Viêm chân tóc có biểu hiện như thế nào? Điều trị ra sao?

Rate this post

Folikuliti është një nga sëmundjet e zakonshme të lëkurës së kokës që shkakton shqetësim, inferioritet, vetëbesim të ulët dhe rënie të zgjatur të flokëve edhe tek të rinjtë. Shumë njerëz shpesh janë subjektiv, e injorojnë sëmundjen dhe çojnë në pasoja të paparashikueshme. Pra, në këtë artikull do t’ju japim informacione rreth “Çfarë manifestohet folikuliti? Trajtim efektiv”.

Çfarë është folikuliti?

Folikuliti është një inflamacion i folikulave të flokëve. Ky problem është i zakonshëm si te meshkujt ashtu edhe te femrat dhe shpesh shihet tek njerëzit me skalpe të yndyrshme. Shkaktari kryesor shkaktohet nga stafilokoku aureus, emri shkencor është Staphylococcus aureus, si dhe patogjenë të tjerë si bakteret gram-negative, Trichophyton. Faktorët që shkaktojnë inflamacion të vijës së flokëve përfshijnë: klima e nxehtë, lagështia e lartë, mjedisi i ndotur, papastërtia, skalpi i mbyllur, skalpi gjithmonë djersë.

Njerëzit me rrezik të lartë për këtë sëmundje janë ata që marrin ilaçe imunosupresive (kortikosteroide), antibiotikë ose kanë kushte mjekësore si diabeti ose mungesë imuniteti (një ose disa herë në ditë) për një kohë të gjatë. Eksfolimi i kokës kur përdoret me shumicë përmban një shtresë mbrojtëse qeramide me veti të larta kundër zbokthit. Kur lahet me shampo, pacienti gërvisht fort, duke krijuar gërvishtje në lëkurë, duke krijuar kushte që bakteret dhe kërpudhat të depërtojnë dhe të shkaktojnë sëmundje. Në atë kohë, pacienti kishte shumë kruarje dhe donte të kruhej fort kur lante flokët për të lehtësuar kruajtjen. Kjo rezulton në dëmtim të mëtejshëm të lëkurës.

Çfarë është folikuliti?
Çfarë është folikuliti?

Shenjat tipike të folikulitit

Simptoma e parë tipike e folikulitit është shfaqja e njollave të kuqe si meli në rrënjët e flokëve, të cilat janë me luspa dhe mund të rriten të shpërndara ose në grupe. Kur prek veshin e pacientit, ndjehet si një puçërr, e gjithë koka është e kuqe kur shikon në pasqyrë. Sëmundja shkakton kruajtje, parehati dhe shpesh i bën pacientët të ndihen të vetëdijshëm.

Këto pika të kuqe mund të zhvillohen më pas në pustula nëse nuk trajtohen. Pothuajse si flluska, këto pustula janë shumë të brishta. Nëse prishet, do të lëshojë një rrjedhje të bardhë me një erë të pakëndshme. Në këtë kohë, inflamacioni bëhet më i rëndë, ndjesia e kruajtjes rritet dhe ka më shumë rënie të flokëve rreth lëkurës së përflakur. Me kalimin e kohës, dhëmbëzat mund të zhvillohen në zonën e përflakur dhe flokët mund të bien përgjithmonë. Kjo rezulton në një skalp pjesërisht tullac, i paaftë për të rritur flokët përsëri.

Shkaqet e inflamacionit të gjëndrës së flokëve

Shkaqet e folikulitit të kokës përfshijnë:

 • Infeksioni;
 • infeksion maja;
 • ekspozimi ndaj ujit jo të klorur në një vaskë të nxehtë;
 • qime të rrënjosura;
 • përdorimi afatgjatë i antibiotikëve lokalë;
 • Sistemi imunitar i dobësuar.

Përveç kësaj, një person mund të ketë një rrezik më të lartë të zhvillimit të folikulitit të kokës se të tjerët kur faktorët e mëposhtëm të rrezikut janë të pranishëm:

 • Rruaj kokën rregullisht;
 • Vishni një kapuç ose helmetë;
 • Ka zakon të kruan ose të fërkojë kokën;
 • Shqyerja e flokëve shpesh;
 • Keni balluke të trasha ose kaçurrela;
 • Përdorimi i tepërt i antibiotikëve;
 • Keni akne ose dermatit;
Tham Khảo Thêm:  Uncrush nghĩa là gì? Cách để uncrush một người trong mộng

A është i rrezikshëm folikuliti i kokës?

Folikuliti i kokës nuk është një urgjencë mjekësore. Dhe shumica e njerëzve me kushte të lehta mund të trajtohen në shtëpi. Megjithatë, nëse një person nuk trajton në mënyrë aktive folikulitin e kokës, vonesat mund të çojnë në:

 • Formimi i gungave të mëdha, të mbushura me qelb ose gunga nën lëkurë;
 • Shfaqja e njollave të lëkurës së zezë;
 • Plagët pas shërimit të lezioneve të lëkurës;
 • Humbje e përhershme e flokëve;
 • Infeksione kronike ose të përsëritura të lëkurës;
 • Celuliti ose infeksioni i lëkurës.

Si të trajtoni në mënyrë efektive inflamacionin e rrënjëve të flokëve sot

Trajtimi i folikulitit është një kombinim i mjekimit dhe kujdesit të duhur të kokës. Për sa i përket përdorimit të barnave, është e nevojshme të kombinohen antibiotikë, antibiotikë topikalë, qetësues kundër kruajtjes, kundër alergjisë. Mjeku do të përshkruajë mjekimin e duhur sipas rastit. Nëse lezioni rrjedh shumë lëng, përdorni një zgjidhje antiseptike si castelani, BIS. Nëse lezioni është i thatë, aplikojeni çdo ditë për 2-3 javë.

Një nga medikamentet që përmban kortikosteroide me spektër të fortë aktiviteti si temproson, gentrison, kaditrigel… Për të lehtësuar kruajtjen, duhet të merren antihistamine si klorur, retadinë, feksofenadin dhe klorfeniramin. Pini çdo 5 deri në 10 ditë. Për të vrarë bakteret duhet të përdoret një nga antibiotikët e mëposhtëm: cefiksima, roksitromicina. Merrni një kurs antibiotikësh për 7-10 ditë.

Në mënyrë që ilaçi të funksionojë në mënyrë optimale, pacienti duhet të kuptojë shkakun dhe të zbatojë në mënyrë aktive një regjim të arsyeshëm shampo dhe kujdesi për flokët:

 • Mos përdorni shampo të rregullt, duhet të përdorni shampo kundër zbokthit. Ju duhet t’i lani flokët vetëm 2-3 herë në javë, jo shumë herë në ditë.
 • Fërkojeni butësisht kur lani për të shmangur gërvishtjen e kokës dhe mos shkaktimin e plasaritjeve.
 • Mos e gërvishtni ose gërvishtni përpara se të merrni ilaçin.
 • Mos fërkoni limon, kripë ose sapun në lëkurën e kokës së përflakur.
Struktura e flokëve të përflakur
Struktura e flokëve të përflakur

Si të përmirësoni rënien e flokëve të shkaktuar nga folikuliti i kokës

Zgjedhja e një ilaçi ose suplementi për trajtimin e rënies së flokëve është një çështje e vështirë. Për shkak se koha e trajtimit është e gjatë, efekti i trajtimit nuk është i lartë, është e vështirë të kurohet plotësisht. Shkaku i rënies së flokëve është për shkak të shumë faktorëve, përgjigja ndaj ilaçit varet nga individi dhe këmbëngulja në trajtim.

Pasi të jetë identifikuar gjendja e rënies së flokëve për shkak të folikulitit, pacienti nuk mund të jetë i nxituar, por duhet të jetë i vendosur në trajtim. Kur inflamacioni i rrënjës përmirësohet ose shërohet, skalpi i kokës do të jetë më pak i yndyrshëm, më pak kruhet dhe rënia e flokëve do të jetë e dukshme. Rrënjët e humbura të flokëve do të rriten përsëri. Sa më i ri të jetë pacienti, aq më shumë dhe më shpejt rriten flokët, pa i rënë flokët për shkak të ndikimit të uljes së hormoneve.

Ilaçet për të kufizuar rënien e flokëve përfshijnë: Vitamina B5, B6, aminoacide të tilla si cistina, metionina, biotina, hekuri dhe zinku… Përveç kësaj, kortizoni lokal mund të përdoret për të trajtuar acarimin. Lëkura e kokës (për të reduktuar rënien e flokëve të shkaktuar nga sëmundjet autoimune), stimuloni lëkurën e kokës me temperatura të ftohta. Inflamacioni i rrënjëve të flokëve me faktorë hormonalë duhet të përdoret ilaçi për humbjen e flokëve Minoxidil. Megjithatë, është e nevojshme të konsultoheni me një mjek për një vendim, sepse ilaçi mund të bëjë që zemra të rrahë më shpejt, duke ndikuar në presionin e gjakut.

Tham Khảo Thêm:  Review 8 loại dầu gội chống rụng tóc hiệu quả nhất hiện nay

Përveç kësaj, gratë mund të përdorin ilaçe anti-androgjene, ilaçe imunostimuluese topikale (izoprinozinë), për alopecia areata, gjendje shumë të yndyrshme të kokës. Megjithatë, përdorimi i barit duhet të jetë rreptësisht sipas recetës së mjekut.

Inflamacioni i rrënjëve të flokëve duhet të zgjidhni shampo bimore Nguyen Xuan

Gjatë një fasciiti shputar, përpiquni të përdorni sa më pak shampo që përmbajnë kimikate të forta. Për shkak se lëkura e kokës në këtë fazë është shumë e brishtë, nëse nuk kujdeset me kujdes, është e lehtë të inflamohet, duke e përkeqësuar inflamacionin. Gjithashtu e përkeqëson gjendjen. Duhet të përdorim shampo që përmbajnë përbërës natyralë me veti të mira antibakteriale dhe anti-inflamatore si Bodhi, Mulberry, Nuc Nac,..

Shampo bimore Nguyen Xuan plotëson plotësisht standardet e mësipërme për të ndihmuar në mbrojtjen e kokës dhe ushqyerjen e flokëve. Nguyen Xuan konsiderohet si “shampo kombëtare” për shumë vite me përbërjen e më shumë se 13 bimëve nga natyra.

Shampo Nguyen Xuan është e përshtatshme për njerëzit me inflamacion të vijës së flokëve
Shampo Nguyen Xuan është e përshtatshme për njerëzit me inflamacion të vijës së flokëve

Përbërësit e shampos bimore Nguyen Xuan

 • Xhinko: Ndihmon në përmirësimin e rrjedhjes së gjakut në tru për të ndihmuar në stimulimin e rikuperimit të gjëndrave të flokëve. Ai gjithashtu rrit rrjedhjen e gjakut nën lëkurën e kokës për të ndihmuar në sigurimin e ushqimit të flokëve.
 • karkaleca: Përmban Saponina që veprojnë si detergjentë për të pastruar flokët dhe lëkurën e kokës. Gjithashtu ka veti antibakteriale dhe antifungale. Karkaleca e pjekur i jep ekstraktit një ngjyrë të zezë me shkëlqim dhe gjithashtu ndihmon për të mbajtur flokët me shkëlqim dhe të shëndetshëm. Saponinat kanë aftësinë të stabilizojnë enët sipërfaqësore të gjakut dhe të shtrëngojnë indin lidhës përreth për të ndihmuar në shtrëngimin e rrënjëve të flokëve dhe ushqyerjen e flokëve.
 • Manit: Ofron lëndë ushqyese thelbësore për të ushqyer flokët për të ndihmuar flokët të shkëlqejnë, të reduktojnë thyerjen dhe thinjat e parakohshme.
 • Bari me pesë ngjyra: Komponentët e vajit esencial kanë aktivitete të mira antibakteriale dhe anti-mykotike që ndihmojnë në pastrimin e zbokthit, zvogëlimin e kruajtjes.
 • Petë: Përmban tanina, alkaloide dhe disa flavonoide në formë të lirë që ndihmojnë në luftimin e inflamacionit dhe reduktimin e thinjjes së parakohshme të flokëve.
 • Vaj esencial Patchouli: Ka veti anti-mykotike për të ndihmuar në luftimin e zbokthit, stimulimin e gjëndrave të flokëve, parandalimin e rënies së parakohshme të flokëve.
 • Vaji esencial i limonit: Citral mund të ndihmojë në vrasjen ose ndalimin e rritjes së baktereve dhe kërpudhave. Në këtë mënyrë ndihmon në pastrimin e flokëve nga zbokthi, ndalimin e kruajtjes, reduktimin e thyerjes.
 • Vaj esencial grejpfrut: Lufton radikalet e lira për të reduktuar thyerjen, hidraton skalpin e kokës dhe redukton irritimin dhe zbokthin.
 • Vaj esencial i temjanit: Përbërësi kryesor është eugenoli, i cili ndihmon në zbutjen e flokëve dhe stimulimin e rritjes së flokëve.
 • Vaj ulliri, vitaminë E: Ndihmon në ushqimin e flokëve dhe kokës.

Përdorimet e shamponit bimor Nguyen Xuan

Aktualisht, produktet e shampove bimore Nguyen Xuan kanë 4 lloje: shampo bimore. Çdo lloj do të ketë përdorime të ndryshme dhe është i përshtatshëm për çdo lloj skalpi. Për të rritur efektin, mund ta kombinoni me Kondicioner për flokë të lëmuar dhe me shkëlqim. Ju mund t’i referoheni 4 shampove të mëposhtme për t’iu përshtatur gjendjes aktuale të flokëve:

Shampo për flokë dhe skalp normal (shishe kafe)

 • Pastron flokët, zbokthin dhe lëkurën e kokës.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë, …) dhe mjedisin.
 • Aroma natyrale bimore sjell një ndjenjë të freskët dhe freskuese kur lani flokët.
 • Ndihmon për të ushqyer flokët dhe lëkurën e kokës, duke ndihmuar në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm, jo ​​të thatë dhe të çarë. Si rezultat, flokët janë të butë, të lëmuar, duke reduktuar humbjen e flokëve, duke kontribuar në rritjen e flokëve të rinj.
Tham Khảo Thêm:  Cúng rằm tháng 7 vào ngày nào thì tốt? Mâm cúng gồm những gì?

Kondicioner për flokët (shishe jeshile)

 • Rritni raportin e përbërësve për kujdesin e flokëve, të përshtatshëm për flokë të thatë dhe të dëmtuar.
 • Pastroni flokët dhe lëkurën e kokës
 • Pastron zbokthin, ndihmon në parandalimin e zbokthit
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë, …) dhe mjedisin.
 • Aroma natyrale bimore sjell një ndjenjë të freskët, freskuese, relaksuese kur lani flokët.
 • Ndihmon për të ushqyer flokët dhe lëkurën e kokës, duke i bërë flokët të shëndetshëm, jo ​​të thatë, me skaje të çara, për flokë të butë dhe të lëmuar, duke reduktuar thyerjen, duke kontribuar në mbështetjen e rritjes së flokëve të rinj

Shampo Nguyen Xuan Clean Zbokth (shishe blu)

 • Shtoni përbërësin aktiv natyral kundër zbokthit Dandrilys (Ekstrakt nga pema e mollës së kuqe) për flokë të pastër, pa zbokth që janë ende të butë, të lëmuar dhe të gjallë.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë …) dhe mjedisin.
 • Aroma e bimëve dhe bimëve natyrale sjell një ndjenjë freskuese relaksi kur lani flokët.
 • Ndihmon për të ushqyer flokët dhe lëkurën e kokës.

Shampo bimore Floating Nguyen Xuan (shishe e verdhë)

 • Plotësimi me një grup prej 3 bimësh medicinale me veprim të dyfishtë për të ndihmuar në balancimin e sasisë së vajit në flokë dhe skalp. Aromë lulesh, e përshtatshme për flokë të yndyrshëm, flokë të yndyrshëm.
 • Pastron flokët, zbokthin dhe skalpin e kokës, ndihmon në balancimin e vajit në flokë dhe skalp.
 • Mbroni flokët, zvogëloni efektet e dëmshme të kimikateve (perm, ndreqës, bojë …) dhe mjedisin.
 • Aroma e bimëve dhe bimëve natyrale sjell një ndjenjë freskuese relaksi kur lani flokët.
 • Ndihmon në ushqimin e flokëve dhe skalpit për t’i bërë flokët të shëndetshëm, jo ​​të thatë dhe të çarë. Flokët bëhen të butë, të lëmuar, të gjallë, jo ngjitës. Në të njëjtën kohë, flokët e fortë reduktojnë derdhjen dhe mbështesin rritjen e flokëve të rinj.

Pyetjet e bëra më shpesh në lidhje me folikulitin

A është folikuliti ngjitës?

Folikuliti është zakonisht më pak ngjitës. Megjithatë, nëse ndani sende të tilla si peshqirë, helmeta, jastëkë etj. me njerëzit e sëmurë, kjo do të krijojë kushte që bakteret e stafilokokut të depërtojnë dhe të sjellin sëmundje tek njerëzit e shëndetshëm.

A mund të largohet vetë folikuliti i kokës?

Nëse sëmundja është e lehtë dhe lezionet janë të cekëta dhe jo të gjera, folikuliti mund të zgjidhet vetë. Megjithatë, shpesh sëmundja vazhdon për një kohë të gjatë, ose përsëritet. Nëse nuk trajtohet në kohë, mund të lërë shenja dhe rënie të përhershme të flokëve, duke bërë që pacienti të humbasë estetikën dhe vetëvlerësimin.

Më sipër janë njohuritë rreth folikulitit, duke përfshirë simptomat dhe trajtimin që do të donim t’ju prezantojmë. Shpresojmë, nëpërmjet informacionit të mësipërm, ju ka ndihmuar të kuptoni se çfarë është folikuliti dhe të gjeni trajtimin e duhur.

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Viêm chân tóc có biểu hiện như thế nào? Điều trị ra sao? . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

23 Sản phẩm dưỡng tóc khô xơ hiệu quả được ưa chuộng nhất hiện nay

Flokët e thatë dhe të dredhur i bëjnë femrat të trishtuara dhe mungesën e vetëbesimit. Për të zgjidhur këtë situatë, duhet të përdorni produkte për flokë të…

Tóc khô xơ do đâu? Mẹo phục hồi tóc khô xơ tại nhà

Të gjithë duan të kenë flokë me shkëlqim dhe të butë. Megjithatë, shumë faktorë bëjnë që flokët tuaj gradualisht të thahen, të ndahen majat dhe madje të…

Mẹo giúp da đầu sạch gàu

1. Giấm táo Một ngày ra đường, khói bụi mồ hôi tích tụ trên da đầu gây bẩn và ngứa. Các sản phẩm dưỡng ẩm, chống nắng…

Top 6 mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa mà bạn cần biết

Mẹo giúp da đầu sạch gàu giảm ngứa không phải ai cũng biết. Gàu là nỗi ám ảnh của mọi mái tóc khi hè về. Tuy nhiên,…

Mặt tròn nên để tóc gì? Xem ngay kiểu tóc đẹp cho nữ mặt tròn

Mặt tròn nên để kiểu tóc gì? Khuôn mặt tròn có rất nhiều ưu điểm, đặc biệt là giúp bạn thoải mái lựa chọn và thay đổi…

Tóc sâu ngứa là gì: nguyên nhân và cách khắc phục?

Không phải ai cũng may mắn có được mái tóc khỏe đẹp như vậy. Sự xuất hiện của những nốt thâm ngứa không chỉ ảnh hưởng đến…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *