar. Përveç kësaj, ai gjithashtu ndihmon trupin të formojë kolagjenin dhe të absorbojë hekurin, i cili luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e energjisë.

Të kesh shumë ose pak bakër ndikon në funksionimin e trurit. Mungesa e bakrit mund të çojë në sëmundje të zemrës dhe probleme të tjera. Megjithatë, kjo mungesë është shumë e rrallë, me përjashtim të disa rasteve të veçanta siç është sëmundja Menkes. Prandaj, ju mund të siguroni bakër për trupin nga vaktet e përditshme pa pasur nevojë të plotësoni, sepse lehtë çon në një çekuilibër të mineraleve në trup.

Cilat janë efektet shëndetësore të bakrit?

 • Mbështet metabolizmin e trupit

Copper-co-tac-dung-Ho-tro-co-the-trao-doi-chat

Minerali i bakrit ndihmon në metabolizmin më të mirë të trupit

Bakri luan një rol të rëndësishëm në krijimin e reaksioneve enzimë që ndihmojnë trupin të metabolizohet çdo ditë. Ky reaksion enzimatik është i nevojshëm për sisteme të ndryshme të organeve dhe mban metabolizmin në lëvizje.

Bakri është gjithashtu i rëndësishëm për sistemin nervor, sistemin kardiovaskular, sistemin tretës si dhe për shumicën e pjesëve të tjera të trupit, kryesisht për shkak të efektit të tij në metabolizëm. Kjo është edhe arsyeja pse enzimat e bakrit janë veçanërisht të bollshme në indet e trupit me aktivitetin më të madh metabolik në zemër, tru dhe mëlçi.

Bakri ndihmon në sintetizimin e molekulës mbartëse të energjisë, e njohur edhe si ATP, e cila është burimi kryesor i energjisë për trupin. Pra, mungesa e bakrit mund të çojë në një metabolizëm të ngadaltë, energji të dëmtuar dhe shenja të tjera të metabolizmit të dobët.

 • Të rrisë energjinë e trupit

ATP është një burim energjie që konsumohet lehtësisht. Ndërkohë, bakri është prodhuesi i këtij burimi energjie ATP. Bakri vepron si një katalizator në reduktimin e oksigjenit molekular në ujë. Ky është reaksioni kimik që ndodh kur sintetizohet ATP.

Bakri gjithashtu promovon nivelet e proteinave në trup duke çliruar hekurin në gjak për të arritur potencialin e tij të plotë. Kjo ndikon në metabolizmin e ATP dhe proteinave, duke ndihmuar në shërimin e muskujve, nyjeve dhe indeve për të mbajtur nivele të larta të energjisë për trupin.

 • E domosdoshme për funksionin e trurit

Copper-co-tac-dung-help-nao-hoat-dong-hieu-qua

Siguroni mjaftueshëm bakër për të ndihmuar trurin të funksionojë në mënyrë efektive

Studimet kanë treguar se bakri vepron në disa nerva të rëndësishëm në tru që lidhen me dopaminën dhe galaktozën. Këta neurotransmetues janë thelbësorë për ruajtjen e energjisë, për t’ju mbajtur në një humor të lumtur, optimist dhe për të ndihmuar trurin tuaj të fokusohet më mirë. Pra, nëse nuk keni mjaftueshëm bakër në trupin tuaj, mund të përjetoni kushte të tilla si: metabolizëm i dobët, lodhje e lehtë, shpërqendrim i lehtë, humor i keq dhe në planin afatgjatë, shëndet i dobët.

Tham Khảo Thêm:  Ô dề là gì trên Facebook và các mạng xã hội khác? Nguồn gốc trend ô dề

Përveç kësaj, bakri gjithashtu ndihmon në metabolizmin e një sërë antioksidantësh duke përfshirë: vitaminën C, superoksid dismutazën, askorbat oksidazën dhe tirozinazën. Këto substanca janë shumë të rëndësishme në parandalimin e dëmtimit të radikaleve të lira në tru, si dhe në ngadalësimin e procesit të plakjes, duke mbështetur trajtimin e kancerit dhe sëmundjeve neurodegjenerative.

 • Parandalimi i sëmundjeve neurodegjenerative

Studimet paraprake kanë treguar se bakri ka rezultate pozitive në trajtimin e çrregullimeve të ndryshme neurodegjenerative, veçanërisht sëmundjes së Alzheimerit dhe sëmundjes së Parkinsonit.

Megjithatë, bakri mund të jetë toksik nëse merret në sasi shumë të larta, gjë që mund të çojë në çekuilibër dhe funksion të dëmtuar të trurit.

 • Ulja e simptomave të artritit

Bakri

Bashkë-mbështetje për trajtimin e artritit

Bakri ka veti anti-inflamatore që ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve dhe trajtimin e artritit. Nga ana tjetër, ai gjithashtu mbështet muskujt tuaj për të qëndruar të shëndetshëm dhe për të rigjeneruar indet lidhëse.

 • Mbani një sistem nervor të shëndetshëm

Një përfitim tjetër i bakrit që nuk mund të anashkalohet është se ai ndihmon në mbrojtjen e mbështjellësit të mielinës – kjo është shtresa e jashtme rreth nervave. Në veçanti, ushqimet që përmbajnë shumë bakër quhen edhe “ushqime të trurit” sepse bakri ka aftësinë të stimulojë të menduarit dhe proceset tona njohëse.

Bakri vepron si një stimulues i trurit sepse është i përfshirë në transportin e disa proteinave, të cilat mund të aktivizojnë neuronet në tru.

Ka gjithashtu shumë njerëz që besojnë se minerali i bakrit mbështet funksionimin e nervave, duke ndihmuar trurin të rrisë kreativitetin, vendimmarrjen dhe kujtesën e mirë. Me një sistem nervor të shëndetshëm, do të kontribuojë në përmirësimin e aftësisë njohëse.

 • Mbani një strukturë të shëndetshme kockore

Copper-co-tac-dung-Ho-tro-co-the-trao-doi-chat

Shtoni mjaftueshëm bakër për të pasur një sistem kockor të fortë

Përveç ruajtjes së shëndetit të indeve lidhëse dhe muskujve, bakri luan një rol të rëndësishëm edhe në zhvillimin e kockave. Mungesa e bakrit i bën kockat të brishta dhe më të prirura për thyerje, duke shkaktuar osteoporozë dhe nyje të dobëta.

Studimet tregojnë se marrja e bakrit në kombinim me zink, mangan dhe kalcium ngadalëson rrezikun e osteoporozës tek gratë e moshuara.

 • E nevojshme për rritje dhe zhvillim

Mungesa e bakrit është aq e rrallë në vendet perëndimore, saqë shfaqet kryesisht në vendet në zhvillim ose vendet e pazhvilluara ku ka mungesë të ushqyerjes. Mungesa e bakrit do të ndikojë negativisht në zhvillimin fizik dhe mendor të shumicës së njerëzve. Shkakton kequshqyerje të rëndë dhe e bën funksionin e trurit më pak efikas.

Bakri është një mineral që ndihmon në nxitjen e oksidimit të duhur nga qelizat e kuqe të gjakut në gjak. Mungesa e bakrit bën që ky nivel të bjerë në mënyrë jonormale dhe mund të çojë që qelizat, organet dhe indet të mos marrin oksigjen të mjaftueshëm. Studimet kanë treguar se: mungesa e bakrit mund të zvogëlojë peshën trupore, të zvogëlojë rritjen e gjatësisë si dhe të ngadalësojë aktivitetin metabolik.

 • Flokë të shëndetshëm, sy të shndritshëm dhe lëkurë të bukur

Copper-co-tac-dung-Toc-chac-show-off

Flokë më të fortë me minerale bakri

Bakri adekuat nevojitet që trupi të prodhojë pigmentet dhe teksturat natyrale të lëkurës, flokëve dhe syve. Bakri luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e melaninës – i shkëlqyer për flokët, lëkurën dhe sytë.

Tham Khảo Thêm:  Bật mí 12+ cách làm trắng răng tại nhà đơn giản

Për të bërë melaninën, trupi ka nevojë për bakër për të ndihmuar në prodhimin e një enzime të quajtur tirozinazë që lejon rritjen e melaninës.

Studimet tregojnë gjithashtu se bakri ndihmon në ndërtimin e kolagjenit, i cili është përgjegjës për ruajtjen e pamjes rinore dhe elasticitetit të lëkurës. Bakri është gjithashtu i përfshirë në prodhimin e elastinës, një substancë që gjendet në indin lidhës të lëkurës, e cila mund ta mbajë lëkurën të zhdërvjellët.

 • Balanconi aktivitetin e tiroides

Bakri luan një rol shumë të rëndësishëm në funksionin e tiroides sepse punon me minerale si zinku, kaliumi dhe kalciumi, të cilat janë thelbësore që trupi të jetë në gjendje të balancojë funksionin e tiroides dhe të parandalojë hipotiroidizmin ose hipotiroidizmin, hipertiroidizmin.

Kur një nga këto minerale të rëndësishme është në tepricë ose në mungesë, gjëndra tiroide mund të preket. Kjo do t’ju bëjë të përjetoni lodhje, shtim në peshë, ndryshime në temperaturën e trupit ose simptoma të tjera të padëshiruara.

 • Parandalimi i anemisë nga mungesa e hekurit

Bakri dhe hekuri punojnë së bashku për të sintetizuar hemoglobinën dhe qelizat e kuqe të gjakut. Sipas studimeve, bakri luan një rol të rëndësishëm në përthithjen e hekurit nga trakti intestinal dhe transportin e hekurit në mëlçi, ku depozitohet kryesisht hekuri.

Hekuri nga burimet ushqimore dhe suplementet i siguron trupit qeliza të kuqe të gjakut. Kur ka mungesë bakri, nivelet e hekurit bien duke çuar në anemi – një çrregullim i shkaktuar nga mungesa e hekurit. Anemia do të shkaktojë simptoma të tilla si: lodhje, dhimbje muskulore, tretje të dobët dhe funksion të dëmtuar të trurit.

Shkaqet dhe shenjat e mungesës së bakrit

– Të rriturit, nëse kanë një dietë të ekuilibruar dhe shkencore, sasia e bakrit në organizëm do të jetë e mjaftueshme. Megjithatë, nëse jeni të kequshqyer, ka shumë të ngjarë për shkak të mungesës së mineralit të bakrit.

Pacientët me çrregullime të rënda të tretjes do të zvogëlojnë gjithashtu aftësinë për të thithur bakër, si dhe minerale të tjera. Përveç kësaj, kur përthithja e zinkut dhe hekurit është e dobët, shkakton gjithashtu uljen e sasisë së bakrit në trup.

Thieu-hut-copper-khien-co-the-met-moi

Mungesa e bakrit e bën trupin të lodhur

Disa shenja që tregojnë se trupi juaj ka mungesë të bakrit përfshijnë: Lodhja, trupi i zbehtë, anemia, osteoporoza, artriti, kockat e brishta, dhimbjet e kyçeve, dhimbjet e muskujve, shumë rënia e flokëve, humbja e pashpjegueshme e peshës, shfaqja e mavijosjeve, dermatiti …

– Departamenti Amerikan i Bujqësisë ka rekomanduar sasinë e bakrit që trupi duhet të konsumojë çdo ditë sipas moshës si më poshtë:

 • Foshnjat nga 0 deri në 6 muaj kanë nevojë për 200 mcg/ditë
 • Fëmijët nga 6 muaj deri në 14 vjeç duhet të marrin suplement nga 220-890mcg/ditë (në varësi të moshës së saktë).
 • Adoleshentët 14-18 vjeç kanë nevojë për 890 mcg/ditë.
 • Të rriturit mbi 18 vjeç kanë nevojë për 900 mcg/ditë.
 • Gratë shtatzëna kanë nevojë për 1000 mcg/ditë.
 • Gratë që ushqehen me gji kanë nevojë për 1300 mcg në ditë.

Cilat janë ushqimet kryesore të pasura me bakër?

Bakri është minerali i tretë më i bollshëm në trupin tonë, por ai nuk prodhohet vetë dhe duhet të merret nëpërmjet disa ushqimeve të pasura me bakër.

Për shkak se trupi duhet të përdorë bakër rregullisht dhe nuk mund të ruajë mjaftueshëm, ju duhet të hani ushqime të pasura me proteina si: mëlçia, gocat e detit, arrat, ushqimet e detit, peshku, fasulet, drithërat dhe perimet për të parandaluar mungesën e bakrit.

Tham Khảo Thêm:  Bật mí 7 món quà giáng sinh độc nhất, dễ mua nhất hiện nay

Këtu janë disa nga ushqimet më të mira që përmbajnë bakër për t’ju ndihmuar të plotësoni kërkesat tuaja 0.7 mg/ditë:

Gan-bo-giau-bakër

Mëlçi viçi i pasur me bakër

Duke ngrënë 4,49 mg mëlçi viçi, ju mund të plotësoni sasinë e bakrit që i nevojitet trupit në 641%. Pra, nëse trupi juaj ka mungesë bakri, nuk duhet ta anashkaloni këtë pjatë të pasur me lëndë ushqyese.

 • Kërpudha Shiitake (Kërpudha Shiitake)

Për ata që e duan shijen e kërpudhave, ata me siguri nuk mund ta injorojnë këtë lëndë ushqyese të shijshme, ushqyese dhe yndyrore. Jo vetëm të pasura me zink, kalcium dhe fosfor, kërpudhat shiitake përmbajnë edhe shumë bakër. Ju duhet vetëm të hani 1.29 mg kërpudha të gatuara për të siguruar 184% të bakrit të trupit.

Lakra jeshile është në krye të listës së perimeve për sa i përket përbërjes ushqyese dhe përfitimeve. Kale është plot me minerale dhe lëndë ushqyese të nevojshme për trupin tonë, duke ndihmuar në rritjen e oksidimit, uljen e kolesterolit dhe parandalimin e kancerit. Ngrënia e një filxhani supë me 48 mg lakër jeshile mund të ndihmojë trupin tuaj të grumbullojë tashmë 68% bakër.

Chat-bakër

Arrat e shqemës përmbajnë shumë minerale bakri

Edhe pse shqemet duken të vogla, ato janë shumë ushqyese. Ky arrë përmban shumë vitamina esenciale, shumë minerale esenciale për organizmin dhe është gjithashtu një nga ushqimet e pasura me bakër, i cili është i mirë për humbjen e peshës, sëmundjet kardiovaskulare dhe kyçeve. Me vetëm 0,62 mg shqeme, përmban deri në 88% përmbajtje bakri.

Djathi ndihmon në ruajtjen e shëndetit të syve, ndihmon në zbukurimin e lëkurës, forcon sistemin imunitar si dhe parandalon në mënyrë shumë efektive osteoporozën, prishjen e dhëmbëve dhe kancerin. Në 16 mg djathë mund të gjejmë 23% bakër.

Avokado, një frut që jo vetëm është i shijshëm dhe ushqyes, por edhe redukton dhimbjet e kyçeve, ul kolesterolin dhe mbron sytë tuaj. Përveç kësaj, ju ndihmon gjithashtu të keni një gjumë të mirë dhe të parandaloni kancerin në mënyrë shumë efektive. Me gjysmë avokadoje rreth 0.12 mg do të sigurojë rreth 17% bakër për trupin.

Rrushi i thatë ju siguron gjithashtu një përmbajtje të lartë vitaminash, e cila ndihmon në përmirësimin e sistemit të tretjes, trajtimin e erës së keqe të gojës, parandalimin e anemisë, detoksifikimin e mëlçisë dhe veshkave dhe siguron energji të bollshme për trupin. Në 0,9 mg rrushi i thatë do të përmbajë 13% përmbajtje bakri.

Me ndarjen e mësipërme, shpresojmë t’ju ndihmojmë të kuptoni se çfarë është bakri si dhe efektet e bakrit në trup. Merrni mjaftueshëm nga ky mineral për një shëndet më të mirë!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Copper là gì? Công dụng của copper đối với sức khỏe con người . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *