Hấp tóc là gì, hấp tóc giúp tóc mềm được trong bao lâu?

Rate this post

Çfarë është avullimi i flokëve? Është një nga mënyrat për të ndihmuar flokët të bëhen më të butë, më pak të dredhur dhe më të menaxhueshëm. Pra, për sa kohë avullimi i mban flokët të butë? A është mirë të avulloni shumë? Ky artikull do t’ju përgjigjet të gjitha këtyre pyetjeve.

Çfarë është avullimi i flokëve?

Avullimi i flokëve, i njohur edhe si metoda e avullimit të vajit të flokëve, avullimi i flokëve rikthen dhe ushqen flokët. Ky është një proces që përdor 2 faktorë kryesorë: temperaturën, lagështinë nga avulli së bashku me kondicionerët për të ndihmuar në rikthimin e flokëve në mënyrën më të mirë. Prandaj, kjo metodë ka këto përdorime:

 • Nxit qarkullimin e gjakut nën lëkurën e kokës.
 • Pastron skalpin dhe flokët, duke e bërë stilimin më të lehtë.
 • Ndihmon në bërjen e flokëve të butë, të fortë dhe gjithashtu stimulon rritjen më të shpejtë të flokëve.
Çfarë është avulli i flokëve, sa do të zgjasë?
Çfarë është avulli i flokëve, sa do të zgjasë?

A është avullimi i mirë për flokët? Efekti i metodës së avullimit të flokëve

Stimuloni rritjen e flokëve

Çfarë është avullimi i flokëve? Është një mënyrë e shkëlqyer për të nxitur rritjen e flokëve. Një rritje e shëndetshme e flokëve varet nga shumë faktorë. Në të cilën, është e pamundur të mos përmendet se është shtimi i lëndëve ushqyese thelbësore për flokët. Duke lejuar që vajrat natyralë të përthithen në lëkurën e kokës, flokët tuaj do të ushqehen nga brenda. Në këtë mënyrë nxit rrjedhjen e gjakut në lëkurën e kokës dhe ndihmon në rikthimin e ballukeve flokë të gjatë dhe të shëndetshëm.

Përmirësoni shëndetin e kokës

Për të pasur një flokë të shëndetshëm, duhet të siguroni shëndetin e kokës. Në mënyrë të ngjashme, përpara se të trajtoni ndonjë problem me flokët si p.sh Ju duhet të dini se si të kujdeseni për skalpin tuaj. Çfarë është avullimi i flokëve është një pyetje që kuptohet si përdorimi i vajit të flokëve për të parandaluar gjendjen flokët e yndyrshëm dhe heqin qelizat e vdekura në lëkurën e kokës. Flokët janë më të lëmuar, më kërcyes, lehtëson shpejt kruajtjen dhe forcon flokët. Dhe vetëm kur skalpi juaj pastrohet plotësisht nga papastërtitë dhe papastërtitë, efekti depërtues i lëndëve ushqyese për kujdesin e flokëve mund të maksimizohet.

Shtoni lagështi në flokë

Nëse, për fat të keq, flokët tuaj po thahen për shkak të efekteve të kimikateve të stilimit, zgjidhja e nevojshme është avullimi i vajit për restaurimin e flokëve. Avulli nga avulli i flokëve do të krijojë kushte që lagështia të depërtohet më thellë në flokë. Kjo ndihmon kutikula të mbulojë boshtin e flokëve për të ngadalësuar avullimin e ujit.

Tham Khảo Thêm:  Sự khác nhau giữa tinh dầu dưỡng tóc với serum dưỡng tóc

Duke riparuar lidhjen proteinike të keratinës dhe hidrogjenit, flokët tuaj do të ruajnë shumë lagështi dhe lëndë ushqyese për të qenë në gjendje të rikuperohen. Këto substanca do të ndihmojnë në rritjen e prodhimit të kolagjenit dhe gjithashtu porozitetin e përgjithshëm të flokëve. Kjo i mban flokët tuaj me shkëlqim dhe plot jetë.

Riparoni flokët e dëmtuar, të ngatërruar dhe të thyer
Riparoni flokët e dëmtuar, të ngatërruar dhe të thyer

Përmirëson elasticitetin e flokëve

Për të pasur flokë të shëndetshëm duhet të ruhet elasticiteti i flokëve. Sepse elasticiteti ndihmon parandaloni probleme të tilla si rënia e flokëve ose rrallimi i flokëve. Elasticiteti i flokëve do të përcaktohet duke i tërhequr flokët butësisht dhe kur të lëshohen, flokët nuk do të thyhen. Kjo dëshmon se flokët janë shumë të shëndetshëm dhe kanë elasticitet të lartë.

Megjithatë, nëse flokët ju bien lehtësisht, kjo është një shenjë se shëndeti i flokëve tuaj është ende mjaft i dobët. Elasticiteti i dobët i flokëve do t’ju vështirësojë gjithashtu stilimin e flokëve, sepse flokët nuk do të qëndrojnë për një kohë të gjatë. Prandaj, procesi i avullimit të flokëve do të sjellë shumë përfitime për stilimin e flokëve. Sepse do të ndihmojë në përmirësimin e elasticitetit të flokëve për t’i bërë flokët më të fortë.

Reduktoni zbokthin në lëkurën e kokës

Shumica e njerëzve me lëkurë të thatë të kokës do të kenë probleme me zbokthin. Ky problem ju bën të dukeni jo tërheqës dhe nënçmues kur komunikoni. Lëkura e thatë e kokës është gjithashtu një nga shkaqet kryesore të zbokthit tuaj.

Dhe kur të shfaqet një skalp i thatë, qimet do të fillojnë të bëhen të brishtë, të prirur për t’u thyer. Kjo e bën lëkurën tuaj të kruhet më shumë. Kjo është për shkak se qelizat e lëkurës së thatë po derdhen gradualisht. Pra, gjatë procesit të avullimit të flokëve, skalpi juaj do të pajiset me lagështi deri në rrënjë. Kjo do të zvogëlojë lehtësisht problemet e zbokthit.

Pastron skalpin e kokës dhe çliron toksinat nga flokët

Produktet e kujdesit të flokëve që përdorim çdo ditë pak a shumë po lënë pak mbetje në flokë. Jo vetëm kaq, çdo ditë flokët ekspozohen ndaj pluhurit dhe tymit të panumërt… Prandaj, këto substanca do të grumbullohen gjithnjë e më shumë në lëkurën e kokës dhe do të parandalojnë rritjen e flokëve.

Prandaj, kur zgjidhni të avulloni flokët, flokët tuaj do të pastrohen nga çdo sebum, duke e mbajtur lëkurën e kokës në një gjendje të pastër. Në këtë mënyrë ndihmon në rritjen dhe gjithashtu stimulon rritjen e shëndetshme të flokëve.

2 metoda të njohura për avullimin e flokëve sot

Aktualisht, dy metodat më të njohura të avullimit janë avullimi i nxehtë dhe avulli i ftohtë.

Çfarë është avullimi i flokëve? A është i mirë avullimi i ftohtë?

Avullimi i ftohtë njihet nga shumë njerëz edhe si inkubimi i flokëve dhe avullimi i ftohtë. Kjo është një mënyrë për të kondicionuar flokët tuaj në vend të përdorimit të nxehtësisë, duke përdorur një balsam direkt në flokët tuaj, ju mund të përdorni një peshqir ose një kapuç për të inkubuar flokët tuaj.

Avullimi i ftohtë është një trajtim mjaft i thjeshtë i flokëve që mund ta bëni në shtëpi pa pasur nevojë të shkoni në sallon. Udhëzime se si të avulloni siç duhet të ftohtë:

 • Pastroni flokët dhe lëkurën e kokës, përdorni një peshqir të butë për të fshirë ujin.
 • Aplikoni vaj me avull (mund të shtoni disa pika vajra esencialë si vaj ulliri, vaj argani, …). Masazhoni butësisht dhe në të njëjtën kohë përdorni një peshqir të nxehtë ose një kapuç për të ngrohur flokët për të ndihmuar flokët të thithin maksimumin e lëndëve ushqyese.
 • Pas 10 minutash (ose më gjatë në varësi të dëmtimit të flokëve) shpëlajeni me ujë.
Tham Khảo Thêm:  Phép tu từ là gì? Những biện pháp tu từ và tác dụng

Me avull të nxehtë

Avullimi është një trajtim klasik i flokëve që përdor lagështinë si nga avulli ashtu edhe nga nxehtësia. Kjo metodë ndihmon flokët të thithin lagështinë dhe lëndët ushqyese në mënyrën më të mirë.

Kjo metodë ndihmon në rikthimin jashtëzakonisht të shpejtë të flokëve. Veçanërisht i përshtatshëm për vajzat me flokë pak të dëmtuar. Prandaj, me flokë normalë dhe flokë më pak të dëmtuar, duhet të aplikoni metodën e avullimit të nxehtë për të arritur rezultate më të larta. Nëse pini avull të ftohtë në shtëpi, duhen vetëm 3 hapa, atëherë avulli i nxehtë duhet të bëjë 4 hapa si më poshtë:

 • Lani kokën dhe kokën përpara se të përgatiteni për të avulluar vajin e nxehtë.
 • Aplikoni në mënyrë të barabartë vaj, vaj me avull në flokët tuaj.
 • Flokët do të futen në një avullore flokësh me një avull të veçantë.
 • Në fund, shpëlajeni me ujë të pastër.
Metoda e avullimit të nxehtë në sallon
Metoda e avullimit të nxehtë në sallon

Çfarë është avullimi i flokëve, sa zgjat?

Në fakt, pyetja “sa zgjasin flokët me avull” nuk ka një përgjigje të qartë. Sepse kjo kohë varet edhe nga gjendja dhe shkalla e dëmtimit të flokëve. Nëse flokët janë të shëndetshëm, niveli i dëmtimit është i lehtë, atëherë zierja e vajit të flokëve mund ta mbajë atë për 1 muaj. Pas 1 muaji duhet të shkoni për të rilyer flokët nëse flokët janë akoma të butë apo jo.

Në të kundërt, nëse flokët janë dëmtuar shumë, majat e ndara dhe thahen shumë, ato zgjasin vetëm rreth 7 deri në 10 ditë. Për të qenë më të sigurt për kohën e avullimit të flokëve, duhet të konsultoheni me një floktar profesionist. Ju duhet të kuptoni cilësinë e flokëve tuaj, më pas të kryeni seancën e duhur të avullimit të flokëve.

Edhe pse sjell shumë përfitime për flokët, nëse i zieni flokët me avull shumë shpesh, ato mund të rezultojnë të kundërta. Për shkak të ekspozimit të shpeshtë ndaj temperaturave të larta, flokët dëmtohen më shumë. Nga këtu, papastërtia ngjitet lehtësisht në flokë dhe shkakton ngjitje.

Mënyrat për të avulluar flokët në shtëpi me përbërës natyralë

Avulloni flokët me vaj kokosi

Përfitimet e vajit të kokosit për kujdesin e flokëve:

 • Hidratim i flokëve: Vaji i kokosit ka një efekt shumë të lartë hidratues, veçanërisht për flokët e thatë dhe të dëmtuar. Ky lloj materiali do të ndihmojë në sigurimin e më shumë lëndëve ushqyese për flokët. Si rezultat, flokët bëhen më të lëmuar dhe më të shndritshëm.
 • Stimulimi i rritjes së flokëve: Falë sasisë së pasur të vitaminave dhe mineraleve, vaji i kokosit ndihmon në stimulimin e rritjes së folikulave të flokëve. Kjo stimulon rritjen e flokëve dhe i bën flokët më të trashë.
 • Pastroni lëkurën e kokës dhe hiqni zbokthin që kruhet: Mineralet esenciale të vajit të kokosit si acidi laurik, acidi kaprik, etj. Ato ndihmojnë në pastrimin e lëkurës së kokës, largimin e zbokthit dhe yndyrës.
 • Antibakterial dhe parandalon skuqjen e flokëve: Sipas hulumtimeve, vaji i kokosit përmban shumë acide yndyrore që ndihmojnë flokët të rikuperohen shpejt. Në veçanti, falë vetive të tij të larta antibakteriale, ky material do të mbrojë skalpin tuaj nga agjentët e dëmshëm.
Tham Khảo Thêm:  Tổng hợp các kiểu tóc màu đỏ nổi bật và cuốn hút nhất năm

Procesi i avullimit, inkubimit të flokëve me vaj kokosi:

Në mënyrë që procesi i inkubacionit të flokëve të arrijë rezultatet më të mira, duhet t’i kushtoni vëmendje larjes së flokëve për të hequr zbokthin dhe papastërtitë. Së bashku me këtë, këshillohet të lini flokët ende të lagur në mënyrë që lëndët ushqyese në vajin e kokosit të mund të depërtojnë thellë në flokë.

 • Hapi 1: Vendosni vajin e kokosit në një banjë me ujë për të marrë vaj të nxehtë
 • Hapi 2: Merrni një sasi të mjaftueshme vaji për ta aplikuar në flokë dhe më pas masazhoni butësisht me duar
 • Hapi 3: Përdorni një kapak flokësh ose mbështillni një peshqir përreth për të mbajtur flokët tuaj të mbuluar
 • Hapi 4: Mbajeni për 30 minuta
 • Hapi 5: Lani flokët me ujë të pastër.
Vaji i kokosit përmban një sasi të madhe të lëndëve ushqyese të dobishme për flokët
Vaji i kokosit përmban një sasi të madhe të lëndëve ushqyese të dobishme për flokët

Avullimi i flokëve me birrë

Përdorimi i birrës në kujdesin e flokëve

 • Birra është një nga pijet që fermentohen si nga elbi ashtu edhe nga HOPS. Efekti i birrës në flokë është të ndihmojë flokët të rikuperojnë flokët e thatë dhe të dëmtuar. Gjithashtu mbron flokët nga faktorët e jashtëm të dëmshëm.
 • Jo vetëm që përmban shumë proteina, por birra ka edhe përbërës ushqyes që janë shumë të dobishëm për flokët. Ky përbërës ndihmon në nxitjen e rritjes së flokëve. Në mënyrë tipike: magnez, hekur, fosfor, vitaminë B1, vitaminë B2 dhe vitaminë B6…

Si të avulloni flokët me birrë dhe qumësht të freskët

Përbërësi:

 • 50 ml birrë
 • 20 ml qumësht të freskët pa sheqer

Duke bërë:

 • Hidhni birrën dhe qumështin e freskët në një enë dhe përzieni mirë.
 • Lagni flokët për të lënë qelizat me brirë të hapen.
 • Aplikoni një përzierje birre dhe qumësht të freskët në flokët tuaj, masazhoni butësisht flokët tuaj dhe më pas lëreni të ziejë për rreth 20 minuta.
 • Lani flokët me shampon tuaj të veçantë.

Përdoret:

Qumështi i papërpunuar përmban nivele të larta të vitaminave A, D, B6, B12 dhe proteina. Si rezultat, qumështi i freskët mund të ndihmojë në rikthimin e flokëve të dëmtuar dhe t’i bëjë ata më të butë. Në veçanti, kombinimi i pirjes me birrën dhe qumështin e freskët do të rrisë shtimin e proteinave dhe lëndëve të tjera ushqyese në flokë. Kjo i bën flokët më të fortë dhe më të lëmuar.

Me informacionin që kemi dhënë, me siguri do të keni përgjigjen e pyetjes Çfarë është avullimi i flokëve?? Dhe më shumë njohuri për avullimin e flokëve. Përveç kësaj, dijeni se sa kohë mund të zihen flokët me avull për të qenë në gjendje të organizoni një kohë të arsyeshme. Shpresojmë që me këtë informacion, flokët tuaj të jenë gjithmonë të shëndetshëm.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hấp tóc là gì, hấp tóc giúp tóc mềm được trong bao lâu? . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *