Gội đầu bằng vỏ cam

Rate this post

Larja e flokëve me lëvozhgë portokalli është sekreti për trajtimin e rënies së flokëve, ndihmon në stimulimin e rritjes së flokëve, trajtimin e tullacisë, trajtimin e zbokthit dhe ushqimin e flokëve të fortë dhe të shëndetshëm që ka qenë popullor që nga kohërat e lashta. Por jo të gjithë do të dinë se si t’i lajnë flokët me lëkurë portokalli në mënyrë efektive. Zbuloni me Nguyen Xuan pikërisht në artikullin më poshtë.

Lëkura e portokallit dhe përbërësit e saj ushqyes

Studimet kanë treguar se ka më shumë se 55 lloje flavonoidësh dhe më shumë se 170 lloje të ndryshme fitonutrientësh në lëvozhgat e portokallit. Përveç kësaj, ka minerale, vitamina, pektinë dhe fibra. Thjesht duhet të hani një lugë gjelle lëvozhgë portokalli (rreth 6 g) për të absorbuar 6 kalori, 0,10 g proteina, 1,6 g karbohidrate dhe 0,5 g fibra.

Përveç kësaj, lëkurat e portokallit përmbajnë shumë pak yndyrë, pa kolesterol dhe pa natrium. Lëkurat e portokallit janë gjithashtu një burim i pasur flavonoidësh. Flavonoidet janë ndërmjetës bimor me shumë funksione të rëndësishme shëndetësore. Në veçanti, kjo substancë ka aftësinë për të parandaluar kancerin.

Lëvoret e portokallit janë të pasura me vitaminë C dhe një lugë gjelle lëvozhgë portokalli përmban rreth 8.2 mg vitaminë C. Vitamina të tjera që gjenden në lëvozhgat e portokallit përfshijnë tiaminë, riboflavin, niacinë, vitaminë A, folate, vitaminë B5 dhe vitaminë B6. Mineralet e disponueshme në lëvozhgat e portokallit janë kalciumi (10 mg) dhe sasi të vogla të magnezit, hekurit, fosforit, kaliumit, bakrit, selenit dhe zinkut.

Shampoja me lëvozhgë portokalli është shumë efektive
Shampoja me lëvozhgë portokalli është shumë efektive

Cilat janë efektet e larjes së flokëve me lëkurë portokalli?

Trajtimi i rënies së flokëve

Portokallet kanë shumë vitaminë C që ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut në lëkurën e kokës. Kështu, duke parandaluar në mënyrë efektive humbjen e flokëve. Kur përdorni lëngun e lëkurës së portokallit për të larë flokët, ai ndihmon në reduktimin e humbjes së flokëve dhe nxit rritjen e flokëve. Nëse vuani nga problemet e rënies së flokëve, lëngu i portokallit është gjithashtu zgjidhja më e mirë dhe më efektive.

Kujdesi për flokët

Lëngu i portokallit përmban një sasi të madhe antioksidantësh dhe vitaminë C, e cila ndihmon në ushqimin natyral të flokëve. Përzieni pak lëng portokalli me mjaltë dhe aplikojeni këtë përzierje në flokët tuaj. Prisni pak dhe më pas lajeni me ujë të pastër. Përndryshe, mund të përdorni edhe lëngun e lëkurës së portokallit si një kondicioner natyral.

Trajtoni irritimin e lëkurës

Sepse bioflavonoidet dhe vitamina C e pranishme në lëvozhgat e portokallit ndihmojnë në eliminimin e acarimit të kokës. Për të rritur efektin, mund të përdorni edhe pluhur lëkure portokalli dhe kos për të inkubuar flokët tuaj. Pas rreth 20 minutash, lajeni me ujë për të ndihmuar në eliminimin e problemeve të kokës. Përsëriteni këtë ilaç 2 herë në javë për rezultate të shkëlqyera.

Tham Khảo Thêm:  Bing Chilling là gì? Bing Chilling là gì mà ‘hot’ trên Tik Tok, Facebook

Bëni flokët me shkëlqim

Portokallet përmbajnë shumë antioksidantë dhe përbërës aktivë. Këto substanca ndihmojnë në krijimin e një pengese për flokët. Si rezultat, flokët ushqehen dhe kujdesen për shkëlqim, më të butë.

Aplikoni pak lëng portokalli në rrënjët tuaja dhe lëreni të qëndrojë për rreth 30 minuta. Më pas shpëlajeni dhe monitoroni pak kondicioner. Ju gjithashtu mund të përzieni pak lëng portokalli me qumësht të papërpunuar ose qumësht, më pas ta aplikoni në lëkurën e kokës dhe flokët. Qumështi do të sigurojë proteina shtesë në lëkurën e kokës dhe lëngu i portokallit do t’ju ndihmojë gjithashtu t’i jepni flokëve tuaj shkëlqim.

Trajtimi i erës së flokëve

Nëse lëkura juaj lëshon një erë të tmerrshme, portokallet gjithashtu mund të ndihmojnë në eliminimin e këtij problemi. Aplikoni pak lëng portokalli ose vaj portokalli në lëkurën e kokës dhe prisni pak kohë. Shpëlajeni me ujë të ftohtë për të hequr plotësisht erën e flokëve. Përveç kësaj, duhet të përdorni pluhur lëvozhgë portokalli të përzier me ujë të banjës për të përmirësuar erën e trupit.

Trajton zbokthin dhe mbron skalpin e kokës

Përmbajtja e ujit dhe antioksidantët në lëvozhgat e portokallit ndihmojnë në parandalimin e tharjes së kokës. Merrni pak lëng portokalli dhe aplikojeni në lëkurën e kokës dhe masazhojeni butësisht për 5 minuta. Më pas lajeni me ujë të ftohtë. Aplikimi i rregullt i kësaj metode ndihmon për të mbajtur lëkurën e kokës të shëndetshme, elastik të flokëve dhe parandalon zbokthin në mënyrë më efektive.

Lëkura e portokallit ndihmon në trajtimin e zbokthit dhe kujdesin mirë për lëkurën e kokës
Lëkura e portokallit ndihmon në trajtimin e zbokthit dhe kujdesin mirë për lëkurën e kokës

Udhëzime se si të lani flokët me lëkurë portokalli në mënyrë më efektive

Lani flokët me lëkurë të pastër portokalli

Lëkura e pastër e portokallit është një material që përmban një sasi të madhe vajrash esencialë. Mund ta përdorni lehtësisht në shtëpi për të reduktuar rënien e flokëve. Vetëm disa copa lëvozhgë të freskët portokalli të ziera me ujë për të formuar një shampo. Ky ujë ndihmon në forcimin e flokëve dhe mbrojtjen e kokës. Përveç kësaj, ajo gjithashtu ndihmon për të krijuar një aromë të butë që qëndron në flokë përgjithmonë.

 • Përgatitni një tenxhere me ujë të vluar, më pas hidhni në tenxhere lëvozhgën e portokallit dhe gatuajeni për rreth 5-7 minuta në mënyrë që të lirohen lëndët ushqyese.
 • Përdorni ujë gatimi me lëvozhgë portokalli të përzier me ujë të ftohtë për të larë flokët.
 • Masazhoni butësisht lëkurën e kokës me lëngun e lëkurës së portokallit për të stimuluar qarkullimin e gjakut. Ky proces rrit përthithjen e lëndëve ushqyese nga rrënjët e flokëve dhe kutikulat e kokës.
 • Shpëlajeni tërësisht me ujë të ngrohtë dhe thajeni.

Lani flokët me lëkura portokalli të kombinuara me karkaleca

Përveç përdorimit vetëm të lëkurës së freskët të portokallit për të parandaluar rënien e flokëve, mund ta kombinoni me karkaleca. Ky është një bar medicinal që përmban sasi të mëdha flavonozidesh dhe saponaretinash. Ata kanë një efekt stimulues në rritjen e flokëve. Përveç kësaj, shton një sasi të madhe të lëndëve ushqyese në flokë dhe ndihmon për të mbajtur lëkurën e kokës të shëndetshme. Studimet kanë treguar gjithashtu se larja e flokëve rregullisht me karkaleca mund t’ju ndihmojë t’i bëni flokët e zinj të bukur, më të butë dhe më të lëmuar.

Udhëzime se si të lani flokët me karkaleca dhe lëvozhgë portokalli:

 • Hapi 1: Përdorni 10 copë karkaleca të thata në një sobë me gaz për t’u ngrohur për t’i dhënë karkalecit një aromë aromatike.
 • Hapi 2: Hidheni karkalecat në një tenxhere me ujë me lëvozhgë portokalli dhe ziejini për 10 minuta dhe më pas hiqeni.
 • Hapi 3: Lani flokët dhe fërkojini butësisht me majat e gishtave me lëng të sapo zier.
Tham Khảo Thêm:  Chạn vương là gì? Có nên trở thành chạn vương hay không? 

Çdo javë duhet të vazhdoni të përdorni 2 herë në mënyrë alternative me shampo që të mund të lani vajin e tepërt në lëkurën e kokës.

 Lani flokët me lëvozhgë portokalli të kombinuar me karkaleca për të ndihmuar flokët të lëmuar
Lani flokët me lëvozhgë portokalli të kombinuar me karkaleca për të ndihmuar flokët të lëmuar

Lani flokët me lëvozhgë portokalli dhe bar limoni të freskët për të trajtuar rënien e flokëve

Vaji esencial i barit të limonit do të ndikojë gjithashtu në rritjen e aftësisë antibakteriale, pastrimin e lëkurës së kokës dhe trajtimin e zbokthit.

Duke bërë:

 • Hapi 1: Përdorni 5 bimë limoni të freskëta, lani dhe pritini në copa. Qëroni 1 portokall, lani dhe prisni në copa të vogla.
 • Hapi 2: Ziejini limonin dhe lëkurën e portokallit me 1 litër ujë të ziejnë për rreth 2-3 minuta, më pas fikeni sobën, prisni që të ftohet plotësisht.
 • Hapi 3: Pasi të keni larë me shampo të zakonshme, thani flokët. Vazhdoni të përdorni përzierjen e lëngut të lëkurës së portokallit dhe barit të limonit në flokë. Masazhojeni butësisht për rreth 10 minuta për ta lejuar atë të depërtojë thellë në flokë.
 • Hapi 4: Përdorni një peshqir të pastër për t’u tharë pa pasur nevojë ta shpëlani me ujë.

Shampo bimore Nguyen Xuan – Kujdesi për flokët nga rrënja në majë

Shampo bimore Nguyen Xuan Ekstraktuar nga 13 barishte tradicionale, të përmirësuara me përbërës modernë për kujdesin e flokëve për të ndihmuar në ushqyerjen e flokëve nga rrënja, për flokë të shëndetshëm, të butë dhe të gjallë.

Përbërësit e shampos bimore Nguyen Xuan

 • Xhinko: Ndihmon në përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në tru për të ndihmuar në stimulimin e rikuperimit të gjëndrave të flokëve. Ai gjithashtu rrit rrjedhjen e gjakut nën lëkurën e kokës për të ndihmuar në sigurimin e ushqimit të flokëve.
 • karkaleca: Përmban Saponina që veprojnë si detergjentë për të pastruar flokët dhe lëkurën e kokës. Gjithashtu ka veti antibakteriale dhe antifungale. Karkaleca e pjekur i jep ekstraktit një ngjyrë të zezë me shkëlqim dhe gjithashtu ndihmon për të mbajtur flokët me shkëlqim dhe të shëndetshëm. Saponinat kanë aftësinë të stabilizojnë enët sipërfaqësore të gjakut dhe të shtrëngojnë indin lidhës përreth për të ndihmuar në shtrëngimin e rrënjëve të flokëve dhe ushqyerjen e flokëve.
 • Manit: Ofron lëndë ushqyese thelbësore për të ushqyer flokët për të ndihmuar flokët të shkëlqejnë, të reduktojnë thyerjen dhe thinjat e parakohshme.
 • Bari me pesë ngjyra: Komponentët e vajit esencial kanë aktivitete të mira antibakteriale dhe anti-mykotike që ndihmojnë në pastrimin e zbokthit, zvogëlimin e kruajtjes.
 • Petë: Përmban tanina, alkaloide dhe disa flavonoide në formë të lirë që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit dhe reduktimin e thinjjes së parakohshme të flokëve.
 • Vaj esencial Patchouli: Ka veti anti-mykotike për të ndihmuar në luftimin e zbokthit, stimulimin e gjëndrave të flokëve, parandalimin e rënies së parakohshme të flokëve.
 • Vaji esencial i limonit: Citral mund të ndihmojë në vrasjen ose ndalimin e rritjes së baktereve dhe kërpudhave. Në këtë mënyrë ndihmon në pastrimin e flokëve nga zbokthi, ndalimin e kruajtjes, reduktimin e thyerjes.
 • Vaj esencial grejpfrut: Lufton radikalet e lira për të reduktuar thyerjen, hidraton skalpin e kokës dhe redukton irritimin dhe zbokthin.
 • Vaj esencial i temjanit: Përbërësi kryesor është eugenoli, i cili ndihmon në zbutjen e flokëve dhe stimulimin e rritjes së flokëve.
 • Vaj ulliri, vitaminë E: Ndihmon në ushqimin e flokëve dhe kokës.

Përdorimet e shamponit bimor Nguyen Xuan

Aktualisht, produktet e shampove bimore Nguyen Xuan kanë 4 lloje: shampo bimore. Çdo lloj do të ketë përdorime të ndryshme dhe është i përshtatshëm për çdo lloj skalpi. Për të rritur efektin, mund ta kombinoni me Kondicioner për flokë të lëmuar dhe me shkëlqim.

Shampo bimore Nguyen Xuan është e sigurt për flokët
Shampo bimore Nguyen Xuan është e sigurt për flokët

Shampo për flokë dhe skalp normal (shishe kafe)

 • Pastron flokët, zbokthin dhe lëkurën e kokës.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë, …) dhe mjedisin.
 • Aroma natyrale bimore sjell një ndjenjë të freskët dhe freskuese kur lani flokët.
 • Ndihmon për të ushqyer flokët dhe lëkurën e kokës, duke ndihmuar në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm, jo ​​të thatë dhe të çarë. Si rezultat, flokët janë të butë, të lëmuar, duke reduktuar humbjen e flokëve, duke kontribuar në rritjen e flokëve të rinj.
Tham Khảo Thêm:  Review các kiểu tóc màu xám khiến các nàng mê mẩn

Shampo Nguyen Xuan Clean Zbokth (shishe blu)

 • Shtoni përbërësin aktiv natyral kundër zbokthit Dandrilys (Ekstrakt nga pema e mollës së kuqe) për flokë të pastër, pa zbokth që janë ende të butë, të lëmuar dhe të gjallë.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë …) dhe mjedisin.
 • Aroma e bimëve dhe bimëve natyrale sjell një ndjenjë freskuese relaksi kur lani flokët.
 • Ndihmon për të ushqyer flokët dhe lëkurën e kokës.

Kondicioner për flokët (shishe jeshile)

 • Rritni raportin e përbërësve për kujdesin e flokëve, të përshtatshëm për flokë të thatë dhe të dëmtuar.
 • Pastroni flokët dhe lëkurën e kokës
 • Pastron zbokthin, ndihmon në parandalimin e zbokthit
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë, …) dhe mjedisin.
 • Aroma natyrale bimore sjell një ndjenjë të freskët, freskuese, relaksuese kur lani flokët.
 • Ndihmon për të ushqyer flokët dhe lëkurën e kokës, duke i bërë flokët të shëndetshëm, jo ​​të thatë, me skaje të çara, për flokë të butë dhe të lëmuar, duke reduktuar thyerjen, duke kontribuar në mbështetjen e rritjes së flokëve të rinj
Ndarja e përvojës së klientëve me shampon bimor Nguyen Xuan
Ndarja e përvojës së klientëve me shampon bimor Nguyen Xuan

Shampo bimore Floating Nguyen Xuan (shishe e verdhë)

 • Plotësimi me një grup prej 3 bimësh medicinale me veprim të dyfishtë për të ndihmuar në balancimin e sasisë së vajit në flokë dhe skalp. Aromë lulesh, e përshtatshme për flokë të yndyrshëm, flokë të yndyrshëm.
 • Pastron flokët, zbokthin dhe skalpin e kokës, ndihmon në balancimin e vajit në flokë dhe skalp.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë …) dhe mjedisin.
 • Aroma e bimëve dhe bimëve natyrale sjell një ndjenjë freskuese relaksi kur lani flokët.
 • Ndihmon në ushqimin e flokëve dhe skalpit për t’i bërë flokët të shëndetshëm, jo ​​të thatë dhe të çarë. Flokët bëhen të butë, të lëmuar, të gjallë, jo ngjitës. Në të njëjtën kohë, flokët e fortë reduktojnë derdhjen dhe mbështesin rritjen e flokëve të rinj.

Kujdes kur lani flokët me lëkurë portokalli

Përveç aplikimit të përpunimit të saktë të lëvozhgës së portokallit për larjen e flokëve, duhet të keni parasysh disa nga shënimet e veçanta të mëposhtme, në mënyrë që së shpejti të arrini rezultatet e pritura.

 • Nëse rënie e re e flokëve, më pak rënie flokësh, përdorni rregullisht një ose dy herë në javë. Mos harroni ta kombinoni me shampo normale.
 • Qëndrueshmëria për 2-3 muaj, do të shihni më shumë ndryshime pozitive në flokët tuaj.
 • Nëse flokët ju bien shumë: Rritni shpeshtësinë e përdorimit të lëvozhgës së portokallit për të larë flokët çdo 2 ditë.
 • Kur përdorni, kushtojini vëmendje aplikimit afër lëkurës së kokës, mos lejoni që vaji të përhapet në trup ose në flokë për të shmangur ngjitjen.
 • Njerëzit me kërpudha ose sëmundje të tjera të kokës nuk duhet të përdorin vaj portokalli ose lëvozhgë portokalli për të larë flokët e tyre.
 • Kur gatuani lëng portokalli, mbani gjithmonë kapakun mbi kapak për të minimizuar sasinë e vajit që del.

Shpresoj me informacionin rreth lani flokët me lëkurë portokalli e dobishme për ju. Uroj që të keni flokë të butë dhe të butë sipas dëshirës.

Faqe fansash:

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Gội đầu bằng vỏ cam . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *