Top 5 cách trị gàu bằng hành tây hiệu quả nhất

Rate this post

Zbokthi, zbokthi i vogël ju bën gjithmonë të ndiheni konfuz sa herë që dilni para një turme. Qëndrojnë në lëkurën e kokës për një kohë të gjatë, duke ju shkaktuar shumë telashe në jetë. Prandaj, shumë njerëz që vuajnë nga kjo gjendje duan gjithmonë të gjejnë zgjidhjen më efektive për të hequr këtë “gjemb në sy”. Në artikullin e sotëm, ne do t’ju ndihmojmë me këtë, le ta zbulojmë si të trajtojmë zbokthin me qepë në mënyrë efektive përmes informacionit të ndarë më poshtë.

1. Si formohet zbokthi?

Trupi ynë është krahasuar nga shkencëtarët me një “planet të gjallë”. Sepse në lëkurën tuaj mund të përmbajë miliarda baktere dhe kërpudha që nga lindja. Në veçanti, në lëkurën e kokës, kjo konsiderohet një “parajsë” për një kërpudhë që shkakton përhapjen e zbokthit, të quajtur Malassezia.

Shtëpia e tyre janë folikulat e flokëve dhe gjëndrat e qimeve në trupin tonë, ata konsumojnë proteinat dhe vajrat në lëkurën tuaj dhe zbokthi konsiderohet një nënprodukt i këtij procesi. Prandaj, lëkura e kokës konsiderohet vendi më ideal sepse ka shumë folikula dhjamore.

Sebumi përbëhet nga acide yndyrore të pangopura dhe të ngopura. Malassezia do të konsumojë sebum duke e drejtuar trupin të sekretojë një enzimë për të konsumuar yndyrna të ngopura. Yndyrnat e pangopura do të bëhen të tepërta dhe gradualisht do të depërtojnë në skalpin tuaj, duke krijuar më shumë vrima në lëkurë.

[tds_note]Në këtë pikë, sistemi imunitar i trupit tuaj fillon dhe shkakton inflamacion, zbokth dhe kruajtje. Jo vetëm kaq, por gjithashtu bën që qelizat e lëkurës të shumohen për të riparuar lëkurën e dëmtuar.[/tds_note]

Nga ana tjetër, epiderma në sipërfaqen e jashtme të lëkurës sonë do të ketë gjithashtu një proces rinovimi të plotë nga rreth 2 deri në 3 javë. Normalisht, kur qelizat ndahen dhe vdesin, këto qeliza të vdekura do të ndahen në qeliza të vogla.

Megjithatë, me zbokthin është ndryshe, qelizat detyrohen të shumohen me shpejtësi për të riparuar zonat e dëmtuara, kështu që lëkura në këtë zonë duket më e trashë se pjesët e tjera të lëkurës. Prandaj, kur të thahen, do të formojnë thekon zbokth, së bashku me sebumin rreth folikulave të flokëve që do të bien në pika të dukshme, kjo është gjithashtu zbokth.

gau-hinh-thanh-bëj-shumë-ly-bëj
Zbokthi shkaktohet nga shumë arsye të ndryshme

Prandaj, shkencëtarët ende nuk e dinë shkakun e saktë të zbokthit. Sepse disa do të përjetojnë zbokth dhe kruajtje sepse lëkura është më e depërtueshme ndaj yndyrave të pangopura. Prandaj, nëse keni zbokth të vazhdueshëm me kruajtje, duhet të shkoni te një dermatolog për të përcaktuar fillimisht shkakun e zbokthit, nga i cili mjeku do t’ju ofrojë masat më efektive për t’ju ndihmuar të kapërceni.

2. A mund t’ju ndihmojë qepa me zbokthin?

Qepa nuk është vetëm një ushqim i shëndetshëm, por njihet edhe për shumë përdorime të ndryshme si për trajtimin e njollave, akneve, kujdesin për flokët, veçanërisht trajtimin e zbokthit dhe kërpudhave të kokës.

Tham Khảo Thêm:  Cuộc đời và những đóng góp cho nền y học

Në përbërjen e qepës përmban shumë lëndë ushqyese, ky ushqim ju ndihmon të largoni zbokthin përmes vlerave tipike të mëposhtme:

 • E ushqyeshme: Qepa është e pasur me minerale dhe vitamina, duke ndihmuar në rritjen e vitalitetit të flokëve tuaj, duke ushqyer më mirë flokët tuaj.
 • Më shumë squfur: Squfuri gjendet në aminoacide, përbërës të proteinave, duke përfshirë keratinën, një element i domosdoshëm për flokët. Prandaj, kur shtoni qepë në lëkurën e kokës, kjo gjithashtu do të thotë që flokët tuaj plotësohen me një sasi të madhe squfuri, i cili forcon folikulat e flokëve, zvogëlon inflamacionin dhe nxit rritjen e flokëve, gjithashtu kontribuon në largimin optimal të zbokthit.
 • Përmban agjentë antibakterialë: Ndihmon në ruajtjen e pastërtisë së skalpit të kokës ndërsa ndihmon në reduktimin efektiv të zbokthit.
 • Rritja e furnizimit me oksigjen: Në përbërjen e qepës përmban përbërësin aktiv germanium, ky përbërës ka aftësinë të ndihmojë oksigjenin të sigurohet në mënyrë të barabartë në të gjithë lëkurën e kokës, duke ndihmuar në rritjen e rezistencës së flokëve dhe në luftimin efektiv të kërpudhave dhe baktereve që shkaktojnë zbokthin. .
 • Anti-infektiv i mirë: Ndihmon në uljen optimale të zbokthit si dhe redukton në mënyrë efektive irritimin në flokët tuaj.
lumtur-hand-tri-gau
Qepa ka efekte kundër zbokthit dhe kundër mykut

Jo vetëm kaq, qepa gjithashtu ju ndihmon të kapërceni në mënyrë efektive problemet e shëndetit të flokëve, të tilla si:

Rivendos flokët e thatë dhe të dredhur

Qepa përmban komponime flavonoide si Quercetin, Kampeferol. Këto substanca kanë veti të mira antioksiduese dhe anti-inflamatore dhe gjithashtu ndihmojnë në promovimin e rrjedhjes më të mirë të gjakut në zonën e kokës. Si rezultat, ndihmon në ushqimin e folikulave të flokëve që të jenë të forta, të lëmuara, të reduktojnë flokët e dëmtuar, të ndahen majat dhe të parandalojnë në mënyrë efektive rrezikun e tullacit.

Redukton në mënyrë efektive flokët gri

Disa shkencëtarë mendojnë se, në qepë, ka antioksidantë të tillë si Katalaza që ndihmojnë në reduktimin e peroksidit të hidrogjenit në rrënjët e flokëve, duke i mbajtur flokët të mos marrin ngjyrë, në planin afatgjatë do të ndihmojnë në uljen e sasisë së flokëve të rinj gri që formohen në lëkurën e errët të kokës. Shumë.

Minimizoni humbjen e flokëve

Sipas një studimi të vitit 2014, shkencëtarët testuan mbi 38 persona për efektivitetin e qepëve në trajtimin e rënies së flokëve. Konkretisht, studiuesit i kërkuan të aplikonin lëng qepë në lëkurën e kokës dy herë në ditë dhe ndoqën një grup tjetër duke përdorur vetëm ujë çezme.

Rezultatet treguan se, pas 6 javësh, grupi që përdori lëngun e qepës vuri re dukshëm më shumë rritje të flokëve, deri në 86.9%. Në grupin që përdorte ujin e rubinetit, vetëm 13% e tyre vunë re rritjen e flokëve. Prandaj, arrihet në përfundimin se qepa mund t’ju ndihmojë të trajtoni shumë mirë rënien e flokëve.

3. Top 5 mënyrat efektive për të trajtuar zbokthin me qepë që nuk duhet t’i injoroni

Ju mund ta trajtoni zbokthin në shtëpi me qepë në mënyrat e mëposhtme:

Lëng qepe për trajtimin e zbokthit

Lëngu i qepës është mënyra më e lehtë dhe më tradicionale që mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe zbokthin në mënyrë efektive. Jo vetëm kaq, përdorimi i rregullt mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e shëndetit të flokëve dhe të ushqejë flokët më të fortë. Kjo konsiderohet gjithashtu një terapi efektive në trajtimin e rënies maksimale të flokëve. Ju mund të përdorni lëngun e qepës për të trajtuar zbokthin përmes hapave të mëposhtëm:

Tham Khảo Thêm:  Những kiểu tóc nữ đẹp đang dẫn đầu xu hướng năm 2020

Përgatitni

 • 1 blender
 • 1 qepë e madhe

Vazhdoni

 • Hapi 1: Përgatitni qepët, qëroni, lani dhe prisni në copa të vogla
 • Hapi 2: Shtoni ujë dhe bëjeni pure me një blender
 • Hapi 3: Filtrojeni përmes një sitë për të marrë lëngun
 • Hapi 4: Përdorni tretësirën e lëngut të qepës për ta fërkuar në të gjithë lëkurën e kokës, masazhoni butësisht dhe prisni 30 minuta.
 • Hapi 5: Shpëlajeni tërësisht me shampo bimore

Vazhdoni në përdorim të rregullt, do të ndjeni se flokët po bëhen më të pastër dhe më pak zbokth.

Reduktoni zbokthin në mënyrë efektive me qepë dhe limon

Limoni është gjithashtu një ushqim që ka një efekt shumë të mirë kundër zbokthit, sepse përbërja e limonit përmban acid citrik, i cili është një substancë me veti antibakteriale, duke vrarë shumë mirë bakteret, duke ndihmuar kështu në pengimin e formimit të zbokthit. në mënyrë optimale. Jo vetëm kaq, vitaminat C dhe B që gjenden në këtë frut gjithashtu ndihmojnë në stimulimin e rritjes së folikulave të flokëve, duke i bërë flokët tuaj më të fortë dhe më të butë.

limon-va-han-tay-tri-gau
Qepa dhe limoni kur kombinohen, përveç efektit efektiv kundër zbokthit, mund të ndihmojnë gjithashtu që flokët tuaj të bëhen më të fortë

Ju mund ta trajtoni zbokthin me këtë përzierje përmes hapave të mëposhtëm:

Përgatitni

 • Qepë: 1 copë
 • 1 limon
 • Blender

Vazhdoni

 • Hapi 1: Qëroni qepën dhe lajeni. Shtrydhni lëngun e limonit
 • Hapi 2: Hidheni qepen ne makineri, e beni pure, e filtrojeni ne nje site qe te marre lengun.
 • Hapi 3: Përzieni lëngun e qepës me lëngun e limonit
 • Hapi 4: Lagni flokët, më pas përdorni këtë përzierje për të masazhuar lëkurën e kokës me shumë zbokth, lëreni për 10 deri në 15 minuta.
 • Hapi 5: Lajeni me shampo bimore

Aplikojeni vazhdimisht çdo 2 herë në javë, efektin e dukshëm do ta ndjeni pas vetëm 1 muaji.

[tds_council]Shënim: Lëngu i limonit nuk do të jetë i përshtatshëm për lëkurë të ndjeshme dhe të thatë, ndaj nëse skalpi juaj është i thatë, duhet të aplikoni metoda të tjera.[/tds_council]

Trajtoni zbokthin me qepë dhe vaj kokosi

Vaji i kokosit përmban deri në 50% acid laurik, i cili është një substancë me efekte shumë të mira antifungale dhe antibakteriale. Jo vetëm kaq, në përbërjen e vajit të kokosit përmban edhe shumë minerale natyrale si Monocapin dhe Monolaurin, duke reduktuar kështu rënien e flokëve dhe duke i bërë flokët shumë më të fortë. Përdorimi i një përzierje të vajit të kokosit dhe qepës do t’ju ndihmojë të përmirësoni zbokthin, kruajtjen optimale të kokës.

Për të trajtuar zbokthin me këtë përzierje, ndiqni këto hapa:

Përgatitni

 • 1 qepë
 • 1 lugë gjelle vaj kokosi
 • Blender

Kryeni

 • Hapi 1: Përpunimi paraprak i qepëve duke hequr lëkurën, larë dhe prerë në copa të vogla
 • Hapi 2: Vendosni të gjitha qepët në shtrydhëse frutash e perimesh, shtoni pak ujë dhe më pas grijeni imët, vazhdoni të filtroni në sitë për të marrë lëngun.
 • Hapi 3: Shtoni vajin e kokosit në lëngun e qepës dhe përzieni mirë
 • Hapi 4: Fërkojeni këtë përzierje në mënyrë të barabartë në rrënjët e flokëve, masazhoni butësisht dhe lëreni për rreth 30 minuta.
 • Hapi 5: Lani flokët tërësisht me shampo bimore

Bëjeni rreth 2 herë në javë, efektin do ta ndjeni pas vetëm 1 muaji.

[tds_info]Kjo është një përzierje beninje, e përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës, kështu që ata me lëkurë të ndjeshme, lëkurë të thatë duhet të zgjedhin këtë përzierje për të trajtuar zbokthin.[/tds_info]

Tham Khảo Thêm:  tắt thiết bị điện trong Giờ Trái Đất là việc làm hình thức, không có tác dụng

Mundi zbokthin me lëng qepe dhe xhel aloe vera

Aloe vera ose aloe vera përmban shumë lëndë ushqyese që janë të mira për trupin tonë, veçanërisht për flokët, si beta karoten, vitaminë E, vitaminë C, giberelin, axim, etj. Përdorimi i aloe verës në kombinim me qepë Do të ndihmojë në ruajtjen e skalpi nga tharja, duke ndihmuar në kufizimin e zbokthit dhe kruajtjes në lëkurën e kokës në mënyrë efektive.

lo-hoi-va-hanh-tay-chong-gau
Përdorimi i aloe vera në kombinim me qepët do të ndihmojë që skalpi juaj të mos thahet, duke ndihmuar kështu në kufizimin e zbokthit dhe kruajtjes në lëkurën e kokës në mënyrë efektive.

Ju mund ta trajtoni zbokthin në këtë mënyrë përmes hapave të mëposhtëm:

Përgatitni

 • 1 copë aloe
 • 1 qepë
 • Blender

Vazhdoni

 • Hapi 1: Bleni aloe vera, qëroni, lani dhe priteni në copa të vogla, më pas futeni në ujë me kripë për të hequr përbërësit që shkaktojnë kruajtje. Qëroni qepën, e prisni në copa të vogla.
 • Hapi 2: Vendoseni aloe verën në një pure, filtroni në një sitë për të marrë xhel. Bëni të njëjtën gjë me qepët.
 • Hapi 3: Vendosni xhelin e aloe verës në lëngun e qepës, përzieni mirë.
 • Hapi 4: Lagni flokët dhe më pas përdorni përzierjen e mësipërme për ta aplikuar në mënyrë të barabartë në rrënjët e flokëve, ku ka shumë zbokth, lëreni të qëndrojë për rreth 20 minuta.
 • Hapi 5: Shpëlajeni tërësisht me shampo bimore.

Shënim: Aloe vera mund të shkaktojë acarim të lëkurës, kështu që mund ta provoni fillimisht duke përdorur pak xhel aloe vera për ta aplikuar në kyçin e dorës, lëreni për 15 minuta, nëse nuk shihni skuqje ose kruajtje, mund ta aplikoni këtë përzierje në skalpin e tij. Bëjeni dy herë në javë dhe qëndroni me të për rreth një muaj për të parë rezultatet më të mira.

Kundër zbokthit optimal me lëng panxhari dhe qepë

Panxhari përmban shumë lëndë ushqyese, jo vetëm që ndihmon flokët të rikuperohen shpejt, por edhe parandalojnë bakteret dhe kërpudhat që shkaktojnë sëmundje të kokës. Kombinimi i lëngut të amarantit dhe qepës është një zgjedhje e shkëlqyer për t’ju ndihmuar të largoni zbokthin mykotik në mënyrë optimale. Ju mund ta bëni këtë përzierje kundër zbokthit duke ndjekur hapat specifikë:

Përgatitni

 • 1 panxhar i kuq
 • 1 qepë
 • Uji
 • Blender

Kryeni

 • Hapi 1: Blini qepë dhe rrepkë, i qëroni, i lani dhe i prisni në copa të vogla
 • Hapi 2: Hidheni qepën në një pure me pak ujë, më pas filtroni në një sitë për të marrë lëngun. Bëni të njëjtën gjë me panxharin
 • Hapi 3: Përziejini këto 2 lëngje së bashku
 • Hapi 4: Lagni flokët, aplikojeni këtë përzierje direkt në lëkurën e kokës së prekur, lëreni të veprojë për rreth 25 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë.
 • Hapi 5: Shpëlajeni tërësisht me shampo bimore

Aplikoni vazhdimisht këtë metodë rreth 2 herë në javë, efektin do ta shihni menjëherë pas 1 muaji.

Epilogu

Shpresojmë se me mënyrat për të trajtuar zbokthin me qepë që ne ndajmë më lart, do të gjeni metodën më të përshtatshme për skalpin tuaj për të hequr qafe zbokthin tërësisht. Ju uroj që së shpejti të keni flokë pa zbokth siç ëndërrojnë shumë njerëz, në mënyrë që të vishni me siguri një këmishë të errët për të shkuar kudo që dëshironi!

Informacion i dobishëm:

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 5 cách trị gàu bằng hành tây hiệu quả nhất . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *