Tổng hợp 8 mẹo trị tóc dầu hiệu quả ngay tại nhà

Rate this post

Flokët me vaj ju bëjnë jashtëzakonisht të mjerë dhe të pakëndshëm. Pas vetëm një nate pasi lava flokët, flokët e mi u bënë ngjitës dhe me shkëlqim. Duhet të jesh në atë situatë për të parë se sa vetë-përçmues janë flokët. Si të dilni nga kjo situatë? Ndiqni këshillat e mëposhtme për të trajtuar në mënyrë efektive flokët me vaj dhe për të mbajtur lëkurën e kokës të thatë.

Çfarë i shkakton flokët me vaj?

Ka shumë arsye për flokët me vaj. Disa nga faktorët e mëposhtëm mund të çojnë në një skalp dhe flokë të yndyrshëm:

Gjenetike: Trupi i njeriut ka dy gjëndra kryesore të djersës, gjëndrat e djersës së kripës dhe gjëndrat e djersës së vajit. Nëse prindërit kanë gjëndra të djersës me vaj në familje, është e lehtë t’ua transmetojnë atë fëmijëve të tyre. Shanset për të lindur një fëmijë me gjëndra djerse të yndyrshme do të jenë më të larta se të tjerët.

Lagështia e motit: Moti është një faktor objektiv që i bën flokët tuaj të shkëlqejnë. Kur moti në vendin tuaj është i lagësht, gjasat janë që të keni flokë të yndyrshëm edhe pas larjes së flokëve. Përveç kësaj, moti i nxehtë i verës i kombinuar me lagështinë e lartë në ajër është një kusht i favorshëm për të stimuluar gjëndrat dhjamore dhe të djersës për të qenë më aktive se në dimër. Rrënjët e flokëve bëhen ngjitëse dhe me shkëlqim.

Përdorimi i tepërt i kondicionerit: Shumë njerëz mendojnë se përdorimi i shumë kondicionerit do të ndihmojë që flokët të bëhen më të lëmuar, më të shndritshëm. Megjithatë, ky është në fakt një keqkuptim. Kondicioneri përdoret për t’i bërë flokët më të lëmuar, por nëse e përdorni shumë ose nuk i lani, do t’i rëndojë flokët, skalpi i kokës është i prirur ndaj yndyrës, duke i bërë flokët të sheshtë dhe ngjitës. Prandaj, duhet të përdorni një sasi të mjaftueshme kondicioneri vetëm në skajet e flokëve, mos aplikoni balsam në rrënjë.

Mungesa e vitaminës B: Trupi nuk furnizohet mjaftueshëm me vitamina B, duke bërë që procesi i sekretimit të vajit të ndikohet. Sepse vitaminat B luajnë një rol të madh në rregullimin e sebumit. Kur ka mungesë të vitaminës B, sekretohet vaji dhe sebumi i tepërt, duke i bërë flokët të yndyrshëm dhe ngjitës.

Kur trupi nuk është i pajisur me mjaftueshëm vitaminë B, flokët bëhen të yndyrshëm.

Mosbalancimi hormonal: Shtatzënia, puberteti, menopauza, kontraceptivët oralë apo stresi… janë të gjithë faktorë që shkaktojnë ndryshime hormonale në trup. Ndryshimet hormonale mund të stimulojnë rritjen e gjëndrave dhjamore në lëkurën e kokës, kështu që flokët mund të bëhen më të yndyrshëm.

Zakoni për të përkëdhelur shumë flokët: Ndoshta nuk e keni menduar se larja e rregullt e flokëve mund t’i bëjë flokët tuaj të yndyrshëm. Ashtu si lëkura, prekja e flokëve tuaj shumë aksidentalisht transferon bakteret e vajit nga pëllëmbët tuaja në flokët tuaj dhe bën që vaji të përhapet në flokët tuaj. Edhe nëse i lani flokët shumë, vaji përhapet dhe i bën flokët ngjitës.

Përdorni serum për flokë: Disa serume flokësh mund të bëjnë që skalpi të prodhojë më shumë vaj. Nëse përdorni një serum në rrënjë, gjëndrat e flokëve tuaj duhet të durojnë sasinë e vajit natyral të sekretuar. Përveç kësaj, zakoni i përdorimit të tepërt të serumit gjithashtu bën që flokët të ngjiten, duke ju bërë të ndiheni të pakëndshëm dhe t’ju duhet më shumë kohë për t’u tharë.

Tham Khảo Thêm:  Cách làm tóc nhanh dài cho bé hiệu quả từ mẹo ít ai biết

[tds_council]Përveç shkaqeve të mësipërme, zbokthi apo dieta e patrajtuar, moslarja e shpeshtë e flokëve apo larja shumë herë… ndikon edhe në gjendjen e flokëve të yndyrshëm. Edhe nëse jeni të stresuar, stresi i zgjatur mund t’i zhvesh flokët nga vajrat e tij natyralë, duke bërë që skalpi juaj të prodhojë më shumë vaj.[/tds_council]

8 mënyra për të trajtuar flokët e yndyrshëm me përbërës natyralë

Këtu janë disa këshilla për të trajtuar flokët e yndyrshëm me përbërës natyralë të sigurt dhe të mirë. Mund t’i referoheni dhe ta bëni në shtëpi.

Trajtoni flokët me vaj me vaj çaji

Vaji i pemës së çajit ka një efekt antibakterial në lëkurën e kokës që ndihmon në kontrollin e prodhimit të sebumit dhe parandalon aknet në skalpin tuaj. Për të përdorur vajin e pemës së çajit për flokë të yndyrshëm, ndiqni këto hapa:

 • Përgatitni 15 pika vaj peme çaji.
 • Shtoni vajin e pemës së çajit në 30 ml vaj mbajtës dhe përzieni mirë.
 • Aplikojeni përzierjen në lëkurën e kokës dhe përhapeni përgjatë gjatësisë së flokëve.
 • Lëreni të veprojë për të paktën 1 orë përpara se ta lani.

Përveç metodës së mësipërme, ju gjithashtu mund të aplikoni vajin e pemës së çajit direkt në skalpin tuaj nëse nuk jeni të ndjeshëm ndaj këtij vaji. Bëjeni këtë 2-3 herë në javë për të marrë rezultatet e dëshiruara.

Trajtoni flokët me vaj me uthull molle

Acidi acetik i pranishëm në uthullën e mollës ka një efekt balancues të pH në lëkurën e kokës. Larja e flokëve me uthull molle ndihmon në rivendosjen e pH-së së flokëve tuaj duke kontrolluar sekretimin e tepërt të yndyrës në lëkurën e kokës. Mënyra e përdorimit të uthullës së mollës për të trajtuar flokët me vaj është shumë e thjeshtë si më poshtë:

 • Përgatitni 2-3 lugë uthull molle dhe një filxhan ujë.
 • Përzieni uthullën e mollës dhe ujin së bashku.
 • Lani flokët me një shampo të butë, sigurohuni që t’i lani tërësisht.
 • Shpëlajini flokët me një zgjidhje uthull molle.
 • Lëreni për disa minuta përpara se ta shpëlani me ujë të ftohtë.

Bëjeni 3-4 herë në javë për të marrë efektin e dëshiruar.

Përveç kësaj, për të trajtuar flokët me vaj, mund të kombinoni edhe uthull molle dhe limon. Limoni përmban acid laktik i cili ndihmon në pastrimin e lëkurës së kokës. Kombinimi i limonit dhe uthullës së mollës ndihmon në balancimin e pH-së së kokës, duke ndihmuar kështu në ushqimin e rrënjëve dhe folikulave të flokëve. Veproni si më poshtë:

 • Përzieni 3 lugë gjelle uthull molle me 2 lugë gjelle lëng limoni në një filxhan me ujë të ngrohtë.
 • Aplikojeni këtë përzierje në flokët tuaj dhe masazhojeni butësisht.
 • Inkuboni flokët për 30 minuta të tjera dhe lani me ujë të ftohtë.

Trajtoni flokët e yndyrshëm me vaj kokosi

Vaji i kokosit nuk konsiderohet vetëm një ilaç për të ndihmuar gratë të zbukurojnë lëkurën, por gjithashtu ndihmon në përmirësimin e flokëve të yndyrshëm në mënyrë mjaft efektive. Vaji i virgjër i kokosit është më i lehtë se vajrat e tjerë, duke u dhënë flokëve shkëlqimin e nevojshëm, ndërsa gjithashtu parandalon skalpin e kokës të prodhojë sebum të tepërt. Ja se si ta bëni atë thjesht:

 • Përgatitni një sasi bujare vaji të virgjër kokosi.
 • Merrni vaj kokosi të virgjër dhe fërkojeni mes pëllëmbëve tuaja.
 • Aplikoni vajin në lëkurën e kokës dhe flokët dhe mbajeni për një orë.
 • Lani me shampo të butë.
Tham Khảo Thêm:  Ngày cá tháng tư là ngày nào? Tại sao lại có ngày nói dối?

Bëni këtë këshillë një herë në javë dhe do të ndjeni se flokët tuaj të yndyrshëm janë përmirësuar ndjeshëm.

Shih detajet:

Si të përdorni vaj kokosi për flokët

Si të trajtoni zbokthin me vaj kokosi

Trajtoni flokët e yndyrshëm me sodë buke

Për të trajtuar flokët me vaj, nuk duhet të injoroni majën e sodës së bukës. Soda e bukës funksionon shkëlqyeshëm si një shampo e thatë, si dhe një kondicioner për flokët. Ato punojnë për të balancuar pH-në e lëkurës së kokës dhe për të thithur vajin e tepërt. Bëni sa më poshtë për të hequr qafe flokët me vaj.

 • Përgatitni pak sodë buke dhe spërkateni në të gjithë lëkurën e kokës dhe flokët.
 • Krehni flokët në mënyrë që soda e bukës të jetë e njëtrajtshme në flokë dhe në lëkurën e kokës.

Përndryshe, mund të përzieni edhe sodën e bukës me 3-4 lugë ujë dhe ta aplikoni në flokë të lagur. Shpëlajeni pas disa minutash.

Bëjeni këtë dy herë në javë.

Trajtoni flokët e yndyrshëm me aloe vera

Aloe vera, e njohur edhe si aloe vera, është një përbërës i shkëlqyer hidratues për lëkurën. Jo vetëm kaq, aloe vera gjithashtu punon për të hequr yndyrën e tepërt në lëkurën e kokës, duke parandaluar kruajtjen e mykut dhe inflamacionin në lëkurë. Për të trajtuar flokët me vaj, mjafton të bëni sa më poshtë:

 • Aloe vera qëroni, lau dhe gërvishti xhelin në pure.
 • Përzieni xhelin e aloe verës me pak shampo dhe lëng limoni.
 • Lagni flokët, përdorni përzierjen në shampo si zakonisht.
 • Masazhojeni për 15 minuta të tjera dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Shih detajet:

Si të trajtoni rënien e flokëve me aloe vera

Si të lani flokët me aloe vera

Trajtoni flokët e yndyrshëm me çaj jeshil

Çaji jeshil nuk përdoret vetëm për të gatuar pije për të ndihmuar në largimin e nxehtësisë së verës. Ato përdoren gjithashtu për të trajtuar flokët me vaj në mënyrë jashtëzakonisht efektive. Sidomos, nëse keni puçrra në lëkurën e kokës për shkak të sebumit të tepërt, kjo është një këshillë që nuk duhet anashkaluar. Polifenolet në çajin jeshil janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e kokës, gjithashtu ndihmon në kontrollin efektiv të sebumit.

Mënyra për ta bërë këtë është si më poshtë:

 • Përgatitni çaj jeshil dhe një filxhan ujë.
 • Shtoni gjysmë filxhani çaj jeshil në një gotë me ujë të valuar në një tenxhere.
 • Ziejini për 5 minuta dhe filtroni ujin.
 • Më pas, merrni çajin jeshil të ftohur dhe aplikojeni në flokët dhe lëkurën e kokës.
 • Lëreni të veprojë për 30-45 minuta përpara se ta shpëlani.

Bëni këtë truk një herë në javë për të hequr yndyrën e tepërt nga flokët dhe skalpi.

Trajtoni flokët me vaj me vitaminë B1

Vitamina B1 konsiderohet si ilaç për flokët e yndyrshëm. Falë aftësisë së saj të lartë për tharje dhe vetive efektive për heqjen e vajit dhe papastërtive, vitamina B1 konsiderohet një përbërës i artë në trajtimin e flokëve me vaj. Jo vetëm që përmirëson flokët me vaj, vitamina B1 gjithashtu redukton në mënyrë efektive humbjen e flokëve.

Veproni si më poshtë:

 • Përgatitni shampo dhe 50 tableta vitaminë B1.
 • Hidhni vitaminën B1 në sasinë e duhur të shampos dhe mos shtoni ujë. Duhet të përgatiteni një ditë më parë sepse vitamina B1 kërkon kohë për të thithur lagështinë dhe për t’u tretur në të njëjtën shampo.
 • Përdorni përzierjen e përzier për të larë flokët.
 • Gjatë procesit të larjes, masazhoni butësisht lëkurën e kokës për rreth 10 minuta në mënyrë që vitamina B1 të depërtojë në folikulat e flokëve si dhe të pastrojë lëkurën e kokës.
 • Shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
Tham Khảo Thêm:  Phòng áp lực âm là gì? Những điều chưa biết về phòng áp lực âm

Pasi flokët të jenë tharë, mund të përdorni vaj esencial të grejpfrutit për të ndihmuar në stimulimin e rritjes së shpejtë të flokëve dhe për të lënë një aromë të butë për flokët.

Trajtoni flokët me vaj me vezë pule

Burimi i bollshëm i proteinave i kombinuar me vitaminat B2, B5, B6, K, E… ndihmon në balancimin e shkëlqyer të lagështirës për flokë të dobët dhe të thatë. Vezët, kur kombinohen me limonin, formojnë një përzierje të shkëlqyer që ndihmon në përmirësimin e rënies së flokëve dhe një skalp të yndyrshëm në mënyrë efektive, duke hequr papastërtitë nga flokët shumë mirë.

Përdorni vezët e pulës për të trajtuar flokët me vaj si më poshtë:

 • Përgatitni 1 vezë dhe 1 lugë çaji lëng limoni.
 • Thyejeni vezët në një tas dhe përzieni me lëng limoni për të formuar një përzierje homogjene.
 • Aplikoni përzierjen e mësipërme në flokë, masazhoni butësisht të gjithë kokën dhe rrënjët e flokëve për 3-5 minuta.
 • Mbuloni flokët me një kapak për rreth 15 minuta.
 • Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe shampo të butë.

[tds_warning]Shih detajet:

[/tds_warning]

Kujdes efektiv për flokët me shampon bimor Nguyen Xuan

Me flokë të dëmtuar rëndë, hapi i zgjedhjes së një shampo është shumë i rëndësishëm. Përdorimi i shampove që përmbajnë kimikate i bën flokët edhe më të dëmtuar, flokët e thatë dhe humbja e flokëve nuk përmirësohet. Një nga zgjidhjet e sigurta për ju është përdorimi i shampove me origjinë natyrale.

Shampo bimore Nguyen Xuan me ekstrakte nga 13 bimë medicinale tradicionale, përmirëson përbërësit modernë të kujdesit për flokët për të ndihmuar në ushqyerjen e flokëve që nga rrënja, duke i dhënë flokëve një shkëlqim, butësi dhe gjallëri të shëndetshme.

Në veçanti, ekstraktet e Ginkgo biloba dhe Ha Thu O e kuqe ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut nën lëkurën e kokës, duke ushqyer dhe duke ndihmuar në zgjidhjen e problemeve të flokëve si: zbokth, kruajtje, rënie të flokëve, flokë të thatë, flokë të thinjur të parakohshëm….Aromë medicinale natyrale për flokë të lehtë dhe të ftohtë.

Objekti i përdoruesit:

Që të gjithë të kenë flokë të trashë, të butë dhe të lëmuar. Sidomos:

 • Personat në rrezik ose që shfaqin shenja të rënies së flokëve: njerëz që sapo janë sëmurë, gra shtatzëna dhe pas lindjes; njerëzit që përdorin kimikate për të dredhur, drejtuar dhe lyer flokët e tyre.
 • Njerëzit shpesh kanë kruarje të kokës, shumë zbokth.

Duke përdorur: Flokë dhe skalp të lagur. Merrni rreth 3-5 ml shampo, aplikojeni në mënyrë të barabartë dhe lani butësisht, më pas shpëlajeni tërësisht me ujë të pastër. Mund të lahet për herë të dytë për t’i bërë flokët më të butë. Shumë e thjeshtë dhe e përshtatshme për t’u përdorur, nuk do të shpenzoni shumë kohë duke bërë shampo me karkaleca. Por thjesht përdorni shampo bimore Nguyen Xuan, sa shpejt dhe e mirë për flokët. Për të rritur efektin, mund të përdorni: Kondicioner bimor Nguyen Xuan

[Review có tâm] A është i mirë shampoja bimore Nguyen Xuan, ku mund të blini?

Shampo bimore Nguyen Xuan prodhohet nga kompania farmaceutike Hoa Linh dhe shitet gjerësisht. Produkti mund të blihet në çdo farmaci në mbarë vendin.

Ju blini SHAMPON MJEKËSORE SPRING: KETU

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp 8 mẹo trị tóc dầu hiệu quả ngay tại nhà . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *