Những cách trị tóc bạc hiệu quả nhất hiện nay

Rate this post

Gjyshërit kanë një thënie “Dhëmbi dhe flokët janë këndi i njeriut”, kështu që dhëmbët dhe flokët luajnë një rol të rëndësishëm si një pasqyrë që pasqyron gjendjen tonë shëndetësore. Flokët e zinj dhe me shkëlqim janë një shëndet i mirë.

Megjithatë, njerëzit po ndjekin gjithnjë e më shumë vorbullën e ngarkuar të punës dhe nuk kanë më kohë të kujdesen për shëndetin e tyre, duke e bërë pamjen e tyre të pakëndshme, veçanërisht problemin e flokëve gri. Mos u shqetësoni, ky artikull do t’ju tregojë disa nga mënyrat më efektive për të trajtuar flokët e thinjur.

Flokët e thinjura të parakohshme kanë tendencë të rinovohen në moshën 20-35 vjeç, nëse doni të trajtoni flokët e thinjura në mënyrë efektive, duhet t’i trajtoni ato nga rrënja. Kjo sepse çdo person do të ketë një shkak të ndryshëm dhe vetëm kur t’i përgjigjemi pyetjes pse mund të kemi një trajtim efektiv për flokët e thinjur.

Shkaqet e flokëve gri

  • Për shkak të flokëve të dobët, mungesës së lëndëve ushqyese si vitaminat dhe mineralet esenciale.
  • Faktori gjenetik për thinjjen e parakohshme të flokëve njihet edhe si gjak i keq.
  • Për shkak të mungesës së melaninës në gjëndrat e flokëve, sepse pigmenti i ulët i melaninës do t’i bëjë flokët më të lehta dhe flokët do të thinjat më shpejt.
  • Për shkak të përdorimit të shpeshtë të ngjyrave, zbardhuesve dhe kimikateve, për shkak se bojërat e flokëve përmbajnë agjentë oksidues që përshpejtojnë procesin e plakjes së trupit, mund të shkaktojë thinja dhe kancer.
  • Për shkak të stilit të jetesës, të ushqyerit në mënyrë të parregullt, të qëndruarit zgjuar deri vonë dhe të flini shumë vonë, pagjumësia, stresi, pirja e duhanit… përshpejton thinjjen e flokëve.
  • Për shkak të punës së tepërt të shpeshtë, lodhjes, stresit çon në dobësi të trupit.
  • Disa sëmundje që çojnë në çrregullime metabolike në trup si diabeti, dështimi i veshkave, sëmundjet e mëlçisë, disa sëmundje autoimune… gjithashtu shkaktojnë thinjje të parakohshme të flokëve për shkak të metabolitëve që sintetizojnë edhe pigmentet e melaninës.

A e keni kuptuar që flokët tuaj janë gri për ndonjë arsye? Seksioni i mëposhtëm do të jetë seksioni për të hequr shqetësimet tuaja.

Mënyrat më efektive për të trajtuar flokët gri

Përdorimi i bimëve tradicionale

Bimët medicinale dhe bimët me prejardhje nga natyra janë shumë të njohura në trajtimin e flokëve të thinjura, sepse ato janë të sigurta dhe të lehta për t’u përpunuar dhe trajtuar në të njëjtën kohë.

Ha Thu O – kura mrekullibërëse për thinjat e parakohshme

Të lashtët lanë një përvojë të vlefshme: “Dëshironi të jepni flokë të gjelbër dhe lëkurë të kuqe – Ftoni njëri-tjetrin në male për të gjetur Ha Thu O”. Shumë kohë më parë, paraardhësit tanë e dinin se Ha Thu O ishte shumë efektiv në nxirjen e flokëve dhe trajtimin e flokëve gri. Sipas shkencëtarëve që studiojnë efektin e nxirjes së flokëve, parandalimin e thinjjes së parakohshme të flokëve duke penguar degjenerimin e folikulave të flokëve dhe zgjatjen e fazës së rritjes së flokëve, ndihmon në sintetizimin e më shumë melaninës duke trajtuar kështu flokët.argjendin e hershëm.

Tham Khảo Thêm:  Những việc cần làm sau khi sử dụng bộ lưu điện ups
ha-thu-o-tri-bac-toc
Ha Thu O ndihmon në rregullimin e gjakut dhe trajtimin efektiv të flokëve gri

Sipas mjekësisë tradicionale kineze, qarkullimi i dobët i gjakut shkakton zbehje të lëkurës, thinjje të parakohshme të flokëve dhe rënie të flokëve kur pesë organet dobësohen. Ilaçi bimor Ha Thu O trajton flokët e thinjura duke rregulluar qarkullimin e gjakut, i cili është trajtimi nga rrënjët dhe gjëndrat e flokëve. Ka shumë mënyra të thjeshta për të përgatitur Ha Thu O duke përdorur ujë të pijshëm, zhytur verë, zierje pule me Ha Thu O…

Bodhi – lloji më i popullarizuar i trajtimit të hershëm të flokëve gri

Në kohët e vjetra, të gjithë duhet ta kenë parë që zonjat përdornin karkaleca për të larë flokët për t’i bërë ato të lëmuara dhe të zeza, jo vetëm kaq, karkaleca konsiderohej një bar i çmuar mjekësor nga të parët tanë. Pema Bodhi jo vetëm shëron sëmundjet e lëkurës dhe veshkave, por edhe përmirëson sëmundjet e flokëve. Sidomos për ata që veshin sëmundjen e hershme të flokëve gri. Përveç kësaj, karkalecat gjithashtu kanë përbërës flavonoid, veçanërisht saponaretin, i cili është një përbërës aktiv i rëndësishëm që depërton thellë në epidermë për të reduktuar rënien e flokëve, stimuluar rritjen e flokëve dhe parandalon në mënyrë efektive zbokthin.

bac-ket-tri-bac-toc
Larja e flokëve me karkaleca pastron lëkurën e kokës dhe ndihmon flokët e zinj

Mënyra e përdorimit të karkalecit është shumë e thjeshtë, thjesht piqni 3-4 karkaleca për aromë, më pas hidhni në ujë të vluar për 5 minuta për t’i ngjyrosur karkalecat, fërkoni duart për të krijuar shkumë, më pas lani flokët tuaj të pastër dhe me aromë.

Xhenxhefil – mjekësi popullore për të ndihmuar në trajtimin e flokëve gri

Xhenxhefili është një aromë bimore që ndihmon në ngrohjen e trupit, rregullimin e gjakut dhe trajtimin efektiv të ftohjes. Në folklor, xhenxhefili është përdorur prej kohësh si erëz dhe ilaç tradicional. Në veçanti, xhenxhefili është gjithashtu shumë i mirë për trajtimin e flokëve gri.

gung-tri-bac-toc
Përbërësi aktiv gingerone në xhenxhefil të freskët ndihmon në përmirësimin e flokëve gri

Pas procesit të kërkimit të nxjerrjes së xhenxhefilit të freskët, u zbulua se përbërësi aktiv gingerone ka efektin e ngrohjes dhe rregullimit të gjakut qi. Përveç kësaj, xhenxhefili i freskët përmban edhe shumë minerale së bashku me vitamina të shëndetshme B, C, E, veçanërisht karotinë (provitaminë A).

Esencat në xhenxhefil kanë efektin e përmirësimit të rregullimit të qarkullimit të gjakut, duke ndihmuar në këtë mënyrë lëkurën të bëhet rozë dhe stimulon metabolizmin. Në të njëjtën kohë, rritja e prodhimit të pigmenteve ndihmon në errësimin e flokëve, duke parandaluar kështu thinjjen e parakohshme të flokëve.

Është e shkëlqyeshme të pini një filxhan çaj xhenxhefili çdo ditë që është edhe relaksues dhe i mirë për shëndetin ose të bëni vetë xhenxhefilin tuaj të freskët të shtypur të kombinuar me mjaltë është gjithashtu një zgjedhje e mirë.

Susami i zi – një farë ushqyese që ndihmon flokët e zinj për një kohë të gjatë

Ne shpesh dimë për susamin e zi në ëmbëlsira dhe çaj, por pak njerëz e dinë se susami i zi gjithashtu ka përdorime magjike në trajtimin e flokëve gri. Farat e susamit të zi kanë efekte shumë të mira për organizmin si tonik i mëlçisë dhe veshkave, stimulues i tretjes, tonik i tendinave. Pirja e lëngut të susamit të zi të nxjerrë nga gjethet dhe rrënjët ndihmon në stimulimin e rritjes së flokëve dhe mbajtjen e flokëve të zeza për një kohë të gjatë, duke trajtuar kështu thinjjen e parakohshme të flokëve.

Tham Khảo Thêm:  Ăn gì để tóc mọc nhanh dài và dày hiệu quả?
me-den-tri-toc-bac-som
Lëngu i susamit të zi ushqen pesë organet, eliksiri për trajtimin e thinjave të parakohshme

Si të përdorni: farat e thara të susamit të zi, yje aromatike, të ruajtura në kavanoza të mbyllura për t’u përdorur gradualisht, çaj të gatuar ose të zhytur në ujë për t’u pirë…

Përdorni produkte bimore për kujdesin e flokëve

Nëse nuk keni kohë ose keni frikë t’i përpunoni bimët me dorë, mos u dorëzoni sepse tani të gjitha ato barishte do të mbështillen në një produkt special për flokë gri me teknologjinë më moderne.

Përdorni shampo për të trajtuar flokët e thinjur

Shampo për flokë gri është tani një produkt që shumë njerëz i besojnë për shkak të komoditetit të tij. Ju të dy mund të pastroni lëkurën e kokës, të kurseni përpjekjet e përpunimit dhe të sillni rezultate të mira, gjë që është shumë e përshtatshme për ata që kanë pak kohë për t’u kujdesur për flokët e tyre.

Shampo bimore Nguyen Xuan ka një formulë unike nga 13 barëra medicinale tradicionale si xhinko biloba, ha tho o, karkaleca, arrë betel, nuoc nac… Ekspertët kanë shqyrtuar dhe përzgjedhur me kujdes bimët mjekësore që përmbajnë përbërës medicinalë.Cilësia e lartë siguron siguri si për gratë shtatzëna ashtu edhe për fëmijët. Ky është kristalizimi dhe kryqëzimi i shijeve tradicionale dhe teknologjisë moderne.

start-up-call-lieu-nguyen-xuan
Shampo bimore Nguyen Xuan është kryqëzimi i aromave tradicionale dhe teknologjisë moderne

Kur bëhet fjalë për shampot bimore, është e pamundur të mos përmendet shampoja Thu Huong e cila është nxjerrë nga shumë bimë të çmuara mjekësore si vaji esencial i borzilokut, arrat e betelit, sherebela në tenxhere etj., së bashku me njohuritë e veçanta teknologjike. faktori që krijon efektin e veçantë të trajtimit të hershëm të flokëve të thinjur të këtij shampo.

Esencat e nxjerra nga bimët natyrale do të depërtojnë shpejt thellë në epidermë nën lëkurën e kokës për të ushqyer flokët nga rrënja, për të rigjeneruar strukturën e flokëve për të ndihmuar që rrënjët e flokëve të bëhen të forta dhe me shkëlqim. Më shumë se 100,000 vietnamezë kanë reduktuar rënien e flokëve, thinja dhe kanë marrë rezultate shumë të mira gjatë përdorimit të produktit.

Përdorni ngjyra natyrale të flokëve.

Mënyra më e shpejtë për t’i kthyer flokët gri në ngjyrë të zezë është të lyeni flokët. Por nuk është në rregull ta lyesh me të zezë sepse ka shumë njerëz që përdorin ngjyrat e gabuara që përmbajnë më shumë kimikate, sa më shumë të lyhen aq më shpejt rriten në një kohë të shkurtër.

Duhet të zgjidhni bojërat e flokëve me origjinë të sigurt nga natyra që të japin një ngjyrë të bukur dhe të ruajnë ngjyrën për një kohë të gjatë. Unë do t’ju sugjeroj disa produkte bimore cilësore të besuara nga shumë njerëz si: bojë flokësh bimore Thai Duong, bojë bimore japoneze Biggen etj.

Zgjidhni shpejt për veten tuaj një produkt të përshtatshëm, mrekullitë janë duke pritur për ju.

Ulni stresin, tensionin

Siç e tregova më lart stresin, stresi është gjithashtu një shkak i zakonshëm i flokëve gri sot. Prandaj, duhet të kaloni pak kohë për t’u çlodhur pas orëve stresuese të punës si dëgjimi i një kënge qetësuese, praktikimi i jogës, praktikimi i meditimit për 30 minuta do t’ju ndihmojë më të rehatshëm.

Tham Khảo Thêm:  Tết Trung thu 2022 - Địa điểm đi chơi Trung thu tại Hà Nội mới nhất
joga
Praktikimi i jogës për të mbajtur një trup të bukur dhe për të reduktuar në mënyrë efektive flokët gri

Ose mund të ndani shqetësimet dhe dhimbjet tuaja me miqtë dhe të afërmit, nëse e mbani në zemër, gradualisht do të bëhet si një rrënjë e thellë në trupin tuaj, duke ju mbytur zemrën, duke bërë që thatësira të thahet dhe zbehet. dhe pasojat reflektohen në atë flokë të shëmtuar gri.

Masazh i kokës

Sipas vlerësimit të ekspertëve, masazhi i kokës është masa më e sigurt për përmirësimin e flokëve gri. Masazhi do të ndihmojë qarkullimin nën lëkurën e kokës, duke sjellë një ndjenjë rehati. Në veçanti, duhet të kombinoni masazhin me vajra esencialë që depërtojnë thellë në epidermë për të siguruar mineralet dhe vitaminat e nevojshme për sintetizimin e pigmenteve, forcimin e flokëve dhe stimulimin e rritjes së flokëve.

masazh-da-dau-jam-bac-toc
Masazhi i kokës është mënyra më e sigurt për të përmirësuar flokët gri

Vaji i kokosit dhe limoni është një nga përzierjet efektive për trajtimin e thinjjes së parakohshme të flokëve me vitamina dhe lëndë ushqyese të bollshme që u japin flokëve përbërës aktivë antioksidantë që ndihmojnë në parandalimin e formimit të flokëve të rinj.flokë të argjendtë.

Kombinimi i masazhit me vaj esencial të grejpfrutit ndihmon në stimulimin e rritjes së flokëve, duke parandaluar thinjjen e parakohshme të flokëve. Lëndët ushqyese të nxjerra nga lëvozhga e grejpfrutit shtojnë mineralet e nevojshme për shëndetin e flokëve si zinku, kalciumi, hekuri, vitamina A, vitamina B12, etj. Veçanërisht, vaji esencial i grejpfrutit ofron vitaminë C për të ndihmuar në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës. duke rritur rigjenerimin e kolagjenit dhe duke i bërë flokët më pak të prirur për thyerje.

Mbani një mënyrë jetese të shëndetshme

Nëse nuk doni të plakeni, shërimi rrënjësor është të ndryshoni stilin e jetës tuaj. Mbani një ritëm të rregullt të jetës për të shmangur të qëndruarit zgjuar deri vonë dhe stresin, hani në mënyrë shkencore: hani shumë perime jeshile, ushqime që përmbajnë shumë vitamina, pini mjaftueshëm 1,5 litra ujë në ditë. Jo vetëm kaq, lëreni duhanin sepse toksinat në tym dëmtojnë folikulat e flokëve, duke bërë që flokët të humbasin pigmentimin që çon në thinje të shpejtë.

suplemente vitaminash
Shtoni shumë vitamina thelbësore nga perimet dhe frutat për t’i bërë flokët tuaj më të fortë

Plotësimi me vitamina dhe minerale esenciale, veçanërisht vitamina B12, është thelbësor për shëndetin e indeve nervore, funksionimin e trurit dhe prodhimin e pigmentit të melaninës. Përveç kësaj, duhet të shtoni vitaminë B6, biotinë, vitaminë D ose vitaminë E… Përdorimi më i vogël i shërbimeve të parukierisë që dëmtojnë flokët si shtrydhja dhe kaçurrela sepse temperaturat e larta dëmtojnë folikulat e flokëve dhe kufizojnë përdorimin e produkteve për ngjyrosje. Flokët përmbajnë të dëmshme kimikatet.

Ju duhet ta shikoni këtë video nga Dr. Nguyen Truong Son – Le Loi Hospital

Epilogu

Shpresojmë që nga mënyrat e mësipërme efektive për të trajtuar flokët e thinjura që ndajmë, tani nuk duhet të keni turp për flokët tuaj të thinjur të parakohshëm kur ndërveproni me njerëzit përreth jush. Dhe do të doja të përsërisja përsëri se fillimisht duhet të zbuloni arsyen pse keni flokë të thinjur dhe më pas të aplikoni metodën e duhur, jo të gjitha sepse është edhe kohë dhe joefektive.frut i lartë. Paç fat.

më shumë detaje këtu
1.https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-grey-hair
2.https://vietnamnet.vn/vn/suc-khoe/cac-loai-benh/7-cach-dieu-tri-toc-bac-som-ban-nen-tham-khao-382673.html
3.https://tuoitre.vn/benh-toc-bac-som-nguyen-nhan-va-cach-dieu-tri-20181218164623019.htm

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Những cách trị tóc bạc hiệu quả nhất hiện nay . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *