Tiết lộ 7 mẹo ủ tóc bằng dầu dừa không lo bị bết

Rate this post

Vaji i kokosit është një përbërës natyral i preferuar nga shumë njerëz për kujdesin dhe mirëmbajtjen efektive të flokëve. Megjithatë, nëse përdorni vajin e kokosit gabimisht, është e lehtë t’i bëni flokët tuaj të yndyrshëm, zbokth dhe madje edhe kërpudhat e kokës. Pra, si t’i inkuboni flokët me vaj kokosi për të marrë flokë të gjallë dhe të lëmuar pa u shqetësuar për ngjitjen? Ne do t’ju zbulojmë në artikullin më poshtë.

Çfarë lloj flokësh duhet të inkubohen me vaj kokosi?

Vaji i kokosit ka shumë lëndë ushqyese të mira dhe është i përshtatshëm për të gjitha llojet e flokëve. Në veçanti, flokët ngjitës kur inkubohen me vaj kokosi do të jenë me shkëlqim dhe me shkëlqim. Përveç kësaj, vaji i kokosit është gjithashtu i përshtatshëm për majat e thata dhe të ndara për shkak të aftësisë së tij të lartë hidratuese. Jo vetëm kaq, nëse keni flokë të hollë dhe të brishtë, mund të përdorni edhe vaj kokosi për të stimuluar rritjen e flokëve dhe për të forcuar rrënjët e flokëve.

Disa përfitime të mëdha të inkubimit të flokëve me vaj kokosi

Arsyeja pse vaji i kokosit është i popullarizuar nga shumë gra është sepse ka shumë përfitime bukurie, veçanërisht për flokët. Vaji i kokosit përmban shumë përbërës të ndryshëm, secili përbërës ka efektin e vet, veçanërisht si më poshtë:

  • Vitamina E, K dhe antioksidantë: Depërton thellë në lëkurën e kokës për të ndihmuar në ushqyerjen e flokëve të fortë nga brenda. Përveç kësaj, ajo gjithashtu krijon një shtresë mbrojtëse në flokë nga efektet e mjedisit ose kimikatet e dëmshme.
  • Disa acide si acidi laurik (50%), acidi kaprik (10%),… këto konsiderohen si antioksidantë natyralë me efekte të forta antibakteriale dhe antifungale që do të ndihmojnë në pastrimin e lëkurës së kokës, heqjen e zbokthit si dhe dhjamin në lëkurën e kokës. Në veçanti, vaji i kokosit ju ndihmon gjithashtu të hiqni qafe ndjesinë e kruajtjes, duke vrarë në mënyrë efektive morrat.
  • Acidi linoleik: është një acid yndyror omega-6 që mund të shndërrohet në acid γ-linoleik, i cili ka aftësinë të reduktojë inflamacionin. Edhe pse nuk është përbërësi kryesor, ai ndihmon në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm dhe nxit rritjen e flokëve.
  • Molekulat e proteinave të lidhura me përbërjet acidike në vajin e kokosit: Ofron proteina për t’i bërë flokët më të fortë, stimulon rritjen e flokëve nga e cila flokët rriten më shpejt dhe më të trashë. Jo vetëm kaq, ai gjithashtu ndihmon në eliminimin e efekteve të këqija nga brenda dhe jashtë të shkaktuara në flokë, eksfolioni qelizat e vdekura në lëkurën e kokës, duke i bërë flokët gjithnjë e më të lëmuar dhe me shkëlqim.
nxjerr në pah
Vaji i kokosit përmban shumë lëndë ushqyese që janë të mira për flokët tuaj

Këshilla për t’i inkubuar flokët me vaj kokosi pa u shqetësuar se do të jenë të yndyrshëm

Nëse po kërkoni të inkuboni flokët me vaj kokosi për t’i bërë flokët tuaj të shkëlqyeshëm dhe të yndyrshëm pa e përdorur siç duhet dhe në dozën e duhur, ai do të “kundërproduktive” duke i bërë flokët tuaj gjithnjë e më të yndyrshëm, madje edhe zbokth dhe kruajtje. Për të lehtësuar ankthin tuaj, ne do të ndajmë me ju disa këshilla më poshtë.

Tham Khảo Thêm:  Cây tài lộc là cây gì? 5 loại cây tài lộc phong thủy dễ mua nhất

Përdorni një sasi të mjaftueshme

Sipas rezultateve të hulumtimit, vaji i kokosit është mjaft i rëndë, kështu që nëse e përdorni shumë, do të shkaktojë ngjitje të flokëve, të cilat duken shumë të shëmtuara. Në varësi se sa të trashë apo të hollë janë flokët tuaj, pak a shumë të thatë, përdorni një sasi të moderuar në mënyrë që të mund të mbulojë një shtresë të hollë në lëkurën e kokës dhe flokët.

dau-dua-nguyen-chat
Mos “lakmi” duke përdorur shumë vaj kokosi do të bëjë që flokët të jenë të yndyrshëm

Mos lejoni që flokët dhe skalpi juaj të ndoten shumë

Sepse kur e bëni këtë do të parandaloni hyrjen e vajit të kokosit në lëkurën e kokës. Prandaj, duhet t’i lani flokët me ujë të pastër përpara inkubimit, në mënyrë që vaji i kokosit të jetë më efektiv. Jo vetëm kaq, kur flokët janë ende pak të lagur, lëndët ushqyese në vajin e kokosit mund të depërtojnë thellë në çdo kutikula për kujdes gjithëpërfshirës të flokëve.

Përdorni kohën e duhur

Edhe pse, parimi është që sa më gjatë të inkubohet vaji i kokosit, aq më shumë lëndë ushqyese do të marrin flokët, por duhet të keni parasysh që vajin nuk duhet ta inkuboni për më shumë se një ditë pa e larë. Kur i inkuboni flokët tuaj për kaq gjatë, do të krijohen kushte që bakteret të shumohen, skalpi i kokës është i bllokuar, gjë që mund t’i bëjë flokët tuaj me erë të keqe dhe ngjitëse, duke u dukur shumë të pista.

u-dung-thoi-gian
Koha e inkubacionit nuk duhet të kalojë 6 orë dhe mundësisht 1-2 orë

Mund të përdorni vaj kokosi për ta aplikuar në lëkurën e kokës 3-4 herë në javë, por nëse e aplikoni në flokët tuaj dhe e inkuboni, duhet ta bëni vetëm 1-2 herë në javë. Mos përdorni shumë vaj kokosi gjatë gjithë javës, sepse do ta bëjë skalpin e kokës të yndyrshëm dhe më të shpejtë, duke dëmtuar pa dashje flokët tuaj.

Përdorni vaj të pastër kokosi

Duhet të blini vaj kokosi të pastër, të nxjerrë me teknologji moderne dhe të etiketuar plotësisht. Sepse gjatë inkubimit të flokëve me vaj kokosi të përzier me papastërti, që përmban substanca të dëmshme, oksidohet lehtësisht në ajër, duke krijuar komponime të dëmshme, duke çuar lehtësisht në flokë të yndyrshëm, të pakëndshëm, madje edhe inflamacion që shkaktojnë puçrra, qelb në lëkurën e kokës.

Ngrohni vajin e kokosit përpara përdorimit

Nëse përdorni vaj kokosi në gjendje të ngrirë, të grumbulluar, kur aplikohet në flokë, do të jetë i pabarabartë, ka vende ku ka pak vende, ku ngjitet. Përveç kësaj, ngrohja e vajit të kokosit gjithashtu funksionon për të bërë që esenca të funksionojë më mirë, të depërtojë thellë në lëkurën e kokës dhe të ushqejë rrënjët e shëndetshme të flokëve.

punë-am-dau-dua
Ngrohni vajin e kokosit përpara përdorimit për të shmangur yndyrën e flokëve

Prandaj, përpara se të inkuboni flokët, duhet të ngrohni vajin e kokosit në mikrovalë për 30 sekonda. Nëse nuk keni mikrovalë, mund ta ngrohni vajin e kokosit thjesht duke e ngrohur në një banjë uji: vendoseni tasin me vaj kokosi në një tenxhere dhe ngroheni në zjarr të ulët derisa vaji të ngrohet.

Shënim: Mos e zieni vajin e kokosit sepse në temperaturë të lartë lëndët ushqyese do të shkatërrohen dhe do të jenë joefektive.

Lani kokën pas inkubimit

Pas inkubimit për një kohë të mjaftueshme, duhet t’i lani flokët rreth 2 deri në 3 herë derisa të mos ndiheni më të yndyrshëm. Nëse nuk e shpëlani, sasia e vajit të mbetur në lëkurë do të bllokojë poret, duke i bërë flokët të jenë të lehtë të yndyrshëm, me erë të pakëndshme, ndonjëherë mund të shfaqen akne në kokë. Pasi t’i keni larë dhe inkubuar flokët me vaj kokosi, duhet t’i thani lehtë dhe më pas t’i lini të thahen natyrshëm për t’i bërë ato të buta dhe me shkëlqim.

Shmangni kontaktin me papastërtitë

Pas inkubimit të flokëve me vaj kokosi, duhet të keni parasysh se duhet të qëndroni në shtëpi dhe të shmangni rrezet e diellit direkte në mënyrë që flokët tuaj të mos ndoten, djersa të shkaktojë ngjitje dhe redukton efektivitetin e vajit të kokosit. Ose mund t’i inkuboni flokët në mbrëmje, duke i ushqyer flokët dhe duke pasur shumë kohë për t’u çlodhur.

Sekreti i kombinimit të trajtimit të flokëve me vaj kokosi me disa përbërës natyralë

Përveç inkubimit të flokëve me vaj të pastër kokosi, ju mund ta kombinoni plotësisht me përbërës natyralë për të sjellë efektin më të plotë. Nëse nuk dini si ta bëni këtë, referojuni sekretit të përdorimit të vajit të kokosit për flokë më poshtë:

Tham Khảo Thêm:  Các cấp bậc và ứng dụng của tháp nhu cầu Maslow trong đời sống

Receta për inkubimin e flokëve me vaj kokosi me mjaltë

Mjalti është një dhuratë e çmuar që natyra i jep njeriut, ai sjell shumë përfitime për shëndetin tonë nga lëkura te flokët. Formula kombinon vajin e kokosit dhe mjaltin për të rritur lagështinë në flokë, për të reduktuar thatësinë, duke ju dhënë flokë më të butë dhe më të shndritshëm.

Arsyeja pse ky kombinim krijon një efekt “mrekulli” është sepse mjalti përmban vitamina të bollshme E, C, B, E së bashku me antioksidantë për të ndihmuar në mbrojtjen më të mirë të flokëve dhe stimulimin e folikulave të shëndetshme të flokëve. Vaji i kokosit dhe mjalti është zgjidhja për të kapërcyer plotësisht gjendjen e flokëve të thatë.

dau-dua-va-mat-ong
Formula kombinon vajin e kokosit dhe mjaltin për të rritur lagështinë në flokë, për të reduktuar thatësinë, duke ju dhënë flokë më të butë dhe më të shndritshëm.

➣ Hapat e zbatimit:

Hapi 1: Përgatitni 4 lugë vaj kokosi dhe 4 lugë mjaltë (mos harroni të ngrohni përzierjen për efekte më të mira)

Hapi 2: Lani flokët për të pastruar lëkurën e kokës dhe për të hequr papastërtitë.

Hapi 3: Aplikoni një përzierje me vaj kokosi dhe mjaltë për të mbuluar në mënyrë të barabartë flokët

Hapi 4: Masazhoni kokën dhe flokët butësisht dhe më pas merrni një peshqir për të mbuluar flokët për 1 orë.

Hapi 5: Lani flokët tërësisht me ujë të pastër për të shmangur ngjitjen.

Sekreti i inkubimit të flokëve me vaj kokosi, të bardhë veze dhe lëng limoni

Inkubimi i flokëve me vaj kokosi, vezë dhe lëng limoni konsiderohet një “recetë e artë” për flokë të thatë dhe të brishtë që janë të prirur për t’u thyer. E bardha e vezës përmban shumë proteina, duke siguruar aminoacide thelbësore në strukturën e flokëve, duke ndihmuar kështu flokët të rriten shpejt dhe të fortë.

Lëngu i limonit ka një efekt të mirë antibakterial, duke trajtuar zbokthin, kërpudhat që kruhen. Jo vetëm kaq, limoni acid ndihmon në tretjen e përzierjes aq shpejt sa mund të kaloni hapin e ngrohjes. Ky është kombinimi perfekt për t’ju ndihmuar të rifitoni flokët e zinj të butë dhe me shkëlqim.

dau-dua-trung-limon
Inkubimi i flokëve me vaj kokosi, vezë dhe lëng limoni konsiderohet si një “recetë e artë” për flokë të thatë dhe të brishtë që janë të prirur për t’u thyer.

➣ Detaje të procesit të trajtimit të flokëve:

Hapi 1: Përgatitni përbërësit duke përfshirë 3 lugë vaj kokosi, 1 lugë gjelle lëng limoni të freskët dhe 1 të bardhë veze.

Hapi 2: Përziejini mirë përbërësit e përgatitur.

Hapi 3: Lagni flokët dhe më pas fshijini me një peshqir për të hequr ujin

Hapi 4: Aplikojeni përzierjen e krijuar në flokë dhe më pas masazhojeni butësisht deri sa të barazohet dhe të depërtojë thellë

Hapi 5: Mbështilleni një peshqir rreth kokës dhe inkuboni për 30 minuta

Hapi 6: Shpëlajini flokët me ujë të pastër.

[tds_council]Me këtë metodë, duhet ta bëni 1-2 herë në javë për të ndihmuar në rikthimin e dëmtimit dhe është një sekret gjithëpërfshirës i kujdesit të flokëve.[/tds_council]

Maska e flokëve nga vaji i kokosit dhe aloe vera – përmirësojnë rënien e flokëve

Ju mund të habiteni me këtë recetë sepse normalisht dëgjoni vetëm për maska ​​​​për fytyrën me aloe vera, por rrallë shihni maska ​​​​për flokë. Dihet se aloe vera përmban enzima proteolitike dhe keratinë që ndihmojnë në shërimin dhe riparimin e qelizave të dëmtuara duke përmirësuar kështu flokët e thatë dhe të brishtë.

Aloe vera gjithashtu ka veti ftohëse që qetësojnë lëkurën e kokës, anti-inflamatore dhe reduktojnë irritimin. Vaji i kokosit të koprës është një rezervë e madhe e lëndëve ushqyese, duke depërtuar në folikulat e flokëve në mënyrë që ato të ushqehen nga brenda. Kur këta dy përbërës kombinohen së bashku, ata do të formojnë dyshen perfekte për të përmirësuar flokët e yndyrshëm dhe të thatë nga rrënja në majë.

Nha-dam-va-dau-dua
Formula speciale maskë me vaj kokosi aloe vera lamtumirë për flokët e dëmtuar

➣ Udhëzime se si të bëni një maskë flokësh me vaj kokosi dhe aloe vera:

Hapi 1: Përgatitni 5 lugë vaj kokosi, 5 lugë xhel aloe vera

Hapi 2: Përziejini mirë në një tas për të marrë një masë të lëmuar.

Hapi 3: Masazhojeni këtë përzierje në lëkurën e kokës dhe përhapeni deri në majat e flokëve.

Hapi 4: Lëreni të qëndrojë për rreth 30-45 minuta

Tham Khảo Thêm:  101 + Những câu nói hay về tình bạn ý nghĩa và sâu sắc nhất

Hapi 5: Lajeni me shampo të rregullt.

Lexo më shumë: Trajtimet e rënies së flokëve me aloe vera

Si të inkuboni flokët me gjalpë me vaj kokosi – ushqeni flokët e dëmtuar

Avokado njihet si “shpëtimtari” që ndihmon në sigurimin e një sërë lëndësh ushqyese të rëndësishme për lëkurën dhe flokët. Efekti i bukurisë i avokados është vërtetuar se është i mirë për flokët, sepse ky frut është veçanërisht i pasur me biotinë dhe vitamina E, C, B… mund t’i mbrojë flokët kaçurrela nga të qenit të thatë, të dredhur.

Avokado jo vetëm që ju ndihmon të keni flokë të lëmuar dhe të dëmtuar, por gjithashtu parandalon thyerjen. Formula që kombinon vajin e kokosit dhe avokadon është zgjidhja optimale për kujdesin e flokëve që shumë gra i besojnë dhe e zgjedhin.

dua-va-bo
Avokadot nuk janë vetëm të pasura me lëndë ushqyese që janë të mira për trupin, por edhe për lëkurën dhe flokët.

Si të inkuboni flokët me avokado dhe vaj kokosi në mënyrë efektive:

Hapi 1: Përgatitni 1 avokado dhe 4 lugë vaj kokosi të virgjër

Hapi 2: Qëroni, përgjysmoni avokadon, merrni mishin dhe bëjeni pure me vaj kokosi

Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në flokët tuaj dhe masazhojeni butësisht.

Hapi 4: Mbështilli flokët me një peshqir për 30 minuta

Hapi 5: Lani flokët tërësisht dhe më pas thajini.

[tds_note]Shënim: Kjo recetë nuk duhet të aplikohet shumë dhe të inkubohet për një kohë të gjatë për t’i bërë flokët ngjitës dhe të shëmtuar.[/tds_note]

Sekreti për inkubimin e flokëve me vaj kokosi dhe vitaminë E – lamtumirë flokë të yndyrshëm

Sipas studimeve, vitamina E është një antioksidant që parandalon ose ngadalëson procesin e plakjes së flokëve. Përveç kësaj, ajo gjithashtu ndihmon në përmirësimin e imunitetit dhe rritjen e qarkullimit të gjakut në lëkurën e kokës, duke ndihmuar në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm. Në veçanti, kombinimi i vitaminës E dhe vajit të kokosit do të ndihmojë flokët të shkëlqejnë, duke ushqyer plotësisht flokët nga rrënja në majë.

vitaminë-e
Kombinimi i vitaminës E dhe vajit të kokosit do t’ju ndihmojë t’i bëni flokët me shkëlqim, të ushqejnë flokët nga rrënja në majë.

➣ Receta për flokë të yndyrshëm me vaj kokosi dhe vitaminë E:

Hapi 1: Përgatitni 4 lugë vaj kokosi dhe 3 tableta vitaminë E dhe përzieni mirë

Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në flokë dhe më pas masazhoni butësisht që lëndët ushqyese të depërtojnë thellë

Hapi 4: Lëreni përzierjen në lëkurën e kokës për 45 minuta

Hapi 5: Lani flokët dhe më pas thajini butësisht.

Sekreti i inkubimit të flokëve me kafe dhe vaj kokosi – për t’i bërë flokët më të trashë pas lindjes

Pas lindjes, flokët do të kenë më shumë gjasa të bien për shkak të ndryshimit të papritur të niveleve të hormoneve në trup. Ky është një fenomen shumë normal, por ju duhen nga 6 muaj deri në 1 vit që t’i ktheni flokët. Pra, për ta përshpejtuar atë proces, ju duhet të keni një metodë më të mirë të kujdesit për flokët – inkubimin e flokëve me kafe dhe vaj kokosi.

Kafeja ka aftësinë të pastrojë shumë mirë lëkurën e kokës, duke hequr qelizat e vdekura si zbokthin, kërpudhat. Në veçanti, lëndët ushqyese në kafe gjithashtu ndihmojnë në forcimin e flokëve, stimulojnë rritjen e flokëve të rinj dhe reduktojnë më mirë thyerjen. Kombinimi i vajit të kokosit dhe kafesë i jep lagështi flokëve, duke e bërë më të butë dhe më të trashë.

dau-dua-va-caphe
Inkuboni flokët me vaj kokosi dhe kafe 2-3 herë në javë për të përmirësuar rënien e flokëve

➣ Si të inkuboni flokët me vaj kokosi dhe kafe për të trajtuar rënien e flokëve pas lindjes

Hapi 1: Merrni 1 sasi llumi kafeje të përzier me 5-7 lugë vaj kokosi

Hapi 2: Përzieni llumin e kafesë me vaj kokosi për të bërë një pastë

Hapi 3: Pastroni lëkurën e kokës, thithni ujë

Hapi 4: Aplikojeni përzierjen e krijuar në lëkurën e kokës për rreth 30 minuta dhe më pas lajeni 2-3 herë me ujë normal.

Epilogu

Shpresojmë që ndarja jonë do t’ju ndihmojë. Mbani parasysh me kujdes këto 7 këshilla për t’i shmangur kur inkuboni flokët me vaj kokosi, duke i bërë flokët tuaj të yndyrshëm. Shpresoj t’i ktheni flokët tuaj të shëndetshëm dhe të butë së shpejti.

Referencat

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tiết lộ 7 mẹo ủ tóc bằng dầu dừa không lo bị bết . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *