TOP 9 bộ phim Việt Nam hay nhất mà bạn đừng bỏ lỡ

Rate this post

Logo sieusach

Veçanërisht dramat vietnameze po bëhen gjithnjë e më të mira me përmbajtje tërheqëse, aktorë të talentuar dhe kanë marrë shumë dashuri nga publiku. Le të shkojmë me Super Clean për t’i hedhur një sy 9 grupeve filma të mirë vietnamezë përdoret për të “stuhinë” në ekran!

Rishikimi i 9 filmave të mirë vietnamezë – nuk duhet humbur

“Shko në shtëpi, fëmijë”

Në krye të listës së filmave vietnamezë, është e pamundur të mos përmendet emri “Shko në shtëpi, bir”. Ky serial është transmetuar në vitin 2019 me një gjatësi prej 85 episodesh. Aktorët në film përfshijnë:

 • Artisti i Popullit Trung Anh (Z. Son): baba i 3 motrave, Thu Hue, Anh Thu dhe Anh Duong.
 • Aktorja Thu Quynh (Thu Hue): Vajza e parë e djalit, më e madhja nga tre motrat.
 • Aktori Bao Thanh (Anh Thu): vajza e dytë e zotit Son.
 • Aktori Bao Han (Anh Duong): vajza më e vogël e zotit Son.

“Shko në shtëpi, bir” – filmi la shumë përshtypje te publiku

Ky serial televiziv ka lënë shumë mbresa në zemrat e audiencës dhe zotëron një numër rekord shikuesish që jo të gjithë filmat vietnamezë e kanë arritur.

Përmbajtja e filmit sillet rreth familjes së vogël të babait të Sonit dhe 3 vajzave të bukura Hue – Thu – Duong. Gjatë gjithë filmit, ka një sërë valësh të turbullta që çojnë në jetën e 3 motrave. Por pas shumë sfidash dhe vështirësish, të tria motrat janë ende të forta, elastike dhe të lumtura, sepse kanë gjithmonë djalin e tyre babain – pikëmbështetje më solide.

Me përmbajtje të ngushtë, historia shpaloset në një mënyrë tërheqëse dhe veçanërisht ka një vlerë të madhe humaniste, që ia vlen ta shikoni.

“Të jetosh me vjehrrën”

Një tjetër film i nxehtë familjar që nuk duhet ta humbisni është “Të jetosh me vjehrrën”. Ky serial u transmetua në vitin 2017 me gjithsej 34 episode. Aktorët që luajnë në film përfshijnë:

 • Aktori Bao Thanh (Van): Gruaja e Thanh
 • Aktori Anh Dung (Thanh): Burri i Van dhe djali i zotit dhe zonjës Phuong.
 • Artisti i Popullit Lan Huong (zonja Phuong): Nëna biologjike e Thanh, vjehrra e Van.
 • Artisti i Merituar Tran Duc (Z. Phuong): Babai biologjik i Thanh, vjehrri i Van.
Filmi i mirë vietnamez -

Filmi i mirë vietnamez – “Të jetosh me vjehrrën”

Duke zotëruar një aktor “cilësor”, përmbajtja është afër. Kjo është një dramë e mirë, prekëse dhe ka hequr shumë lot nga publiku. Kjo dramë ishte aq e “nxehtë” sa stacioni duhej të rriste frekuencën e transmetimit nga 2 episode/javë në 3 episode/javë. Arsyeja është se kërkesa e shikuesit për të kërkuar dhe shijuar filma është shumë e madhe.

“Të jetosh me vjehrrën” siç nënkupton edhe emri i tij, filmi sillet rreth konflikteve dhe telasheve mes vjehrrës – nuses kur jetojnë nën të njëjtën çati. Shpesh ndodhin konflikte, duke bërë që “burri – fëmija” të qëndrojë në mes të një situate të sikletshme. Për shkak të dështimit për të neutralizuar të dyja marrëdhëniet dhe më në fund u trondit nga fjalët therëse të nënës së saj, kjo martesë në dukje e lumtur duhej të zhytej në një det lotësh.

Kjo dramë është vlerësuar shumë nga shikuesit dhe ka tërhequr një numër të madh shikuesish falë psikologjisë së duhur të njerëzve. Nëse jeni duke kërkuar për filma të mirë vietnamezë, mos e humbisni këtë emër.

Tham Khảo Thêm:  Drama là gì? Hít drama là gì? Tổng hợp các thể loại Drama hiện nay

“Kukulla Quynh”

Një tjetër film i mirë vietnamez është “Quynh Doll”. Seriali u transmetua në vitin 2018 me një gjatësi prej 28 episodesh me disa aktorë si:

 • Aktorja Phuong Oanh: Quynh “kukull”
 • Aktorja Thu Quynh: “Ujku” im
 • Artisti i Merituar Nguyen Hai” Z. Can
 • Aktori Doan Quoc Dam: Skena
 • Aktorja Thanh Huong: Lan “shpella”

“Quynh Dolls” – filmi i parë në Vietnam i etiketuar 18+

Rrugëtimi që ky film të arrijë te publiku ka shumë pengesa në krahasim me dramat e mëparshme vietnameze.

“Quynh Dolls” është filmi i parë vietnamez që është etiketuar 18+. Filmi u detyrua të ndalonte transmetimin për një kohë të gjatë për shkak të imazheve të tij të dhunshme dhe të ndjeshme. Megjithatë, numri i shikuesve që presin me padurim ridaljen e filmit ka bërë që VFC të thyejë të gjitha rregullat për herë të parë për të sjellë në ekran gjërat më të këqija dhe më të çmendura në jetë.

“Quynh Dolls” ka përmbajtje që rrotullohet rreth jetës së “vajzave të fshatit” të cilat mashtrohen për t’u shitur në shtëpi publike. Ka kontribuar në ekspozimin e qosheve të fshehura në jetë.

“Oriz ngjitës oriz ngjitës”

Kjo dramë u transmetua në vitin 2018 me 109 episode dhe është një nga serialet që mori vëmendje të madhe nga publiku.

Kasti kryesor përfshin:

 • Artistja e Popullit Minh Duc (zonja Dao): Nëna e zotit Vuong
 • Artistja e Popullit Hong Van (Znj. Mai): gruaja e zotit Vuong
 • Aktori Mai Huynh (Z. Vuong): bashkëshorti i zonjës Mai
 • Aktorja Le Phuong (Huong): vajza e parë e zotit Vuong dhe zonjës Mai
 • Aktorja Thuy Ngan (Han): vajza e dytë e zotit Vuong dhe zonjës Mai
 • Aktori Trung Dung (Ket): Burri i Hanit
 • Aktorja Phuong Hang (Minh): vajza e tretë e zotit Vuong dhe zonjës Mai
 • Baby Bao Bao (departamenti i bebeve): djali më i vogël i zotit Vuong dhe zonjës Mai.
 • Aktori Ngoc Thuan (Xha Quang): Vëllai më i vogël i zotit Vuong.

Filmi “Oriz ngjitës me oriz ngjitës” është një film që ka hequr shumë lot nga shikuesit. Ky film nuk mori shumë PR, por pak njerëz prisnin që ai të shkaktonte një ethe kaq të fortë në zemrat e publikut.

Filmi sillet rreth konflikteve në familje me shumë breza. Ku zonja Mai – nënë, nuse, kunata “e uritur” ka gjithmonë qëndrime diskriminuese ndaj kunatit si dhe ndaj fëmijëve të saj. Zonja Mai e do shumë Hanin – vajza e dytë që martohet me një “burrë të madh”. Sidoqoftë, ajo e konsideroi Huong – vajzën e parë të varfër si një gjemb në sy dhe e qortoi dhe mallkoi gjithë ditën. Pikërisht ky diskriminim i zonjës Mai ka kthyer jetën e fëmijëve të saj në një sërë ditësh tragjike.

Ju lutemi shikoni “Glutinous rice glutinous rice” për të kuptuar më mirë zhvillimin e filmit dhe psikologjinë e personazheve.

Gjyqtari

Edhe ky është një film i mirë vietnamez i transmetuar në vitin 2017, njëkohësisht me filmin “Të jetosh me vjehrrën”. Mund të thuhet se këta janë dy filmat më të nxehtë të asaj kohe dhe janë me interes të veçantë për publikun.

Seriali ka një gjatësi prej 47 episodesh me pjesëmarrjen e disa aktorëve si:

 • Artisti i Popullit Hoang Dung (Phan Quan): shefi i Phan Thi Group.
 • Aktori Viet Anh (Phan Hai): djali i Phan Quan.
 • Aktori Hong Dang (Le Thanh/Phan Thanh): psikolog dhe njerk i Phan Quan dhe zonjës Tuyet
 • Artisti i Popullit Trung Anh (Luong Bong): krahu i djathtë besnik i Phan Quan.

“Gjyqtari” – një temë e re dhe emocionuese

“The Judge” është një serial televiziv “rimake” nga një skenar izraelit. Megjithatë, filmi është modifikuar mjaft, deri në 50% për të qenë më i përshtatshëm për audiencën vietnameze.

Tham Khảo Thêm:  [Giải đáp thắc mắc] Tóc nối giữ được khoảng bao lâu?

Ky është gjithashtu filmi i parë vietnamez ku krimi merret si personazh qendror për të shfrytëzuar anët e errëta të shoqërisë. Për këtë film regjisori është kujdesur me shumë kujdes për sa i përket zërit, imazheve dhe skenave. Ndaj “Gjyqtari” jo vetëm që është tërheqës për publikun por edhe largon shumë lot apo sjell të qeshura tek shikuesit në disa skena.

“Trëndafili në gjoksin e majtë”

Ky serial vietnamez u transmetua në vitin 2019 me 46 episode. Aktorët kryesorë që marrin pjesë në dramë përfshijnë:

 • Aktorja Hong Diem (Khue): një shtëpiake me 2 vajza.
 • Aktorja Ngoc Quynh (Tailandeze): një regjisore e pasur, por bukuroshe. Ky është gjithashtu burri i parë i Khue.

“Trëndafili në gjoksin e majtë” – super produkt me temën e familjes

Mund të thuhet se “Trëndafili në gjoksin e majtë” është një nga projektet filmike veçanërisht të suksesshme të VFC. Ai u ka sjellë adhuruesve vietnamezë të filmit një “super produkt” me temën e familjes.

Përmbajtja e filmit sillet rreth jetës familjare dhe integrohet me çështje që shqetësojnë shoqërinë, të cilat janë: tradhtia bashkëshortore, “tam i vogël”…

Drejtori i Artistit të Merituar Vu Truong Khoa ka ndërtuar në mënyrë shumë realiste, duke sjellë situata dramatike dhe urgjente, por të ndërthurura me skena prekëse. “Trëndafili në gjoksin e majtë” – një film i mirë vietnamez ka hequr shumë lot nga shikuesit.

“Dashuria ime e pare”

Kjo dramë vietnameze u transmetua në vitin 2019 me një gjatësi prej 60 episodesh. Filmi e ka bërë publikun të “qëndrojë në vend” duke bërë bashkë një kast të madh aktorësh si:

 • Aktorja Ninh Duong Lan Ngoc – An Chi
 • Aktori Binh An – Nam Phong
 • Aktori Chi Pu – Ha Linh
 • Aktori B Tran – Minh Huy

“Dashuria ime e parë” – mbledh aktorë të rinj, të bukur

Filmi “My First Love” është frymëzuar nga drama shumë e njohur koreane “She Was Pretty”. “Dashuria ime e parë” është një projekt filmik i dy regjisorëve të rinj: Bao Nhan, Nam Cito. Filmi ka marrë shumë komplimente nga publiku si për zërin, ashtu edhe për imazhet dhe skenat.

Përmbajtja e filmit tregon jetën e miqve të ngushtë An Chi, Ha Linh dhe Nam Phong – miku shumë i pasur i fëmijërisë së An Chi.

Nëse Ha Linh është një vajzë e bukur, e suksesshme dhe ka shumë djem që e ndjekin, An Chi ka një pamje jo shumë të shkëlqyer. Ajo është e papunë dhe ka një sens të modës së vjetër. Edhe pse të dy janë mjaft të kundërta, ata ende ruajnë një miqësi të mirë. Filmi bëhet më dramatik kur takohen përsëri me Nam Phong duke menduar se Ha Linh është shoku i tij më i mirë që nga fëmijëria, kështu që ata patën një lidhje dashurie të trazuar. Situatat janë sa qesharake dhe qesharake dhe gjithashtu largojnë shumë lot nga shikuesit.

“Urdhëroni nusen”

Emri tjetër në listën e filmave të mirë vietnamezë është “The Bride Order”. Seriali u transmetua në vitin 2019 me 30 episode me pjesëmarrjen e:

 • Aktorja Lan Phuong (Hoang Yen): një shkrimtare dashurie në internet, me emrin e stilolapsit Lam Lam. Ajo ka shumë fansa dhe është pak deluzive për veten.
 • Aktori Thanh Son (Phong): burri i Hoang Yen.
 • Artisti i Merituar Trong Trinh (Z. Phu): Babai biologjik i Phong.
 • Artisti i Merituar Minh Vuong (Znj. Le): Gjyshja e Phong.

“Urdhëroni nuse”- prekëse dhe qesharake në të njëjtën kohë

“The Bride Order” konsiderohet si një nga projektet e suksesshme filmike për regjisorin Bui Quoc Viet.

Tham Khảo Thêm:  Lễ hội pháo hoa quốc tế Đà Nẵng 2023

Përmbajtja e filmit ka të bëjë me Hoang Yen – një autore femër që shkruan romane në internet dhe një blogere e famshme. Ajo pëlqen të porosisë ose të porosisë në internet. Hoang Yen u takua, ra në dashuri dhe u martua me Phong në admirimin dhe vlerësimin e mijëra fansave. Megjithatë, kur u kthye si gruaja e burrit të saj, u ndesh me vjehrrën e saj, e cila gjithmonë tregonte një qëndrim diskriminues ndaj ushqimeve të gatshme dhe veçanërisht lindjen e fëmijëve në çift.

Ka shumë histori që Yen mund t’i gjeni lehtësisht në internet. Mirëpo, për paraqitjen e një personi të tretë, lindjen e një fëmije apo konfliktin mes burrit dhe gruas… ajo nuk mundi të gjente “çelësin” për vete. Për më tepër, me zakonin e ndarjes së historive të saj private me komunitetin online, Yen ka qenë shumë herë në telashe, madje duke bërë që martesa e saj të shpërbëhej. Sidoqoftë, në fund të fundit, Yen gjithashtu i kuptoi gabimet e saj. Ajo jetoi më pak jetë virtuale dhe kaloi më shumë kohë “jetën reale”.

“Urdhri i nuses” i ka sjellë publikut shumë situata “të qara e të qeshura keq” dhe gjithashtu të përziera me lotë të shumtë. Shikoni për të mësuar më shumë rreth këtij filmi.

“Luledelli kundër diellit”

Ky serial do të transmetohet në vitin 2021 me 72 episode. Filmi mbledh shumë aktorë si:

 • Artisti i Merituar Duc Trung – Z. Phan
 • Artisti i Popullit Thu Ha – Znj. Bach Cuc
 • Komediani Van Dung – Zonja Diem Loan
 • Artist i Popullit i Drejtësisë – Z. Vu
 • Aktori Luong Thu Trang – Minh
 • Aktori Viet Anh – Hoang
 • Aktori Hong Dang – Kien
 • Aktorja Hong Diem- Chau

Ky film është një histori që rrotullohet rreth Minh me marrëdhënie të komplikuara në punë dhe jetë. Ajo po bënte një jetë normale në fshat, kur papritmas Minh dhe Tri (vëllai më i vogël i Minh) e kthyen babain e tyre me titullin e njerkës së Drejtorit të Përgjithshëm të Grupit Cao Duoc. Që atëherë, Minh dhe Tri janë tërhequr zvarrë në vorbullën e konkurrencës. Gara për pushtet me intriga, ambicie dhe pritje gllabëron humbësin. Përveç kësaj, Minh është gjithashtu i kapur në marrëdhënie emocionale të ngatërruara me Hoang, Phuc, Kien dhe Chau…

Filmi me skenar është mjaft tërheqës, duke i çuar shikuesit nga një surprizë në tjetrën. Publiku gjithmonë duhet të parashikojë me nervozizëm episodin e ardhshëm dhe nuk mund të parashikojë fundin. Nëse jeni duke kërkuar për filma të mirë vietnamezë, atëherë shikoni “Sunflower kundër diellit”.

Më sipër janë filma të mirë vietnamezë që duam t’i ndajmë me lexuesit. Cilin nga këta filma keni parë? Ju lutemi lini një koment poshtë artikullit tonë! Dhe mos harroni të vizitoni sieusach.info për të përditësuar veten me informacione interesante dhe të dobishme.

Shiko me shume:

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết TOP 9 bộ phim Việt Nam hay nhất mà bạn đừng bỏ lỡ . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *