Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Rate this post

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të thyhen. Le të zbulojmë shkaqet e flokëve të thatë dhe udhëzimet se si të kujdesemi dhe përmirësojmë flokët e thatë me këshilla në shtëpi.

Pse flokët janë të thatë dhe të dredhur?

Flokët e thatë dhe të dredhur janë një gjendje me të cilën përballen mjaft njerëz, sepse lëkura e yndyrshme nuk prodhon mjaftueshëm vaj për të hidratuar flokët ose flokët humbasin lagështinë. Sasia e vajit të sekretuar nga rrënjët e flokëve ka një efekt hidratues në flokë dhe i bën flokët të duken të lëmuar dhe me shkëlqim.

Kur lagështia e flokëve humbet, flokët gradualisht bëhen të thatë dhe të dredhur. Vija e flokëve kompenson duke prodhuar më shumë vaj dhe shfaqet si flokë me shkëlqim. Përveç kësaj, rrënja e flokëve ndodhet nën lëkurë, kështu që flokët e thatë shpesh shoqërohen me një skalp të thatë, duke bërë që skalpi të shkërmoqet dhe të krijojë zbokth.

Për të përmirësuar gjendjen e flokëve të thatë, së pari mësoni shkaqet e flokëve të thatë:

 • Për shkak të gjeografisë: Disa njerëz kanë gjëndra dhjamore joaktive, gjë që i bën flokët e tyre të thatë dhe të dredhur, veçanërisht në majat.
 • Shampo jo e duhur: Larja e flokëve shumë herë largon vajrat natyrale nga skalpi. Zgjedhja e shamponit të gabuar, veçanërisht përdorimi i një shampoje me veti të forta detergjente dhe krijimi i shumë shkumës, bën që flokët tuaj gradualisht të thahen.
 • Përdorimi i mjeteve të ngrohjes së flokëve: Për shembull, tharëset e flokëve, stiluesit dhe hekurat për kaçurrela i ekspozojnë flokët shpesh në temperatura të larta. Ky zakon gradualisht bën që flokët të humbasin lagështinë, duke çuar në tharje
 • Përdorimi i kimikateve të bukurisë: Lyerët, rregulluesit e flokëve mund të ndikojnë pak a shumë në shëndetin e flokëve. Këto barna i bëjnë flokët më të ndjeshëm ndaj dëmtimit, flokët bëhen më të thatë.
 • Ekspozimi i rregullt në diell: Ekspozimi i shpeshtë në diell mund të dëmtojë kutikulën e flokëve tuaj. Keratina dhe melanina në flokë dëmtohen duke bërë që flokët të humbasin ujë. Përveç kësaj, ato gjithashtu mund të ndryshojnë ngjyrën e flokëve dhe të shkaktojnë djegie nga dielli në lëkurën e kokës.
 • Ushqimi jo i duhur: Dieta e përditshme nuk siguron mjaftueshëm lëndë ushqyese, kështu që flokët nuk pajisen me lëndët ushqyese të nevojshme, ndaj flokët e thatë dhe të dredhur janë të pashmangshëm.

Përveç kësaj, flokët janë të prirur ndaj tharjes për shkak të zakoneve jo të duhura të kujdesit të përditshëm të flokëve. Këtu janë disa gabime në kujdesin e flokëve që i bëjnë flokët të thatë, të dëmtuar dhe të dëmtuar në shkallë të ndryshme.

 • Lidhni flokët shumë ngushtë: Zakoni i lidhjes së flokëve shumë fort çdo ditë mund t’i bëjë flokët tuaj të thatë dhe të dëmtuar me kalimin e kohës. Në veçanti, njerëzit që kanë zakon të lidhin flokët për të fjetur i bëjnë flokët e tyre të dobët dhe të prirur për t’u thyer.
 • Krehni flokët kur janë të lagur: Ky zakon i keq me të cilin hasin shumë njerëz, pasi të keni larë flokët, krehja e flokëve menjëherë mund t’i bëjë flokët tuaj më të thatë. Sepse kur flokët janë ende të lagur, fijet e flokëve janë të holla dhe të forta dhe bëjnë që flokët të bien më shumë se zakonisht.

Çfarë duhet të bëni për të përmirësuar flokët e thatë?

Flokët e thatë ju bëjnë të humbni besimin sa herë që dilni në rrugë, komunikoni me miqtë. Pra, si të përmirësoni flokët e thatë dhe të dredhur për t’u bërë më të butë dhe më të shëndetshëm? Ndryshoni mënyrën se si kujdeseni për flokët tuaj, mbroni dhe rregulloni ato duke ndjekur këto hapa.

Tham Khảo Thêm:  Khỏi lo tóc bạc sớm với 5 nhóm thực phẩm quen thuộc

Ndryshoni rutinën tuaj të kujdesit të flokëve

Zakonet e gabuara të kujdesit të flokëve i bëjnë flokët edhe më të thatë dhe të brishtë. Për të përmirësuar këtë situatë, gjëja e parë që duhet të bëni është të ndryshoni zakonin e keq që dëmton flokët tuaj duke:

I butë kur lani dhe thani flokët: Flokët fibroze janë shumë të dobëta, nëse i lani ose i fshini me forcë flokët, i bën flokët më të prirur ndaj tharjes dhe thyerjes. Sa herë që lani flokët, thajini ose kujdesuni për flokët butësisht, pa i fërkuar, tërhequr ose përdredhur flokët.

Jini të butë kur lani dhe thani flokët sepse flokët e thatë janë shumë të dobët

Mos i lani flokët shpesh: Larja e flokëve shumë herë shkakton humbjen e vajrave natyralë në lëkurën e kokës, duke i bërë flokët të thatë dhe të dredhur. Ju duhet t’i lani flokët vetëm 2-3 herë në javë në mënyrë që vaji në lëkurën e kokës të ketë kohë për t’u ushqyer dhe për t’i dhënë lagështi flokëve.

Lërini flokët tuaj të thahen natyrshëm: Ju duhet të kufizoni përdorimin e një tharëse flokësh për stilimin e flokëve, sepse nxehtësia nga tharësja bën që flokët tuaj të thahen dhe të dëmtohen me kalimin e kohës. Në mënyrë ideale, pasi të keni larë flokët, duhet t’i lini flokët të thahen natyrshëm. Nëse duhet të përdorni një tharëse, vendoseni tharësen në një mjedis të ftohtë dhe mbajeni atë disa centimetra larg kokës.

Zëvendësoni furçën e flokëve me një krehër: Përdorimi i një furçe flokësh shpesh nuk është i mirë për flokët e ngatërruar dhe të dëmtuar. Nëse keni flokë të thatë dhe të dredhur që lehtë mund të çojnë në thyerje. Në vend të kësaj, duhet të përdorni një krehër të gjerë dhëmbësh për të krehur flokët. Kjo do të jetë më e butë me flokët tuaj dhe nuk do t’ju detyrojë të tërhiqni ose t’i thyeni flokët

Ndaloni metodat e stilimit që dëmtojnë flokët tuaj: Metoda të tilla si drejtimi, kaçurrela, lyerja ose përdorimi i metodave të tjera për trajtimin e flokëve shkaktojnë dëmtim afatgjatë të flokëve. Nëse flokët tuaj janë të thatë dhe të dredhur për të rikthyer vitalitetin në flokët tuaj, është mirë të ndaloni metodat e stilimit që shkaktojnë dëme në flokët tuaj.

Shmangni shtrirjen e flokëve: Gërshetat, lidhjet e ngushta ose lëvizjet që i tërheqin flokët nga rrënjët shkaktojnë më shumë dëme tek flokët e thatë. Mënyra më e mirë është që ju duhet t’i kufizoni këto veprime për t’i lënë flokët tuaj të rriten natyrshëm dhe të fortë.

Kujdesi dhe mbrojtja e duhur e flokëve të thatë

Për të përmirësuar dhe rivendosur flokët e thatë dhe të dredhur, përveç ndryshimit të zakoneve të këqija që dëmtojnë flokët tuaj, duhet të kujdeseni dhe të mbroni flokët tuaj. Këtu janë disa mënyra efektive për t’u kujdesur dhe mbrojtur flokët e thatë dhe të dredhur:

Përdorni shampon e duhur dhe llojin e duhur:

Zgjidhni shampon me sasinë e duhur dhe duhet të zgjidhni produkte që nuk përmbajnë kimikate. Për shkak se produktet e shampos përmbajnë kimikate ose krijojnë shumë shkumë, vaji natyral i lëkurës së kokës humbet, duke i bërë flokët më të prirur ndaj tharjes.

Zgjidhni produkte natyrale për kujdesin e flokëve. Shampo bimore Nguyen Xuan Me ekstrakte nga 13 bimë medicinale tradicionale, të përmirësuara me përbërës modernë për kujdesin e flokëve për të ndihmuar në ushqyerjen e flokëve që nga rrënja, për flokë të shëndetshëm, të butë dhe të gjallë. Në veçanti, ekstraktet e xhinko biloba dhe ekstraktet e kuqe Ha Thu O ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut nën lëkurën e kokës, duke ushqyer dhe zgjidhur problemet e flokëve në rrënjë si: zbokth, kruajtje, rënie të flokëve, flokë të thatë, flokë gri të hershëm me majat e çara…

Shampo bimore Nguyen Xuan është një nga zgjidhjet perfekte për të përmirësuar flokët e thatë dhe të dëmtuar. Përdorimet e shamponit bimor Nguyen Xuan:

 • Rivendosni flokët e dëmtuar, reduktoni flokët e thatë, majat e çara dhe thyerjen për shkak të përdorimit të shumë shërbimeve të ngjyrosjes ose pastrimit kimik.
 • Parandaloni rënien e flokëve, mbështesni rritjen e flokëve
 • Ushqen lëkurën e kokës dhe ushqen flokët nga rrënja për t’i bërë flokët të butë, të lëmuar dhe të gjallë
 • Pastroni zbokthin dhe kruajtjen Mbani ngjyrën dhe stilin e flokëve, parandaloni thinjjen e parakohshme të flokëve
Tham Khảo Thêm:  930 là gì? Giải thích mật mã ý nghĩa tình yêu của mọi con số SieuSach |

Për t’i bërë flokët tuaj më të butë dhe me shkëlqim, mund të përdorni më shumë Kondicioner bimor Nguyen Xuan. Në varësi të gjatësisë së flokëve, përdorni një sasi të përshtatshme për të mbuluar të gjithë flokët, masazhoni butësisht në flokë, duke u fokusuar në majat. Më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe të ftohtë.

Shampo bimore Nguyen Xuan është në dispozicion për shitje në farmaci, dyqane ushqimore dhe supermarkete në mbarë vendin. Per me shume informacion kontaktoni ne numrin Linja telefonike: 1900 5712 55 për këshilla dhe mbështetje!

[Review có tâm] A është i mirë shampoja Nguyen Xuan, ku të blini?

Ushqeni flokët nga brenda:

Për të përmirësuar dhe rivendosur flokët e thatë dhe të dredhur, duhet t’i ushqeni rregullisht flokët thellë. Duhet të merrni më shumë masa për kujdesin e flokëve, veçanërisht rutinën e kujdesit të flokëve për të rikthyer vitalitetin e flokëve të dëmtuar. Suplemente ushqyese për flokët: Ushqimet e pasura me proteina, acide yndyrore omega-3 dhe hekur për trupin si salmoni, sardelet, fasulet, avokadot dhe farat e lirit janë zgjedhje mjaft të mira për ju. Ndihmon në përmirësimin e flokëve të thatë dhe të dredhur nga brenda. Shtoni shumë ujë për të shmangur dehidratimin e trupit dhe për të parandaluar që flokët të bëhen të thatë dhe të dredhur.

Përdorni produkte ushqimore të thellë të flokëve të disponueshme në treg. Ose bëni vetë maskat e flokëve në shtëpi si vaj kokosi, vaj ulliri, mjaltë, vezë, aloe vera etj.

Masazhi i kokës: Masazhi i rregullt i kokës ndihmon në stimulimin e qarkullimit të gjakut në zonën e rrënjës së flokëve për të ndihmuar në rritjen e flokëve, lëndët ushqyese për të siguruar që flokët të depërtojnë thellë brenda. Ju duhet të bëni zakon të masazhoni kokën tuaj sa herë që lani flokët duke përdorur majat e gishtave, duke masazhuar lëkurën e kokës në një lëvizje rrethore dhe duke bërë një masazh të plotë të kokës.

Mbrojtja e flokëve:

Për të mbrojtur flokët, veçanërisht me flokë shumë të thatë, duhet të aplikoni një sasi të vogël vaji në flokët tuaj për t’i mbrojtur dhe për të ndihmuar në parandalimin e flokëve tuaj që të skuqen dhe të skuqen. Merrni një sasi vaji sa një monedhë në dorë, aplikoni vajin në flokët tuaj me gishta, duke u përqëndruar në majat dhe duke shmangur rrënjët.

Mbroni flokët nga dielli dhe faktorë të tjerë: rrezet e diellit, pluhuri etj janë faktorë që bëjnë që flokët të bëhen të thatë dhe të brishtë. Prandaj, sa herë që dilni, duhet të përdorni një kapele, një kapele me buzë të gjerë … për të mbrojtur dhe mbrojtur flokët tuaj nga faktorët që i bëjnë flokët tuaj të thatë dhe të dredhur. Kur shkoni për të notuar, duhet të përdorni një kapak noti për të mbrojtur flokët tuaj nga kimikatet në pishinë.

Mbroni flokët në diell për të shmangur dëmtimin e flokëve

Pritini flokët rregullisht: Çdo dy deri në tre muaj duhet të hiqni qafe majat e thata dhe të dëmtuara. Pas disa muajsh flokët tuaj të vjetër të dredhur i zëvendësojnë ato me flokë të rinj dhe më të bukur.

Informacion i dobishëm:

Maskë natyrale për flokë të thatë dhe të dredhur

Në fakt, flokët e thatë dhe të dredhur është e lehtë për t’u përmirësuar, ju vetëm duhet të këmbëngulni në sigurimin e lagështirës së flokëve tuaj dhe në të njëjtën kohë të shmangni zakonet e kalbura që ju thajnë flokët, menjëherë, thahen ngatërrime, majat e ndara, të lëmuara. plot energji. Për të përmirësuar bukurinë e flokëve të thatë, mund të aplikoni një proces avullimi të flokëve në sallon ose t’i referoheni disa prej maskave të mëposhtme natyrale të flokëve të thatë.

Rivendosni flokët e thatë dhe të dredhur me vaj kokosi

Vaji i kokosit konsiderohet një ilaç për flokët e dredhur dhe të dëmtuar. Vaji i kokosit përmban shumë proteina që stimulojnë rritjen e flokëve, parandalojnë rënien e flokëve dhe hidratojnë flokët. Është gjithashtu shumë e thjeshtë për t’u bërë:

 • Merrni një sasi të vogël vaji kokosi dhe lyeni rrënjët dhe të gjithë flokët nga rrënja në majë
 • Inkuboni flokët tuaj për rreth 30 minuta
 • Shpëlajeni me ujë të pastër
Tham Khảo Thêm:  Else lasker-schüler là ai? Cuộc đời sự nghiệp và tầm ảnh hưởng

Për të rritur efektin, mund t’i inkuboni flokët gjatë natës dhe t’i lani përsëri të nesërmen në mëngjes.

Maskë për flokë nga birra dhe qumështi i freskët

Birra nuk është vetëm një pije e njohur, por përdoret edhe për bukurinë e flokëve. Birra përmban shumë proteina, vitaminë B1 dhe shumë minerale që janë të mira për flokët. Qumështi i freskët përmban shumë lëndë ushqyese që kanë një efekt hidratues në flokë. Kombinimi i birrës dhe qumështit të freskët është një recetë e shkëlqyer për të ndihmuar në përmirësimin e flokëve të thatë dhe të dëmtuar.

Veproni si më poshtë:

 • Përzieni 50 ml birrë me 20 ml qumësht të freskët pa sheqer
 • Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në flokë dhe masazhojeni
 • Inkuboni flokët për 30 minuta dhe lani me ujë të pastër

Kujdesi për flokët e thatë me ullinj

Vaji i ullirit është një përbërës natyral që funksionon mirë në bukuri dhe rikthen flokët e thatë dhe të dredhur. Vaji i ullirit përmban vitamina E, A, K, C, D etj, të cilat sigurojnë lëndë ushqyese thelbësore për flokët. Përveç kësaj, yndyra që përmban ky vaj zbut flokët, duke i bërë më të errët dhe më të shndritshëm. Për të përmirësuar flokët e thatë dhe të dredhur me vaj ulliri, ndiqni këto hapa:

 • Merrni një sasi të përshtatshme vaj ulliri dhe aplikojeni në lëkurën e kokës dhe flokët në drejtim nga rrënja në majë
 • Masazh i butë
 • Inkuboni flokët me vaj ulliri për 30 minuta
 • Shpëlajeni me ujë të pastër

Mos i lini flokët gjatë natës pasi mund t’i bëjë flokët tuaj ngjitës.

Mjalti rikthen flokët e dredhur

Mjalti konsiderohet një “ilaç” për flokë të lëmuar, të butë dhe të shëndetshëm. Për të rivendosur flokët e thatë dhe të dredhur, mund të kombinoni mjaltin me vaj kokosi për të rritur efektin.

 • Përzieni mjaltin me vaj kokosi në raport 1:1
 • Aplikojeni në lëkurën e kokës dhe krehni deri në majat e flokëve
 • Masazhoni butësisht në mënyrë që lëndët ushqyese nga mjalti dhe vaji i kokosit të depërtojnë thellë në flokë
 • Inkuboni flokët për rreth 3 orë dhe lani me ujë të pastër

Përveç kësaj, ju mund të përzieni mjaltin me kondicioner për të shpëlarë flokët, gjë që do t’i ndihmojë flokët tuaj të përthithin më mirë lëndët ushqyese.

Kujdesi për flokët e vezëve

Vezët janë të pasura me proteina dhe lecitina ndihmon në rikthimin e ngrohtësisë, duke i bërë flokët më të shndritshëm. Ju ndiqni këto hapa:

 • Merrni 2 të bardha veze dhe përzieni me 2 lugë ujë të ngrohtë
 • Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në flokë dhe masazhojeni butësisht për 15 minuta
 • Shpëlajeni me ujë të ngrohtë

Përveç kësaj, ju mund të kombinoni vezët me vaj ulliri, mjaltë për të aplikuar një maskë flokësh për të rritur efektivitetin e restaurimit të flokëve.

Maska me banane përmirëson flokët e thatë

Bananet përmbajnë shumë përbërës të shkëlqyer për të përmirësuar majat e thata dhe të dëmtuara të flokëve. Nivelet e larta të kaliumit dhe lagështisë ndihmojnë në parandalimin e kërcitjes, rrisin butësinë dhe elasticitetin. Ju mund të ndiqni këto hapa:

 • Grini 1 banane të pjekur dhe përzieni me 2 lugë vaj bajame dhe 2 lugë mjaltë
 • Lani flokët, përdorni duart për të aplikuar përzierjen nga rrënjët deri në majat e flokëve
 • Mbajeni për 20-30 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë

Bëjeni një herë në javë për flokë të lëmuar, me shkëlqim dhe me shkëlqim. Nëse flokët tuaj rikuperohen mirë apo jo varet jo vetëm nga këshillat natyrale të restaurimit të flokëve, por gjithashtu duhet të kombinohen me një dietë të arsyeshme me ushqime që funksionojnë për të zbukuruar flokët. Kështu, flokët e rinj përmirësohen shpejt kur dimë të kombinojmë trajtimin nga brenda jashtë. Shpresojmë që këto këshilla për të rivendosur flokët e thatë dhe të dredhur do t’ju ndihmojnë të keni flokë të butë dhe me shkëlqim ashtu siç dëshironi.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

12 cách làm tóc dày và phồng tự nhiên ngay tại nhà

Có nhiều cách để làm cho mái tóc của bạn trông dày và đầy đặn hơn. Trong bài viết này, chúng tôi sẽ bật mí cho bạn…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *