Hướng dẫn cách phục hồi tóc chẻ ngọn nhanh nhất ngay tại nhà

Rate this post

Femrat shpesh hasin probleme me majat e çara për shkak të ekspozimit ndaj përdorimit të shumë kimikateve, temperaturave të larta apo spërkatjeve të flokëve… Për të kapërcyer këtë situatë për të rifituar shpejt flokët e lëmuar dhe me shkëlqim, duhet të aplikoni menjëherë metodat e sigurta dhe efektive të restaurimit të flokëve më poshtë.

1. Hiqni qafe majat e ndara

Për të hequr qafe majat e ndara, së pari duhet të kontrolloni nivelin e dëmtimit të flokëve tuaj. Majat e ndara shfaqen shpesh në skajet e flokëve, shkalla e majave të ndara ndodh në forma të ndryshme. Fundet e ndara kanë karakteristikat e mëposhtme:

 • Majat e flokëve ndahen në dy ose më shumë fije të vogla.
 • Në majat e flokëve shfaqen pika të bardha.
 • Nyje në flakë (zakonisht shfaqen në flokë të thatë dhe të dredhur).

Ju mund të shpëtoni nga skajet e ndara duke shkurtuar majat e ndara. Prerja e rregullt është një nga mënyrat më të shpejta për të hequr qafe majat e çara dhe mënyra më e mirë për të mbrojtur flokët tuaj.

Përdorni gërshërë dhe shkurtoni majat e ndara, ju duhet vetëm të prisni rreth 0,65 cm flokë mbi majat e ndara të secilit qime. Nëse prisni shumë afër pjesës së dëmtuar, skajet e ndara do të rishfaqen shpejt. Për të mos prishur modelin e flokëve, mund të dilni në sallonin e flokëve për të bërë një prerje flokësh.

Prerja duhet të aplikohet 3-4 herë në muaj, sa më e gjatë të jetë koha e prerjes aq më keq bëhet gjendja e majave të çara. Shkurtimi i flokëve do t’ju ndihmojë të minimizoni majat e çara dhe të stimuloni shpejt flokët e gjatë.

2. Mbroni flokët tuaj

Shmangni fshirjen e fortë pas larjes së flokëve

Njerëzit shpesh kanë zakon të përdorin forcë të fortë për të tharë flokët me një peshqir menjëherë pas larjes së flokëve. Megjithatë, kjo metodë bën që qimet të fërkohen me njëri-tjetrin, duke shkaktuar dëmtim dhe dëmtim të flokëve. Dhe kjo është ajo që shkakton skajet e ndara.

Pra, për të kapërcyer këtë situatë, duhet të përdorni një peshqir të butë për të masazhuar butësisht në flokët tuaj për të reduktuar ujin e tepërt. Pas kësaj, duhet t’i lini flokët të thahen natyrshëm ose nëse përdorni një peshqir, thjesht fshijini butësisht dhe shpejt. Qëllimi për ta bërë këtë është që t’i lini flokët të thahen, jo t’i thani si kur i shtrydhni me forcë flokët me një peshqir.

Nëse dëshironi që flokët tuaj të thahen më shpejt, përdorni një tharëse flokësh në një mjedis të ftohtë ose vendoseni në nxehtësi mesatare ose të ulët. Tharëse flokësh duhet të mbahet disa centimetra larg flokëve për të kufizuar dëmtimin e flokëve.

Lexo më shumë: Si të lani flokët siç duhet

Mbron flokët nga nxehtësia

Nxehtësia e lartë do të ndryshojë vetitë e keratinës (proteinës) në flokë, duke i bërë fibrat e flokëve të dëmtohen lehtësisht dhe të prirur ndaj majave të çara. Trajtimet me nxehtësi janë shkaku kryesor i dëmtimit të flokëve dhe majave të çara.

Duke përdorur tharëse flokësh, hekurat për kaçurrela me çdo temperaturë do t’i bëjnë flokët të dredhur dhe të ndahen shumë shpejt. Prandaj, nuk duhet të abuzoni me këto metoda. Nëse përdorni këto metoda, kini parasysh sa vijon:

 • Përdorni kaçurrela pa nxehtësi ose lërini flokët të thahen natyrshëm.
 • Zgjidhni një ndreqës ose pajisje tjetër që ju lejon të kontrolloni me saktësi temperaturën. Gjithmonë vendosni temperaturën më të ulët se 180ºC.
 • Kur dilni jashtë, për të kufizuar ekspozimin në diell, duhet të merrni masa për të mbrojtur flokët tuaj nga efektet e dritës së diellit, si për shembull mbajtja e një kapeleje, llak xhel.
 • Përpiquni të kufizoni ngjyrosjen, permimin dhe zbardhjen. Në vend të kësaj, duhet të zgjidhni t’i lyeni flokët e lyer dhe të zbardhur herë pas here, si për shembull një herë në 6-8 javë. Për shembull, nëse i keni lyer ose zbardhur flokët, duhet t’i ngjyrosni rrënjët vetëm kur është e nevojshme. Mos i rilyeni të gjithë flokët sa herë që rriten rrënjët.
Tham Khảo Thêm:  Mã đáo thành công là gì? Ý nghĩa của mã đáo thành công là gì?

Këto metoda janë shumë të thjeshta, por ato mund t’ju ndihmojnë të luftoni efektet e dëmshme të nxehtësisë në flokët tuaj në mënyrë efektive, duke reduktuar shumë mirë majat e ndara aktuale.

Krehni flokët butësisht

Krehni flokët butësisht nga majat dhe shkoni deri në majë të kokës. Kur hasni në flokë të ngatërruar, duhet të ndaloni dhe t’i zgjidhni flokët me gishta përpara se të vazhdoni të krehni.

Pas larjes me shampo, flokët janë ende shumë të dobët, kështu që nuk duhet t’i lani flokët në këtë moment, por prisni derisa flokët të thahen plotësisht për të hequr flokët e ngatërruar. Vini re se duhet të zgjidhni një krehër me dhëmbë të gjerë, një krehër druri ose një krehër të specializuar për krehjen e flokëve.

3. Përdorni produkte natyrale për kujdesin e flokëve

Zbato recetën për shampo me karkaleca

Përdorimi i karkalecit për të rivendosur skajet e ndara është gjithashtu një nga mënyrat e mira. Kjo është gjithashtu një formulë shampo që është aplikuar që nga kohërat e lashta, kështu që ju mund të jeni të sigurt për ta përdorur atë. Do të japin rezultate shumë të mira.

Për tharjen duhet të përdorni 300 gr karkalec, ta copëtoni në copa dhe ta vendosni në një tenxhere me 1 litër ujë të ziejë. Kur uji të ketë vluar e ulni, e hidhni ujin në enë që të ftohet dhe më pas e lani si zakonisht.

Kjo shampo e mrekullueshme do t’i bëjë flokët tuaj jo vetëm më të lëmuar, por edhe aromatike dhe do të heqë qafe majat e çara mjaft shpejt. Aplikojeni një herë në javë dhe do të shihni rezultate të dukshme.

Shiko të plotë: Si të gatuani karkaleca për të larë flokët

Trajtoni majat e ndara me birrë

Birra nuk është vetëm një pije e preferuar e burrave, por edhe një parukeri për gratë. Për ata me majat e dredhura dhe të ndara, duhet të përdorni birrë për të spërkatur flokët tuaj për 30 minuta. Aplikimi i rregullt një herë në javë, do të shihni një përmirësim sepse birra ka shumë proteina dhe sheqer. Këta dy faktorë ndihmojnë në mbajtjen e flokëve tuaj me shkëlqim dhe të shëndetshëm.

Mund të përdorni edhe birrë për të shpëlarë flokët pas larjes me shampo. Kjo metodë mund të kushtojë më shumë birrë, por gjithashtu ka efektin më të mirë të kujdesit për flokët.

Lexo më shumë: Si të kujdeseni dhe ushqeni flokët me birrë

Përdorni një maskë flokësh nga papaja dhe kosi

Swing dhe kosi nuk njihen vetëm si përbërës të mrekullueshëm të bukurisë së fytyrës, por edhe një nga produktet që ndihmojnë në përmirësimin e majave të ndara në mënyrë mjaft efektive. Sepse në papaja, përmbajtja e proteinave dhe aminoacideve ndihmon shumë në ruajtjen e flokëve të shëndetshëm dhe rikthimin e dëmtimit. Jo vetëm kaq, jogurti ka aftësinë për të rritur lagështinë. Prandaj, ky kombinim ju ndihmon të hiqni qafe majat e ndara shpejt pa asnjë efekt anësor.

Tham Khảo Thêm:  Bí quyết biến tóc khô xơ và gãy rụng trở nên dày mượt

Për ta bërë këtë, merrni 1 papaja, hiqni të gjitha lëkurat dhe farat dhe pritini në copa të vogla për t’u përzier. Në procesin e të qenit i dehur, gjithmonë shtoni kos për të krijuar një pastë të lëngshme.

Përdoreni atë përzierje në flokët tuaj për 40 minuta dhe më pas përdorni ujë të ngrohtë për t’i larë. Aplikojeni rregullisht 3 herë në javë, majat e ndara do t’ju shpëtojnë lehtësisht. Në procesin e bërjes, ju përdorni duart tuaja për të masazhuar skalpin e kokës në mënyrë që thelbi të depërtojë thellë në rrënjët e flokëve, duke promovuar kështu efektin maksimal të restaurimit të flokëve.

Shiko të plotë: Sinteza e maskave natyrale për kujdesin e flokëve

Vajra esencialë për të rivendosur majat e çara

Ka shumë vajra esencialë që ndihmojnë në rivendosjen e skajeve të çara, në të cilat përdorimi i vajit esencial të grejpfrutit dhe vajit të kokosit është dyshja perfekte. Në mungesë të këtij përbërësi, mund ta zëvendësoni me vaj bajame dhe vaj ulliri. Këto janë vajra esencialë që gjenden lehtësisht dhe kostoja nuk është shumë e shtrenjtë, ndaj mund të jeni të sigurt se mund t’i gjeni dhe përdorni menjëherë.

Për ta bërë këtë, ju vetëm duhet të merrni 10 pika nga çdo vaj esencial të përzier së bashku dhe të masazhoni butësisht flokët tuaj nga rrënja në majë. Koha e inkubacionit është 20 minuta. Më pas do ta lani me ujë të ngrohtë. Duke bërë vazhdimisht 3-4 herë në javë, esenca jo vetëm që do t’ju ndihmojë të lehtësoni stresin, por gjithashtu do t’ju sjellë flokë të lëmuar, duke riparuar shpejt majat e ndara.

Vini re gjatë performancës, duhet të përdorni duart tuaja për të masazhuar butësisht në mënyrë që vajrat esenciale të grejpfrutit, ullirit, … të depërtojnë thellë brenda, duke rritur kështu efektin më të mirë të përdorimit.

Shiko të plotë: Përfitimet e vajit të kokosit për flokët

4. Suplementet ushqimore për të përmirësuar skajet e ndara

Përveç metodave të mësipërme, duhet të shtoni edhe ushqime të dobishme që kanë një efekt restaurues, të mirë për flokët e dëmtuar si vezët, perimet jeshile të errëta, bishtajore dhe sardelet, ton, salmoni. Këto ushqime janë të pasura me proteina dhe vitamina dhe lëndë ushqyese thelbësore për të ndihmuar në forcimin e flokëve nga thellësia, përmirësimin e dëmtimit dhe rikthimin e shkëlqimit dhe shkëlqimit të tyre natyral.

[tds_note]Informacion i dobishëm: Çfarë duhet të hani për të parandaluar rënien e flokëve? Çfarë duhet të hani që të rriten shpejt flokët e trashë dhe të gjatë?[/tds_note]

5. Përdorni produkte për kujdesin intensiv të flokëve

Start-up-call-lieu-Nguyen-Xuan

Provoni një produkt intensiv për kujdesin e flokëve

Produktet e zakonshme do të kenë shumë përbërës kimikë. Prandaj, ato mund të shkaktojnë efekte anësore si kruarje e kokës, majat e çara, etj. Për të përmirësuar këtë situatë, duhet të përdorni produkte për kujdesin intensiv të flokëve.

Janë të nxjerra nga natyra, ndaj janë krejtësisht jo irrituese, duke rikthyer shpejt dhe sigurt dëmtimin e flokëve. Nëse keni kohë, duhet të përdorni lëndë ushqyese nga lëvozhga e grejpfrutit, bari i limonit për t’i gatuar në ujë për t’u larë. Përndryshe, ju përdorni produkte për kujdesin e flokëve nga shampo bimore me përbërës ushqyes si Nguyen Xuan. E garantuar, vetëm përdorimi i rregullt i flokëve do të reduktojë majat e ndara, të fortë dhe me shkëlqim natyral.

Shampo bimore Nguyen Xuan me ekstrakte nga 13 bimë mjekësore tradicionale të kombinuara me teknologji të avancuar dhe moderne të prodhimit. Përdorimi i produkteve për të ndihmuar gratë të kenë flokë të shkëlqyeshëm dhe të gjallë si një vajzë.

 • Xhinko: Ndihmon në përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në tru për të ndihmuar në stimulimin e rikuperimit të gjëndrave të flokëve. Në të njëjtën kohë, rrit rrjedhjen e gjakut nën lëkurën e kokës për të ndihmuar në sigurimin e ushqimit të qelizave germinale të flokëve, duke krijuar kështu kushte për të ndihmuar në përshpejtimin e rritjes së flokëve të rinj, dhe në të njëjtën kohë ndihmon për t’i bërë flokët me shkëlqim dhe të shëndetshëm.
 • karkaleca: Përmban Saponin, një surfaktant (CDH amfoterik) që vepron si pastrues i flokëve dhe kokës dhe ka veti antibakteriale dhe antifungale. Karkaleca e pjekur i jep ekstraktit një ngjyrë të zezë me shkëlqim dhe gjithashtu ndihmon për të mbajtur flokët me shkëlqim dhe të shëndetshëm. Saponinat kanë aftësinë të stabilizojnë enët sipërfaqësore të gjakut dhe të shtrëngojnë indin lidhës përreth për të ndihmuar në shtrëngimin e rrënjëve të flokëve dhe ushqyerjen e flokëve.
 • Manit: Ofron lëndë ushqyese thelbësore për të ushqyer flokët për të ndihmuar flokët të shkëlqejnë, të reduktojnë thyerjen dhe thinjat e parakohshme.
 • Bari me pesë ngjyra: Përbërësit e vajit esencial kanë aktivitet të mirë antibakterial dhe anti-mykotik për të ndihmuar në pastrimin e zbokthit, zvogëlimin e kruajtjes, i bëjnë flokët të butë dhe të pastër.
 • Petë: Përmban tanina, alkaloide dhe disa flavonoide të formës së lirë që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit, luftojnë radikalet e lira dhe reduktojnë thinjjen e parakohshme të flokëve.
 • Vaj esencial Patchouli: (Pongostemon patchouli) Vaji esencial ka veti antifungale për të ndihmuar në luftimin e zbokthit, stimulimin e gjëndrave të flokëve dhe parandalimin e rënies së parakohshme të flokëve. Vaji esencial i paçulit është gjithashtu efektiv në kontrollin e gjëndrave dhjamore për të ndihmuar në mbajtjen e flokëve me shkëlqim dhe jo të yndyrshëm. Përveç kësaj, vaji esencial antibakterial i paçulit e mban lëkurën e kokës të shëndetshme.
 • Vaji esencial i limonit: Citral është i njohur për efektet e tij antibakteriale dhe mund të ndihmojë në vrasjen ose ndalimin e rritjes së baktereve dhe kërpudhave për të ndihmuar në pastrimin e zbokthit dhe kruajtjes. Përveç kësaj, vaji esencial i limonit gjithashtu ndihmon në forcimin e gjëndrave të flokëve, shtrëngimin e rrënjëve të flokëve (shtrëngimin e poreve), reduktimin e thyerjes.
 • Vaj esencial grejpfrut: Lufton radikalet e lira për të reduktuar thyerjen. Hidraton skalpin e kokës për të reduktuar irritimin dhe zbokthin. Vaji esencial i grejpfrutit ndihmon në stimulimin e rritjes së flokëve, veçanërisht ekstrakti i lëvozhgës së grejpfrutit shton zink, hekur, kalcium, squfur, vitaminë A, vitaminë B1 dhe vitaminë C, të cilat të gjitha janë thelbësore për shëndetin e flokëve.
 • Vaj esencial i temjanit: Përbërësi kryesor është eugenoli, i cili ndihmon në zbutjen e flokëve dhe stimulimin e rritjes së flokëve. Përdorimi i një kombinimi të vajit esencial të barit të limonit dhe vajit esencial të grejpfrutit rrit efektin e stimulimit të rritjes së flokëve.
 • Vaj ulliri, vitaminë E: Ushqyes për flokët dhe lëkurën e kokës.
Tham Khảo Thêm:  Nhuộm tóc bao lâu thì mới nên gội đầu lại?

Aktualisht, produktet e shampove bimore Nguyen Xuan kanë 3 lloje: Shampo bimore Nguyen Xuan (shishe kafe) e përshtatshme për flokë normalë. Shampo bimore për flokë Nguyen Xuan (shishe jeshile) është e përshtatshme për flokë të thatë dhe të dëmtuar. Shampo bimore Nguyen Xuan floating (shishe e verdhë) ka një aromë lulesh, e përshtatshme për flokë të yndyrshëm dhe të yndyrshëm. Përveç kësaj, për të rritur efektin, mund të përdorni kondicionerin bimor Nguyen Xuan për flokë me shkëlqim dhe të gjatë.

KLIKONI KËTU për të gjetur farmacitë që shpërndajnë SHAMPON MJEKËSORE PRIVATE

Për më shumë informacion, ju lutemi telefononi Linja telefonike:900571255 për këshilla dhe mbështetje të drejtpërdrejtë!

Më sipër janë mënyra shumë të thjeshta, efektive dhe të sigurta për të rivendosur skajet e ndara. Duhet të aplikoni menjëherë për t’i thënë lamtumirë majave të ndara shpejt. Uroj që gjithmonë të keni flokë shumë të butë, me shkëlqim dhe tërheqës!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Hướng dẫn cách phục hồi tóc chẻ ngọn nhanh nhất ngay tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *