Gàu là gì? Cách phân biệt các loại gàu

Rate this post

Çfarë është zbokthi? Zbokthi është një gjendje në të cilën qelizat e vdekura të lëkurës në lëkurën e kokës largohen, shpesh duke u derdhur mbi supet dhe veshjet. Ndërsa thekonet e zbokthit mund të duken të ngjashme, ato mund të shkaktohen nga disa lloje të kushteve të kokës. Njohja e llojit tuaj të zbokthit është çelësi për të hequr qafe thekonet dhe kruajtjen dhe gjithashtu mund t’ju ndihmojë të ndërmerrni hapa për të trajtuar shkakun themelor. Në këtë artikull, ne do të shqyrtojmë llojet e ndryshme të zbokthit dhe çfarë mund të bëni për të trajtuar ose parandaluar një lëkurë të kokës.

Le të zbulojmë se çfarë është zbokthi?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme e kokës. Tek çdo person, zbokthi mund të shfaqet me manifestime, forma dhe ngjyra të ndryshme. Zbokthi ndahet në zbokth duktal dhe zbokth me pllaka. E thënë thjesht, zbokthi i tubit është një pjesë e vogël e zbokthit si rërë e bardhë, e mbuluar në të gjithë flokët dhe shpesh bie mbi shpatulla. Zbokthi shpesh grumbullon luspa të trasha në lëkurën e kokës dhe zhvishet në copa të mëdha në skajet e flokëve.

Zbokthi nuk është një sëmundje e rrezikshme, por ndikon shumë në planin estetik dhe mund t’ju bëjë të humbni besimin kur komunikoni, kur takoheni. Normalisht, zbokthi nuk është ngjitës nga personi në person, por kur zbokthi infektohet, ka të ngjarë të përhapet më gjerësisht në majë të kokës dhe mund të përhapet në ballë dhe veshë.

Lexo më shumë: Çfarë e shkakton zbokthin?

Çfarë e shkakton zbokthin?

Ka shumë arsye pse duhet të përballeni me zbokthin në flokët tuaj. Megjithatë, njerëzit ndahen në 2 shkaqe kryesore si më poshtë: Patologjike dhe Jopatologjike

Zbokthi nuk shkaktohet nga sëmundje

 • Gjëndrat dhjamore tepër aktive: Gjëndrat dhjamore janë më aktive se zakonisht, veçanërisht gjatë pubertetit. Gjëndrat dhjamore kanë një shtrirje aktive në skalpin e kokës përpara, fytyra shkakton shfaqjen e zbokthit për të formuar njolla të bardha dhe të holla me luspa që janë shumë të pakëndshme.
 • Përdorimi i shampos së papërshtatshme: Shumica e shampove sot janë të formuluara sipas formulave kimike. Edhe pse ka një efekt pastrimi të thellë, nëse përdoret për një kohë të gjatë heq aksidentalisht të gjithë shtresën mbrojtëse të ceramidit të kokës, kështu që lëkura e kokës është e ndjeshme ndaj sulmit të kërpudhave dhe baktereve.
 • Mos larja e flokëve të pastër: Zakoni i të qenit dembel për të larë flokët bën që vaji, papastërtitë dhe djersa të grumbullohen në lëkurën e kokës për një kohë të gjatë, duke bllokuar gjëndrat e flokëve dhe duke penguar procesin e frymëmarrjes së lëkurës së kokës.
 • Lënia e flokëve të lagur kur shkoni për të fjetur: Ky është një zakon i keq që ndikon drejtpërdrejt në shëndetin. Përveç kësaj, lëkura e kokës është gjithmonë në një gjendje të lagësht, e cila është e lehtë për të prodhuar zbokth dhe për të shkaktuar kërpudhat e kokës.
 • Vishni një helmetë të pistë: Shpesh duhet të përdorni një helmetë sa herë që dilni jashtë. Megjithatë, a i pastroni vërtet ato? Papastërtitë, bakteret, djersa e grumbulluar në kapelë për një kohë të gjatë janë shkaku i ndotjes së kokës dhe lehtëson shfaqjen e zbokthit. Kjo është edhe arsyeja pse balli juaj shfaqet çdo ditë.
 • Lyerja e flokëve shumë herë: Lyerja e flokëve shumë herë bën që flokët tuaj të ekspozohen shpesh ndaj kimikateve në një kohë të shkurtër, duke shkaktuar dëmtime dhe thyerje.
Tham Khảo Thêm:  Top 8 dầu gội thảo dược cho tóc nhuộm tốt nhất hiện nay

Zbokth për shkak të sëmundjes

Një sërë kushtesh mund të shkaktojnë simptoma në lëkurën e kokës, zakonisht zbokth. Ja disa sëmundje që ju bëjnë të përballeni me zbokthin.

 • Psoriasis: Kur psoriaza e kokës bën që skalpi të zhvishet, pacienti ndihet shumë i vetëdijshëm kur komunikon. Madje, ka raste kur shenjat e psoriazës vazhdojnë për një kohë të gjatë në lëkurën e kokës, madje edhe për gjithë jetën.
 • Kërpudhat e kokës: Kjo është një sëmundje e kokës me të cilën hasin mjaft njerëz. Kur kushtet janë të favorshme, disa lloje kërpudhash shumohen, zhvillohen dhe shkaktojnë sëmundje. Kërpudhat rriten falë keratinës së pranishme në sipërfaqen e lëkurës, thonjve dhe flokëve, duke shkaktuar dëmtim të kokës dhe shfaqjen e zbokthit.
 • Dermatiti i kontaktit: Kur ka acarim nga produktet e kujdesit të lëkurës, qime për shkak të përbërësve jo të përshtatshëm për trupin, duke shkaktuar sekretim të lëkurës së kokës, flluska, pustula dhe kore në lëkurën e kokës.
 • Dermatiti: Zakonisht shfaqet tek fëmijët nën 2 vjeç me shenja të tilla si luspa të trasha, të njoma dhe të verdha që formojnë njolla të mëdha, të njohura edhe si mut buall. Tek të rriturit, gjendja është e ngjashme, me thekon të trasha, të bardha ose të verdha që mund të jenë të thata ose të lagështa.

Si të dallojmë llojet e zbokthit

Ekzistojnë disa lloje të zbokthit, secila me shkaqet e veta. Disa lloje mund të trajtohen lehtësisht duke ndryshuar rutinën tuaj të kujdesit të flokëve ose me mjete juridike shtëpiake për zbokthin. Llojet e tjera të zbokthit mund të kërkojnë ilaçe me recetë. Le të hedhim një vështrim më të afërt në llojet e zbokthit dhe shkaqet themelore të secilit.

Zbokth i thatë

Ky është një lloj i zakonshëm i zbokthit. Kjo ka tendencë të ndodhë më shpesh në muajt e dimrit, sepse moti i ftohtë dhe ngrohja e brendshme mund të thajnë lëkurën tuaj, duke përfshirë lëkurën e kokës. Ose keni zakon të lani flokët me ujë të nxehtë shpesh, gjë që mund të çojë gjithashtu në tharjen e lëkurës.

Një skalp tepër i thatë mund të shkaktojë acarim dhe derdhje të qelizave të lëkurës. Lëkura e thatë nxjerr zbokthin e vogël dhe të bardhë. Lëkura e kokës mund të ndjejë kruarje, por jo tepër. Nëse kruajtja bëhet e rëndë, mund të keni një gjendje më serioze të lëkurës që kërkon kujdesin e një profesionisti mjekësor.

Simptoma: Një ndjenjë shtrëngimi në kokën tuaj dhe thekon të bardha që shfaqen në flokët dhe skalpin tuaj. Për të ndihmuar në parandalimin e zbokthit të thatë, përdorni një shampo hidratuese. Mjetet juridike shtëpiake, si masazhi i kokës me vaj kokosi, mund të ndihmojnë gjithashtu në lehtësimin e kruajtjes dhe parandalimin e tharjes së kokës.

Shihni gjithashtu: Dalloni skalpin e kokës me zbokth dhe atë të thatë?

Zbokth me vaj

Pikërisht nën sipërfaqen e lëkurës tuaj janë gjëndrat që prodhojnë sebum, substancën vajore që ndihmon në mbajtjen e lëkurës tuaj të lagësht dhe të mbrojtur. Kur këto gjëndra dhjamore sekretojnë shumë sebum, kjo mund të bëjë që skalpi të bëhet i yndyrshëm. Përveç kësaj, vaji i tepërt mund të grumbullohet së bashku, duke irrituar lëkurën e kokës dhe duke shkaktuar zbokth. Thekonet e zbokthit në lëkurën e yndyrshme priren të jenë më të mëdha se ato në lëkurën e thatë. Thekonet mund të duken më të verdha se të bardha dhe gjithashtu mund të jenë më të yndyrshme.

Simptoma: Njolla të verdha në lëkurën e kokës, zbokth të mëdhenj të verdhë, kruajtje, flokë të yndyrshëm. Larja e flokëve rregullisht dhe përdorimi i një shampo kundër zbokthit me acid salicilik mund të ndihmojë në kontrollin e zbokthit në lëkurën e yndyrshme.

Tham Khảo Thêm:  Rainer Maria Rilke là ai? Cuộc đời và sự nghiệp

Zbokthi i lidhur me kërpudhat

Një kërpudhat e zakonshme e quajtur Malassezia gjendet në lëkurën e çdo njeriu. Në disa njerëz, mund të shkaktojë një përgjigje inflamatore që shkakton zbokth ose kushte të tjera, të tilla si ekzema. Është gjithashtu shumë ngjitëse dhe mund të përhapet përmes sendeve të tilla si krehër, peshqirë ose kapele me një person të infektuar.

Simptoma: Zbokth i bardhë ose i verdhë, që kruhet.

Çfarë është zbokthi i tubave?

Zbokthi (i njohur edhe si ekzema tubulare) është një lloj gjendjeje e kokës në të cilën skalpi i kokës përflahet dhe shfaqen thekon të bardha ose të verdha në lëkurën e kokës, të ngjashme me zbokthin. Sidoqoftë, ndryshimi midis zbokthit dhe zbokthit të tubit është se thekonet e zbokthit të tubit janë cilindrike, më të gjata dhe më të rralla se thekat e zbokthit.

Zbokthi mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh, duke përfshirë gjenetikën, efektet e stresit, shëndetin e dobët ose gjendje të tjera mjekësore, si sëmundje autoimune, krimba të ziles ose kushte të tjera mjekësore që lidhen me gjëndrat dhjamore.

Për të trajtuar zbokthin tubular, duhet të përdorni produkte të posaçme për kujdesin e flokëve si shampo kundër zbokthit dhe siç është përshkruar nga mjeku juaj. Në të njëjtën kohë, është e mundur të kontrollohet sëmundja duke reduktuar stresin, duke u kujdesur mirë për shëndetin dhe ushqyerjen dhe duke krijuar një mjedis të shëndetshëm për lëkurën e kokës.

Zbokthi lidhet me sëmundjen

Disa sëmundje të zakonshme të lëkurës, duke përfshirë psoriazën, ekzemën dhe dermatitin seborrheik, mund të ndikojnë në lëkurën e kokës dhe të shkaktojnë zbokth.

Dermatiti seborrheik: Dermatiti seborrheik shpesh shfaqet tek njerëzit me skalpe të yndyrshme. Kjo është një formë e rëndë e zbokthit me vaj. Përveç zgjebeve, kjo gjendje e zakonshme e kokës mund të shkaktojë njolla me luspa të kuqe dhe kruarje.

Ekzema: I njohur gjithashtu si dermatiti atopik, ekzema karakterizohet nga njolla të lëkura, kruarje të lëkurës dhe ndonjëherë një skuqje të kuqe. Kur është i pranishëm në lëkurën e kokës, ky inflamacion mund të shkaktojë thekon që shpesh janë më të mëdha se thekonet e zbokthit në lëkurën e thatë. Ju gjithashtu mund të vini re një skalp të skuqur dhe të irrituar.

Psoriasis: Psoriaza mendohet të jetë një gjendje autoimune në të cilën qelizat e lëkurës rriten shumë shpejt, duke shkaktuar njolla të trasha dhe me luspa në lëkurë. Sipas Fondacionit Kombëtar të Psoriasis, rreth 50 për qind e njerëzve me psoriasis kanë gjithashtu psoriasis të kokës. Psoriaza e kokës mund të shfaqet si luspa pluhuri të imët dhe argjendtë. Mund të shfaqet gjithashtu si njolla të ngritura, të përflakura, me luspa të lëkurës të mbuluara me një shtresë të bardhë argjendi të qelizave të vdekura të lëkurës.

☛Referenca: Sëmundjet e zakonshme të lëkurës së kokës

Çfarë mund të bëni për të trajtuar ose parandaluar zbokthin?

Strategjitë për trajtimin dhe parandalimin e zbokthit mund të ndahen në tre kategori:

 • Shampo kundër zbokthit
 • Ndryshimi i stilit të jetesës
 • Kujdesi për flokët

Shampo kundër zbokthit

Për disa njerëz, përdorimi i një shampo kundër zbokthit është i mjaftueshëm për të trajtuar dhe parandaluar skuqjen e kokës. Është e rëndësishme të lexoni me kujdes udhëzimet – disa shampo janë për përdorim të përditshëm, ndërsa të tjerët duhet të përdoren më rrallë.

Nëse një shampo nuk funksionon ose e humb efektivitetin e tij me kalimin e kohës, provoni një tjetër. Nëse shampo shkakton efekte anësore – të tilla si skuqje dhe acarim, ose skuqje – ndaloni menjëherë përdorimin e tij dhe bisedoni me një profesionist të kujdesit shëndetësor.

Shampo pa recetë (OTC) që përmbajnë llojet e mëposhtme të përbërësve mund të ndihmojnë në zvogëlimin ose parandalimin e skuqjes:

 • Zink pyrithione: Ndihmon në vrasjen e baktereve dhe kërpudhave në lëkurën e kokës. Shampo me këtë përbërës, të njohur edhe si zink pyrithione, janë të përshtatshme për shumicën e llojeve të flokëve.
 • Katrani i qymyrit: Ngadalëson vdekjen e qelizave të lëkurës në lëkurën e kokës. Këto shampo mund të çngjyrosin flokët e hapur.
 • Acidi salicilik: Trajton yndyrën e tepërt në lëkurën e kokës. Shumë shampo me këtë përbërës mund të përdoren çdo ditë, ndërsa të tjerat rekomandohen 2 deri në 3 herë në javë.
 • Sulfidi i selenit: Kundër mykut në lëkurën e kokës. Ky përbërës mund të bëjë që flokët të ndryshojnë ngjyrën nëse nuk i shpëlani flokët tërësisht pasi t’i lani.
 • Ketokonazoli: Lufton gjithashtu kërpudhat, dhe ky shampo është në dispozicion pa recetë dhe me recetë.
Tham Khảo Thêm:  Nikola Tesla: Cuộc đời và sự nghiệp phát minh

Shiko më shumë postime: EASYShampo më efektive kundër zbokthit

Ndryshimi i stilit të jetesës

Një mënyrë jetese e shëndetshme mund të përfitojë gjithashtu shëndetin e kokës tuaj në disa mënyra. Në veçanti, përpiquni të:

 • Menaxhoni stresin tuaj, pasi nivelet e larta të stresit mund të dobësojnë sistemin tuaj imunitar dhe të përkeqësojnë disa kushte të lëkurës, si dermatiti seborrheik, ekzema dhe psoriasis.
 • Hani një dietë të shëndetshme që përfshin shumë acide yndyrore omega-3, zink, vitamina B dhe probiotikë.

Kujdesi për flokët

Nëse jeni të prirur ndaj zbokthit, mund t’ju duhet të bëni disa ndryshime në rutinën tuaj të kujdesit të flokëve dhe në produktet që përdorni. Merrni parasysh strategjitë e mëposhtme:

 • Kufizoni produktet e stilimit të flokëve, duke përfshirë bojërat e flokëve, që mund të irritojnë lëkurën tuaj ose të lënë vajra dhe kimikate në kokën tuaj që mund të rrisin rrezikun e shfaqjes së zbokthit.
 • Shmangni ujin e nxehtë. Në vend të kësaj, përdorni ujë të ngrohtë për të larë flokët.
 • Lani flokët rregullisht me një shampo të butë ose shampo që përmban përbërës kundër zbokthit dhe sigurohuni që t’i shpëlani mirë.

☛Shiko postimin: CSi të përdorni vaj kokosi për flokë të gjatë

Kur të shihni një mjek?

Një rast i lehtë i zbokthit zakonisht nuk kërkon vlerësimin dhe trajtimin e mjekut. Megjithatë, ka disa situata që kërkojnë shampo të forta me recetë ose medikamente të tjera. Nëse vëreni ndryshime në lëkurën e kokës që janë më të rënda ose nuk largohen me terapi të vetë-kujdesit, shihni ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor ose dermatologun.

Disa simptoma që mund të jenë shenja të një gjendjeje që kërkon trajtim mjekësor përfshijnë:

 • Skuqje ose acarim i vazhdueshëm
 • Skuqja nuk largohet
 • Duke u përhapur vazhdimisht
 • Tejet kruarje
 • Peshorja nuk pastrohet me shampo OTC

Nëse keni një sëmundje të lëkurës si psoriasis ose ekzema që prek një pjesë të trupit tuaj dhe gjithashtu keni zbokth, njoftoni mjekun tuaj. Së bashku me mjekun ose ofruesin e kujdesit shëndetësor, ju mund të përcaktoni kursin më të mirë të trajtimit të zbokthit për ju.

Pika kyçe

Megjithëse thekonet e zbokthit shpesh duken të ngjashme, ato mund të shkaktohen nga lloje të ndryshme të kushteve të kokës. Duke i kushtuar vëmendje pamjes së thekoneve, gjendjes së lëkurës dhe flokëve, si dhe simptomave të tjera të mundshme, mund të kuptoni se çfarë lloj zbokthi keni.

Zbokthi shpesh mund të trajtohet me një shampo kundër zbokthit OTC si dhe me një ndryshim në rutinën tuaj të kujdesit të flokëve. Në disa raste, mund të nevojiten shampo me recetë për të ndihmuar në heqjen e këtyre zgjebeve të pakëndshme. Pra, përmes ndarjes së mësipërme, rubrika ju ndihmoi t’i përgjigjeni pyetjes se çfarë është zbokthi dhe si të dalloni llojet e zbokthit.

Informacion i dobishëm për artikullin: Si ta trajtojmë zbokthin?[[

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Gàu là gì? Cách phân biệt các loại gàu . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *