Tổng hợp những cách trị rụng tóc bằng dầu dừa đơn giản, hiệu quả

Rate this post

Prej kohësh, vaji i kokosit është kthyer në një trend bukurie dhe i besojnë shumë femra në kujdesin e lëkurës dhe flokëve. Le t’i referohemi mënyrave të thjeshta për të trajtuar rënien e flokëve me vaj kokosi që mund të bëni në shtëpi në artikullin më poshtë.

Shiko të plotë: Efektet e vajit të kokosit në flokë

Si e trajton vajin e kokosit rënien e flokëve?

Si një lëndë ushqyese natyrale, vaji i kokosit përmban shumë lëndë ushqyese që janë të mira për shëndetin në përgjithësi dhe bukurinë në veçanti. Prandaj, vaji i kokosit është gjithmonë i kërkuar nga femrat për t’u kujdesur për bukurinë e tyre.

Kur analizojnë vajin e kokosit, shkencëtarët kanë gjetur shumë përbërës aktivë në përbërjen e vajit të kokosit që janë efektivë për kujdesin specifik të rënies së flokëve si:

 • Vaji i kokosit përmban sasi të mëdha të acidit laurik dhe acidit kaprik. Këta janë dy përbërës aktivë që konsiderohen si agjentë antibakterialë natyralë me efekte të forta antibakteriale dhe antifungale që janë shumë të mira për lëkurën e kokës dhe rrënjët e flokëve, duke ndihmuar në uljen e rënies së flokëve dhe stimulimin e rritjes më të shpejtë të flokëve.
 • Acidi laurik dhe acidi kaprik gjithashtu kanë një efekt efektiv kundër zbokthit, tullacisë, hollimit të flokëve, antioksidimit, flokëve me shkëlqim, duke reduktuar dukshëm thyerjen dhe kërcitjen.
 • Vaji i kokosit përmban gjithashtu përbërës të tillë si acide yndyrore, minerale, vitamina E dhe K, të cilat kanë efekte hidratuese për t’i bërë flokët me shkëlqim, të butë dhe të butë. Jo vetëm kaq, acidet yndyrore që kombinohen me proteinat në flokë mund të ndihmojnë që flokët të rriten më shpejt.

Prandaj, mund të përdorni plotësisht vaj kokosi për t’u kujdesur për flokët e thyer. Falë aftësisë për të rregulluar sebumin në lëkurën e kokës dhe për të siguruar lagështi në folikulat e flokëve, vaji do të ndihmojë në kufizimin e humbjes së flokëve dhe stimulimin e rritjes së shpejtë të flokëve, duke ushqyer flokët e shëndetshëm.

Megjithatë, vaji i kokosit ka veti shumë të larta hidratuese, kështu që është i përshtatshëm vetëm për flokë të thatë, me pak yndyrë dhe të dëmtuar nga jashtë. Nëse rënia e flokëve shkaktohet nga shkaqe të brendshme që shkaktojnë një çekuilibër në sistemin endokrin, duke shkaktuar dobësimin e qelizave germinale të flokëve, aplikimi i vajit të kokosit nuk mund të shërojë rënien e flokëve në rrënjë.

Shihni gjithashtu: Çfarë e shkakton rënien e flokëve?

Ilaçet shtëpiake për rënien e flokëve me vaj kokosi

Siç u përmend më lart, vaji i kokosit përmban shumë lëndë ushqyese të mira për flokët. Ju mund të përdorni vaj kokosi të virgjër ose mund të përdorni vaj kokosi në kombinim me përbërës të tjerë për të përshpejtuar efektin e rënies së flokëve dhe për të shtuar më shumë lëndë ushqyese natyrale për flokë më të fortë. Këtu janë mënyrat e thjeshta për të trajtuar rënien e flokëve me vaj kokosi:

1/ Trajtoni rënien e flokëve me vaj kokosi të virgjër

Përdorimi i vajit të kokosit të virgjër për të trajtuar rënien e flokëve është një mënyrë e thjeshtë. Megjithatë, ju duhet të përdorni vetëm sasinë e duhur, jo shumë pak dhe jo shumë, për të marrë rezultatet më të mira. Sepse nëse përdorni shumë vaj kokosi, flokët do t’ju ngjiten, do t’ju bllokojnë rrënjët e flokëve, do t’ju shkaktojnë zbokth, puçrra fytyre etj. Duhet të përdorni rreth 10-15 ml vaj kokosi në varësi të trashësisë së flokëve.

Tham Khảo Thêm:  Tiết lộ 7 mẹo ủ tóc bằng dầu dừa không lo bị bết

Së pari ju duhet të ngrohni vajin e kokosit. Ky është hapi më i rëndësishëm në përdorimin e vajit të kokosit për humbjen e flokëve. Ngrohja e vajit të kokosit do të ndihmojë që vaji i kokosit të depërtojë më mirë në lëkurën e kokës dhe fijet e flokëve, duke sjellë kështu efikasitet të lartë në restaurimin dhe bukurinë e flokëve.

Mund të merrni mjaftueshëm vaj kokosi në mikrovalë për rreth 30-45 sekonda ose ta vendosni tasin me vaj kokosi në një tas më të madh me ujë të nxehtë për të ngrohur vajin. Më poshtë do t’ju tregoj se si t’i lani flokët me vaj kokosi dhe si t’i rregulloni siç duhet flokët me vaj kokosi dhe të merrni rezultatet më të mira.

+ Udhëzime se si të lani flokët me vaj kokosi

Shumë njerëz shpesh e përziejnë vajin e kokosit me shampo për të kursyer kohë, por kjo metodë nuk sjell efektin më të mirë, ndaj nuk rekomandohet. Prandaj, duhet të ndiqni udhëzimet për shampo me vaj kokosi standard, më i miri për flokët si më poshtë:

 • Hapi 1: Lani flokët me ujë të ngrohtë dhe masazhoni butësisht për të hequr të gjitha papastërtitë në lëkurën e kokës dhe më pas thajini flokët.
 • Hapi 2: Merrni vaj kokosi të ngrohur dhe aplikojeni butësisht në lëkurën e yndyrshme në drejtim të akrepave të orës. Aplikoni pak vaj kokosi në krehër dhe krehni nga rrënjët deri në majat e flokëve. Më pas, vazhdoni të masazhoni butësisht lëkurën e kokës për rreth 30 minuta që vaji i kokosit të depërtojë thellë.
 • Hapi 3: Shpëlajeni me ujë të ngrohtë për të hequr vajin esencial
 • Hapi 4: Lani vajin me shampo normale, shpëlani të gjitha vajrat esenciale, lëkurën e vdekur, papastërtitë, …

+ Si të inkuboni flokët me vaj kokosi

Për të inkubuar flokët, duhet të përgatisni një peshqir të pastër ose një kapak flokësh të dedikuar. Më pas mund të aplikoni trajtimin e thjeshtë të flokëve me vaj kokosi:

 • Hapi 1: Aplikoni vaj të ngrohtë kokosi në mënyrë të barabartë në flokët tuaj, masazhoni butësisht për të paktën pesë minuta me duart tuaja në mënyrë që vaji i kokosit të përthithet në mënyrë të barabartë nga rrënjët deri te majat ose vendosni pak vaj kokosi në krehër, krihni flokët në mënyrë të barabartë në mënyrë që vaji i kokosit depërton në rrënjët e flokëve dhe në lëkurën e kokës.
 • Hapi 2: Pasi të siguroheni që keni aplikuar në mënyrë të barabartë vaj kokosi në flokët tuaj, vazhdoni të mbuloni flokët me një maskë flokësh, rekomandohet përdorimi i maskave të specializuara për flokët në shtëpi, gjithashtu mund të kombinoni një kapak flokësh najloni ose një peshqir fytyre të mbështjellë në një kallëp. kokën nga jashtë.
 • Hapi 3: Lani flokët me ujë dhe shampo.

Inkubimi i flokëve tuaj dy herë në javë do të ndihmojë në forcimin e gjëndrave të flokëve, në uljen e sasisë së rënies së flokëve. Pas inkubimit të flokëve, lajini flokët me një shampo të butë, nuk keni nevojë të përdorni balsam, rekomandohet të përdorni shampo dy herë për të larë vajin e kokosit për të shmangur ngjitjen e flokëve, duke shkaktuar bllokimin e rrënjëve të flokëve që do të bëjë që flokët të derdhen më shumë. Vini re, mos e teproni, gërvishtni fort në rrënjët e flokëve, duke bërë që flokët të humbasin lagështinë që ushqen flokët.

Tham Khảo Thêm:  13+ cách triệt lông nách tại nhà đơn giản

2/ Trajtoni rënien e flokëve me vaj kokosi + qepë

Qepa përmban përbërësin aktiv propylene sulfide, i cili vret bakteret që shkaktojnë probleme me lëkurën e kokës, e mban lëkurën e kokës të shëndetshme dhe lufton inflamacionin, thatësinë dhe kruajtjen. Përveç kësaj, lëndët ushqyese në qepë gjithashtu ndihmojnë në ushqimin dhe parandalimin e oksidimit, ndihmojnë në rikthimin e flokëve të dobët dhe promovojnë rritjen e flokëve. Kur kombinoni vajin e kokosit me qepët, ai do të ndihmojë në kujdesin e plotë të flokëve dhe do të ndihmojë në uljen graduale të fenomenit të rënies së flokëve.

Përbërësi: 1 qepë dhe 10 ml vaj kokosi

Duke bërë:

 • Qepët e qëruara, të lara, të prera në copa të vogla, të futen në blender për të marrë ujë.
 • Përdorni lëngun e qepës të përzier me vaj kokosi për të bërë një zgjidhje të përzier.
 • Përdorni një top pambuku për të lagur këtë përzierje uji dhe më pas aplikojeni në rrënjët e flokëve, masazhoni butësisht. Lëreni për 20 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.
 • Lani flokët me shampo

Përsëriteni dy herë në javë për të përmirësuar rënien e flokëve.

3/ Trajtoni rënien e flokëve me vaj kokosi + limon

Përbërësi kryesor i limonit është vitamina C, e cila vepron si një antiseptik, ndihmon në pastrimin e lëkurës së kokës, mbron folikulat e flokëve, stimulon prodhimin e kolagjenit për t’i bërë flokët të trashë dhe të butë. Kur kombinoni limonin me vaj kokosi, ai do të ndihmojë në stimulimin e flokëve të rinj që të rriten më shpejt dhe më të fortë.

– Përgatitni:

 • Vaj kokosi: 10 ml
 • Limon: 1/2 fruta

– Bërja e: Përdorni 1 lugë gjelle lëng limoni, 10 ml vaj kokosi, përzieni mirë në një masë homogjene. Përdorni një top pambuku për të njomur këtë përzierje uji në rrënjët e flokëve, lëreni për rreth 30 minuta dhe më pas shpëlani flokët me ujë të ngrohtë.

4/ Stimuloni rritjen e flokëve me vaj kokosi dhe vezë pule

Inkubimi i flokëve me vezë pule dhe vaj kokosi konsiderohet një “recetë e artë” për flokë të thatë dhe të thyer.

E bardha e vezës ka shumë lëndë ushqyese që ndihmojnë në stimulimin e folikulave të forta të flokëve, duke ndihmuar kështu flokët të rriten më shpejt dhe në mënyrë më të barabartë.

Kombinimi i vajit të kokosit dhe vezëve të pulës është zgjidhja perfekte për të rifituar flokët e zinj të butë dhe me shkëlqim.

 • Hapi 1: Përgatitni përbërësit duke përfshirë vaj kokosi, limon të freskët, të bardhë veze 1 sasi të mjaftueshme
 • Hapi 2: Përzieni përbërësit e përgatitur për të krijuar një përzierje homogjene
 • Hapi 3: Lagni flokët dhe më pas thithni ujin
 • Hapi 4: Aplikojeni përzierjen që rezulton në flokët tuaj dhe masazhojeni butësisht
 • Hapi 5: Merrni një peshqir rreth kokës dhe inkuboni për 20 minuta
 • Hapi 6: Shpëlajini flokët me ujë të pastër dhe më pas thani flokët.

5/ Trajtoni rënien e flokëve me vaj kokosi dhe vaj ulliri

Ngjashëm me vajin e kokosit, vaji i ullirit gjithashtu ka efektin e stimulimit të rritjes së flokëve, duke i bërë flokët të rriten më të trashë dhe më të butë.

– Përgatitni: Vaj ulliri dhe vaj kokosi 1/2 filxhan secili

– Si të përdorni:

 • Përziejini të dyja bashkë dhe aplikojeni në kokë
 • Masazhoni butësisht flokët për të thithur përzierjen
 • Mbuloni kokën me një kapele për të inkubuar flokët tuaj për 30 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ngrohtë
 • Aplikoni vazhdimisht 2-3 herë në javë

[tds_warning]Referenca: Si të trajtoni rënien e flokëve me aloe vera [/tds_warning]

Sa kohë duhet për të përdorur vajin e kokosit?

Në varësi të vendndodhjes së çdo personi, efektet e vajit të kokosit ndryshojnë shpejt dhe ngadalë. Duhen të paktën 2-3 javë për të qenë efektive dhe rreth 4-5 javë që flokët të shohin një efekt të dukshëm. Prandaj, duhet të jeni këmbëngulës për ta bërë atë për të ndjerë efektet që sjell vaji i kokosit.

Tham Khảo Thêm:  Những nguy cơ tiềm ẩn khi để tóc ướt rồi đi ngủ?

Megjithatë, vaji i kokosit ka vetëm një efekt të përkohshëm. Për të qenë në gjendje të trajtoni rënien e flokëve në rrënjë, duhet të kuptoni shkakun e rënies së flokëve, në mënyrë që të gjeni një metodë të kujdesit dhe trajtimit afatgjatë.

Kini parasysh kur trajtoni rënien e flokëve me vaj kokosi

1. Pjekja flokët me vaj kokosi disa herë në javë?

Vaji i kokosit është shumë efektiv në kujdesin e flokëve. Megjithatë, nuk duhet të abuzoni çdo ditë me vajin e kokosit sepse jo vetëm që nuk sjell rezultate më të mira, por edhe mund ta përkeqësojë rënien e flokëve. Vaji i kokosit nuk duhet të inkubohet shumë herë në javë, sepse do të bëjë skalpin e kokës me yndyrë të tepërt, të bllokojë poret, ta bëjë skalpin me vaj dhe ngjitës.

Prandaj, për të siguruar rezultatet më të mira, duhet të inkuboni ose lani flokët me vaj kokosi vetëm një herë në javë.

Shënim: Rekomandohet të ngrohni vajin e kokosit përpara përdorimit për të pasur efekt më të mirë për kujdesin e flokëve. Vaji i nxehtë do të depërtojë më thellë për të ndihmuar në hidratimin e flokëve dhe për t’i bërë flokët më të fortë.

2. Ata që nuk janë të përshtatshëm për inkubimin e flokëve me vaj kokosi

Edhe pse sjell shumë përfitime për kujdesin e flokëve, në realitet jo të gjithë janë të përshtatshëm për përdorimin e këtij materiali. Disa objekte që nuk janë të përshtatshme për përdorimin e vajit të kokosit përfshijnë:

 • Njerëzit me rënie të flokëve afatgjatë, humbje të tepërt të flokëve
 • Njerëzit e zënë, duan rezultate të shpejta
 • Njerëzit me lëkurë të ndjeshme janë lehtësisht alergjikë ndaj vajit të kokosit.

3. Disa shënime të tjera për t’u ditur

Përveç çështjeve të mësipërme, disa shënime të tjera që duhet të keni parasysh përfshijnë:

 • Menjëherë pas përdorimit të vajit të kokosit për të inkubuar flokët, duhet të kufizoni daljen jashtë dhe duhet të mbroni me kujdes nga dielli dhe pluhuri.
 • Mos e teproni me vajin e kokosit sepse mund të shkaktojë rënie të flokëve
 • Pas larjes së flokëve, duhet t’i thani butësisht dhe më pas t’i lini të thahen natyrshëm.Shmangni tharjen e tepërt të flokëve, duke shkaktuar rënien e flokëve.

4. Kini parasysh kur zgjidhni vaj kokosi

Sigurohuni që vaji i kokosit i përdorur duhet të jetë i pastër, jo i përzier me konservues toksikë. Për të qenë të sigurt, mund të bëni vetë vajin e kokosit në shtëpi duke ngrohur qumështin e kokosit në nxehtësi të ulët derisa vaji i kokosit të jetë i verdhë i lehtë që lundron në sipërfaqe, pastaj skremoni atë. Më pas vendoseni në një kavanoz qelqi për përdorim.

5. Kujdes kur ruani vajin e kokosit

 • Për të ruajtur mirë vajin e kokosit, duhet të mbyllni kapakun pas përdorimit.
 • Vaji i kokosit duhet të ruhet në një vend të freskët, larg rrezeve të diellit si dhe duke shmangur nxehtësinë e tepërt. Është mirë që vaji i kokosit të ruhet në një frigorifer me një temperaturë midis 1 dhe 8 gradë Celsius.

Më sipër janë 5 mënyra për të trajtuar rënien e flokëve me vaj kokosi, të cilat Shampo bimore Nguyen Xuan ndan me ju. Shpresojmë se do të keni një flokë të fortë dhe të butë me metodat e kujdesit të flokëve me vaj kokosi.

[tds_warning]Lexoni më shumë artikuj:Truri më bie shumë kur laj flokët[/tds_warning]

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp những cách trị rụng tóc bằng dầu dừa đơn giản, hiệu quả . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *