Tóc khô xơ dùng dầu gội gì? Hướng dẫn gội đầu đúng cách

Rate this post

Flokët e thatë dhe të dredhur janë një nga kushtet e flokëve që i mungojnë lëndët ushqyese thelbësore, duke shkaktuar flokë të thatë, maja të ndara, thyerje të lehtë, jo aq të lëmuar sa flokët normalë. Nëse flokët tuaj janë të thatë dhe të dredhur, kjo do të thotë se skalpi i kokës nuk është i ushqyer mirë dhe duhet të ndryshojë disa zakone të këqija. Prandaj, artikulli i mëposhtëm do t’ju udhëzojë se si t’i lani siç duhet flokët për flokë të thatë.

Shkaqet e flokëve të thatë

Tinh-trang-toc (1)
Shkaqet e flokëve të thatë

Ka shumë shkaqe të ndryshme të flokëve të thatë, si faktorët e mjedisit, tymi, ushqimi joadekuat ose problemet shëndetësore, etj. të dobët, të kequshqyer dhe të dëmtuar.

Për shkak të përdorimit të tepërt të kimikateve, temperatura e lartë

Një nga shkaqet më të zakonshme tek shumë njerëz është përdorimi i tepruar i kimikateve (në procesin e lyerjes së flokëve, larja e shampove që përmbajnë shumë sulfate) dhe abuzimi me tharëset e flokëve.Burrat, drejtuesit shkaktojnë flokë të dëmtuar dhe të thatë.

Për shkak të zgjedhjes së gabuar të shampos

Në varësi të llojit të flokëve dhe llojit të kokës, duhet të zgjedhim shampon e duhur. Për ata që shpesh kanë skalp të thatë dhe mungesë lagështie, zgjidhni shampo që ofrojnë lëndë ushqyese më të larta zbutëse dhe zbutëse. Për sa u përket atyre me skalp të yndyrshëm dhe të përzier, duhet të zgjidhni shampo që ndihmojnë në kontrollin e yndyrës ose pastrimin e kokës… Prandaj, zgjedhja e shamponit të duhur është gjithashtu një nga mënyrat për t’ju ndihmuar të kufizoni gjendjen. Flokët janë të thatë dhe të brishtë.

Për shkak të larjes jo të duhur të flokëve

de-turistike-perime-
A i lani flokët në mënyrë të gabuar?

Mënyra e duhur për të larë flokët është të masazhoni lëkurën e kokës dhe flokët me kujdes gjatë procesit të larjes për të shmangur shkaktimin e ndikimeve të forta si kërcitje, gërvishtje dhe fërkim shumë të fortë, duke shkaktuar dëmtim të flokëve. Përveç kësaj, duhet t’i kushtoni vëmendje që të mos e fërkoni shampon direkt në flokët tuaj, por duhet fillimisht të shkumëzojë, të shmangni larjen e flokëve me temperaturë uji shumë të nxehtë, të shmangni përdorimin e tharëses së flokëve në temperaturë të lartë… Për shkak të të gjitha këtyre gjërave. do të ndikojë në gjendjen e flokëve të dobët dhe lehtësisht të tharë.

Flokëve u mungon lagështia

Mungesa e lagështirës në flokë është gjithashtu një nga shkaqet e flokëve të thatë, të dëmtuar dhe të brishtë. Kjo mungesë lagështie mund të shkaktohet nga mungesa e kujdesit të rregullt nga jashtë ose mund të jetë për shkak të një problemi shëndetësor nga brenda. Disa mënyra për të siguruar lagështinë e flokëve si p.sh. përdorimi i: maskave për flokë, vajrave ose balsamëve për flokë, kremrave për flokë.

Për shkak të të ushqyerit jo të duhur

Dieta luan një rol të rëndësishëm në sigurimin e ushqyesve dhe cilësisë së flokëve. Një person me flokë të fortë duhet të jetë në gjendje të mirë shëndetësore për të prodhuar sasinë e nevojshme të gjakut për të ushqyer organet e trupit. Sidomos në zonën e kokës, njerëzit shpesh kanë anemi ose gjak të keq, flokët janë më të prirur ndaj tharjes dhe thyerjes.

Shihni artikullin e detajuar: Si të rivendosni flokët e thatë dhe të dredhur

Çfarë shampo përdorni për flokë të thatë?

Çfarë shampo duhet të përdor për flokë të thatë?

Çfarë shampo të përdorni për flokët e thatë dhe të dredhur për t’u bërë më të butë është një pyetje dhe shqetësim i madh i shumë vajzave. Për të rivendosur flokët e dëmtuar si dhe për të siguruar lëndët ushqyese të nevojshme për flokë të lëmuar sërish, përdorimi i shampos është shumë i rëndësishëm.

Tham Khảo Thêm:  Bật mí cách chăm sóc tóc vào mùa đông - Mẹo hay nên biết

Një nga gabimet e mëdha të shumë njerëzve është se ata shpesh zgjedhin me shumë kujdes një pastrues fytyre për lëkurën e tyre, por i kushtojnë pak vëmendje zgjedhjes së shamponit të duhur për lëkurën e yndyrshme. Lëkura jonë është shumë e ndjeshme dhe ka një trashësi shumë më të hollë se lëkura në fytyrën tonë. Nëse kujdesemi në mënyrë jo të duhur për lëkurën e kokës, kjo do ta bëjë atë të çrregullt në aftësinë e tij për të siguruar lëndët ushqyese të nevojshme ose një mjedis të mirë për rritjen e qetë të flokëve.

Shampo me përbërës bimor

Shampo bimore konsiderohet si një shampo ideale për forcimin e rrënjëve të flokëve. Si rezultat, shamponat bimore ndihmojnë në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm dhe të butë. Esenca bimore stimulon folikulat e flokëve për të nxitur rritjen e fortë të flokëve. Për ju me flokë të thatë dhe të dredhur, shampoja bimore është një shpëtimtar shumë i nevojshëm.

Shampo përmban hidratues

Kur zgjidhni një shampo që përmban hidratues për flokë të thatë, nuk duhet të përdorni shampo që përmbajnë sulfat natriumi, por duhet të zgjidhni ato që përmbajnë shumë përbërës ushqyes si vajrat esencialë dhe lanolinë. Sa i përket shamponave ushqyese: Ashtu si me shumë lloje të tjera të flokëve të thatë, flokët e thatë në përgjithësi kanë nevojë për shampo ushqyese që ofrojnë lagështi shtesë. Ju duhet të zgjidhni një shampo që përmban agjentë ultra-hidratues. Ky është një esencë natyrale që i jep shumë mirë lagështi lëkurës së kokës.

Shampo me pH neutral

Lëkura jonë ka një pH prej rreth 5.5. Prandaj, nëse zgjidhni shampo me të njëjtin pH, flokët pas shumë larjeve do të bëhen me shkëlqim sepse lëndët ushqyese në shampo nuk dëmtojnë shtresën e jashtme mbrojtëse të flokëve.

Nëse përdorni shampo me pH më të madh se 5.5, flokët tuaj do të jenë shumë të thatë për shkak të dehidrimit. Disa njerëz i gjejnë flokët e tyre të thatë, përdorin shumë balsam për t’i bërë flokët e tyre më të lëmuar, por nuk e dinë se në këtë mënyrë flokët do të jenë alkaline dhe do të dredhojnë gjithnjë e më shumë.

PH neutral

Nëse përdorni një shampo acid me një pH nën 4.5, ai do të irritojë skalpin tuaj dhe do t’i bëjë flokët tuaj të brishtë. Eksperienca e zgjedhjes së shamponit të duhur hidratues për flokë të thatë që duhet ta zotëroni patjetër është t’i kushtoni vëmendje pH-së së shamponit, nëse dëshironi që flokët tuaj të jenë të lëmuar dhe të shëndetshëm.

Rishikimi i shampove për flokë të thatë

1. Shampo bimore Nguyen Xuan

Shampo bimore Nguyen Xuan është sinteza dhe kristalizimi i bimëve më të rëndësishme natyrore, më pas përmes teknologjisë së rafinuar të përpunimit për të ofruar një zgjidhje gjithëpërfshirëse për kujdesin e flokëve. Produkti ndihmon në ringjalljen dhe ushqyerjen e flokëve të një gruaje moderne.

start-up-call-lieu-nguyen-xuan

Me përbërës nga 13 barishte natyrale si:

 • Xhinko: Ndihmon në përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në tru për të ndihmuar në stimulimin e rikuperimit të gjëndrave të flokëve. Në të njëjtën kohë, ai rrit rrjedhjen e gjakut nën lëkurën e kokës për të ndihmuar në sigurimin e lëndëve ushqyese për qelizat nga embrioni i flokëve.
 • Bodhi: vepron si pastrues për të pastruar flokët dhe lëkurën e kokës dhe ka veti antibakteriale dhe antifungale.
 • Mana: Ofron lëndë ushqyese thelbësore për të ushqyer flokët për të ndihmuar flokët të shkëlqejnë, të reduktojnë thyerjen dhe thinjat e parakohshme.
 • Bari me pesë ngjyra: Përbërësi i vajit esencial ka aktivitet të mirë antibakterial dhe anti-mykotik për të ndihmuar në pastrimin e zbokthit, zvogëlimin e kruajtjes, i bën flokët të butë dhe të pastër.
 • Shalqiri: Përmban tanina, alkaloide dhe disa flavonoidë në formë të lirë që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit, luftimin e radikaleve të lira dhe reduktojnë thinjjen e parakohshme të flokëve.
 • Vaji esencial i paçulit: ndihmon kundër zbokthit, stimulon folikulat e flokëve, parandalon rënien e parakohshme të flokëve.
 • Vaji esencial i barit të limonit: efekte antibakteriale dhe mund të ndihmojë në vrasjen ose parandalimin e rritjes së baktereve dhe kërpudhave për të ndihmuar në pastrimin e zbokthit, ndalimin e kruajtjes.
 • Vaji esencial i grejpfrutit: Lufton radikalet e lira për të reduktuar thyerjen, hidraton skalpin e kokës, zvogëlon irritimin dhe zbokthin.
 • Vaji esencial i temjanit: zbut flokët dhe stimulon rritjen e flokëve. Përdorimi i një kombinimi të vajit esencial të barit të limonit dhe vajit esencial të grejpfrutit rrit efektin e stimulimit të rritjes së flokëve.
 • Vaj ulliri, Vitamina E: Ushqen flokët dhe lëkurën e kokës.
Tham Khảo Thêm:  3 cách trị gàu vảy hiệu quả ngay tại nhà cực đơn giản

Përdorimi i shampos bimore Nguyen Xuan sjell përfitimet kryesore:

 • Ndihmon për të mbajtur flokët me shkëlqim dhe të shëndetshëm, duke kufizuar dëmtimet e shkaktuara nga ndërhyrjet nga shërbimet e kaçurrelave, tharjes dhe lyerjes
 • Stimulon rritjen e flokëve të gjatë, të trashë dhe të gjallë
 • Kufizoni humbjen e flokëve
 • Ndihmon në pastrimin e zbokthit, lehtësimin e kruajtjes dhe kontrollin e gjëndrave të yndyrës

Aktualisht, ekzistojnë dy lloje të produkteve të shampove bimore Nguyen Xuan, përkatësisht shampo bimore kafe Nguyen Xuan për njerëzit me flokë të yndyrshëm. Dhe shampoja e gjelbër bimore Nguyen Xuan është e përshtatshme për njerëzit me flokë të thatë dhe të dredhur, sepse ato kanë efektin e të ushqyerit dhe zbutjes së flokëve.

Për më shumë informacion mbi produktin, ju lutemi telefononi Linja telefonike:1900 5712 55 për këshilla dhe mbështetje të drejtpërdrejtë!

2. Shampo me biotin dhe kolagjen

Përdorimet kryesore:

 • Ndihmon në mbajtjen e flokëve të butë dhe të gjallë
 • Ofron lagështi, rrit elasticitetin dhe forcën për flokët
 • Ndihmon në parandalimin e thyerjes dhe rikthimin e flokëve të dëmtuar
 • Veçanërisht i përshtatshëm për njerëzit me skalp të ndjeshëm mund ta përdorin gjithashtu
 • Produkti është i sigurt, nuk përmban kimikate që janë të dëmshme për flokët

3. Shampo Absolut Rrpair

Përdorimet kryesore:

 • Ndihmon në rikthimin nga brenda të bërthamës së flokëve, duke ndihmuar në forcimin e strukturës së fibrës së flokëve
 • Rivendos rrënjët e thyera, të dëmtuara të flokëve
 • Ndihmon në mbrojtjen e flokëve nga efektet e dëmshme të mjedisit të jashtëm
 • Efekti i flokëve zbutës, të lëmuar dhe me shkëlqim gjatë gjithë ditës

4. Shampo për dëmtimin e Tsubaki

Përdorimet kryesore:

 • Me përbërësit kryesorë të nxjerrë nga vaji i kamellës për të ndihmuar në kujdesin dhe ushqyerjen e flokëve të fortë nga thellësia
 • Ndihmon në rikthimin e flokëve që përjetojnë tharje, majat e çara, dëmtimet e shkaktuara nga procesi i permes ose lyerjes
 • Ndihmon për t’u çlodhur dhe për të sjellë një ndjenjë rehati dhe lehtësie tek përdoruesi

5. Shampo Rene Furterer

Përdorimet kryesore:

 • Ndihmon në sigurimin e maksimumit të lëndëve ushqyese për të ushqyer flokët e fortë dhe me shkëlqim nga thellësia
 • Ndihmon në stimulimin e rritjes më të shpejtë dhe më të trashë të flokëve
 • Rivendos fijet e flokëve të thata dhe të dëmtuara nga jashtë
 • Ndihmon në relaksimin, antibakterial, antifungal të kokës në mënyrë efektive për të sjellë flokë të pastër dhe më të shëndetshëm

[tds_warning]Shihni artikullin e plotë: Rishikimi i 7 shampove më të mira për të rivendosur flokët e dëmtuar sot[/tds_warning]

Udhëzime për larjen e duhur të flokëve për flokë të thatë

Larja e duhur e flokëve është një nga faktorët shumë të rëndësishëm që kontribuon në një shkëlqim të flokëve. Prandaj, për të shmangur flokët e thatë, duhet t’i lani flokët siç duhet sipas udhëzimeve të mëposhtme:

Tham Khảo Thêm:  Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Duhet të lahen flokët para larjes

Një nga zakonet e këqija që i bën flokët tuaj të prirur ndaj tharjes është se nuk i lani flokët para se t’i lani. Sepse kur i lagni flokët dhe më pas i lani me duar, flokët e pakrehur janë më të prirur të ngatërrohen dhe të bien.

Krehni flokët përpara se t’i lani

Prandaj, para se të lani flokët, duhet të përdorni një krehër për të krehur butësisht flokët, duke hequr flokët e ngatërruar. Ju mund të kaloni gishtat nëpër flokë për njerëzit me flokë kaçurrelë. Nëse bëhet siç duhet, pas larjes së flokëve, flokët tuaj do të jenë të lëmuar dhe më pak të prirur për t’u thyer.

Shampo me shkumë

Zgjedhja e shampos së duhur është një nga gjërat shumë të rëndësishme për të kufizuar flokët e dëmtuar. Nëse keni një skalp lehtësisht të irrituar, duhet të zgjidhni shampo me përbërës kryesisht natyralë.

Ndërsa lani shampo, për flokë të thatë dhe të dredhur, duhet të kufizoni derdhjen e shampos direkt në flokë. Idealisht, ju duhet të shpërndani shampon me pak ujë për të krijuar shkumë, dhe më pas ta goditni butësisht përzierjen në flokë të lagur.

Shampo me shkumë

Shampo me shkumë ndihmon që shampoja të tretet më mirë, duke kufizuar gjendjen që shampoja të qëndrojë në lëkurën e kokës, duke i bërë flokët të kenë mungesë lagështie, të prirur ndaj tharjes, majave të çara ose thyerjes.

Masazhoni lëkurën e kokës me lëvizje rrethore

Masazhimi i kokës me lëvizje rrethore është një hap i domosdoshëm në procesin e pastrimit me shampo, veçanërisht për flokët e thatë dhe të dredhur. Pasi të keni aplikuar shampon me shkumë në flokë, masazhoni butësisht flokët me lëvizje rrethore.

Masazhoni lëkurën e kokës me lëvizje rrethore

Mënyra e duhur për të masazhuar është të përdorni pëllëmbët dhe gishtat për të goditur butësisht kokën në një lëvizje rrethore. Mos harroni, absolutisht mos e gërvishtni lëkurën e kokës me thonjtë tuaj sepse do të dëmtojë lëkurën e kokës, duke i bërë flokët të thyhen lehtë.

Përdorni kondicionerin si duhet

Pasi të keni shpëlarë shampon nga flokët, duhet të përdorni më shumë balsam për të ushqyer më mirë flokët tuaj. Aplikoni balsamin në mënyrë të barabartë në flokët tuaj, duke shmangur kontaktin e drejtpërdrejtë me lëkurën e kokës.

Lërini flokët të thahen natyrshëm

Për flokë të thatë dhe të dredhur, duhet të përdorni një peshqir të butë për t’u thithur butësisht, mos e fërkoni fuqishëm. Duhet të keni parasysh se nuk duhet t’i lani flokët menjëherë pas larjes, sepse flokët e lagur janë shumë të dobët dhe të prirur për t’u thyer.

Kufizoni tharjen e flokëve me temperaturë të lartë

Një nga gjërat që ju me flokë të thatë duhet të keni parasysh është të kufizoni tharjen e flokëve me nxehtësi të lartë. Temperatura duhet të jetë mesatarisht e ngrohtë, jo më shumë se 50 deri në 55 gradë Celsius.Nxehtësia e tepërt dëmton flokët dhe i bën flokët më të ndjeshëm ndaj kërcitjes së parakohshme.

Shmangni tharjen e flokëve me nxehtësi të lartë

Më sipër janë udhëzime të hollësishme se si të lani flokët për kujdesin e flokëve të thatë. Shpresoj se do ta aplikoni në mënyrë korrekte, duke kufizuar gabimet që nuk duhen bërë për të mbrojtur flokët, për të pasur një flokë me shkëlqim dhe të butë.

Shihni më shumë artikuj:

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tóc khô xơ dùng dầu gội gì? Hướng dẫn gội đầu đúng cách . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *