Gội đầu bằng chanh giảm rụng tóc, trị gàu và giúp tóc suôn mượt

Rate this post

Ndryshimi i vazhdueshëm i modeleve të flokëve bën që flokët tuaj të ekspozohen vazhdimisht ndaj kimikateve të bukurisë (perm, bojë …) dhe temperaturës së çatisë. Kjo është edhe arsyeja pse flokët bëhen të thatë dhe të brishtë. Larja e flokëve me limon të freskët është një sekret i kujdesit për flokët që shumë femra pëlqejnë të përmirësojnë flokët e ngatërruar dhe të thyer. Lëreni Nguyen Xuan të zbulojë këtë sekret.

Pse duhet t’i lani flokët me limon?

Limoni nuk është vetëm një përbërës popullor që përdoret për të bërë një pije apo erëza popullore. Është gjithashtu një material i lirë dhe i lehtë për t’u gjetur për kujdesin efektiv të flokëve. Limoni përmban shumë acid citrik i cili ka efekt antibakterial, vret kërpudhat, pengon rritjen e zbokthit. Përveç kësaj, vitaminat B dhe C të pranishme në këtë frut gjithashtu ndihmojnë në stimulimin e rritjes së folikulave të flokëve, duke ndihmuar në mbajtjen e flokëve të pastër, të fortë, të lëmuar dhe parandalimin e rënies së flokëve në mënyrë efektive.

Duke shampo me gjethe limoni të freskët lë në flokë një aromë të butë, lëvozhga e limonit masazhon lëkurën e kokës për t’ju ndihmuar të ndiheni rehat, rehat dhe ju jep një gjumë të mirë.

Le të zbulojmë në detaje përdorimet e limonit për flokët, për të kuptuar pse femrat pëlqejnë të përdorin limonin për kujdesin e flokëve.

Pastrimi i zbokthit

Zbokthi ju bën të ndiheni të kruar, të parehatshëm dhe të humbni besimin sa herë që ndërveproni me njerëzit. Kur ta bëni këtë, do ta doni limonin sepse acidi alfa hidroksi i pranishëm në limon ndihmon në eksfolimin, limoni e mban kokën tuaj të pastër, pa kore. Përveç kësaj, limoni gjithashtu ndihmon në mënyrë efektive antiseptike, anti-inflamatore për të ndihmuar në reduktimin e zbokthit në lëkurën e kokës. (Shih të plotë: Si ta trajtojmë zbokthin me limon)

Kontrolloni dhe hiqni vajin në lëkurën e kokës

Limoni është një përbërës i lirë, por efektiv, veçanërisht për ata prej jush që kanë një skalp të yndyrshëm. Sasia e vajit në lëkurën e kokës është alkaline, ndërsa limoni është acid, kështu që kur përdorni limon në këto raste, ndihmon në neutralizimin dhe largimin e yndyrës së tepërt në flokë duke ruajtur ende vajin natyral që i nevojitet flokëve për t’u rritur. Nxit rritjen e flokëve dhe mban majat e flokëve të shëndetshme. Kur lani flokët me limon, do të zbuloni se flokët tuaj bëhen më të butë, flokët tuaj janë më të bukur dhe më të fortë.

Parandalimi i rënies së flokëve

Flokët e trashë dhe të lëmuar janë ëndrra e të gjitha femrave. Megjithatë, rënia e flokëve është e madhe, ndërkohë që flokët e foshnjës rriten ngadalë, duke bërë që flokët tuaj gradualisht të bëhen gjithnjë e më të holla. Lani flokët me limon për të ndihmuar në trashjen e flokëve dhe për të parandaluar humbjen e flokëve në mënyrë efektive.

Ndriçimi i flokëve

Shampoja me limon ndihmon në pastrimin e zbokthit, parandalimin e rënies së flokëve dhe i bën flokët me shkëlqim

Limoni është i pasur me vitaminë C, e cila është një zbardhues natyral i butë që ndihmon në ruajtjen e ngjyrës së flokëve. Sidomos për ju që keni flokë me tone të çelura si bjonde, kafe e artë… Përveç kësaj, acidi citrik në limon është një agjent natyral ndriçues, i përdorur shpesh në fushën e bukurisë. Përveç nesh, lëngu i limonit gjithashtu ndihmon në heqjen e grumbullimit nga produktet e kujdesit – shkaku i flokëve të shurdhër, duke i ndihmuar në këtë mënyrë flokët të duken më të shndritshëm dhe më të butë.

Tham Khảo Thêm:  Đá khô là gì? Công thức hóa học của nước đá khô

Bëni flokët më të shëndetshëm

Larja e flokëve me limon është një sekret i madh për t’ju ndihmuar të keni flokë natyralisht të lëmuar. Mund ta kombinoni limonin me disa përbërës të tjerë për të bërë maska ​​për flokët që ofrojnë lëndët ushqyese të nevojshme për të ndihmuar flokët e drejtë, të lëmuar dhe të fortë.

Flok te gjata

Ndoshta nuk e keni pritur që përdorimi i limonit t’i bëjë flokët të gjata dhe të shpejta. Shampoja me limon konsiderohet një metodë efektive e rritjes së flokëve. Kur skalpi pastrohet dhe largohen mbetjet e grumbulluara, duke krijuar kushte të favorshme për rritjen e flokëve.

Referenca: Si të ndihmoni flokët të rriten shpejt në 1 javë

Mësoni si të lani flokët me limon të freskët për efektin më të mirë

Lani flokët me lëng limoni të pastër

Larja e flokëve me lëng limoni është masa më e thjeshtë dhe më e kursyer në kohë. Kjo është një metodë për kujdesin e flokëve për vajzat që janë të zëna dhe kanë pak kohë, por ende duan të përdorin ilaçe natyrale.

Ju bëni sa më poshtë:

 • Përgatitni 4 – 10 limonë
 • Prisni limonin për të marrë lëngun dhe hiqni farat dhe lëvozhgën
 • Bëni pure lëkuren e limonit
 • Përdorni lëng limoni të sapo grirë dhe lëvore limoni për të larë dhe masazhuar flokët tuaj
 • Shpëlajeni me ujë të pastër

Nuk keni nevojë për shampo, sepse kur ka shenja të rënies së flokëve, nuk duhet të përdorni kimikate si vajrat për thirrje, kremrat e inkubacionit…mund të bëjnë që flokët të bien më shumë.

Lani flokët me limon të freskët dhe uthull të bardhë

Kombinimi i limonit të freskët dhe uthullës së bardhë krijon një përzierje që parandalon në mënyrë mjaft efektive rënien e flokëve dhe sëmundjet e rrënjëve të flokëve. Ju bëni hapat e mëposhtëm:

 • Përgatitni 3 limonë të freskët dhe 2-3 lugë uthull të bardhë
 • Shtrydhni lëngun e limonit, hiqni farat dhe përzieni mirë me uthull të bardhë
 • Aplikojeni përzierjen në flokët tuaj dhe masazhojeni butësisht
 • Lëreni të veprojë për rreth 20 minuta dhe shpëlajeni me ujë të pastër

Lani flokët me limon të freskët dhe vaj ulliri

Limoni përmban lëndë ushqyese që jo vetëm ndihmojnë në pastrimin e skalpit, eksfolimin dhe heqjen e zbokthit. Vaji i ullirit ndihmon në hidratimin e lëkurës së kokës, duke nxitur rritjen e shpejtë dhe të shëndetshme të flokëve. Kombinimi i këtyre dy përbërësve rrit efektivitetin shumë herë.

Veproni si më poshtë:

 • Përgatitni 2 limonë dhe 3 lugë vaj ulliri
 • Merrni lëngun e 2 limonave dhe përzieni me 2 lugë vaj ulliri
 • Flokët e lagur, aplikojeni përzierjen në flokë dhe lëkurën e kokës dhe masazhoni butësisht
 • Përdorni një kapak flokësh për rreth 20 minuta në mënyrë që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë në lëkurën e kokës dhe rrënjët e flokëve, duke nxitur përdorimin maksimal.
 • Lani flokët përsëri

Kjo është një metodë efektive për përmirësimin e zbokthit të flokëve, përveç që ndihmon në trajtimin e rënies së flokëve, stimulon rritjen e flokëve shpejt dhe pa probleme.

[tds_info]Lexo më shumë: Si të trajtoni zbokthin me vaj ulliri [/tds_info]

Lani flokët me limon të freskët dhe sheqer guri

Kombinimi i limonit dhe sheqerit gur – e keni provuar? Le ta provojmë ta përjetojmë, do të habiteni me rezultatet.

Veproni si më poshtë:

 • Përgatitni 3 lugë lëng limoni, 1 sheqer guri dhe 3 lugë gjelle mente
 • Përziejini përbërësit e mësipërm derisa të përftohet një masë homogjene
 • Aplikoni përzierjen e përgatitur në mënyrë të barabartë në lëkurën e kokës, veçanërisht në zonat e prirura për zbokth
 • Masazhojeni mirë për rreth 30 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë.
Tham Khảo Thêm:  Cách làm tóc nhanh dài cho bé hiệu quả từ mẹo ít ai biết

Kryeni 2-3 herë në javë si të lani flokët me limon dhe sheqer guri për efektin më të mirë. Në këtë mënyrë jo vetëm që pastron zbokthin, por edhe ju ndihmon të ndiheni të freskët pas një dite të gjatë të lodhshme në punë.

Lani flokët me limon të freskët dhe verë

Limoni i freskët i kombinuar me pak verë bën një maskë të shkëlqyer për t’ju ndihmuar të mbani flokë të shëndetshëm. Për ta bërë këtë, bëni sa më poshtë:

 • Përzieni 1 lugë gjelle lëng limoni dhe pak verë
 • Lagni flokët dhe aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë
 • Inkuboni flokët për rreth 10-15 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë

Kjo është një formulë që jo vetëm ndihmon në parandalimin e rënies së flokëve, por gjithashtu pastron zbokthin, trajton kruajtjen e kokës, flokët me shkëlqim.

Shampo me limon i kombinuar me vaj kokosi

Vaji i kokosit është një përbërës mjaft i zakonshëm në bukurinë e lëkurës dhe flokëve që gratë e përdorin shpesh. Vaji i kokosit jo vetëm që ndihmon flokët e lëmuar dhe të gjatë, por gjithashtu ndihmon në largimin e qelizave të vdekura në lëkurën e kokës dhe ndihmon në hapjen e rrënjëve të flokëve.

Kur kombinoni vajin e kokosit dhe lëngun e limonit, efekti dyfishohet. Acidi në limon e bën lëkurën e kokës më të pastër, vaji i kokosit siguron lagështinë e nevojshme për flokët për të ndihmuar që flokët të mos ngatërrohen dhe të thyhen. Ju mund të ndiqni këto hapa:

 • Përzieni 2 lugë vaj kokosi me lëngun e 1 limoni të freskët
 • Aplikojeni përzierjen në flokë dhe masazhoni për disa minuta, më pas vazhdoni të inkuboni flokët për 15 minuta.
 • Shpëlajeni me ujë të pastër ose shampo të butë.
 • Më pas lani flokët me ujë të pastër si dhe me një shampo të butë.

Aplikojeni 2-3 herë në javë, vetëm pas disa javësh do të shihni zbokthin të reduktohet, flokët bëhen më të lëmuar.

[tds_warning]Shih detajet: Si të trajtoni zbokthin me vaj kokosi[/tds_warning]

Shampo me limon dhe aloe vera për trajtimin e zbokthit

Lani flokët me limon të freskët dhe aloe vera për të përmirësuar në mënyrë efektive zbokthin

Aloe vera jo vetëm që ndihmon në përmirësimin e akneve, kujdesin ndaj lëkurës, por gjithashtu pastron lëkurën e kokës, stimulon rritjen e flokëve, hidraton flokët dhe i bën flokët më të lëmuar. Aloe vera e kombinuar me lëng limoni trajton në mënyrë efektive zbokthin, ndihmon flokët të rriten më shpejt

Duke bërë:

 • Përgatitni 1 gjethe aloe vera, hiqni lëkurën dhe merrni xhelin e pure
 • Përzieni xhelin e aloe verës me lëng limoni derisa të bëhet një përzierje homogjene
 • Masazhojeni përzierjen në lëkurën e kokës, në rast se ndjeni pak djegie, mund të shtoni një lugë kos ose vaj ulliri.
 • Inkuboni flokët për 60 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të pastër

Aplikojeni dy herë në javë dhe do të shihni efektin.

[tds_warning]Detaje: Si të trajtoni rënien e flokëve me aloe vera[/tds_warning]

Lehtësoni kruajtjen e kokës me limon dhe mjaltë

Kombinimi i limonit dhe mjaltit ndihmon në trajtimin e zbokthit dhe zvogëlimin e kruajtjes së kokës që aplikohet në mënyrë efektive nga shumë gra. Lëndët ushqyese nga limoni i përzier me mjaltë pastrojnë lëkurën e kokës, vrasin kërpudhat që shkaktojnë zbokthin, por edhe zbutin flokët. Mjalti gjithashtu ndihmon në përmirësimin e lëkurës së thatë të kokës, duke sjellë rininë në flokë.

Duke bërë:

 • Merrni 2 lugë gjelle lëng limoni dhe përzieni me 4 lugë mjaltë. Nëse tretësira është e koncentruar, mund të shtoni pak më shumë ujë.
 • Aplikojeni përzierjen në lëkurën e kokës dhe masazhojeni butësisht
 • Inkuboni flokët për rreth 10-15 minuta, më pas lajini me shampo

Bëjeni dy herë në javë dhe do të shpëtoni shpejt nga zbokthi.

Tham Khảo Thêm:  Chạn vương là gì? Có nên trở thành chạn vương hay không? 

Shënime kur lani flokët me limon

Larja e flokëve me limon do të sjellë efektin e dëshiruar nëse i kushtoni vëmendje disa prej pikave të mëposhtme:

 • Varësisht nga vendndodhja e çdo personi, efekti është i ndryshëm, nëse aplikoni lëng limoni në lëkurën e kokës direkt, ka efekte anësore si nxehtësi, kruajtje, skuqje.. duhet të ndaloni përdorimin.
 • Mos abuzoni me formulën duke përdorur limon për të larë flokët shumë shpesh sepse limoni ka një sasi të madhe acidi që mund ta bëjë lëkurën e kokës të thatë dhe flokët të dobët.
 • Ju duhet të mbyllni sytë kur lani flokët për të shmangur kontaktin e limonit me sytë që shkakton acarim.
 • Kur lëkura e kokës lëndohet me një plagë të hapur, mos i lani flokët me limon.
 • Përveç larjes së flokëve me limon, duhet të merrni masa për të mbrojtur dhe mbrojtur flokët sa herë që dilni. Kufizoni ekspozimin ndaj mjediseve të ndotura, pluhurit, kimikateve toksike, etj.

Le të provojmë dhe të ndjejmë përfitimet që sjell limoni në flokët tuaj!

[tds_council]

Shih detajet:

[/tds_council]

Shampo bimore Nguyen Xuan – Sekreti i kujdesit të flokëve nga bimët tradicionale

Për t’u kujdesur për flokët pa zbokth dhe me shkëlqim, hapi i zgjedhjes së një shampo është shumë i rëndësishëm. Ju duhet të zgjidhni shampo bimore të sigurta dhe beninje. Kur përdorni produkte shampo që përmbajnë kimikate dhe aroma, është e lehtë t’i bëni flokët tuaj më të dobët, të thatë dhe të brishtë…Duke kuptuar këtë, farmacistët e kompanisë farmaceutike Hoa Linh kanë hulumtuar dhe lançuar produktin Shampo bimore Nguyen Xuan.

Shampo bimore Nguyen Xuan Ekstraktuar nga 13 barishte tradicionale, të përmirësuara me përbërës modernë për kujdesin e flokëve për të ndihmuar në ushqyerjen e flokëve nga rrënja, për flokë të shëndetshëm, të butë dhe të gjallë. Aty:

 • Xhinko, Ha Thu O Ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut nën lëkurën e kokës, shtrëngon rrënjët e flokëve, duke ushqyer flokët nga rrënja, duke siguruar ushqim për rritjen e flokëve dhe duke i bërë flokët të fortë.
 • Bo Bo, Man Betel, Five Colors, Nuc Nac dhe Patçuli Ndihmon në pastrimin e flokëve, kontrollin e yndyrës dhe zvogëlimin e zbokthit të kruajtjes
 • Lëkura e grejpfrutit, borzilokut, vajra esenciale të barit të limonit Ndihmon në hapjen e gjëndrave të flokëve, stimulon rritjen e flokëve dhe redukton në mënyrë efektive sekretimin e yndyrës.
 • Manit, vitaminës E dhe Vaj ulliri Ndihmon në hidratimin dhe sigurimin e ushqimit të flokëve në mënyrë gjithëpërfshirëse.

Të gjitha fazat e prodhimit kryhen dhe kontrollohen me kujdes, që nga përzgjedhja e lëndëve të para. Bimët mjekësore jo vetëm që zgjidhen me kujdes, nxirren dhe rafinohen sërish për të hequr papastërtitë, duke mbajtur atë që është më e rëndësishmja.

Shampo bimore Nguyen Xuan ndihmon në ushqimin e flokëve dhe kokës nga rrënja, për flokë të pastër, parandalon rënien e flokëve, stimulon rritjen e flokëve, ndihmon në zgjidhjen e shumicës së problemeve të flokëve si: tharja, majat e çara, humbja e flokëve, thinja e parakohshme e flokëve, kruarja e kokës . Në të njëjtën kohë, produkti është jashtëzakonisht i sigurt për t’u përdorur si për gratë shtatzëna, ashtu edhe për fëmijët pas lindjes.

Nëse flokët tuaj kanë probleme me rënien e flokëve, flokët e thatë, majat e çara ose kruarjen e kokës, zbokthin, atëherë ejani te zgjidhja më e mirë natyrale – Shampo bimore Nguyen Xuan për të mbrojtur dhe ushqyer flokët tuaj.

Produkti i shampos Nguyen Xuan Herbal Medicine i kompanisë farmaceutike Hoa Linh shitet tani në barnatore, dyqane ushqimore dhe supermarkete në mbarë vendin. Për më shumë detaje, ju lutemi kontaktoni në numrin Linja telefonike: 1900 5712 55 për këshilla dhe mbështetje!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Gội đầu bằng chanh giảm rụng tóc, trị gàu và giúp tóc suôn mượt . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *