Dấu hiệu tóc yếu cảnh báo bệnh gì? Cách chăm sóc và khắc phục

Rate this post

Shenjat e flokëve të dobët shpesh shihen si majat e çara, thyerja, ngatërrimi, humbja e elasticitetit. Kjo mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje të kokës ose folikulave të flokëve.

Që në kohën e babait të tij, gjyshërit kishin një thënie popullore se: “Dhëmbi, flokët janë rrënja e njeriut”. Pra, nëse fatkeqësisht hasni në shenja të flokëve të dobët, flokë të lehtë për t’u thyer, si t’i rregulloni? Prandaj, të kesh një flokë të shëndetshëm është vërtet e vështirë, apo jo? Dhe si të bëni një prerje flokësh që çdo vajzë ëndërron?

Shenjat e flokëve të dobët janë shpesh thyerja, majat e ndara dhe flokët fibroze
Shenjat e flokëve të dobët janë shpesh thyerja, majat e ndara dhe flokët fibroze

Çfarë janë flokët e dobët? Shkaqet e flokëve të dobët

Çfarë janë flokët e dobët?

Flokët e dobët janë një gjendje në të cilën flokët janë të hollë dhe të sheshtë, të brishtë, të vështirë për t’u stiluar dhe veçanërisht të prirur për t’u thyer. Ka shumë arsye që çojnë në rrallimin e flokëve: mosha, sëmundja ose dieta… Hulumtimet nga Akademia Amerikane e Dermatologjisë (AAD) tregojnë se një person mesatarisht humb 50-100 qime në ditë, pastaj qime të reja rriten nga gjëndra e vjetër. Megjithatë, me kalimin e kohës dhe moshës, gjëndrat e flokëve ndalojnë të “prodhojnë” qime. Ose zvogëloni aftësinë për të siguruar lëndë ushqyese në fibrat e flokëve, duke bërë që flokët të bëhen të brishtë dhe të bien lehtë.

Shkaqet e flokëve të dobët

Dietat tepër kufizuese çojnë në mangësi të lëndëve ushqyese

“Ushqimi” për flokët është gjaku. Trupi duhet të tolerojë plotësisht substanca esenciale si: proteina, zinku, hekuri, vitaminat A, C, B6, omega-3, omega-6… Ky burim i lëndëve ushqyese më pas do të transportohet përmes gjakut në qeliza. qelizat e trupit. , trupi, duke përfshirë qelizat germinale të flokëve.

Prandaj, kur trupi nuk ha mjaftueshëm lëndë ushqyese, dietë, humbet yndyrë dhe humb peshë, kjo do të ndikojë në rritjen normale të flokëve, duke çuar në rritjen e ngadaltë të flokëve, rritjen e ngadaltë të flokëve, flokë të hollë, jo të lëmuar dhe të lehtë për t’u rënë.

Stresi dhe tensioni i zgjatur

Çdo qime kalon në 3 faza (rritje-ndalim-rënie) në ciklin e tij jetësor, në të cilin faza e rritjes zgjat nga 2-6 vjet. Megjithatë, stresi mund të shkurtojë këtë orë biologjike, duke shtyrë më shumë flokë në një fazë pritjeje dhe duke rënë më shpejt. Në këtë fazë, nëse flokët nuk ushqehen, ato do të bien në gjendje të dredhur dhe të thatë, rrallimi i flokëve është i pashmangshëm.

Abuzimi me stilimin

Flokët janë një nga faktorët që ndihmojnë në tërheqjen e partnerëve, ndaj nuk është e vështirë të kuptosh pse shumë njerëz shpesh ndryshojnë modelin e flokëve për t’u dukur më mirë. Por përdorimi i shpeshtë i bojrave, kaçurrela, zbardhja e ngjyrës së flokëve, tërheqja e flokëve… “aplikimi” i kimikateve në flokë… mund të ndryshojë strukturën e flokëve. Kimikatet në produktet e kujdesit të flokëve si amoniaku, p-fenilendiamina, N-nitrosaminat… i sjellin flokët tuaj më afër dëmtimit.

Tham Khảo Thêm:  Nhạc R&B là gì? Giải mã sức cuốn hút của R&B mới nhất hiện nay

Çekuilibër hormonal

Shumë njerëz shpesh fajësojnë gjenetikën, zgjedhjen e shamponit të gabuar, etj., për rrallimin ose humbjen e flokëve. Megjithatë, shkaku kryesor i kësaj është një sistem i paqëndrueshëm endokrin. Sistemi neuroendokrin është i shqetësuar duke çuar në dobësimin e qelizave germinale të flokëve – materiali për formimin e flokëve dhe rritjen e flokëve – të fortë ose të dobët, të trashë ose të hollë, të shkurtër ose të gjatë.

5 shenjat paralajmëruese të flokëve të dobët

1. Flokë të thatë dhe të dredhur

Flokët e thatë janë një gjendje e shkaktuar nga paaftësia e flokëve për të thithur mjaftueshëm lëndë ushqyese; ose lëkura e kokës nuk ka prodhuar mjaftueshëm vaj për t’u hidratuar, duke çuar në tharje dhe çarje të skajeve, mungesë shkëlqimi dhe thyerje të lehtë.

Shkaku i flokëve të thatë është shpesh për shkak të shumë faktorëve. Sasia e vajit të skalpit të sekretuar varet nga mosha; Sa më shumë të rriteni, aq më pak vaj prodhoni. Për më tepër, ndryshimet hormonale pas menopauzës mund të jenë gjithashtu një faktor. Përveç kësaj, gjendja e flokëve të thatë mund të shkaktohet edhe nga ndikimet mjedisore. Klima e nxehtë dhe e thatë, ekspozimi i shpeshtë ndaj rrezeve të diellit, erës dhe ujit të klorur mund të ndikojnë gjithashtu në flokët.

Shihni më shumë: Pse flokët janë të thatë dhe të dredhur dhe këshilla për t’i rikthyer ato në shtëpi

2. Rënie shumë e flokëve

Është normale që të rriturit të humbasin 50-100 qime në ditë. Humbja e flokëve është një pjesë e natyrshme e ciklit të rritjes së flokëve dhe një pjesë e flokëve të humbur zëvendësohet nga rritja e flokëve të reja.

Cikli i rritjes së flokëve

Cikli jetësor i flokëve është zbuluar se kalon në 3 faza si më poshtë:

 • Faza e rritjes: 85-90% e flokëve janë në këtë fazë. Kjo fazë është 2 deri në 3 vjet për burrat dhe 6 deri në 8 vjet për gratë.
 • Faza e transformimit: Kjo është faza ku folikulat e flokëve tkurren dhe zgjat rreth 2-3 javë. Nga këto, 1% është në këtë fazë.
 • Faza e regresionit: zgjat nga 2 deri në 3 muaj, më pas flokët bien, rreth 9-14% e flokëve në këtë fazë. Pas derdhjes, qimet e reja rriten përsëri dhe cikli i rritjes fillon përsëri.

Cilat janë simptomat e rënies së tepërt të flokëve?

Humbja e tepërt e flokëve mund të vlerësohet si humbja e më shumë se 100 qimeve në ditë. Në të njëjtën kohë, ju mund ta njihni këtë gjendje edhe përmes shenjave të mëposhtme:

 • Zbuloni rënien e flokëve në shumë vende të ndryshme në dhomë, si dysheme, jastëk, lavaman, dollap, etj.
 • Fakti që ju i krehni ose i përkëdhelni flokët bie në sy edhe kur flokët janë të thyer.
 • Do të shihni vijën ndarëse në kokën tuaj duke u zgjeruar, duke zbuluar më shumë lëkurë.
 • Flokët janë më të hollë në prekje dhe për femrat me flokë të gjatë do të kenë gjithnjë e më pak lidhje.
 • Në raste të rënda, mund të vëreni njolla të lëkurës së kokës dhe madje edhe tullaci.
Humbja e tepërt e flokëve është një shenjë e flokëve të dobët
Rënia e tepërt e flokëve është një shenjë e flokëve të dobët

3. Majat e ndara

Majat e ndara janë kur kutikula e flokëve dëmtohet, ndahet në shumë fije të vogla dhe ekspozon bërthamën e brendshme. Majat e çara të patrajtuara mund të bëhen të thata, të pajetë dhe të çojnë në rënie të flokëve.

Skajet e ndara shpesh shkaktohen nga një sërë shkaqesh të zakonshme, të tilla si:

 • Lidhni flokët shumë fort
 • Lani flokët çdo ditë
 • Më pak prerje flokësh
 • Përdorni ngrohje të rregullt për flokët
 • Larja e flokëve me ujë të nxehtë shpesh dobëson lëkurën e kokës
 • Ushqimi jo i duhur

4. Porozitet i lartë i flokëve

Poroziteti i referohet aftësisë së flokëve për të thithur dhe mbajtur lagështinë, ngjyrën ose çdo lloj lëngu tjetër në kutikulën e flokëve. Njohja e porozitetit të flokëve tuaj mund t’ju ndihmojë të zgjidhni produktet dhe trajtimet e duhura për kujdesin e flokëve për të shmangur telashet e stilimit ose kujdesit për flokët tuaj në shtëpi.

Tham Khảo Thêm:  Cách làm bánh trung thu trứng muối nhanh, dễ làm tại nhà

Faktorët që ndikojnë në porozitetin e flokëve përfshijnë faktorë gjenetikë dhe të jashtëm si trajtimet kimike, dëmtimi i nxehtësisë dhe ekspozimi ndaj ultravjollcës.

5. Folikula të dobëta të flokëve

Çfarë është një gjëndër e dobët e flokëve?

Folikuli i flokëve, i njohur gjithashtu si vija e flokëve, është pjesa e flokëve që ndodhet nën lëkurën e kokës. Në çdo gjëndër flokësh, ka një papillë që përmban qeliza të gjalla që ushqehen, zhvillohen dhe formohen nga enët e vogla të gjakut. Kjo është pjesë e asaj që ne e shohim si flokë. Përveç kësaj, folikulat e flokëve përmbajnë gjëndra dhjamore që i bëjnë flokët të butë dhe me shkëlqim. Kur gjëndrat dhjamore ndryshohen ose nuk ushqehen, kjo çon në flokë të yndyrshëm ose të thatë.

Prandaj, nëse gjëndrat e flokëve janë të shëndetshme dhe sigurojnë ushqim adekuat, flokët e rinj do të jenë të fortë dhe të lëmuar. Në të kundërt, nëse gjëndrat e flokëve janë të dobëta, flokët do të ngatërrohen dhe bëhen të brishtë, duke çuar në rrallim, rrallim dhe tullac.

Shkaqet e folikulave të dobëta të flokëve

Për shkak të çekuilibrit hormonal

Çrregullimet ose çekuilibrat në nivelet e hormonit të dihidrotestosteronit (DHT) mund të shkaktojnë tkurrje të rrënjëve të flokëve. Duke rritur kështu trashësinë e filmit mbrojtës të kokës. Si rezultat, rrënjët e flokëve nuk ushqehen siç duhet. Me kalimin e kohës, flokët bëhen më të dobët, të lehtë për të shkaktuar rënie të flokëve dhe të vështirë për t’u rigjeneruar.

Për shkak të mungesës së lëndëve ushqyese

Folikulat e flokëve kanë nevojë për disa lëndë ushqyese, si proteina, biotinë, acid folik, vitaminë zink, etj., që të rriten të shëndetshëm. Prandaj, kur trupit i mungojnë këto substanca, rrënjët e flokëve do të kenë vështirësi në rritje dhe gradualisht do të dobësohen. Flokët bëhen të thatë dhe të brishtë.

Për shkak të nxehtësisë, kimikateve

Tharja e rregullt e flokëve, drejtimi i flokëve, kaçurrela e flokëve, … ose përdorimi i bojës së flokëve, kimikatet për zbardhjen e flokëve mund të shkaktojnë dëme. Kujdesi gjithashtu është bërë më i vështirë. Në veçanti, flokët janë shumë të vështirë për t’u rikuperuar, duke çuar në rrënjë të buta dhe të brishta të flokëve. Kjo është gjithashtu një nga shenjat e flokëve të dobët për t’u kujdesur.

Për shkak të kujdesit të gabuar të flokëve

Kujdesi i gabuar i flokëve manifestohet si përdorimi i shampove me shumë kimikate, pastrimi i fortë i flokëve. Larja e flokëve disa herë në ditë dhe shpeshherë edhe dobëson flokët. Larja e flokëve të lagur, tharja e flokëve, inkubimi i flokëve me kondicionerë të papërshtatshëm, etj., mund të dobësojnë gjëndrat e flokëve. Kjo i lë flokët të pambrojtur ndaj dëmtimit dhe lidhjeve të thyera.

Arsyet mjekësore

Hipotiroidizmi, hipertiroidizmi apo sëmundjet kërpudhore të flokut, krimbi, vezorja policistike ndikojnë në shëndetin e flokëve. Disa shenja të flokëve të dobët kur ekziston kjo sëmundje themelore janë rënia e flokëve në copa, të holla, të brishta, … Kjo ndodh sepse procesi i trajtimit përdor shumë antibiotikë, kimioterapi, rrezatim …

Si të kujdeseni për flokët e dobët

Lani flokët siç duhet

Edhe pse larja e flokëve është një punë e përditshme dhe e thjeshtë, gabimi i zakonshëm i shumë njerëzve është dëmtimi i lëkurës së kokës dhe tharja e flokëve. Pra, mënyrat se si duhet të kujdeseni për flokët e hollë dhe të brishtë janë:

 • Ju duhet t’i lani flokët vetëm 1 deri në 2 herë në javë; Mos lani shumë për të humbur lëndët ushqyese në lëkurë.
 • Para se të lani flokët, duhet t’i zgjidhni flokët.
 • Lani flokët me ujë të ngrohtë (jo të nxehtë) për të ndihmuar në hapjen e poreve dhe për të hequr papastërtitë me lehtësi.
 • Fërkojeni butësisht me pëllëmbën ose majat e gishtave në vend që të gërvishteni fuqishëm me gishtat.
 • Më e rëndësishmja, zgjidhni shampon e duhur për flokët tuaj; të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e shenjave të flokëve të dobët: zvogëlojnë derdhjen, thyerjen dhe zbokthin.
 • Mos i lani flokët kur janë ende të lagur dhe sidomos mos flini kur flokët nuk janë të thatë, përndryshe flokët do të bien më shumë dhe do të thahen më dobët.
Tham Khảo Thêm:  Nút bạc youtube là gì? Làm sao để nhận được nút bạc từ youtube?
Lani flokët siç duhet për të parandaluar flokët e dobët
Lani flokët siç duhet për të parandaluar flokët e dobët

Hiqni dorë nga zakoni i dëmtimit të flokëve

Në procesin e kujdesit për flokët e holluar, ndonjëherë mund të dëmtoni flokët tuaj. Megjithatë, vetëm bërja e ndryshimeve të vogla në rutinën tuaj mund të ndihmojë në parandalimin e rrallimit të mëtejshëm dhe përmirësimin e trashësisë së flokëve.

 • Vishni një kapak noti për të shmangur kimikatet në pishinë dhe shpëlani flokët me ujë të pastër.
 • Thajeni me peshqir (shmangni fërkimin me peshqir) ose thajeni në ajër
 • Shmangni tharjen ose stilimin e flokëve kur janë ende të lagur
 • Le të vlerësojmë së bashku dhe të mësojmë se si të kujdesemi për flokët e hollë dhe të brishtë. Minimizoni përdorimin e shumë kimikateve (ngjyra, rregullues) në flokë për të pasur flokë më të bukur.
 • Shmangni përdorimin e një shirit koke që është shumë i ngushtë ose mbajtjen e një kapele shumë të ngushtë. Pasi kjo do të reduktojë stresin në rrënjë dhe do të reduktojë thyerjen dhe thatësinë.
 • Vishni një kapelë me buzë të gjerë për të mbrojtur flokët dhe për të shmangur rrezet e diellit direkte
 • Lënë duhanin. Sepse pirja e duhanit zvogëlon qarkullimin e gjakut në trup, duke përfshirë lëkurën e kokës.
 • Kufizoni përdorimin e alkoolit dhe kafesë, pijeve të gazuara sepse dobëson sistemin imunitar të organizmit. Që atëherë, sasia e rënies së flokëve do të reduktohet, flokët do të jenë më të fortë, gjendja e flokëve që janë të prirur për t’u thyer gjithashtu do të përmirësohet.

Masazh i kokës

Trajtimet e masazhit të kokës për flokë të hollë gjithashtu ndihmojnë në stimulimin e rritjes së folikulave dhe përmirësimin e rrënjëve të brishta të flokëve. Frekuenca optimale e masazhit të kokës është 10-15 minuta, 3-4 herë në javë.

Mund të kombinoni disa vajra esencialë si vaj kokosi, livando, vaj ulliri… për të krijuar një ndjenjë relaksi dhe rehatie gjatë masazhit të kokës për të stimuluar rritjen e flokëve. Përveçse ndihmon për të stimuluar rritjen e flokëve, masazhi mund t’ju ndihmojë gjithashtu të flini më mirë dhe të ndiheni më të freskët.

Maskë për flokë me barishte natyrale

A e dini se në vend që të shpenzoni shumë para për të blerë krem ​​për flokë, avullimi i flokëve në një banjë dhe aplikimi i një maske flokësh me përbërës natyralë është një mënyrë për t’ju ndihmuar të ushqeni flokët nga jashtë dhe të ndihmoni flokët tuaj të rriten natyrshëm. Më e butë dhe më me shkëlqim. Përveç kësaj, përdorimi i një maske flokësh rregullisht 2-3 herë në javë do t’i ndihmojë flokët më pak të thatë dhe të brishtë.

Disa shënime kur përdorni maska ​​për flokë:

 • Pronarët e flokëve me vaj duhet ta aplikojnë këtë maskë 1-2 herë në javë, kryesisht në boshtin e flokëve.
 • Për flokë të thatë dhe kaçurrela, rekomandohet aplikimi i maskës 2-3 herë në javë dhe aplikimi i lëndëve ushqyese në rrënjët dhe majat e flokëve.
 • Për flokët e lyer, të lyer ose të trajtuar kimikisht, duhet të aplikoni rregullisht një maskë për të shmangur tharjen dhe thyerjen.

Shpresojmë që përmes këtij artikulli për flokët të keni mësuar më shumë për shenjat e flokëve tuaj të dobët si dhe të keni gjetur zgjidhjet e duhura për problemet që kanë flokët tuaj. Ju lutemi mbroni dhe vlerësoni flokët tuaj për të mbajtur bukurinë rinore dhe pamjen më të ndritshme!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Dấu hiệu tóc yếu cảnh báo bệnh gì? Cách chăm sóc và khắc phục . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *