nguyên nhân, triệu chứng và cách điều trị an toàn

Rate this post

Inflamacioni i kokës është një sëmundje mjaft e zakonshme në të gjitha moshat sot. Kjo sëmundje shkakton shqetësime te pacientët, shumë shqetësime dhe ndikon drejtpërdrejt në estetikën dhe jetën e pacientit. Kuptimi i kësaj sëmundjeje do t’ju ndihmojë të gjeni trajtime efektive për t’u shëruar shpejt.

Mësoni çfarë është inflamacioni i kokës?

Dermatiti seborrheik ose inflamacioni i kokës është një gjendje inflamatore e lëkurës që përfshin probleme me gjëndrat dhjamore në trup. Simptomat e sëmundjes mund të ndryshojnë nga pacienti në pacient, në varësi të shumë faktorëve. Sidomos në rastin e pilingut të kokës, kruajtja është më e shpeshta.

Ju mund të përjetoni inflamacion të kokës në çdo moshë. Kjo sëmundje (dermatiti seborrheik) jo vetëm që sjell shqetësim tek pacienti, por ndikon edhe në estetikë dhe psikologji. Nëse nuk trajtohen, zgjebet në lëkurën e kokës mund të përhapen lehtësisht në ballë, fytyrë dhe veshë. Inflamacioni që dëmton skalpin e kokës rrit rrezikun e riinfeksionit dhe rënies së flokëve. Kjo sëmundje ndikon veçanërisht në zhvillimin e fëmijëve.

Inflamacioni i lëkurës së kokës është i zakonshëm në të gjitha moshat
Inflamacioni i lëkurës së kokës është i zakonshëm në të gjitha moshat

Çfarë e shkakton inflamacionin e kokës?

Deri më sot, dermatiti seborrheik nuk është identifikuar. Sipas shumë studimeve, çrregullimet e kokës ndodhin kur skalpi prodhon shumë sebum nga disa lloje të kërpudhave (zakonisht Malassezia). Shkaqet e zakonshme:

 • Moti: Ky është faktori kryesor që shkakton probleme të lëkurës, për të mos përmendur inflamacionin e kokës.
 • Efektet e drogës: Përdorimi i disa ilaçeve mund të shkaktojë probleme në zona të caktuara të lëkurës, duke përfshirë lëkurën e kokës.
 • Gjenetika: Familjet me një histori të dermatitit atopik kanë më shumë gjasa të kenë një problem gjenetik tek fëmijët e tyre. Dermatiti atopik është i zakonshëm në subjektet gjenetike.
 • Karakteristikat e lëkurës: Njerëzit me lëkurë të yndyrshme në përgjithësi kanë një rrezik shumë më të lartë të zhvillimit të sëmundjes sesa ata me lëkurë të thatë.
 • Gjendja shëndetësore: Të porsalindurit dhe fëmijët e vegjël, personat që sapo kanë bërë operacion, personat e infektuar me HIV… janë subjekte me një sistem imunitar të dobët, kështu që shpesh janë të prirur ndaj inflamacionit të kokës. Përveç kësaj, njerëzit me depresion, çrregullime neurologjike ose sëmundje të Parkinsonit janë gjithashtu në rrezik më të lartë.

Cilat janë simptomat e një skalpi të përflakur? A mund të shërohet vetë?

Simptomat e dermatitit seborrheik në lëkurën e kokës ngatërrohen lehtësisht me sëmundjet e kokës si infeksionet mykotike, psoriasis dhe zbokthin. Këtu janë disa simptoma tipike të sëmundjes pezmatimi i kokës humbja e flokëve:

 • Lëkura e kokës në lëkurën e kokës është e verdhë ose kafe e lehtë
 • Flokë të trashë për shkak të rritjes së sekretimit të sebumit
 • Lëkurë e kuqe, kruarje, e pakëndshme
Tham Khảo Thêm:  Fe credit là gì? Những điều người tiêu dùng cần biết về vay tín chấp

Këto simptoma, nëse nuk trajtohen për një kohë të gjatë, mund të çojnë në rënie të flokëve dhe tullaci. Përveç kësaj, simptomat e sëmundjes kanë shumë ngjashmëri me sëmundjet e tjera të lëkurës, kështu që diagnoza dhe trajtimi janë të vështira.

Simptomat e inflamacionit të kokës shkaktojnë humbje kozmetike
Simptomat e inflamacionit të kokës shkaktojnë humbje kozmetike

Cilat sëmundje shkaktohen nga inflamacioni i kokës?

Dermatiti i kontaktit

Sipas mjekëve të Kolegjit të Farmacisë Saigon, dermatiti i kontaktit i kokës është një gjendje në të cilën skalpi i kokës irritohet kur bie në kontakt me produktet e flokëve që përmbajnë përbërës kimikë si shampo. Ngacmues ndaj alergjenëve në produktet e flokëve, të tilla si p-fenilendiamina në bojërat e flokëve.

Kjo sëmundje është mjaft e zakonshme në të gjitha profesionet, gjinitë dhe profesionet e ndryshme. Kur keni dermatit kontakti në kokën tuaj, mund të përjetoni simptomat e mëposhtme:

 • Lëkurë paksa e kuqe me flluska dhe flluska
 • Shkakton kruajtje dhe djegie të lëkurës së kokës
 • Flokë të thatë, të dredhur dhe të brishtë
 • Shumë zbokth
 • Flluska dhe plagë të rënda

Zakonisht, dermatiti i kontaktit shërohet gradualisht pas heqjes së patogjenit dhe përsëritet me shpejtësi pas riekspozimit ndaj të njëjtit patogjen.

Dermatiti Seborrheik

Dermatiti seborrheik ndodh kur procesi i rinovimit dhe zëvendësimit të qelizave të kokës është më i shkurtër se zakonisht. Qelizat e shtresës korneum derdhen shumë shpejt dhe ngjiten së bashku për të formuar thekon zbokth. Është një sëmundje e lëkurës që mund të shfaqet për shkak të shumë faktorëve si stresi, lokaliteti, kërpudhat parazitare, efektet e barnave, sëmundjet, moti etj. Në mënyrë tipike, njerëzit me dermatit seborrheik përjetojnë disa nga simptomat e mëposhtme:

 • Lëkurë e yndyrshme, e thatë dhe e kuqe
 • Ndjenja e parehatshme
 • Disa gjendje të rënda janë pezmatimi i kokës që shkakton rënien e flokëve

Folikuliti

Folikuliti i kokës është një sëmundje relativisht e zakonshme, shkaktari kryesor i së cilës është Staphylococcus aureus, Trichophyton, bakteret që jetojnë në lëkurën e kokës… Lëku i kokës sekreton shumë vaj dhe shpesh funksionon në një mjedis të nxehtë, të ndotur, të ngrohtë.

Folikuliti i kokës shkakton rënie të flokëve dhe mund të njihet nga shenjat e mëposhtme:

 • Papula të kuqe, me luspa në lëkurën e kokës që mund të kruhet, veçanërisht në zverk dhe në tempuj
 • Rastet kronike mund të çojnë në neurasteni, pagjumësi, humbje të kujtesës
Folikuliti shkakton humbje estetike, kruajtje
Folikuliti shkakton humbje estetike, kruajtje

Trajtime efektive për inflamacionin e kokës

Për të përmirësuar rënien e flokëve të shkaktuar nga inflamacioni i kokës, pacientët duhet të trajtojnë tërësisht sëmundjen që po përjetojnë. Në të njëjtën kohë, të kesh një dietë të arsyeshme dhe aktivitete jetese ndikon në përmirësimin e rezistencës së trupit dhe në luftimin efektiv të rënies së flokëve. Disa trajtime të zakonshme që pacientët mund të aplikojnë përfshijnë:

Trajtimi i lëkurës së kokës inflamatore në shtëpi

Kjo metodë përdoret shpesh kur shfaqen simptoma të reja. Pacientët mund të përdorin mjetet juridike popullore të mëposhtme dhe barishte të thjeshta:

 • Lani flokët me limon të freskët: Hidhni lëng limoni të freskët në ujë, lani flokët me lëkurë limoni, pastroni lëkurën e kokës, lehtësoni kruajtjen dhe zvogëloni qërimin e lëkurës.
 • Përdorni aloe vera për të reduktuar qërimin e kokës: lani aloe verën, qëroni atë, merrni shtresën e brendshme, aplikoni tretësirën e aloe vera në mënyrë të barabartë në lëkurën e kokës. Pasi aloe vera të thahet, shpëlajeni me ujë.
 • Përdorni shampo: Disa shampo ndihmojnë në uljen e yndyrës, vrasin bakteret dhe trajtojnë kërpudhat. Pacientët duhet të përdorin shampo që përmbajnë:
  • Sulfidi i selenit 1.8%
  • Zink pyrithione
  • Ketokonazol 2%
  • Acidi salicilik
Tham Khảo Thêm:  6 mẹo khắc phục tình trạng “sợi tóc mảnh và yếu” hiệu quả

Përveç kësaj, duhet të shmangni disa shampo që përmbajnë: Sodium Lauryl Sulfate, Sulfate. Këto shampo shpesh japin një ndjenjë pastërtie, por mund të jenë të dëmshme për lëkurën e kokës. Kjo do të krijojë një mundësi për zhvillimin e përgjigjeve inflamatore të zgjeruara.

Përdorni ilaçe

Sipas mjekësisë perëndimore, mjekët përdorin kryesisht barna për të kontrolluar inflamacionin e kokës dhe për të parandaluar rënien e flokëve. Disa nga barnat janë si më poshtë:

 • Medikamente lokale për lëkurën e kokës si acid salicilik, ure, acid laktik …
 • Shampo antifungale me ciklopiroks, ketokonazol…
 • Kortikosteroidet (ka 2 lloje: orale ose topikale)
 • Frenuesit e kalcineurinës
 • Antibiotikët (përdoren zakonisht për infeksione)

Kur përdorni këtë ilaç, pacienti duhet të ndjekë me përpikëri regjimin e trajtimit dhe udhëzimet e mjekut. Për shkak se këto barna kanë potencialin të shkaktojnë efekte anësore si acarim stomaku, përgjumje, tharje të gojës, sy të thatë, inflamacion të veshkave… veçanërisht barna që përmbajnë kortikosteroide.

Parandaloni dhe trajtoni siç duhet një skalp të përflakur

Kur keni një skalp të yndyrshëm, disa nga masat e mëposhtme jo vetëm që ndihmojnë në parandalimin, por edhe mbështesin shumë mirë trajtimin e sëmundjes:

Lëkura e kokës e përflakur duhet dhe nuk duhet të hahet?

Ju duhet të siguroni mjaftueshëm ujë dhe lëndë ushqyese të nevojshme për trupin, veçanërisht sasinë e vitaminave. Kjo do të ndihmojë në ruajtjen e lagështisë natyrale të lëkurës së kokës dhe parandalimin e shqetësimeve në prodhimin e sebumit. Kur keni inflamacion të kokës, duhet t’i kushtoni vëmendje për të shmangur ushqimet e mëposhtme:

 • Ushqimet e pasura me karbohidrate
 • Ushqim i nxehtë, i skuqur
 • Alkooli dhe stimuluesit
Inflamacioni i lëkurës së kokës nuk duhet të hani ushqime pikante të nxehta
Inflamacioni i lëkurës së kokës nuk duhet të hani ushqime pikante të nxehta

Mos i lani flokët shpesh

Larja e shpeshtë me shampo mund të shkaktojë shumë probleme me lëkurën e kokës, si p.sh.

 • çekuilibër pH
 • Kruhet, e thatë
 • Humbja e lagështisë natyrore

Këto probleme mund të ndikojnë ndjeshëm në prodhimin e sebumit të kokës. Prandaj, duhet të kufizoni shumë larjen e flokëve, ndaj duhet të merrni kohë për të larë flokët. Nëse skalpi juaj ka tendencë të ngjitet, duhet ta lani çdo dy ditë.

Këshilla për larjen e flokëve

Për të parandaluar një sulm të dermatitit seborrheik në lëkurën e kokës, ka disa gjëra që duhet t’u kushtoni vëmendje kur lani flokët, si p.sh.

 • Përdorni shampo të butë
 • Kushtojini vëmendje temperaturës së ujit dhe shmangni larjen e flokëve me ujë të nxehtë
 • Mos gërvishtni ose gërvishtni kur lani flokët
Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn phân biệt 10 củ khoai trên thế giới mà bạn nên biết !

Sidomos personat me inflamacion të kokës duhet t’u kushtojnë më shumë vëmendje problemeve të mësipërme kur lajnë flokët. Kjo do të kufizojë zbokthin dhe lëkurën e kokës.

Mbroni flokët dhe lëkurën e kokës

Kjo është gjithashtu një nga gjërat që mund t’ju ndihmojë të parandaloni rrezikun e inflamacionit të kokës. Lëkura e kokës duhet të mbrohet nga elementë të tillë si tymi, gëzofi, nxehtësia, papastërtia dhe sebumi ngjitës.

Kur dilni, kini kujdes të vishni një kapele të një madhësie të rehatshme. Shmangni mbajtjen e një kapele shumë të ngushtë pasi mund të bllokojë lëkurën e kokës dhe të shkaktojë parehati.

Kufizoni kruarjen e kokës

Kruarja e vazhdueshme e kokës është një zakon i keq i shumë njerëzve. Kjo dëmton shtresën e jashtme mbrojtëse të lëkurës së kokës dhe krijon kushte që bakteret të sulmojnë. Kur keni inflamacion të kokës, duhet të pyesni mjekun tuaj për medikamente të tjera për të lehtësuar kruajtjen, jo gërvishtjet. Përveç kësaj, ju duhet të shmangni prekjen e kokës kur duart tuaja janë të pista. Sepse ky problem mund ta përkeqësojë inflamacionin dhe të rrisë rrezikun e përsëritjes.

Çfarë shampo të përdorni për inflamacionin e kokës?

Zbokthi dhe kruajtja janë simptoma të domosdoshme te pacientët me dermatit seborrheik të kokës. Për të kapërcyer sa më sipër, zgjedhja e shamponit të duhur për lëkurën e kokës është jashtëzakonisht e rëndësishme. Shampo Nguyen Xuan është kombinimi thelbësor i 13 bimëve medicinale orientale të çmuara si xhinko biloba, ha thu o, karkaleci, trumza, arra betel, lëvozhga e grejpfrutit, bari i limonit, uji, manit dhe bari me pesë ngjyra. …Sipas prodhuesit, barërat medicinale janë zgjedhur me kujdes të kombinuara me teknologjinë moderne të prodhimit, të rafinuara për të mbajtur përbërës të rëndësishëm dhe për të hequr papastërtitë, duke konverguar më në fund në shishen e shampos.Nguyen Xuan.

Përveç përbërësve medicinale natyrale, Nguyen Xuan plotësohet edhe me vitaminë E, vaj ulliri etj. Falë kësaj, produkti jo vetëm që ndihmon për të mbajtur flokët të shëndetshëm dhe të bukur, por gjithashtu balancon lagështinë, ndihmon në ushqimin e flokëve dhe kokës dhe kontribuon Reduktoni problemet e flokëve dhe kokës: pastroni zbokthin, ndaloni kruajtjen, zvogëloni humbjen e flokëve, mbështesni rritjen e flokëve të rinj.

Më lart janë të gjitha informacionet në lidhje me inflamacionin e kokës dhe trajtimet aktuale. Shpresojmë që informacioni që ofrojmë do t’ju ndihmojë të gjeni së shpejti një trajtim efektiv dhe të përshtatshëm për ju. Ju uroj të keni gjithmonë flokë të shëndetshëm.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết nguyên nhân, triệu chứng và cách điều trị an toàn . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *