Tẩy tóc là gì? Hướng dẫn chăm sóc tóc tẩy đơn giản, an toàn

Rate this post

Çfarë është heqja e flokëve? Ky është procesi i përdorimit të kimikateve për të hequr pigmentin e melaninës në flokë, duke i bërë flokët më të lehtë, më të lehtë për t’u lyer me ngjyra të ndryshme. Për të zotëruar flokë të bukur dhe personalë, shumë të rinj kanë zgjedhur t’i zbardhin flokët. Megjithatë, zbardhja do të bëjë që flokët të vdesin, të skuqen, të thahen dhe të thyhen.

Çfarë është heqja e flokëve?

Për t’iu përgjigjur pyetjes se çfarë është zbardhja e flokëve, duhet të analizojmë qartë sa vijon. Zbardhja e flokëve është procesi i heqjes së pigmenteve në flokë me kimikate të specializuara për të ndihmuar flokët të humbasin ngjyrën e tyre origjinale të flokëve. Melanina është pigmenti që i jep ngjyrë lëkurës, flokëve dhe syve. Ka melaninë në trup, kur melanina humbet, flokët bëhen të bardhë ose gri. Dhe kjo do të jetë premisa për të lyer flokët tuaj me platin, për t’i lyer flokët bukur me ngjyra të nxira, të lehta dhe ngjyra të tjera…

Në varësi të vendndodhjes së çdo personi, sa më e errët të jetë ngjyra e flokëve, aq më intensive duhet të përdoret metoda e zbardhjes. Kur zbardhet shumë herë me një përqendrim të lartë zbardhuesi, flokët bëhen më të dobët.

Mesatarisht, vietnamezët duhet të kalojnë dy faza të zbardhjes për të marrë ngjyra të gjalla. Prandaj, ajo ka shumë rreziqe të mundshme për ngjyruesit. Zbardhuesi heq pigmentet sepse ato përmbajnë shumë kimikate që ndikojnë drejtpërdrejt në lëkurën e kokës dhe flokët. Shumë njerëz përjetojnë rënie të flokëve, majat e çara dhe lëkurë të yndyrshme pas zbardhjes.

Çfarë është heqja e flokëve?
Çfarë është heqja e flokëve?

A është i dëmshëm zbardhja?

Dëmtoni lëkurën e kokës

Ju ndoshta keni dëgjuar për djegie dhe kruarje të kokës kur përdorni procesin e zbardhjes së flokëve. Por në fakt, procesi i zbardhjes po i mundon flokët me orë të tëra.

Nën efektin e zbardhuesit të flokëve, skalpi juaj do të digjet si djegie. Ka edhe fenomene të shoqëruara me marramendje, marramendje pas daljes nga puna. Sepse mund të jetë efekti i zbardhuesit ose mund të jetë psikologjia juaj. Por cilido qoftë shkaku, skalpi i kokës ndikohet shumë kur kryhet zbardhja e flokëve.

Shihni gjithashtu: HEQJA E QLOKËVE TË DËMTUARA TË SHËNDETSHME NË SHTËPI PËR FEMRA TË BUKURA

Lehtë për të marrë rreziqe kur bëni

Heqja e qimeve kërkon teknika të ndërlikuara dhe punëtorë me përvojë. Gjatë procesit të zbardhjes, parukierja duhet të kontrollojë me kujdes gjendjen e flokëve të klientit dhe të zhvillojë një proces të sigurt. Në varësi të cilësisë së flokëve do të përcaktojë raporti i ngjyrosjes së flokëve, sa përqendrim, sa i gjatë është intervali midis zbardhjes… Prandaj, do të kufizojë rreziqet që hasin të ftuarit.

Tham Khảo Thêm:  Rmb là gì? Mệnh giá đồng rmb là đơn vị tiền tệ của quốc gia nào?

Megjithatë, jo specialistët nuk janë imunë ndaj situatave të tilla. Shumë raste të rënies së flokëve pas zbardhjes, zbardhuesi shkakton alergji në lëkurën e kokës. Flokët janë të hollë dhe bien në copa. Dëmtimi i lëkurës së kokës ose infeksioni i mundshëm. Jo vetëm kaq, por mund të shkaktojë ulçera dhe akne, të cilat mund të ndikojnë në lëkurën e fytyrës tuaj.

Zbardhja i bën flokët të bien, të thahen dhe të dredhur
Zbardhja i bën flokët të bien, të thahen dhe të dredhur

Duhet të kujdeseni për flokët çdo ditë

Flokët e zbardhur patjetër do të dëmtohen rëndë si të brishtë, të brishtë, të thatë, jashtëzakonisht të ndjeshëm. Sidomos kur ekspozohen në diell. Për shkak të këtyre gjërave, nëse nuk dëshironi që flokët tuaj të përkeqësohen, duhet t’i përmbaheni një regjimi të veçantë të kujdesit për flokët. Gjithashtu duhet të bëhet në baza ditore.

Kujdesi do të varet nga situata e secilit individ. Për shembull, përdorni kondicionerë dhe kondicionerë të krijuar posaçërisht për flokë të zbardhur. Përdorni llak flokësh me përbërës mbrojtës ndaj diellit posaçërisht për flokët. Ato ndihmojnë për të minimizuar ndikimin e nxehtësisë, përdorni vajra për flokët …

Sa kohë duhet për të lyer flokët? Përgjigjen ekspertët

Pas zbardhjes së flokëve, shumë njerëz pyesin se sa kohë duhet për të lyer flokët? Pas zbardhjes së flokëve, lyerja ose jo e flokëve varet nga nevojat tuaja. Zbardhoni flokët pas rreth 2-3 ditësh, më pas ngjyrosni. Më pas, flokët do të jenë të sigurt sepse kanë pushuar për kohën e duhur.

Flokët do të jenë më të fortë dhe me ngjyrë standarde. Jo vetëm kaq, flokët nuk do të thyhen fare lehtë. Megjithatë, duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje flokëve tuaj pas zbardhjes për të ruajtur gjendjen më të shëndetshme për flokët tuaj. Ju ende mund t’i lyeni flokët menjëherë pas zbardhjes nëse jeni të sigurt për forcën e flokëve tuaj. Por është shumë e nevojshme të kujdeseni për flokët pas zbardhjes dhe ngjyrosjes në të njëjtën kohë.

Çfarë duhet të bëni pas zbardhjes së flokëve – Si të kujdeseni për flokët e zbardhur

Shënim për larjen e flokëve

Pas zbardhjes së flokëve, çfarë duhet të bëni është problemi i larjes së flokëve.

 • Duhet të zgjidhni shampo posaçërisht për flokë të lyer, veçanërisht ato që përmbajnë sulfate.
 • Lajini flokët lehtë me një furçë të gjerë përpara se t’i lani me shampo, sepse flokët e zbardhur janë shumë të brishtë dhe të prirur për t’u thyer.
 • Përdorimi i ujit për t’u larë duhet të jetë i freskët, nëse është dimër, përdorni ujë mjaft të ngrohtë. Absolutisht kurrë mos përdorni ujë të nxehtë, uji shumë i nxehtë do të dëmtojë flokët dhe skalpin e zbardhur.
 • Mos harroni të masazhoni kokën kur lani flokët. Kjo jo vetëm që do t’ju ndihmojë të relaksoheni, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të mbani skalpin tuaj të shëndetshëm. Megjithatë, mos i rruani shumë fort sepse flokët janë të brishtë dhe të prirur për t’u thyer.
 • Gjithashtu nuk duhet t’i lani flokët shumë dhe shpesh çdo javë. Pas zbardhjes dhe ngjyrosjes së flokëve, duhet t’i lani flokët vetëm dy herë në javë për 3 javët e para. Pas këtyre 3 javëve, lani flokët çdo 2 ditë.
Tham Khảo Thêm:  Tiết lộ cách chăm sóc tóc sau khi tẩy nhuộm giúp nàng tự tin

Në këtë mënyrë, ju do të mbani flokët tuaj në një gjendje të shëndetshme. Problemet me shampon rregullohen për të ndihmuar në stabilizimin dhe rikuperimin e flokëve sa më shpejt.

Kujdes kur lani flokët pas zbardhjes së flokëve
Kujdes kur lani flokët pas zbardhjes së flokëve

Kufizoni përdorimin e nxehtësisë për flokët

Meqenëse flokët e zbardhur do të jenë shumë të dobët dhe të hollë, përdorimi i tepërt i nxehtësisë mund të shkaktojë që flokët të dëmtohen dhe të riparohen më të vështira.

Kufizimet e stilimit

Flokët e zbardhur janë shumë të brishtë dhe të brishtë, ndaj nuk rekomandohet stilimi i shpejtë i tyre, do të ulë cilësinë e flokëve.

Prerje flokësh të rregullt

Pas zbardhjes së flokëve, majat e flokëve tuaj mund të bëhen të thata dhe të brishtë, kështu që flokët tuaj mund të thahen dhe të çahen shumë shpejt. Kur kjo ndodh, majat e flokëve duhet të shkurtohen rregullisht për të shmangur më shumë majat e ndara.

Hidraton flokët

Kondicioneri është një produkt i shkëlqyer. Ata jo vetëm që kanë aftësinë për të ushqyer flokët, por gjithashtu mund të ndihmojnë në rikthimin gradualisht të flokëve të zbardhur. Përveç kësaj, kondicioneri gjithashtu funksionon për t’i bërë flokët më të butë dhe më të fortë. Megjithatë, ju duhet të përdorni kondicioner vetëm në skajet e flokëve tuaj, jo në lëkurën e kokës dhe rrënjët e flokëve. Sepse serumi në kondicioner mund t’i bëjë flokët tuaj ngjitës dhe të pakëndshëm shumë shpejt.

Jo vetëm kaq, ju mund të përdorni një maskë flokësh. Sepse pas zbardhjes flokët mund të jenë shumë të brishtë, të thyhen dhe të kenë nevojë për kujdes shtesë për t’u rikuperuar shpejt. Përdorimi i një maskë flokësh do të jetë një nga mënyrat për të ndihmuar flokët tuaj të bëhen më të shëndetshëm. Maska me mjaltë, maska ​​me kos, maskë me banane ose maskë me avokado janë të gjitha të shkëlqyera për hidratimin dhe ushqimin e flokëve pas zbardhjes.

Shmangni vajrat esencialë për krem ​​kundër diellit të flokëve

Flokët e zbardhur janë shumë të brishtë, të brishtë dhe veçanërisht të ndjeshëm ndaj rrezeve të diellit, rrezeve UV… Kështu që ju duhet të zgjidhni produkte që janë të përshtatshme për flokët tuaj për të kufizuar rënien e flokëve.

Mos përdorni shampo të rregullt

Përdorni shampon e duhur dhe mos i lani flokët shumë shpesh dhe shumë shpesh. Flokët e zbardhur do të jenë të dobët, të brishtë dhe shumë më të ndjeshëm se origjinali. Pra, duhet të zgjidhni shampon e duhur, veçanërisht për flokët e lyer dhe të zbardhur. Jepini përparësi shampove që mbrojnë ngjyrën e flokëve, veçanërisht ato që përmbajnë sulfate.

Shampo bimore Nguyen Xuan rikthen flokët e dëmtuar

Shampo bimore Nguyen Xuan – një markë për kujdesin dhe restaurimin e flokëve, e rekomanduar nga shumë ekspertë dhe mjekë. Me përbërës që kombinojnë 13 bimë natyrale, shampoja bimore Nguyen Xuan ka efektet e mëposhtme:

 • Zbut dhe zbut flokët për krehje të lehtë dhe ndihmon në balancimin e flokëve dhe kokës
 • Ndihmon në ushqimin e flokëve dhe skalpit, duke i bërë flokët me shkëlqim, jo ​​të thatë, majat e ndara, zvogëlojnë thyerjen, flokë të lëmuar, të gjallë dhe jo ngjitës.
 • Ndihmon në mbrojtjen e flokëve nga efektet e dëmshme të kimikateve (përmirësim, kalitje, ngjyrosje …) dhe mjedisit
 • Aroma e luleve dhe bimëve natyrore parfumon flokët dhe krijon një ndjenjë relaksi pas aplikimit.
 • Përdoreni me shampo për t’i bërë flokët më të butë dhe më të lëmuar, për të ndihmuar në reduktimin e derdhjes dhe për të mbështetur rritjen e flokëve të rinj.
Tham Khảo Thêm:  Hướng dẫn sấy tóc đúng cách và 5 sai lầm cần tránh
Shampo bimore Nguyen Xuan kujdeset për flokë të butë dhe të zbardhur
Shampo bimore Nguyen Xuan kujdeset për flokë të butë dhe të zbardhur

Llojet e shampos Nguyen Xuan në treg

Aktualisht, produktet e shampove bimore Nguyen Xuan kanë 4 lloje: shampo bimore. Çdo lloj do të ketë përdorime të ndryshme dhe është i përshtatshëm për çdo lloj skalpi. Për të rritur efektin, mund ta kombinoni me Kondicioner për flokë të lëmuar dhe me shkëlqim.

Kujdesi për flokët Nguyen Xuan (jeshile)

 • Pastroni flokët dhe lëkurën e kokës
 • Pastron zbokthin, ndihmon në parandalimin e zbokthit
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë, …) dhe mjedisin.
 • Aroma natyrale bimore sjell një ndjenjë të freskët, freskuese, relaksuese kur lani flokët.
 • Ndihmon për të ushqyer flokët dhe lëkurën e kokës, duke i bërë flokët të shëndetshëm, jo ​​të thatë, me skaje të çara, për flokë të butë dhe të lëmuar, duke reduktuar thyerjen, duke kontribuar në mbështetjen e rritjes së flokëve të rinj

Nguyen Xuan Nau

 • Pastron flokët, zbokthin dhe lëkurën e kokës.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë, …) dhe mjedisin.
 • Aroma natyrale bimore sjell një ndjenjë të freskët dhe freskuese kur lani flokët.
 • Ndihmon për të ushqyer flokët dhe lëkurën e kokës, duke ndihmuar në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm, jo ​​të thatë dhe të çarë. Si rezultat, flokët janë të butë, të lëmuar, duke reduktuar humbjen e flokëve, duke kontribuar në rritjen e flokëve të rinj.

Pastroni zbokthin

 • Pastroni flokët dhe lëkurën e kokës, pastroni zbokthin dhe kruajtjen me përbërës natyralë.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë …) dhe mjedisin.
 • Aroma e bimëve dhe bimëve natyrale sjell një ndjenjë freskuese relaksi kur lani flokët.
 • Ndihmon për të ushqyer flokët dhe lëkurën e kokës.

Nguyen Xuan Bong Benh

 • Pastron flokët, zbokthin dhe skalpin e kokës, ndihmon në balancimin e vajit në flokë dhe skalp.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë …) dhe mjedisin.
 • Aroma e bimëve dhe bimëve natyrale sjell një ndjenjë freskuese relaksi kur lani flokët.
 • Ndihmon në ushqimin e flokëve dhe skalpit për t’i bërë flokët të shëndetshëm, jo ​​të thatë dhe të çarë. Flokët bëhen të butë, të lëmuar, të gjallë, jo ngjitës. Në të njëjtën kohë, flokët e fortë reduktojnë derdhjen dhe mbështesin rritjen e flokëve të rinj.

Jo vetëm kaq, produkti u votua si “Shampo medicinale më e preferuar” për 2 vite radhazi (2020 – 2021); ose shampoja e parë bimore e Azisë për të marrë një koment nga Try & Review – komuniteti më i madh i rishikimeve në Azi me rezultatet: 89% e eksperiencës duan të rekomandojnë produktin pas përdorimit… Këto janë rezultatet konfirmojnë besimin dhe dashurinë e të gjithëve për Nguyen Xuan .

Këtu janë të gjitha informacionet për t’ju ndihmuar t’i përgjigjeni pyetjes Çfarë është zbardhuesi i flokëve? dhe kujdesi i thjeshtë efektiv për zbardhjen e flokëve. Shpresoj se ky informacion është i dobishëm për ju!

Ndiqni Nguyen Xuan në Facebook:

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tẩy tóc là gì? Hướng dẫn chăm sóc tóc tẩy đơn giản, an toàn . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *